Farg‘ona viloyati hokimi Xayrullo Bozorov Farg‘ona shahrida elektromobillar ishlab chiqarish loyihasini amalga oshirayotgan «Central Asia Motors» korxonasida bo‘lib, korxonani ishga tushirish bilan bog‘liq jarayonlar bilan tanishdi. Bu haqda viloyat hokimligi axborot xizmati xabar berdi.
Farg‘ona mexanika zavodi hududida joylashgan ushbu korxonada umumiy qiymati 50 mln dollar bo‘lgan «Elektromobillar uchun ehtiyot qismlarni ishlab chiqarishni o‘zlashtirish hamda yengil va yuk elektromobillar ishlab chiqarish» loyihasi yo‘lga qo‘yilmoqda.
Ushbu mablag‘ning 5 mln dollari tadbirkorning o‘z mablag‘lari, yana 5 mln dollari bank krediti, qolgan 40 mln dollari to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiya hisoblanadi. Loyiha hujjatlarida xorijiy investor sifatida Xitoyning «Great Wall Ceramic Industries» kompaniyasi ko‘rsatilgan.
Bosqichma-bosqich amalga oshiriladigan va 2022 yilda yakunlanadigan loyiha natijasida 350 tadan ortiq yangi ish o‘rni yaratiladi. To‘la quvvati bilan ishga tushgach, korxonada yiliga 10 ming elektromobil ishlab chiqarilishi mumkin.
Ishlab chiqarilgan mahsulotning 40 foizi eksport qilinadi.
“Dekabr oyida 4 ta yengil va 8 ta yuk elektromobillari test rejimida yangi korxona konveyerlaridan chiqadi. Dastlabki bosqichda gibrid quvvatli (tok va benzin) elektromobillar ishlab chiqarilib, bunda elektr quvvati 20 foizdan kamayganda benzin dvigateli ishga tushadi hamda benzin bilan ishlash jarayonida elektromobil batareyasi quvvat oladi.
Hozirda elektromobillarni yig‘ish va test uskunalaridan o‘tkazish sexi hamda elektroforez va bo‘yash sexi ishlab chiqarish jarayonlariga tayyor bo‘lib, elektromobillarning kuzov qismini payvandlash uchun sex tashkil etishga qo‘shimcha ishlab chiqarish maydoniga ehtiyoj borligi masalasi viloyat hokimiga bildirildi”, deyiladi xabarda.
Viloyat rahbari, mexanika zavodi hududidagi bo‘sh turgan maydonlardan ushbu investitsion loyihani yakunlash uchun belgilangan tartibda joy ajratib berish bo‘yicha tegishli mas’ullarga topshiriq berdi.
O‘zbekistonda elektromobil ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha avval ham bir-nechta loyihalar taqdim qilingan edi. Jumladan, iyun oyida Andijondagi Asaka zavodida elektromobillar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilishi ma’lum qilingan edi.

Пробная партия электромобилей в Фергане будет выпущена уже в декабре этого года, сообщила пресс-служба хокимията Ферганской области.
Хоким области Хайрулла Базаров ознакомился с ходом работ по запуску производства электротранспорта на предприятии Central Asia Motors.
На территории Ферганского механического завода реализуется проект стоимостью 50 млн долларов «Разработка запасных частей для электромобилей и производство легких и легких электромобилей».
Из этой суммы 5 млн долларов составляют собственные средства предпринимателя, еще 5 млн долларов - это банковский кредит, а оставшиеся 40 млн долларов - это прямые иностранные инвестиции.
В рамках проекта, который будет реализовываться поэтапно и завершится в 2022 году, будет создано более 350 новых рабочих мест. При выходе на полную мощность завод будет выпускать 10 тысяч электромобилей в год.
В декабре этого года 4 легковых и 8 грузовых автомобилей сойдут с конвейеров нового завода в тестовом режиме. Учитывая, что станции зарядки электромобилей в стране не пользуются популярностью, гибридные электрические (электрические и бензиновые) электромобили производятся на начальном этапе.
В настоящее время цех сборки и испытания электромобилей и цех электрофореза и покраски готовы к производственному процессу, есть потребность в дополнительных производственных площадях для создания цеха подключения кузовов электромобилей.
Глава региона поручил соответствующим должностным лицам в установленном порядке выделить площади под реализацию данного инвестиционного проекта из свободных площадей на территории механического завода.