Joriy yilning 26 avgust kuni O‘zbekistonda Islom taraqqiyot banki (ITB) guruhining 2021 yilgi "Javob berish, tiklanish, qayta ishga tushirish" yillik yig‘ilishi doirasida: "BRMga erishish bo‘yicha o‘n yillik harakatlar xavf ostidami?" mavzusida onlayn vebinar bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda yuqori darajadagi ma’ruzachilar, ITB Prezidenti doktor Muhammad Sulaymon Al-Jassir, BRM bo‘yicha maxsus vakil va ITB prezidenti maslahatchisi doktor Rami Ahmad, Birlashgan Millatlar tashkiloti Bosh kotibining birinchi o‘rinbosari va BMTning barqaror rivojlanish guruhi raisi Amina J. Mohammed, Kolumbiya universitetining barqaror rivojlanish markazi direktori professor Jeffrey D. Saks, Xalqaro valyuta jamg‘armasi ijrochi direktori doktor Mahmud Moheldin, Indoneziya Respublikasi milliy taraqqiyot rejalashtirish vazirligi dengiz va tabiiy resurslar vazirining o‘rinbosari, doktor Il. Arifin Rudiyanto, Osiyo taraqqiyot banki vitse-prezidenti Janob Ahmed M. Said, Boston universiteti global rivojlanish siyosati markazi direktori doktor Kevin P. Gallagher, ITB vitse-prezidenti doktor Mansur Muxtor ishtirok etdi.
O‘zbekiston xalqaro ekspertlar platformasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (Markaz) direktori doktor Obid Hakimov qatnashdi.
Markaz rahbari o‘z nutqida 2017 yilda O‘zbekistonning barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishdagi roli va mas’uliyat va boshqaruv sohalarini amalga oshirish, taqsimlash mexanizmlarini tushunish nuqtai nazaridan muammolar haqida gapirdi.
O‘zbekistonda barqaror rivojlanish maqsadlarining (BRM) amalga oshirilishi 2017-2021 yillarga mo‘ljallangan Milliy harakat strategiyasi doirasidagi keng ko‘lamli islohotlarga to‘g‘ri keldi. Jahon bankining hisob-kitoblariga ko‘ra, O‘zbekiston 2020 yilda ijobiy iqtisodiy o‘sishni saqlab qolgan Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasidagi uchta iqtisodiyotdan biri bo‘ldi. COVID-19 inqirozining jiddiy ta’siriga qaramay, dastlabki bosqichda amalga oshirilgan islohotlar, bozor iqtisodiyotiga o‘tish 2020 yilda o‘sishni qo‘llab-quvvatladi.
O‘zbekiston hukumati 2018 yil oktyabr oyida “2030 yilgacha bo‘lgan davrda barqaror rivojlanish sohasidagi milliy maqsad va vazifalarni amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorni qabul qildi. Bu qaror O‘zbekistonning Birlashgan Millatlar Tashkilotining Barqaror rivojlanish maqsadlari (BRM) ga sodiqligini yana bir bor tasdiqladi. Shuningdek, qarorda O‘zbekiston uchun mamlakatdagi ekologik, iqtisodiy va ijtimoiy masalalarga qaratilgan 16 ta milliy BRMlar hamda BRMlarning amalga oshirilishi monitoringini osonlashtirish uchun 125 ta tegishli vazifalar va 206 ta ko‘rsatkichlar belgilangan. Shu bilan birga, 21 davlat muassasalarida BRMlarning bajarilishini nazorat qilish uchun idoralararo muvofiqlashtiruvchi kengash tashkil etildi va 2017-2021 uchun Milliy harakat strategiyasi BRMlarni amalga oshirish yo‘li sifatida tasdiqlandi.
Hukumat islohotlar samaradorligini 23 ta global reyting (indeks), shu jumladan, global BRM reytingi orqali kuzatib boradi, unga ko‘ra O‘zbekiston bugungi kunda (2021 yil) 162 davlat orasida 52-o‘rinni egallab turibdi.
Markaz direktori O‘zbekiston uchun BRM dasturlarini moliyalashtirishning ehtiyojlari va ustuvor yo‘nalishlari haqida gapirar ekan, 2020 yilning mart oyida boshlangan COVID-19 pandemiyasi O‘zbekiston uchun BRMlarga erishish yutuqlarini sekinlashtirish bilan tahdid qilishini ta’kidladi.
O‘zbekiston Respublikasi hukumati pandemiya tarqalishini oldini olishi va uning ijtimoiy-iqtisodiy oqibatlarini yumshatish bo‘yicha qat’iy choralar ko‘rganini ta’kidladi. Inqirozga qarshi choralar-tadbirlar dasturi qabul qilindi, tadbirkorlar va aholi bandligini qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, aholining zaif qatlamlariga ijtimoiy yordamni kengaytirish uchun 1 milliard AQSh dollari ajratildi. Umuman olganda, 2020 yilning aprel oyidan boshlab 5,2 millionga yaqin kishi kamida bir marta shoshilinch yordam olgan.
Taniqli iqtisodchi Jeffri Saks o‘z nutqida BRMga erishishga qaratilgan tavsiyalar berdi. Uning asosiy tezisi ochlik, kambag‘allikni bartaraf etish va bolalarni o‘limga olib keladigan kasalliklardan faqatgina moliyaviy rivojlanish orqali qutqarish mumkinligidan iborat
Ekspertning fikricha, maqsadlarga erishish uchun rivojlangan davlatlar kelgusi yillar davomida rivojlanayotgan mamlakatlarga yordamini sezilarli darajada oshirishi zarur.
Saksning qayd etishicha, jahon YaIM qariyb 100 trln. dollarni tashkil etadi va rivojlangan mamlakatlar BRMlarni amalga oshirish uchun 1 trln. dollar ajratishlari lozim. Rivojlanayotgan mamlakatlarga e’tibor berish kerak.
"Bugungi kunda ko‘p tomonlama rivojlanish banklari barqaror rivojlanish uchun yiliga 100 milliard dollar moliyalashtiradi, ammo biz uni 10 martagacha oshirishimiz kerak. Masalan, pandemiya davrida AQSh birgina pandemiyaga qarshi kurashish uchun 7 trln. dollar sarflagan va mamlakat infratuzilmasini rivojlantirish uchun yana 4 trln. dollar ajratilishi rejalashtirilgan", - deydi olim.
"Men barqaror rivojlanish maqsadlari uchun pul olish o‘ta qiyin bo‘lgan davlatlardan birida yashayman. Ushbu maqsadlar uchun mablag‘lar biznes jamiyatidan kelmaydi. Rivojlanish uchun davlat tomonidan moliyalashtirish hajmi va’dalarimiz va ehtiyojlarimiz hajmiga mos kelishi kerak.
Iltimos, keyingi yil ko‘p tomonlama rivojlanish banklari kanali orqali rivojlanishni moliyalashtirish hajmini oshirish uchun foydalanaylik. Rivojlangan mamlakatlarga biz bir xil sayyorada yashayotganimizni va bular bir xil patogenlar, bir xil virus, iqlim o‘zgarishi va beqarorlikni tushuntiraylik", - deydi Kolumbiya universitetining barqaror rivojlanish markazi direktori, professor Jeffri Saks.
Osiyo taraqqiyot banki vitse prezidenti janob Ahmed M. Said ajratilgan mablag‘lardan foydalanish sifatini yaxshilashni taklif qildi, shuningdek, ITBga institutsional rivojlanish uchun rivojlanayotgan mamlakatlarga ko‘proq maslahat yordami ko‘rsatishni tavsiya qildi.
Doktor Rami bu yil Toshkentda ITB guruhining yillik yig‘ilishini tashkil qilgani uchun O‘zbekiston tomoniga minnatdorchilik bildirdi.

27 августа т.г. в рамках Ежегодного заседания Группы Исламского банка развития (ИБР) в Узбекистане в 2021 году «Реагирование, восстановление, перезапуск», состоялось онлайн вебинар на тему: «Десятилетие действий по достижению ЦУР – под угрозой?».
В мероприятии приняли участие спикеры высокого уровня, Президент ИБР д-р Мухаммад Сулейман аль-Джассир, специальный посланник по ЦУР и советник президента ИБР д-р Рами Ахмад, первый заместитель Генерального секретаря Организации Объединенных Наций и Председатель Группы ООН по устойчивому развитию г-жа Амина Дж. Мохаммед, директор Центра устойчивого развития Колумбийского университета проф. Джеффри Д. Сакс, исполнительный директор Международного валютного фонда д-р Махмуд Мохельдин, вице-президент Азиатского банка развития г-н Ахмед М. Саид, директор Центра политики глобального развития Бостонского университета д-р Кевин П. Галлахер и другие.
Узбекистан на международной экспертной площадке представил директор Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР) при Администрации Президента Республики Узбекистан д-р Обид Хакимов.
В своем выступлении глава ЦЭИР отметил, что в 2017 году Правительство Узбекистана начало волну экономических реформ для перехода к более открытой и рыночной экономике.
Реализация Целей устойчивого развития (ЦУР) в Узбекистане совпала с масштабными реформами в рамках Национальной стратегии действий на 2017-2021 годы. По оценкам Всемирного банка, Узбекистан был одной из трех экономик в регионе Европы и Центральной Азии, который сохранил положительный экономический рост в 2020 году. Несмотря на серьезное влияние кризиса COVID-19, реформы, проведенные на ранней стадии, переход к рыночной экономике поддержал рост в 2020 году.
В октябре 2018 года правительство Узбекистана приняло постановление «О мерах по реализации национальных целей и задач в области устойчивого развития на период до 2030 года». Эта резолюция подтвердила приверженность Узбекистана целям устойчивого развития (ЦУР) Организации Объединенных Наций. В резолюции также определены 16 национальных ЦУР для Узбекистана, в которых основное внимание уделяется экологическим, экономическим и социальным вопросам в стране, а также 125 связанных с ними задач и 206 показателях для облегчения мониторинга реализации ЦУР. Одновременно с этим был создан межведомственный координационный совет для надзора за реализацией ЦУР в 21 государственном учреждении, а Национальная стратегия действий на 2017-2021 годы была подтверждена в качестве пути к реализации ЦУР.
Правительство отслеживает эффективность реформ с помощью 23 глобальных рейтингов (индексов), в том числе глобального рейтинга ЦУР, согласно которому Узбекистан занимает 52-е место из 162 государств (2021 год).
Говоря о потребностях и приоритетах финансирования ЦУР для Узбекистана, директор ЦЭИР подчеркнул, что вспыхнувшая в марте 2020 года пандемия COVID-19 угрожает замедлить прогресс достижения ЦУР для Узбекистана.
Он отметил, что со стороны Правительства РУз были приняты решительные меры для сдерживания распространения пандемии и смягчения ее социально-экономических последствий. Принята Антикризисная программа, выделен 1 миллиард долларов США для поддержки бизнеса и занятости, а также для расширения социальной помощи уязвимым слоям населения. В целом же с апреля 2020 года около 5,2 млн человек хотя бы однажды получили экстренную помощь.
Известный экономист Джеффри Сакс в своем выступлении предложил рекомендации, направленные на достижение ЦУР. Его главный тезис сводился к тому, что победить голод, нищету и спасти детей от смертельных заболеваний можно лишь увеличив финансирование развития.
По мнению эксперта, для достижения Целей нужно чтобы на протяжении ближайших лет развитые страны значительно увеличили помощь развивающимся странам.
Сакс отметил, что мировой ВВП составляет около 100 трлн долл. США и развитым странам следует выделить 1 трлн долл. США на реализацию ЦУР. Необходимо обратить внимание на развивающиеся страны.
«На сегодняшний день многосторонние банки развития финансируют в устойчивое развитие 100 млрд долл. США в год, но мы должны увеличить его до 10 раз. Например, только США в период пандемии потратили 7 трлн долл. на борьбу с пандемией и еще 4 трлн. долл. США планируется направлять на развитие инфраструктуры страны», - сообщил ученный.
«Я живу в одной из стран, где крайне тяжело получить деньги на цели устойчивого развития. Средства на эти цели не поступают из бизнес общества. Объем госфинансирования развития должен совпадать объему наших обещаний и наших нужд.
Пожалуйста, давайте используем следующий год для повышения объема финансирования развития через канал многосторонних банков развития. Давайте объясним развитым странам, что мы живем на одной планете и это одни и те же патогены, один и тот же вирус, климатические изменения и нестабильность» - заявил директор Центра устойчивого развития Колумбийского университета проф. Джеффри Сакс.
Вице-президент Азиатского банка развития г-н Ахмед М. Саид предложил улучшить качество использования выделяемых средств, а также рекомендовал ИБР оказывать больше консультационной помощи развивающимся странам для институционального развития.
Доктор Рами выразил благодарность узбекской стороне за организацию Ежегодного заседания Группы ИБР в этом году в г. Ташкенте.