Infografika: O‘zbekistonning Markaziy Osiyo mamlakatlari va Ozarbayjon bilan hamkorligi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 30 iyul — 1 avgust kunlari davlat tashrifi bilan Qirg‘iziston Respublikasida bo‘ladi.
Tashrif yakunlari bo‘yicha qator ikki tomonlama hujjatlarni imzolash rejalashtirilgan.
Tashrif doirasida davlat rahbari Markaziy Osiyo va Ozarbayjon davlat rahbarlarining norasmiy Maslahat uchrashuvida ham ishtirok etadi.
Mazkur davlat tashrifi arafasida Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi mintaqaviy hamkorlikning bugungi holati va istiqbollariga bag‘ishlangan axborot-tahliliy materiallar turkumini tayyorladi.
So‘nggi 9 yilda O‘zbekistonning Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan savdo-iqtisodiy hamkorligining asosiy ko‘rsatkichlari sezilarli darajada o‘sdi:
– 2017–2025 yillarda O‘zbekistonning Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan tovar ayirboshlash hajmi 3,1 barobar oshib, 8,3 mlrd AQSh dollariga yetdi. Eksport 2,1 barobar o‘sib, 3,1 mlrd dollar, import esa 4,2 barobar oshib, 5,1 mlrd dollarni tashkil etdi;
– Markaziy Osiyo mamlakatlari investitsiyalari ishtirokidagi korxonalar soni 7 barobardan ortiq oshib, 2,3 mingtadan ziyodni tashkil qildi;
– Markaziy Osiyo mamlakatlaridan O‘zbekistonga jalb qilinayotgan to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar va kreditlarning yillik hajmi 600 barobardan ortiq o‘sib, 2025 yilda 1,3 mlrd AQSh dollariga yetdi. Solishtirish uchun, 2017 yilda bu ko‘rsatkich atigi 2,1 mln dollarni tashkil etgan.
2025 yilda o‘zaro savdo tarkibida eng yirik hamkor sifatida Qozog‘iston saqlanib qoldi. U bilan tovar ayirboshlash hajmi 5 mlrd AQSh dollarini yoki O‘zbekistonning mintaqa mamlakatlari bilan jami savdosining 60,2 foizini tashkil etdi. Turkmaniston bilan tovar ayirboshlash 1,2 mlrd dollarga (14,5%), Qirg‘iziston bilan ham 1,2 mlrd dollarga (14,5%) yetdi. Tojikiston bilan savdo hajmi 912,3 mln dollar, ya’ni 11 foizni tashkil qildi.
2025 yilda O‘zbekistonning Markaziy Osiyo mamlakatlariga eksporti 3,2 mlrd AQSh dollariga yetdi. Mintaqa mamlakatlarining O‘zbekiston umumiy eksportidagi ulushi 9,8 foizni tashkil qildi. Markaziy Osiyo davlatlaridan import hajmi 5,1 mlrd AQSh dollari bo‘lib, ularning mamlakat umumiy importidagi ulushi 11,1 foizga yetdi.
O‘zaro savdoni kengaytirish salohiyati
Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi o‘zaro savdo 1996–1997 yillarda imzolangan ikki tomonlama erkin savdo to‘g‘risidagi bitimlar asosida erkin savdo rejimida amalga oshirilmoqda.
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (Markaz) hisob-kitoblariga ko‘ra, uchinchi mamlakatlardan import qilinayotgan mahsulotlarni mintaqa mamlakatlarining o‘zaro eksport yetkazib berishlari bilan almashtirish hisobiga ichki savdo hajmini 11,4 mlrd AQSh dollariga, ya’ni 2 barobardan ortiq oshirish imkoniyati mavjud.
Ko‘rinib turibdiki, mintaqa ichidagi o‘zaro savdoni kengaytirish salohiyati juda yuqori. Uni to‘liq ro‘yobga chiqarish uchun o‘zaro savdoda mavjud tarif (istisnolar) va notarif to‘siqlarni bosqichma-bosqich bartaraf etish zarur. Shuningdek, mintaqa mamlakatlari eksportyorlari va importyorlarini Markaziy Osiyo umumiy bozorida tovarlarga bo‘lgan talab va taklif to‘g‘risidagi dolzarb axborot bilan muntazam ta’minlash mexanizmlarini yo‘lga qo‘yish muhim ahamiyatga ega.
Shu bilan birga, investitsiyaviy hamkorlik ham rivojlanmoqda. 2017–2025 yillarda Markaziy Osiyo mamlakatlaridan jalb qilingan to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar va kreditlarning jami hajmi 2,5 mlrd AQSh dollarini tashkil etdi.
Faqat 2025 yilning o‘zida mintaqadan jalb qilingan to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar va kreditlar hajmi 1,3 mlrd AQSh dollariga yetdi.
2026 yil iyun holatiga ko‘ra, O‘zbekistonda Markaziy Osiyo mamlakatlari kapitali ishtirokida 2 384 ta korxona faoliyat yuritgan.
Ularning eng ko‘pi Qozog‘iston kapitali ishtirokida tashkil etilgan bo‘lib, 1 283 tani tashkil etgan. Shuningdek, Tojikiston kapitali ishtirokida 442 ta, Qirg‘iziston kapitali ishtirokida 362 ta, Turkmaniston kapitali ishtirokida esa 297 ta korxona faoliyat ko‘rsatgan.
Ozarbayjon bilan o‘zaro savdo
So‘nggi yillarda O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasidagi hamkorlik sezilarli darajada faollashib, davlatlararo munosabatlarning eng yuqori bosqichi – strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari darajasiga ko‘tarildi.
Ikki mamlakat Prezidentlari raisligida Oliy davlatlararo kengash tashkil etildi. U O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni ilgari surishning samarali mexanizmiga aylandi.
O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasidagi o‘zaro savdo erkin savdo rejimi asosida amalga oshirilmoqda.
2017–2025 yillarda O‘zbekistonning Ozarbayjon bilan tovar ayirboshlash hajmi 9,5 barobar oshib, 32,5 mln AQSh dollaridan 307,3 mln dollarga yetdi. Eksport 8,2 barobar oshib, 27,6 mln dollardan 227,3 mln dollarga, import esa 16,3 barobar o‘sib, 4,9 mln dollardan 80 mln dollarga yetdi.
2025 yilda O‘zbekistonning Ozarbayjon bilan tashqi savdosi tarkibi quyidagicha shakllandi:
Eksport – jami 227,3 mln AQSh dollari, jumladan:
• sanoat mahsulotlari – 63,4 mln dollar (28%);
• mashina va transport uskunalari – 49,3 mln dollar (22%);
• oziq-ovqat mahsulotlari – 36,3 mln dollar (16%);
• ichimliklar va tamaki mahsulotlari – 34,3 mln dollar (15%);
• tayyor mahsulotlar – 11 mln dollar (5%);
• kimyo mahsulotlari – 5,1 mln dollar (2,2%);
• xizmatlar – 22,5 mln dollar (10%).
Import – jami 80 mln AQSh dollari, jumladan:
• oziq-ovqat mahsulotlari – 43,2 mln dollar (54%);
• sanoat mahsulotlari – 17,4 mln dollar (22%);
• mashina va transport uskunalari – 5,8 mln dollar (7,3%);
• kimyo mahsulotlari – 5,4 mln dollar (6,8%);
• nooziq-ovqat xom ashyosi – 1,3 mln dollar (1,6%);
• mineral yoqilg‘i va moylash materiallari – 1,2 mln dollar (1,5%);
• xizmatlar – 4,3 mln dollar (5,4%).
Investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. 2023 yilda ustav kapitali 500 mln AQSh dollari bo‘lgan Ozarbayjon–O‘zbekiston investitsiya kompaniyasi tashkil etildi.
Hozirgi kunda O‘zbekistonda Ozarbayjon kapitali ishtirokida 460 ta korxona faoliyat yuritmoqda. Bu ko‘rsatkich 2017 yildagi 71 taga nisbatan 6,5 barobarga oshgan.
2025 yilda Ozarbayjondan O‘zbekistonga jalb qilingan investitsiyalar hajmi 173,7 mln AQSh dollarini tashkil etdi (2017 yilda – 0,1 mln dollar). O‘zbekiston iqtisodiyotiga Ozarbayjondan jalb qilingan jami investitsiyalar hajmi 318,6 mln AQSh dollariga yetdi.
Ozarbayjon kapitali ishtirokidagi korxonalar asosan qurilish, qayta ishlash sanoati va qishloq xo‘jaligi sohalarida faoliyat yuritmoqda.
Shu bilan birga, O‘zbekiston kapitali ham Ozarbayjon bozoridagi ishtirokini kengaytirmoqda. Xususan, avtomobillar va to‘qimachilik mahsulotlari ishlab chiqarish bo‘yicha qo‘shma korxonalar tashkil etilgan.
Hamkorlikning muhim yo‘nalishlaridan biri transport sohasidir. O‘zbekiston Transkaspiy xalqaro transport yo‘lagi (O‘rta yo‘lak) orqali tovarlarni Yevropa bozorlariga yetkazib berishda Ozarbayjonning transport-logistika salohiyatidan samarali foydalanishga qaratilgan qo‘shma loyihalarni amalga oshirishdan manfaatdor.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 30 июля — 1 августа посетит Кыргызстан с государственным визитом.
По итогам планируется подписать ряд двусторонних документов.
В рамках визита, глава государства примет участие в неформальной Консультативной встрече глав государств Центральной Азии и Азербайджана.
К предстоящему визиту ЦЭИР подготовил серию информационно-аналитических материалов, посвященных состоянию и перспективам регионального сотрудничества.
За последние 9 лет основные показатели торгового-экономического сотрудничества Узбекистана со странами Центральной Азии значительно выросли:
- объём товарооборота Узбекистана со странами Центральной Азии за 2017-2025 гг. вырос в 3,1 раза и достиг $8,3 млрд., экспорт вырос в 2,1 раза и составил $3,1 млрд., импорт вырос в 4,2 раза до $5,1 млрд.
- число предприятий с инвестициями стран Центральной Азии выросло в более чем 7 раз и составило более 2,3 тысяч единиц;
- объём ежегодных прямых иностранных инвестиций и кредитов, привлекаемых в Узбекистан из стран Центральной Азии, вырос в более чем 600 раз и в 2025 г. составил $1,3 млрд. в то время, как в 2017 году было только $2,1 млн.
В структуре взаимной торговли в 2025 году крупнейшим партнёром остаётся Казахстан – товарооборот составил $5 млрд, или 60,2% торговли Узбекистана со странами региона. Товарооборот с Туркменистаном достиг $1,2 млрд (14,5%), с Кыргызстаном также $1,2 млрд (14,5%). Объём торговли с Таджикистаном составил $912,3 млн, или 11%.
Экспорт Узбекистана в страны Центральной Азии в 2025 году достиг $3,2 млрд. Доля стран региона в совокупном экспорте Узбекистана составила 9,8%. Импорт из государств Центральной Азии сложился на уровне $5,1 млрд, а их доля в общем импорте страны достигла 11,1%.
Потенциал расширения взаимной торговли
Взаимная торговля между странами Центральной Азии осуществляется в режиме «свободной торговли» на основе подписанных ещё в 1996-1997 гг. двусторонних соглашений о свободной торговле.
По проведённым ЦЭИР расчётам, путём замещения импортируемой из третьих стран продукции экспортными поставками друг другу можно увеличить объём внутренней торговли в регионе на $11,4 млрд.
Как видно, потенциал роста внутренней торговли очень высокий и для его реализации необходимо устранять как тарифные (изъятия), так и нетарифные барьеры во взаимной торговле. Кроме этого, нужно создать условия, чтобы экспортёры и импортёры стран региона получали на постоянной основе информацию о спросе и предложении на товары в рамках общего рынка стран Центральной Азии.
Одновременно развивается инвестиционное сотрудничество. Совокупный объём прямых иностранных инвестиций и кредитов из стран Центральной Азии за 2017–2025 годы составил $2,5 млрд. Только в 2025 году объём привлечённых из региона прямых инвестиций и кредитов достиг $1,3 млрд.
По состоянию на июнь 2026 года в Узбекистане действовали 2 384 предприятия с капиталом стран Центральной Азии. Наибольшее число предприятий создано с участием казахстанского капитала – 1 283. Количество предприятий с таджикским капиталом составило 442, с кыргызским – 362, с туркменским – 297.
Взаимная торговля с Азербайджаном
Сотрудничество между Узбекистаном и Азербайджаном за последние несколько лет заметно активизировалось и достигло самого высокого уровня межгосударственного взаимодействия - стратегического партнерства и союзнических отношений.
Создан «Высший межгосударственный совет» под председательством Президентов двух стран, который стал эффективным механизмом для продвижения многопланового сотрудничества между Узбекистаном и Азербайджаном.
Взаимная торговля между Узбекистаном и Азербайджаном осуществляется в режиме свободной торговли.
За период 2017-2025 гг. объем товарооборота Узбекистана с Азербайджаном вырос в 9,5 раз с $32,5 млн. до $307,3 млн., экспорт вырос в 8,2 раза с $27,6 млн до $227,3 млн., импорт в 16,3 раза с $4,9 млн до $80 млн.
В 2025 году структура экспорта и импорта Узбекистана в/из Азербайджана состояла из следующих товарных позиций:
– экспорт, всего $227,3 млн., в том числе: промышленные товары – $63,4 млн. (28% экспорта), машины и транспортное оборудование – $49,3 млн. (22%), пищевая продукция – $36,3 млн. (16%), напитки и табак – $34,3 млн. (15%), готовые изделия – $11 млн. (5%), химическая продукция – $5,1 млн. (2,2%), а также услуги – $22,5 млн. (10%);
– импорт, всего $80 млн., в том числе: пищевая продукция – $43,2 млн. (54% импорта), промышленные товары – $17,4 млн. (22%), машины и транспортное оборудование – $5,8 млн. (7,3%), химическая продукция – $5,4 млн. (6,8%), сырье непродовольственное – $1,3 млн. (1,6%), минеральное топливо и смазочные масла – $1,2 млн. (1,5%), а также услуги – $4,3 млн. (5,4%).
Особое внимание уделяется инвестиционному сотрудничеству. В 2023 году создана Азербайджано-Узбекская Инвестиционная Компания с уставным капиталом в $500 млн.
В настоящее время в Узбекистане действуют 460 предприятий с участием капитала Азербайджана, по сравнению с 2017 г. (71 ед.), их число выросло в 6,5 раз.
В 2025 г. объем инвестиций Азербайджана в Узбекистан составил $173,7 млн. (в 2017 г. – $0,1 млн.). Суммарный объем накопленных инвестиций из Азербайджана в Узбекистане составил $318,6 млн.
Основные сферы деятельности предприятий с капиталом Азербайджана: строительство, обрабатывающая промышленность и сельское хозяйство.
Капитал из Узбекистана также расширяет свое присутствие на рынке Азербайджана, в частности, созданы совместные производства по выпуску автомобилей и текстильной продукции.
Важным направлением сотрудничества является транспортная сфера. Узбекистан заинтересован в реализации совместных проектов с целью эффективного использования транспортной логистики Азербайджана для доставки товаров в Европу по Транскаспийскому международному транспортному маршруту (Срединный коридор).