Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi "yashil" energiya sohasidagi yangi yirik quvvatlar haqida infografika tayyorladi.
Davlatimiz rahbari Jizzax, Samarqand, Surxondaryo, Navoiy, Buxoro va Qashqadaryo viloyatlarida jami 2,4 gigavattlik quyosh va shamol elektr stansiyalarini foydalanishga topshirish va tarmoqqa ulash ishlariga start berdi
O‘zbekiston Prezidentni “Masdar” kompaniyasi bosh ijrochi direktori Muhammad Al-Ramahiy bilan birgalikda Sherobod, G‘allaorol, Kattaqo‘rg‘on tumanlarida quyosh va Tomdi tumanida shamol elektr stansiyalarini ishga tushirdi
Bundan besh yil muqaddam mamlakatimiz o‘z oldiga qayta tiklanuvchi energiya manbalarini ko‘paytirish bo‘yicha juda katta maqsad va vazifalarni qo‘yib, amaliy ishlarni boshlab yuborgan edi. Jumladan, bir qator qonun hujjatlariga o‘zgartirish kiritish va yangilarini qabul qilish orqali energetika tarmog‘ida bozor tamoyillariga asoslangan mustahkam qonunchilik bazasi yaratildi. Shuningdek, sohada xususiy sektor va yetakchi xorijiy kompaniyalar kirib kelishi uchun qulay imkoniyatlar yaratildi.
Mamlakatimizda Energetika vazirligi, shuningdek, har bir alohida yo‘nalishga mas’ul va javobgar bo‘lgan tarkibiy tuzilmalar tashkil etildi. Ikki yil davomida quyosh, shamol va gidroenergetikani rivojlantirish imkoniyatlari o‘rganildi. Natijada chet ellek investorlarning yurtimizga bo‘lgan qiziqishi va ishonchi keskin oshdi.
Yangi "yashil" imkoniyatlar
O‘zbekistonda ilk bor 100% to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investorlar hisobidan Karmana va Nurobod tumanlarida 2 ta quyosh stansiyalari ishga tushirilib, shu jumladan 1 mlrd kilo-vatt/soat “yashil” elektr ishlab chiqarildi.
“Yashil” energetika rivojiga bu qadar katta e’tibor qaratilishining sababi, 2030 yilga borib mamlakatimizda sanoat hajmini ikki karra oshirishni, metallurgiya, neft-kimyo va mashinasozlik kabi sohalarni sifat jihatidan mutlaqo yangi darajaga ko‘tarish maqsad qilib qo‘yilgan.
Butun dunyoda “yashil” energiyadan ishlab chiqarilgan mahsulotlarga alohida ustunlik berilmoqda. “Yashil energiya” sertifikati keng joriy qilinmoqda.
“Yashil” energiya sohasidagi ellikka yaqin loyihalar esa qo‘shimcha 500 mln dollarlik kabel bozorini yaratadi. O‘zbekiston 2030 yilgacha “yashil” energetika manbalarini 27 giga-vattga yetkazish uchun faol investitsiya siyosatini izchil davom ettiradi.
To‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar va DXSh
Davlat xususiy sherikligi asosida umumiy qiymati 2 mlrd dollarlik loyihalar hisobiga 6 mlrd kilovatt/soat elektr ishlab chiqarilib, 2 mlrd kub tabiiy gaz tejaladi.
Shuningdek, 2 mln.dan ortiq xonadon uzluksiz va kafolatli elektr energiyasi bilan ta’minlanadi. Sanoat va xizmatlar sohasida 4 mlrd dollarlik qo‘shilgan qiymat yaratiladi.
Sohaning har tomonlama rag‘batlantirish maqsadida quyosh panellari o‘rnatishga imtiyozli kredit va subsidiyalar ajratilib, ishlab chiqarilgan elektrni kafolatli sotib olish bo‘yicha “Quyoshli xonadon” tizimi yo‘lga qo‘yildi. Joriy yilning o‘zida yurtimizda 50 ming xonadon va tadbirkorlar tomonidan quyosh panellari o‘rnatildi.
Xorijiy investorlar bilan hamkorlik
O‘zbekistonning keng qamrovli hamkori bo‘lgan BAAning “Masdar” kompaniyasi tomonidan Jizzax, Samarqand va Surxondaryo viloyatlarida 3 ta quyosh stansiyalarining birinchi bosqichi barpo etildi. Shuningdek, ushbu nufuzli kompaniya Tomdi tumanida ilk bor zamonaviy shamol stansiyasini quryapti. Bugun, 27 dekabr kuni uning 100 mega-vatti ishga tushirildi.
Mashhur “Gejoba” kompaniyasi bilan esa Buxoro va Qashqadaryodagi quyosh stansiyalarining dastlabki 400 mega-vatti generatsiya qilishni boshlaydi. Xitoy ishtirokidagi loyihalar ilgari tajribada kuzatilmagan juda qisqa fursatda – 9 oylik muddatda ishga tushirildi. O‘zbekiston “Gold-vind”, “Jolli-vud”, “Lon-ji” kabi kompaniyalar bilan samarali ishlar olib bordi.
Kafolatli va barqaror energiya
Kelgusi 6 yilda mamlakatimizda elektr energiyasiga bo‘lgan talab hozirgi 83 mlrd.dan 120 mlrd kilo-vatt soatga o‘sishi kutilmoqda. Bu birinchi galda, qayta tiklanadigan energiya hisobidan qoplanadi. Hozir yurtimizda 9 giga-vattli 22 ta quyosh va shamol elektr stansiyalarini qurish loyihalari ustida jadal ishlar olib borilmoqda.
Kelgusi 5 yilda jami 70 ming kilometr past kuchlanishli elektr tarmoqlari, 22 ming dona transformator, 100 dan ortiq podstansiyalar to‘liq yangilanadi. Shuningdek, 10 ming kilometr yuqori kuchlanishli yangi magistral tarmoqlari barpo etiladi.
Mamlakatimizda 7 mln.dan ortiq uy-joylar borligini hisobga olsak, bu investorlar uchun katta bozor yaratadi.

Центром экономических исследований и реформ (ЦЭИР) подготовлена инфографика о новых крупных мощностях в "зеленой" энергетике.
Глава государства дал старт вводу и подключению к сети солнечных и ветряной электростанций общей мощностью 2,4 ГВт в Джизакской, Самаркандской, Сурхандарьинской, Навоийской, Бухарской и Кашкадарьинской областях.
Новые "зеленые" мощности
Впервые за счет 100% прямых иностранных инвестиций в Кармане и Нурабаде введены в строй 2 солнечные электростанции, и до сегодняшнего дня они произвели 1 миллиард киловатт-часов “зеленой” электроэнергии.
Следует отметить, что активная инвестиционная политика будет продолжена для доведения к 2030 году мощности источников “зеленой” энергии до 27 ГВт. В будущем планируется поставлять “зеленую” энергию также на рынки стран Азии и Европы.
Также, предоставляется особый приоритет продукции, изготовленной за счет использования «зеленой» энергии, вводятся сертификаты «Зеленая энергия», а при реализации около 50 проектов в сфере «зеленой» энергетики создается рынок для кабельной продукции на $500 млн.
Прямые иностранные инвестии и ГЧП
Президент Узбекистана вместе с генеральным исполнительным директором компании «Masdar» (ОАЭ) Мухаммадом Аль-Рамахи запустил солнечные электростанции в Шерабадском, Галляаральском, Каттакурганском районах и ветряную электростанцию в Тамдынском районе.
Напомним, что 5 лет назад были поставлены большие цели и задачи по увеличению систем ВИЭ. Кроме того, налажена система “Солнечный дом” по предоставлению льготных кредитов и субсидий для установки солнечных панелей. Так, в 2023 году 50 тысяч домохозяйств и предпринимателей в Узбекистане установили солнечные панели.
Говоря о прямых иностранных инвестициях на основе государственно-частного партнерства, следует отметить, что за счет реализации проектов общей стоимостью $2 млрд. будет производиться 6 млрд. кВт/час электроэнергиив год, сэкономлено 2 млрд. м3 природного газа, а 2 млн. домохозяйств будут обеспечены бесперебойной и гарантированной электроэнергией. Кроме того, в промышленности и сфере услуг будет создана добавленная стоимость на $4 млрд.
Сотрудничество с зарубежными инвесторами
В Джизакской, Самаркандской и Сурхандарьинской областях завершен первый этап строительства 3-х солнечных электростанций компанией «Masdar» из ОАЭ. В то же время, в Тамдынской районе Навоийской области впервые строится ветряная электростанция мощностью в 100 МВт.
Следует отметить также проекты с участием Китая, которые были запущены в очень короткие сроки, которые ранее не наблюдались на практике, а именно – за 9 месяцев. Узбекистан провел эффективную работу с такими компаниями как “Goldwind”, “Jolywood”, "Sungrow" и “Longi”.
Кроме того, построенные совместно с компанией "Gezhouba" солнечные станции в Бухаре и Кашкадарье начнут генерировать первые 400 МВт энергии.
Поставлена цель до 2030 года увеличить вдвое объемы промышленности, поднять на качественно новый уровень такие сферы, как металлургия, нефтехимия и машиностроение. Планируется реализовать более 500 крупных промышленных и инфраструктурных проектов общей стоимостью $150 миллиардов.
Спрос на энергоресурсы в ближайшем будущем
Ожидается, что в следующие 6 лет спрос на электроэнергию в стране вырастит с 83 млрд. кВт до 120 млрд. кВт. Следует отметить, что этот спрос в первую очередь будет покрываться за счет ВИЭ.
Также ведутся работы по проектам строительства 22 солнечных и ветровых станций мощностью 9 ГВт. Планируется, что в течении следующих 5 лет полностью обновятся:
- 70 тысяч километров низковольтных сетей
- 22 тысячи трансформаторов
- более 100 подстанций
Кроме того, будет построено 10 тысяч километров новых высоковольтных магистральных сетей.
Следует отметить, что наличие более 7 млн. единиц жилья создает большой рынок для инвесторов. Уже запущены 4 предприятия по производству солнечных панелей и 2 предприятия по производству металлоконструкций. Так, на сумму $100 млн. местные предприятия уже поставляют электрооборудование и строительные материалы.