Joriy yilning 26 avgust kuni Toshkent vaqti bilan soat 17:00 da O‘zbekistonda Islom taraqqiyot banki (ITB) guruhining 2021 yilgi "Javob berish, tiklanish, qayta ishga tushirish" yillik yig‘ilishi doirasida: "BRMga erishish bo‘yicha o‘n yillik harakatlar xavf ostidami?" mavzusida onlayn vebinar bo‘lib o‘tadi.
Ekspertlar Covid-19 pandemiyasi doirasida barqaror rivojlanish maqsadlariga (BRM) erishish istiqbollarini muhokama qiladilar.
Tadbirda yuqori darajadagi ma’ruzachilar, ITB Prezidenti doktor Muhammad Sulaymon Al-Jassir, BRM bo‘yicha maxsus vakil va ITB prezidenti maslahatchisi doktor Rami Ahmad, Birlashgan Millatlar tashkiloti Bosh kotibining birinchi o‘rinbosari va BMTning barqaror rivojlanish guruhi raisi Amina J. Mohammed, Kolumbiya universitetining barqaror rivojlanish markazi direktori professor Jeffrey D. Saks, Xalqaro valyuta jamg‘armasi ijrochi direktori doktor Mahmud Moheldin, Indoneziya Respublikasi milliy taraqqiyot rejalashtirish vazirligi dengiz va tabiiy resurslar vazirining o‘rinbosari, doktor Il. Arifin Rudiyanto, Osiyo taraqqiyot banki vitse-prezidenti Janob Ahmad M. Said, Boston universiteti global rivojlanish siyosati markazi direktori doktor Kevin P. Gallagher, ITB vitse-prezidenti doktor Mansur Muxtor ishtirok etadi.
O‘zbekiston xalqaro ekspertlar platformasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (Markaz) direktori doktor Obid Hakimov ishtirok etadi.
Obid Hakimov O‘zbekistonning barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishdagi roli va mas’uliyat va boshqaruv sohalarini amalga oshirish, taqsimlash mexanizmlarini tushunish nuqtai nazaridan muammolar haqida gapiradi.
O‘zbekistonda BRMlarning amalga oshirilishi iqtisodiy va ijtimoiy islohotlarning ulkan dasturiga to‘g‘ri keldi. So‘nggi yillarda mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli va tizimli islohotlar samarasida O‘zbekiston deyarli barcha BRMlarga erishishda sezilarli salmoqli yutuqlarga erishdi.
Vebinar davomida quyidagi masalalar ko‘rib chiqiladi:
- 2030 yilgacha bo‘lgan davrda barqaror rivojlanish sohasida kun tartibini amalga oshirishning hozirgi istiqbollari.
- Barqaror rivojlanish maqsadlaridan qaysi biri pandemiyadan ko‘proq zarar ko‘rdi? Ularni yo‘lga qo‘yish uchun qanday choralar ko‘rish mumkin?
- Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish uchun moliyalashtirish bo‘shlig‘ini kamaytirish uchun qanday aniq harakatlar qilish kerak?
- Xususiy sektorning ishtirokini tezlashtirish uchun nima qilish mumkin?
- Taraqqiyot hamkorligi pandemiyadan keyingi barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish uchun qanday ko‘rinishga ega bo‘ladi?
Tadbirda ishtirok etish uchun ekspert-tahliliy va ilmiy doiralar, mamlakatimizning yetakchi oliy o‘quv yurtlari professor-o‘qituvchilari, shuningdek, rasmiy va ishbilarmon doiralar hamda OAV vakillari taklif etiladi.
Tadbirda quyidagi havola orqali ishtirok etishingiz mumkin
Ma’lumot uchun: BRMlarning yutuqlarini baholash uchun barqaror rivojlanish maqsadlari (SDG Index — Sustainable Development Goals Index) bo‘yicha maxsus taraqqiyot indeksi yaratildi. Hukumat islohotlar samaradorligini 23 ta global reyting (indeks), shu jumladan global BRM reytingi orqali kuzatib boradi, unga ko‘ra O‘zbekiston bugungi kunda 162 davlat orasida 52-o‘rinni egallab turibdi. Shunday qilib, World Justice Project xalqaro tashkiloti loyihasi tomonidan tuzilgan qonun indeksi qoidasiga ko‘ra, 2020 yilda O‘zbekiston 128 mamlakat orasida 92-o‘rinni egallab, yil davomida to‘rt pog‘onaga ko‘tarilgan.
O‘zbekiston hukumati bir qator yirik inqirozga qarshi choralarni jumladan, tadbirkorlik sub’yektlarini, aholining eng zaif qatlamlarini va ijtimoiy institutlar xodimlarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha moliyaviy-iqtisodiy va me’yoriy chora-tadbirlarni e’lon qildi.
O‘zbekiston oldida turgan strategik maqsad va vazifalar:
- kambag‘allik va tengsizlik darajasini yanada kamaytirish;
- aholining chekka hududlari va zaif qatlamlariga e’tibor qaratgan holda, ijtimoiy xizmatlardan, xususan, sog‘liqni saqlash va ta’lim sohasida sifatli va teng huquqli foydalanish mexanizmini takomillashtirish;
- barqaror bandligini ta’minlash, ayniqsa, yoshlar va xotin-qizlar o‘rtasida;
- yanada barqaror rivojlanish va iqlim o‘zgarishiga moslashish uchun suv, energetika va yer resurslaridan yanada oqilona foydalanishga erishish
- qonun ustuvorligi, so‘z va matbuot erkinligini yanada mustahkamlash, davlat xizmatlari oshkoraligi va sifatini oshirish, korrupsiyani kamaytirish.
O‘zbekistonda BRMlarning amalga oshirilishi 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasi rivojlanishining beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi doirasida keng ko‘lamli islohotlarga to‘g‘ri keldi.
Mamlakat miqyosidagi BRMlar bilan bog‘liq taraqqiyotga, COVID-19 pandemiyasining BRM yutuqlariga va mintaqaviy istiqbollarga ta’siri e’tiborga olinadi.

Как коронавирус влияет на достижение целей устойчивого развития
26 августа т.г. в 17:00 по ташкентскому времени в рамках Ежегодного заседания Группы Исламского банка развития (ИБР) в Узбекистане в 2021 году «Реагирование, восстановление, перезапуск», состоится онлайн вебинар на тему: «Десятилетие действий по достижению ЦУР – под угрозой?».
Основное внимание будет уделено прогрессу, связанному с ЦУР на страновом уровне, влиянию пандемии COVID-19 на достижения ЦУР и региональные перспективы.
В мероприятии примут участие спикеры высокого уровня, Президент ИБР д-р Мухаммад Сулейман аль-Джассир, специальный посланник по ЦУР и советник президента ИБР д-р Рами Ахмад, первый заместитель Генерального секретаря Организации Объединенных Наций и Председатель Группы ООН по устойчивому развитию г-жа Амина Дж. Мохаммед, директор Центра устойчивого развития Колумбийского университета проф. Джеффри Д. Сакс, исполнительный директор Международного валютного фонда д-р Махмуд Мохельдин, заместитель министра морских и природных ресурсов, Министерства национального планирования развития Республики Индонезия д-р Ир. Арифин Рудиянто, вице-президент Азиатского банка развития г-н Ахмед М. Саид, директор Центра политики глобального развития Бостонского университета д-р Кевин П. Галлахер, вице-президент ИБР д-р Мансур Мухтар.
Узбекистан на международной экспертной площадке представит директор Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР) при Администрации Президента Республики Узбекистан д-р Обид Хакимов.
Он расскажет о роли Узбекистана в достижении целей устойчивого развития и проблемах с точки зрения понимания механизмов реализации, распределения сфер ответственности и управления.
Реализация ЦУР в Узбекистане совпала с амбициозной программой экономических и социальных реформ. Благодаря комплексным и структурным реформам, проводимым в стране за последние годы, в Узбекистане наблюдается значительный прогресс в достижении почти во всех ЦУР.
В ходе вебинара будут рассмотрены следующие вопросы:
- Текущие перспективы реализации Повестки дня в области устойчивого развития на период до 2030 года.
- Какие из целей в области устойчивого развития пострадали от пандемии больше всего? Какие действия необходимо предпринять, чтобы вернуть их в нужное русло?
- Какие конкретные действия следует предпринять для сокращения дефицита финансирования для достижения Целей устойчивого развития?
- Что можно сделать, чтобы ускорить участие частного сектора?
- Как будет выглядеть сотрудничество в области развития для достижения Целей устойчивого развития после пандемии?
Для участия в мероприятии приглашаются экспертно-аналитические и научные круги, профессорско-преподавательский состав ведущих вузов страны, а также представители официальных и деловых и кругов и СМИ.
Принять участие в мероприятии можно по ссылке
Справочно: Для оценки достижений ЦУР был создан специальный Индекс прогресса по Целям устойчивого развития (SDG Index — Sustainable Development Goals Index). Правительство отслеживает результативность реформ через 23 глобальных рейтинга (индекса), включая глобальный рейтинг ЦУР, по которому Узбекистан сегодня занимает 52 место среди 162 государств.
Правительство Узбекистана анонсировало ряд крупных антикризисных мер, включающих финансово-экономические и нормативно-правовые меры для поддержки субъектов предпринимательства, наиболее уязвимых слоев населения и работников социальных учреждений.
Стратегические цели и задачи, стоящие перед Узбекистаном:
- дальнейшее сокращение уровня бедности и неравенства;
- повышение качества и равного доступа к социальным услугам, в частности в сфере здравоохранения и образования с акцентом на отдаленные регионы и уязвимые слои населения;
- обеспечение устойчивой занятости, особенно среди молодежи и женщин;
- достижение более рационального использования водных, энергетических и земельных ресурсов для более устойчивого развития и адаптации к изменению климата;
- дальнейшее укрепление верховенства права, свободы слова и печати, повышение прозрачности и качества госуслуг, снижение коррупции.
В Узбекистане реализация ЦУР совпала с масштабными реформами в рамках Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017 – 2021 годы.
Основное внимание на мероприятии будет уделено прогрессу, связанному с ЦУР на страновом уровне, влиянию пандемии COVID-19 на достижения ЦУР и региональные перспективы.