Andijon shahridagi Digital City texnoparkida O‘zbekiston yoshlar ishlari agentligi va BMTning "Farg‘ona vodiysi yoshlarining ijtimoiy uyg‘unligi" qo‘shma dasturi doirasida tashkil etilgan JustStart startap akseleratorining “Demo Day” (loyihalarning qisqa taqdimotlarini namoyish etish) kuni bo‘lib o‘tdi. Unda 4 oylik akseleratsiya dasturida ishtirok etgan yoshlarning startap loyihalari taqdimoti o‘tkazildi.
Tadbirni BMTTDning O‘zbekistondagi doimiy vakili, Matilda Dimovska hamda O‘zbekiston Respublikasi Yoshlar ishlari agentligi direktorining o‘rinbosari Farruh Omonov ochib berdilar.
Ushbu dastur Farg‘ona vodiysidagi 16 dan 30 yoshgacha bo‘lgan yosh yigit va qizlarning o‘z bizneslarini boshlashlari va tadbirkorlik ko‘nikmalarini rivojlantirishlarida nazariy va amaliy yordam ko‘rsatishga mo‘ljallangan. O‘tkazilgan onlayn ta’lim va treninglar orqali qatnashchilarga axborot texnologiyalari (IT), fan, ekologiya, qishloq xo‘jaligi, xotin-qizlar tadbirkorligi sohasida innovatsion loyihalarni tayyorlashda amaliy yordam ko‘rsatildi.
To‘rt oy davom etgan JustStart dasturida ishtirokchilar kichik biznes bozorini o‘rganishdi, marketing va strategik rejalashtirish asoslari bo‘yicha bilim olishdi, moliyaviy va huquqiy savodxonlik va ko‘nikmalarini oshirishdi. Biznes g‘oyani startap loyihaga aylantirish jarayonida Lean Startup, Speed Mentoring, Mock Sales nima ekanligini bilib olib, tashabbus asosida loyihani ishlab chiqish va prototip - minimal hayotiy mahsulot (MVP) bo‘yicha tajriba orttirdilar. Bunda ularga buxgalteriya hisobi va audit, soliq bo‘yicha maslahatlar, moliyaviy tahlil, xalqaro va tijorat huquqi, iste’molchilar bilan ishlash, startap tashabbuslarni ishlab chiqish va g‘oyalarni shakllantirish usullari bo‘yicha xalqaro tajribaga ega murabbiylar tomonidan onlayn mashg‘ulotlar o‘tkazildi. Qo‘shimcha ravishda Art (badiiy) terapiya, hamda yetakchilik (liderlik) ko‘nikmalarini rivojlantirishga qaratilgan motivatsion darslar tashkil etildi.
Bundan tashqari, akseleratsiya dasturi doirasida ishtirokchilar onlayn ravishda ishlab chiqarish korxonasiga tashrif buyurish, mamlakatimizning taniqli tadbirkorlari va mutaxassislaridan boshlang‘ich loyihalarini takomillashtirish bo‘yicha amaliy maslahatlar olish va o‘zlarini qiziqtirgan mavzular bo‘yicha suhbatlashish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.
Akseleratsiya dasturida qatnashish uchun yuborilgan 268 ta arizadan 85 tasi Andijon viloyati yoshlaridan, 117 tasi Farg‘ona viloyatidan va 66 tasi Namangan viloyati yoshlaridan kelib tushgan. Yakuniy bosqichgacha yetib kelgan 83 ishtirokchining 23 nafarini qizlar tashkil etadi. Eng muvaffaqiyatli 32 jamoa final bosqichida qatnashish va o‘z loyihalarini taqdim etish imkoniyatiga ega bo‘lishdi.
Taklif etilgan ekspertlarning baholashlari natijalariga ko‘ra, g‘oyaning dolzarbligi, biznesni ommalashtirish imkoniyatlari nuqtai nazaridan 10 ta eng yaxshi loyiha aniqlandi. Quyidagi loyihalar eng yaxshi deb topildi:
“MyDentist”
Bemorlarga kerakli stomatologni oson izlab topishga yordam beruvchi dastur.
“FSCH silk road”
B2B segment online market.
“Onlayn tashxis”
Avtomatlashtirilgan onlayn tashxis.
“My Truck”
Meva va sabzavotlar savdosi va logistikasini raqamlashtirish.
“Wall Print”
Lazer apparati yordamida devor, oyna, plastik, yog‘och va bir qancha yuzalarga istalgan rasm, yozuvlarni 2D va 3D formatda chizish g‘oyasi.
“iTutor”
O‘qituvchi va o‘quvchilarni bog‘laydigan platforma va onlayn sinfxona.
“Nilufar fashion school”
Dizaynerlik kurslarini tashkillashtirish: tikish-bichish usullarini yangicha va oson oʻrgatish. Tayyor andozalarni sotish.
“Educator.uz”
Har qanday o‘qituvchi o‘z kursini pulli va bepul shaklda tarqatishi va shu orqali daromad topishi mumkin bo‘lgan online platforma.
“Telework”
Markaziy Osiyo frilanserlari uchun eng qulay savdo maydonchasidan tashkil topgan platforma.
“Yashil Hayot”
Chorva mollariga undirilgan bug‘doydan ozuqa yetishtirish va bug‘doy maysasidan tabiiy sharbat olish g‘oyasi.
Tanlov natijasida Andijon viloyatidan 6 ta, Farg‘ona viloyatidan 2 ta va Namangan viloyatidan 2 ta startap loyihalar g‘olib deb e’lon qilindi.
Yuqorida keltirilgan 10 ta g‘oya mualliflari va jamoalariga o‘z startaplarini amalga oshirishlari uchun BMTning qo‘shma dasturi doirasida har biri 5000 AQSh dollarigacha bo‘lgan beg‘araz grantlar taqdim etildi.

Акселерационная программа направлена на оказание теоретической и практической поддержки молодым людям из Ферганской долины в возрасте от 16 до 30 лет в создании собственного бизнеса и развитии навыков предпринимательства.
Мероприятие открыли Постоянный представитель ПРООН в Узбекистане Матильда Димовска и заместитель директора Агентства по делам молодежи Республики Узбекистан Фаррух Омонов.
Акселерационая программа была направлена на оказание теоретической и практической поддержки молодым людям из Ферганской долины в возрасте от 16 до 30 лет в создании собственного бизнеса и развитии навыков предпринимательства. Путем онлайн обучения и менторства оказана помощь в подготовке инновационных проектов в сферах IT, сельского хозяйства, экологии, консалтинга, оказания услуг, логистики, образования, медицины, лингвистики, женского предпринимательства, моды и дизайна.
На протяжении четырех месяцев участники JustStart изучали рынок, основы маркетинга и стратегического планирования, повышали финансовую и правовую грамотность, учились правильно выстраивать бизнес стратегию, узнали что такое Lean Startup, Speed Mentoring, Mock Sales, прошли путь от идеи до дизайна стартап проекта и работали над прототипом - минимально жизнеспособным продуктом (MVP). В этом им помогали тренеры, менторы и трекеры, имеющие международный опыт в таких областях, как: бухгалтерский учет и аудит, налоговое консультирование и финансовая аналитика, международное и хозяйственное право, работа с потребителями, развитие стартап инициатив, методы формирования идеи, арт-терапия, развитие креативных, а также лидерских навыков, которые разбирали каждый проект индивидуально и давали дальнейшее направление.
Кроме того, в рамках акселератора, у участников была возможность посетить производственное предприятие онлайн, побеседовать и получить практические рекомендации от известных предпринимателей и экспертов Узбекистана по улучшению своих стартап проектов.
Из 268 заявок, отобранных для участия в акселераторе, 85 поступили от молодежи Андижанской области, 117 - Ферганской и 66 - Наманганской. До финала успешно дошли 83 участника, 23 из которых девушки. Наиболее успешные 34 команды получили возможность участвовать в финале и представить свои проекты.
По результатам оценки приглашенных экспертов были определены 10 лучших проектов с точки зрения актуальности идеи и возможностей продвижения бизнеса. Лучшими признаны следующие проекты:
MyDentist
Программа, которая помогает пациентам легко найти нужного стоматолога.
FSCH silk road
Интернет-рынок сегмента B2B.
ONLAYN TASHXIS
Платформа, позволяющая делать онлайн-диагностику.
My Truck
Оцифровка торговли и логистики фруктов и овощей.
Wall Print
Автоматизированное нанесении с помощью лазерного устройства любого изображения, надписей в форматах 2D и 3D на стены, окна, пластик, дерево и многие другие поверхности.
iTutor
Платформа и онлайн-класс, объединяющий учителей и учеников.
Nilufar fashion school
Организация курсов дизайна, обучение новым простым техникам шитья. Продажа готовых шаблонов.
Educator.uz
Онлайн-платформа, позволяющая преподавателям платно и бесплатно распространять свой курс обучения.
Telework
Онлайн площадка для фрилансеров.
Yashil Hayot
Выращивание кормов из пшеницы, заготовленной для животноводства, и производство натурального сока из ростков пшеницы.
Победителями стали 6 стартап проектов из Андижанской области, 2 из Ферганской области и 2 из Наманганской области.
Перечисленные выше 10 авторов идей и команд получили гранты в размере до 5000 долларов каждый в рамках совместной программы ООН для реализации своих стартапов.