Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 15 aprel kuni oziq-ovqat mahsulotlarini ko‘paytirish orqali bozorlarda narx-navo barqarorligini ta’minlash, tadbirkorlik uchun qo‘shimcha shart-sharoitlar yaratish masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Ma’lumki, dunyoda sodir bo‘layotgan voqealar sababli oziq-ovqat mahsulotlari narxi o‘sib bormoqda. Masalan, oziq-ovqat mahsulotlarining jahon bozoridagi o‘rtacha narxlari mart oyida 2021 yilning shu davriga nisbatan 34 foizga oshdi. Yil boshidan bug‘doy narxi 20 foiz, makkajo‘xori 19 foiz, ozuqa donlari 20 foiz va o‘simlik yog‘i 23 foizga ko‘tarildi. Mamlakatimizda ham ayrim mahsulotlarning narxi sezilarli ravishda oshib ketish holatlari kuzatildi.
Bunday sharoitda ichki bozorda narx-navo barqarorligini ta’minlashning iqtisodiy chorasi oziq-ovqat mahsulotlari yetishtirish va ishlab chiqarishni ko‘paytirishdir. Shu bois bu yil yurtimizda 7 million 700 ming tonna bug‘doy, 23 million tonna meva-sabzavot yetishtirib, ichki bozorni mahsulotlar bilan uzluksiz ta’minlash maqsad qilingan.
Avvalo, yangi qo‘shilayotgan 300 ming gektardan ziyod yerdan samarali foydalanish zarurligi qayd etildi. Buning 80 ming gektari qisqartirilgan paxta va g‘alla maydonlari bo‘lib, 254 ming nafar aholiga ochiq tanlov asosida berilgan. Bu har bir tumanda qo‘shimcha 500 gektar ekin maydoni, degani.
Mahsulot yetishtirish uchun yana bir manba suv omborlari atrofidagi 100 ming gektardan ortiq yerlardir. Bu maydonlarga irrigatsiya tarmoqlari tortib, tadbirkorlarni jalb etib, mos keladigan ekinlar ekish choralari belgilandi.
Ilgari foydalanishdan chiqqan 135 ming gektar yerni qayta tiklash ham qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirish uchun qo‘shimcha imkoniyat ekani ta’kidlandi.
Bugungi kunda aholi ixtiyorida 380 ming gektar tomorqa bor. Ularda meva-sabzavotlar yetishtirilsa, ham ro‘zg‘orga baraka, ham umumiy bozorimizga qo‘shimcha mahsulot kiradi. Buning uchun moliyaviy tizim ham bor: shu yil 21 fevralda tomorqa xo‘jaliklarida yetishtirilgan mahsulotlarni kafolatli xarid qilish bo‘yicha Vazirlar Mahkamasining qarori qabul qilingan.
Fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashiga tajribali mirishkorlar ishtirokida aholiga bozorbop ekinlar yetishtirishni o‘rgatish va ko‘maklashish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Bu boradagi eng katta muammo suv ta’minoti bo‘lishi mumkin. Shu bois, Suv xo‘jaligi vazirligiga har bir mahalla kesimida kanal va ariqlarni tozalash, suv ta’minoti og‘ir joylarda quduq qazish va nasos o‘rnatib, aholi tomorqalariga suv yetkazib berish vazifasi qo‘yildi. Bu ishlar uchun respublika byudjetidan 50 milliard so‘m, mahalliy byudjetlardan yana 50 milliard so‘mdan yo‘naltirilishi aytildi.
Boshoqli don va o‘simlik yog‘i xomashyosini ko‘paytirish choralariga alohida e’tibor qaratildi. Chetdan olib kelinadigan kungaboqar, soya va boshqa moyli ekinlar bo‘yicha bojxona imtiyozlari berish hamda qo‘shilgan qiymat solig‘idan ozod qilish taklifi bildirildi.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 15 апреля состоялось видеоселекторное совещание по обеспечению стабильности цен на рынках за счет увеличения производства продуктов питания и создания дополнительных условий для предпринимательства.
В Узбекистане будет реализован комплекс мер по сдерживанию цен на продовольственную продукцию и гарантированному обеспечению внутреннего рынка необходимыми товарами. Контуры этой работы были представлены на совещании.
Мировые цены на продовольствие растут более высокими темпами, чем в 80-х годах прошлого века. В частности, в марте мировые цены на продовольствие выросли на 34% по сравнению с соответствующим периодом 2021 года. С начала года мировые цены на пшеницу увеличились на 20 процентов, кукурузу – на 19 процентов, фуражное зерно – на 20 процентов и растительное масло – на 23 процента.
"Удвоение цен на минеральные удобрения и топливо на мировом рынке, безусловно, скажется на себестоимости продукции и финансовом состоянии кластеров и фермеров", – подчеркнул Шавкат Мирзиеев.
Кроме того, в некоторых регионах страны могут быть проблемы с водой. В этом году из-за обильных осадков запасы воды в Ферганской долине, Ташкентской и Самаркандской областях увеличились на 20%, но будут трудности с водоснабжением в Каракалпакстане, Бухарской, Кашкадарьинской, Сурхандарьинской и Хорезмской областях.
Отмечалось, что необходимо эффективно использовать имеющиеся земельные ресурсы и вырастить в 2022 году 7,7 миллиона тонн пшеницы и 23 миллиона тонн плодоовощной продукции, обеспечить экспорт в размере 1,5 миллиарда долларов.
По словам Мирзиёева, для увеличения производства продовольствия необходимо эффективно использовать более 300 тысяч гектаров новых земель.
"В настоящее время 80 тысяч гектаров хлопковых и зерновых полей сокращены и переданы 254 тысячам человек на основе открытого конкурса. Это означает дополнительные 500 гектаров пахотных земель в каждом районе для производства продуктов питания. Сама жизнь показывает, что мы вовремя и правильно начали эту реформу. Поэтому эти земли должны быть базой только для выращивания продуктов питания", – сказал президент.
Поручено в течение двух недель:
организовать поставку продуктивных сортов семян и провести выездные ярмарки
организовать сев сельскохозяйственных культур по принципу "один контур – один продукт"
ускорить работу по заключению договоров на гарантированный закуп продукции.
"Времени осталось совсем немного, в сельском хозяйстве важен каждый день и каждый час весной", – сказал глава государства, перечислив вопросы, которые больше всего беспокоят наших аграриев.
В частности, это:
отсутствие продуктивных и надежных сортов семян и саженцев
гарантированная покупка продукции
На поставку высокоурожайных семян и саженцев Агентству садоводства из Сельскохозяйственного фонда будет выделено дополнительно 300 миллиардов сумов.
Более 100 тысяч гектаров земли вокруг новых водоемов должны быть засажены соответствующими культурами, власти должны привлекать к этому процессу предпринимателей, создавая необходимую инфраструктуру.