Joriy yilning 11 avgust kuni Toshkent vaqti bilan soat 16:00 da onlayn vebinar bo‘lib o‘tadi, unda Ozarbayjon Iqtisodiy islohotlar va kommunikatsiyalarni tahlil qilish markazi (IIKTM) Ijrochi direktori Vyusal Gazimli "Iqtisodiy o‘sish" kitobi taqdimotini o‘tkazadi. Tadbirni Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi direktori doktor Obid Hakimov olib boradi.
Tadbir O‘zbekiston va Ozarbayjon aql markazlari o‘rtasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish, ilmiy bilimlar almashish, olib borilayotgan iqtisodiy tadqiqotlar sifati va saviyasini oshirish maqsadida tashkil etilmoqda.
"Iqtisodiy o‘sish" kitobida turli xil modelli yondashuvlardan foydalanib, iqtisodiy o‘sishning mohiyatini tushuntiriladi, shu jumladan, Solow modelining o‘sish modeli (Solow model, iqtisodiy o‘sishning barcha zamonaviy modellari uchun boshlang‘ich nuqtani hisobga olib, u kapital o‘zgarishlarini tahlil qilish uchun zarur matematik bazani berdi), neoklasik model, endogen texnologik o‘zgarishlar, stokastik o‘sish.
Iqtisodiy o‘sishga ta’sir etuvchi an’anaviy omillar bilan bir qatorda iqtisodiy taraqqiyotda madaniy xilma-xillik, hikoya va ijtimoiy kapital kabi omillar ham ta’sir ko‘rsatmoqda.
Muallif "Anna Karenina" romanining muallifi, rus yozuvchisi Lev Tolstoyga ishora qilib, "barcha baxtli oilalar o‘xshash, har bir baxtsiz oila esa o‘ziga xos tarzda baxtsizdir", - deb ta’kidlaydi “iqtisodiyot bilan bir xil: har bir mamlakat o‘zining iqtisodiy o‘sishiga yondashishi kerak. Garvard universitetida ishlab chiqilgan metodologiya "muammolarni boshqaradigan iterativ moslashuv” (PDIA) deb ataladi.
Doktor Gasimli ta’kidlaganidek, o‘sish diagnostikasi va PDIA bir-birini to‘ldiradi. Agar o‘sish diagnostikasi muammoning mohiyatini tushunishga va o‘sish uchun muhim to‘siqlarni topishga yordam bersa, PDIAmuammoning chiqish yo‘lini aniqlaydi.
Tadbirda o‘zbekistonlik ekspert-tahlil va ilmiy doiralar, mamlakatning yetakchi oliy o‘quv yurtlarining professor o‘qituvchilari, shuningdek, rasmiy va ishbilarmon doiralar vakillari ishtirok etishi kutilmoqda.

11 августа т.г. в 16:00 по ташкентскому времени состоится онлайн вебинар, в ходе которого исполнительный директор Центра анализа экономических реформ и коммуникаций (ЦАЭРК) Азербайджана доктор Вюсал Гасымлы проведет презентацию книги «Экономический рост». Модератором мероприятия выступит директор Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР) доктор Обид Хакимов.
Мероприятие организовано с целью углубления сотрудничества между мозговыми центрами Узбекистана и Азербайджана, обмена научными знаниями, повышением качества и уровня проводимых экономических исследований.
В книге «Экономический рост» объясняется сущность экономического роста с использованием различных модельных подходов, включая модель роста Солоу (Solow model, считают отправной точкой для всех современных моделей экономического роста, которым она дала необходимую математическую базу для анализа темпов изменения капитала), неоклассическую модель, эндогенные технологические изменения, стохастический рост.
Помимо традиционных факторов, влияющих на экономический рост, также будет затронута роль таких факторов, как культурное разнообразие, нарратив и социальный капитал в экономическом развитии.
Автор, ссылаясь, на русского писателя Льва Толстого в «Анне Карениной», о том что «все счастливые семьи похожи, и каждая несчастная семья несчастлива по-своему», отмечает, «то же самое и с экономикой: у каждой страны должен быть свой подход к экономическому росту. Методология, разработанная в Гарвардском университете, называется «Итеративная адаптация, управляемая проблемами» (PDIA)».
Как отмечает доктор Гасымлы, диагностика роста и PDIA дополняют друг друга. Если диагностика роста помогает понять суть проблемы и найти критические препятствия для роста, PDIA определяет выход из проблемы.
В мероприятии ожидается участие узбекских экспертно-аналитических и научных кругов, профессорско-преподавательского состава ведущих вузов страны, а также представителей официальных и деловых и кругов.