Infografika: O‘zbekistonning ShHTga a’zo davlatlar bilan savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorligi
Shanxay hamkorlik tashkiloti
Shanxay hamkorlik tashkiloti (ShHT) — 2001 yilda tashkil etilgan xalqaro mintaqaviy tashkilot. Hozirgi kunda ShHT tarkibiga 10 ta davlat a’zo: Belarus, Hindiston, Eron, Qozog‘iston, Xitoy, Qirg‘iziston, Pokiston, Rossiya, Tojikiston va O‘zbekiston.
ShHTda kuzatuvchi davlat maqomiga ega 2 ta davlat — Afg‘oniston va Mo‘g‘uliston mavjud. Shuningdek, 15 ta davlat ShHTning muloqot bo‘yicha sheriklari hisoblanadi: Ozarbayjon, Armaniston, Bahrayn, Misr, Kamboja, Qatar, Quvayt, Laos, Maldiv orollari, Myanma, Nepal, Birlashgan Arab Amirliklari, Saudiya Arabistoni, Turkiya va Shri-Lanka.
2017 yilda Hindiston va Pokistonning, 2023 yilda Eronning, 2024 yilda esa Belarusning ShHTga to‘laqonli a’zo bo‘lishi tashkilotning geografik qamrovini kengaytirib, uning xalqaro maydondagi o‘rni va iqtisodiy salohiyatini oshirdi.
Tashkilot tarkibining kengayishi savdo va investitsiya aloqalarini rivojlantirish, transport va tranzit salohiyatidan samarali foydalanish, shuningdek, mintaqalararo ishlab chiqarish va logistika aloqalarini kengaytirish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratdi.
O‘zbekistonning ShHT davlatlari bilan tashqi savdo ko‘rsatkichlari
ShHTga a’zo mamlakatlar, ayniqsa, Xitoy, Rossiya va Markaziy Osiyo davlatlari O‘zbekistonning asosiy savdo-iqtisodiy hamkorlari qatoriga kiradi.
2017–2025 yillarda O‘zbekistonning ShHT davlatlari bilan tovar aylanmasi 3,1 barobar oshib, 12,9 mlrd dollardan 40,6 mlrd dollarga yetdi. Eksport hajmi qariyb 1,8 barobar o‘sib, 5,8 mlrd dollardan 10,65 mlrd dollarga, import esa 4,2 barobar oshib, 7,1 mlrd dollardan 29,96 mlrd dollarga yetdi.
2025 yilda ShHT mamlakatlari bilan tovar aylanmasining O‘zbekiston umumiy tashqi savdosidagi ulushi 50%ni tashkil etdi. Eksportda ShHT davlatlarining ulushi qariyb 31,5%, importda esa 63,3%ga teng bo‘ldi. 2025 yilda O‘zbekistonning umumiy tashqi savdo aylanmasi 81,2 mlrd dollar, eksport 33,8 mlrd dollar, import 47,4 mlrd dollarni tashkil etdi.
2025 yilda ShHT mamlakatlariga eksport hajmi 10,65 mlrd dollarni tashkil etdi. O‘zbekiston umumiy eksporti tarkibida 9,9 mlrd dollarlik nomonetar oltin mavjud bo‘lib, oltinni hisobga olmaganda ShHT mamlakatlarining eksportdagi ulushi qariyb 44,5%ni tashkil etdi.
2025 yilda O‘zbekistonning ShHT mamlakatlari bilan tashqi savdosida asosiy hamkorlar quyidagilar bo‘ldi:
• tovar aylanmasida Xitoy — 17,23 mlrd dollar, Rossiya — 12,99 mlrd dollar, Qozog‘iston — 4,97 mlrd dollar;
• eksportda Rossiya — 4,34 mlrd dollar, Xitoy — 2,47 mlrd dollar, Qozog‘iston — 1,55 mlrd dollar, Qirg‘iziston — 771,1 mln dollar, Tojikiston — 683,1 mln dollar;
• importda Xitoy — 14,76 mlrd dollar, Rossiya — 8,64 mlrd dollar, Qozog‘iston — 3,42 mlrd dollar.
ShHT davlatlari O‘zbekistonning tayyor mahsulotlari uchun muhim eksport bozorlari hisoblanadi. Meva-sabzavot va boshqa oziq-ovqat mahsulotlari, elektrotexnika tovarlari, to‘qimachilik va avtomobil sanoati mahsulotlari eksportida tashkilotga a’zo mamlakatlar muhim o‘rin egallaydi.
O‘z navbatida, ShHT davlatlari O‘zbekiston iqtisodiyoti va ishlab chiqarishi uchun zarur bo‘lgan mashina va uskunalar, sanoat mahsulotlari, xomashyo va oziq-ovqat tovarlarining yirik yetkazib beruvchilari hisoblanadi. 2025 yilda O‘zbekiston umumiy importining 31,2%i Xitoy, 18,3%i Rossiya, 7,2%i Qozog‘iston va 2,4%i Hindiston hissasiga to‘g‘ri keldi. Faqat ushbu to‘rtta ShHT davlati mamlakat importining 59%dan ortig‘ini ta’minladi.
2025 yilda O‘zbekistonda asosiy kapitalga yo‘naltirilgan xorijiy investitsiyalar va kreditlar hajmi 33,5 mlrd dollarni tashkil etdi.
Asosiy kapitalga yo‘naltirilgan xorijiy investitsiyalar va kreditlar tarkibida to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar 281,1 trln so‘mni, O‘zbekiston Respublikasi kafolati ostidagi xorijiy kreditlar 32,5 trln so‘mni, kafolatlanmagan xorijiy kreditlar esa 108,5 trln so‘mni tashkil etdi.
Xorijiy investitsiyalar va kreditlarning salmoqli qismi ishlab chiqarish sohalariga yo‘naltirildi. Jami hajmning 33,2%i ishlab chiqarish sanoatiga, 17,1%i elektr va gaz ta’minotiga, 11,9%i tog‘-kon sanoatiga to‘g‘ri keldi. Shuningdek, xorijiy investitsiyalar va kreditlar transport va omborlash, qurilish, axborot va aloqa hamda boshqa tarmoqlarga yo‘naltirildi.
2025 yilda ShHTga a’zo davlatlar orasida O‘zbekistonga kiritilgan investitsiyalar hajmi bo‘yicha Xitoy yetakchi bo‘lib, uning investitsiyalari 13 mlrd dollarni tashkil etdi. Rossiyadan 2,6 mlrd dollar, Qozog‘istondan 870 mln dollar, Erondan 265 mln dollar, Hindistondan 247 mln dollar, Qirg‘izistondan 197 mln dollar, Tojikistondan 196 mln dollar, Belarusdan 76,5 mln dollar va Pokistondan 52,5 mln dollar investitsiya kiritildi.
Ushbu ko‘rsatkichlar ShHT doirasidagi investitsiyaviy hamkorlikda Xitoy va Rossiyaning salmog‘i yuqori ekanini, shu bilan birga Markaziy Osiyo davlatlari hamda tashkilotning boshqa a’zolari bilan investitsiya aloqalari mavjudligini ko‘rsatadi. Investitsiyalar sanoat kooperatsiyasi, energetika, transport, infratuzilma va boshqa yo‘nalishlardagi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish uchun moliyaviy asos bo‘lib xizmat qilmoqda.
ShHTning asoschi davlatlaridan biri sifatida O‘zbekiston tashkilotga a’zo mamlakatlar bilan savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, sanoat va transport-logistika hamkorligini yanada kengaytirishdan manfaatdor.

Инфографика: Торгово-экономическое и инвестиционное сотрудничество Узбекистана с государствами — членами ШОС
Шанхайская организация сотрудничества
Шанхайская организация сотрудничества (ШОС) — международная региональная организация, созданная в 2001 году. В настоящее время в состав ШОС входят 10 государств: Беларусь, Индия, Иран, Казахстан, Китай, Кыргызстан, Пакистан, Россия, Таджикистан и Узбекистан.
Статус государств-наблюдателей при ШОС имеют 2 страны — Афганистан и Монголия. Кроме того, 15 государств являются партнерами ШОС по диалогу: Азербайджан, Армения, Бахрейн, Египет, Камбоджа, Катар, Кувейт, Лаос, Мальдивы, Мьянма, Непал, Объединенные Арабские Эмираты, Саудовская Аравия, Турция и Шри-Ланка.
Присоединение Индии и Пакистана в качестве полноправных членов ШОС в 2017 году, Ирана в 2023 году и Беларуси в 2024 году расширило географический охват Организации, повысило ее роль на международной арене и экономический потенциал.
Расширение состава Организации создало дополнительные возможности для развития торговых и инвестиционных связей, эффективного использования транспортно-транзитного потенциала, а также расширения межрегиональных производственных и логистических связей.
Внешняя торговля Узбекистана с государствами ШОС
Государства — члены ШОС, прежде всего Китай, Россия и страны Центральной Азии, входят в число основных торгово-экономических партнеров Узбекистана.
В 2017–2025 годах товарооборот Узбекистана с государствами ШОС увеличился в 3,1 раза — с 12,9 млрд до 40,6 млрд долларов. Объем экспорта вырос почти в 1,8 раза — с 5,8 млрд до 10,65 млрд долларов, импорт увеличился в 4,2 раза — с 7,1 млрд до 29,96 млрд долларов.
В 2025 году на государства ШОС пришлось 50% общего внешнеторгового оборота Узбекистана. Их доля в экспорте составила около 31,5%, в импорте — 63,3%. Общий внешнеторговый оборот Узбекистана в 2025 году составил 81,2 млрд долларов, экспорт — 33,8 млрд долларов, импорт — 47,4 млрд долларов.
В 2025 году объем экспорта Узбекистана в страны ШОС составил 10,65 млрд долларов. В структуре общего экспорта Узбекистана 9,9 млрд долларов приходилось на немонетарное золото. Без учета золота доля государств ШОС в экспорте составила около 44,5%.
В 2025 году основными торговыми партнерами Узбекистана среди государств ШОС были:
• по товарообороту — Китай (17,23 млрд долларов), Россия (12,99 млрд долларов), Казахстан (4,97 млрд долларов);
• по экспорту — Россия (4,34 млрд долларов), Китай (2,47 млрд долларов), Казахстан (1,55 млрд долларов), Кыргызстан (771,1 млн долларов), Таджикистан (683,1 млн долларов);
• по импорту — Китай (14,76 млрд долларов), Россия (8,64 млрд долларов), Казахстан (3,42 млрд долларов).
Государства ШОС являются важными рынками сбыта готовой продукции Узбекистана. Значительную роль страны Организации играют в экспорте плодоовощной и другой продовольственной продукции, электротехнических товаров, продукции текстильной и автомобильной промышленности.
В свою очередь, государства ШОС выступают крупными поставщиками машин и оборудования, промышленной продукции, сырья и продовольственных товаров, необходимых для экономики и производства Узбекистана. В 2025 году на Китай пришлось 31,2% общего импорта Узбекистана, Россию — 18,3%, Казахстан — 7,2%, Индию — 2,4%. Совокупно эти четыре государства ШОС обеспечили более 59% импорта страны.
В 2025 году объем иностранных инвестиций и кредитов, направленных в основной капитал Узбекистана, составил 33,5 млрд долларов.
В структуре иностранных инвестиций и кредитов в основной капитал прямые иностранные инвестиции составили 281,1 трлн сумов, иностранные кредиты под гарантию Республики Узбекистан — 32,5 трлн сумов, негарантированные иностранные кредиты — 108,5 трлн сумов.
Значительная часть иностранных инвестиций и кредитов была направлена в производственные отрасли. На обрабатывающую промышленность пришлось 33,2% общего объема, электро- и газоснабжение — 17,1%, горнодобывающую промышленность — 11,9%. Иностранные инвестиции и кредиты также направлялись в транспорт и складирование, строительство, сферу информации и связи и другие отрасли.
Инвестиционное взаимодействие Узбекистана со странами ШОС также заметно расширилось. В 2025 году объем инвестиций из государств-членов Организации составил 17,5 млрд долл. Основной объем пришелся на Китай (13 млрд долл.) и Россию (2,6 млрд). Среди других партнеров Казахстан (870 млн), Иран (265 млн), Индия (247 млн), Кыргызстан (197 млн), Таджикистан (196 млн), Беларусь (76,5 млн) и Пакистан (52,5 млн).
Приведенные показатели свидетельствуют о значительной доле Китая и России в инвестиционном сотрудничестве Узбекистана со странами ШОС, наряду с развитием инвестиционных связей с государствами Центральной Азии и другими членами Организации. Инвестиции создают финансовую основу для реализации совместных проектов в промышленной кооперации, энергетике, транспорте, инфраструктуре и других направлениях.
Как одно из государств — основателей ШОС, Узбекистан заинтересован в дальнейшем расширении торгово-экономического, инвестиционного, промышленного и транспортно-логистического сотрудничества со странами Организации.