Logistika, turizm va farmatsevtika O‘zbekistonda yangi o‘sish nuqtalariga aylanadi – Jahon banki
Jahon banki guruhi O‘zbekiston xususiy sektorining diagnostik tadqiqotini taqdim etdi. Unda investitsiyalarni jalb qilish, eksportni kengaytirish, iqtisodiyotni diversifikatsiya qilish va yangi ish o‘rinlarini yaratishning istiqbolli yo‘nalishlari belgilab berilgan.
2017 yildan keyin boshlangan iqtisodiy o‘zgarishlar tadbirkorlikni yanada rivojlantirish uchun mustahkam asos yaratdi. Valyuta va savdo rejimlarini liberallashtirish, soliq tizimini modernizatsiya qilish, xususiylashtirishning dastlabki bosqichlari va viza rejimini soddalashtirish YaIMning o‘rtacha yillik o‘sishini taxminan 5,6–6,0% darajasida saqlab turishga xizmat qildi. 2017–2025 yillarda aholi jon boshiga YaIM joriy dollarlarda 77%ga oshdi. «O‘zbekiston – 2030» strategiyasi mamlakatning daromadi o‘rtachadan yuqori bo‘lgan davlatlar qatoriga kirishini, xususiy sektor ulushini sezilarli darajada oshirishni va davlatning iqtisodiyotdagi rolini yanada transformatsiya qilishni nazarda tutadi.
2010–2025 yillarda qishloq xo‘jaligining YaIMdagi ulushi 26,9%dan 17,3%ga kamaygan bo‘lsa, qayta ishlash sanoatining ulushi 21,2%dan 34%ga, xizmatlar sohasining ulushi esa 39,9%dan 48,6%ga oshdi. Keyingi o‘sish zaxiralari mehnat unumdorligini oshirish, biznesning moliyalashtirishga kirish imkoniyatlarini kengaytirish, malakali kadrlarni rivojlantirish hamda kichik va o‘rta korxonalar faoliyatini kengaytirish uchun qo‘shimcha shart-sharoitlar yaratish bilan bog‘liq.
Xususiy sektor harakatlantiruvchi kuch bo‘lgan raqobatbardosh modelga o‘tish mamlakat aholisining yosh tarkibini hisobga olganda alohida ahamiyat kasb etadi – mehnat resurslarining qariyb 60%ini 30 yoshgacha bo‘lgan fuqarolar tashkil etadi. Bu yangi ishlab chiqarishlar, xizmatlar va tadbirkorlik tashabbuslarini rivojlantirish uchun katta inson kapitali salohiyatini shakllantiradi. Qo‘shimcha imkoniyatlar kapital bozorlarini, uzoq muddatli moliyalashtirishni, yer resurslaridan shaffof foydalanish imkoniyatini va ruxsat berish tartib-taomillarini raqamlashtirishni kengaytirish bilan bog‘liq.
Islohotlarning keyingi bosqichida savdoni yanada ochiqlashtirish va O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lishi muhim yo‘nalishga aylanadi. Milliy qoidalarni xalqaro me’yorlar bilan uyg‘unlashtirish, tariflarni maqbullashtirish, notarif to‘siqlarni qisqartirish va o‘zaro tan olish to‘g‘risidagi bitimlarni tuzish savdo xarajatlarini kamaytirish, investorlar ishonchini mustahkamlash hamda O‘zbekiston kompaniyalarining mintaqaviy va global qo‘shilgan qiymat zanjirlariga integratsiyasini tezlashtirishga xizmat qilishi mumkin.
Uchta ustuvor yo‘nalish
Jahon banki tadqiqotida maqsadli islohotlar xususiy investitsiyalarni jalb qilish, eksportni oshirish, iqtisodiyotni diversifikatsiya qilish va ish o‘rinlarini yaratish bo‘yicha eng katta samara berishi mumkin bo‘lgan uchta sektor ajratib ko‘rsatilgan:
1. logistika — avtomobil yuk tashuvlari va ombor xo‘jaligi;
2. madaniy va tabiatga yo‘naltirilgan turizm;
3. farmatsevtika — djenerik dori vositalari va biologik faol qo‘shimchalar ishlab chiqarish.
Logistika va turizmda investitsiyalarni jalb qilish salohiyati yuqori, farmatsevtikada esa o‘rta darajada deb baholangan. Shu bilan birga, asosiy cheklovlarni bartaraf etish imkoniyati va ish o‘rinlarini yaratish salohiyati har uchala yo‘nalishda ham yuqori deb baholangan.
Logistika
O‘zbekistonning shakllanayotgan Yevroosiyo transport yo‘laklari bo‘ylab joylashgani zamonaviy logistika xizmatlariga barqaror talabni shakllantiradi. 2030 yilga borib Yevroosiyo savdosining qayta yo‘nalishi, sanoat ishlab chiqarishining o‘sishi va agrooziq-ovqat sektorining kengayishi hisobiga xalqaro avtomobil yuk oqimlari sezilarli darajada ko‘payishi kutilmoqda.
Zamonaviy ombor infratuzilmasini rivojlantirish ayniqsa katta investitsiya salohiyatiga ega. A toifali omborlar taklifi bilan bozor talabi o‘rtasidagi tafovut 88% deb baholanmoqda. Bu logistika parklari, bojxona omborlari, taqsimlash markazlari va sovuqlik zanjiri ob’yektlarini qurish uchun keng imkoniyatlar ochadi. 2020–2024 yillarda transport va ombor xo‘jaligiga kapital loyihalar bo‘yicha e’lon qilingan to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarning 5,3%i to‘g‘ri kelgan, bu xususiy kapitalni yanada jalb qilish uchun sezilarli zaxira mavjudligini ko‘rsatadi.
Taklif etilayotgan islohotlarni amalga oshirish $950 mlndan $1,05 mlrdgacha xususiy investitsiyalarni jalb qilish, 37–41 mingta to‘g‘ridan-to‘g‘ri va qo‘shimcha 60–67 mingta bilvosita ish o‘rni yaratish imkonini berishi mumkin. Sertifikatlangan tashuvchilar platformalari, multimodal konsolidatsiya markazlari, zamonaviy ombor majmualari va eksport yo‘nalishlari bilan bog‘langan sovuqlik zanjirining mintaqaviy markazlari istiqbolli loyihalar sifatida qayd etilgan.
Ushbu salohiyatni ro‘yobga chiqarish uchun kasbiy faoliyat, xavfsizlik, sug‘urta va litsenziyalash bo‘yicha yagona talablarga ega sertifikatlangan tashuvchilar tizimini joriy etish taklif qilinmoqda.
«Avtomobil transporti to‘g‘risida»gi Qonunga kichik tashuvchilar va yirik, barqaror kompaniyalar o‘rtasida ixtiyoriy transport kooperativlari va qo‘shma korxonalar tashkil etishga to‘g‘ridan-to‘g‘ri ruxsat beruvchi normalarni kiritish tavsiya etilmoqda. Bu kichik operatorlarga resurslarni birlashtirish, xizmatlar sifatini oshirish va yirikroq logistika loyihalarida ishtirok etish imkonini beradi.
«Dazvol» xalqaro ruxsatnomalarini berish jarayonini to‘liq E-avto tizimiga o‘tkazib, uni yagona raqamli kanal sifatida belgilash tavsiya etilmoqda. Shuningdek, ruxsatnomalarni taqsimlash mezonlari, ularni berish jadvallari, mavjudligi to‘g‘risidagi ma’lumotlar va arizalarni ko‘rib chiqish muddatlarining ochiqligini ta’minlash taklif qilinmoqda.
Tijorat yer uchastkalarini ajratish va qurilishga ruxsat berish jarayonlarini raqamlashtirish, shuningdek, alohida kelishuvlarni yagona integratsiyalashgan jarayonga birlashtirish logistika loyihalarini tezroq amalga oshirish, tartib-taomillar shaffofligini oshirish va transport-ombor xizmatlarining yanada zamonaviy va ishonchli bozorini shakllantirish imkonini beradi.
Investitsiyalarni tezlashtirish uchun qo‘shimcha salohiyat tijorat yer uchastkalarini ajratish va qurilishga ruxsat berish jarayonlarini to‘liq raqamlashtirish, shuningdek, hokimliklar orqali o‘tiladigan to‘rtta alohida kelishuv bosqichini yagona integratsiyalashgan jarayonga birlashtirish bilan bog‘liq.
Jahon banki bahosiga ko‘ra, bunday choralar logistika loyihalarini amalga oshirishning amaldagi muddatlarini dastlab ko‘zda tutilgan 6–9 oyga yaqinlashtirish imkonini beradi, hozir esa ular ko‘p hollarda 12–24 oygacha cho‘zilmoqda. Bu tartib-taomillarning oldindan ma’lum va aniq bo‘lishini ta’minlaydi hamda yangi logistika ob’yektlarini ishga tushirishni tezlashtiradi.
Turizm
O‘zbekiston jahon darajasidagi Ipak yo‘li madaniy merosi, YuNESKO ob’yektlari hamda tabiat va sarguzasht turizmini rivojlantirish uchun katta imkoniyatlarga ega.
2024 yilda turizmning iqtisodiyotga qo‘shgan hissasi $5,1 mlrdni yoki YaIMning 4,7%ini tashkil etdi. Sektor 842 mingdan ortiq ish o‘rnini ta’minladi, bu umumiy bandlikning 6%iga teng. Tashrif buyuruvchilar soni 2016 yildagi qariyb 1 mln nafardan 2025 yilda 11,7 mln nafargacha oshdi. 2030 yilga borib turistlar oqimini 20 mln nafarga yetkazish maqsad qilingan.
Tarmoqni rivojlantirishning keyingi bosqichi ko‘proq xarajat qiladigan turistlarni jalb etish, ularning mamlakatda qolish muddatini uzaytirish hamda sifatli madaniy, tabiiy va sarguzasht turizmi mahsulotlari taklifini kengaytirish bilan bog‘liq.
Yer ijarasi qoidalarini takomillashtirish, investorlar huquqlarini mustahkamlash va professional boshqaruv modellarini joriy etish xususiy biznesga zamonaviy mehmonxonalar, tarixiy ob’yektlar yaqinidagi binolardan moslashtirilgan holda qayta foydalanish loyihalari, tabiiy va sarguzasht yo‘nalishlari, gidlar xizmati hamda xavfsizlik infratuzilmasini rivojlantirish imkonini beradi.
Mehmonxona infratuzilmasi va unga bog‘liq xizmatlarga xususiy investitsiyalar salohiyati $3,1–4,2 mlrd, yaratilishi mumkin bo‘lgan ish o‘rinlari esa 120–180 mingta deb baholanmoqda. Madaniy turizm 4 mingdan ortiq tarixiy yodgorlikka, tabiiy turizm esa mamlakatning xilma-xil landshaftlariga tayanishi mumkin.
Tarmoqni yanada rivojlantirish uchun turistik loyihalarga yer ijarasi qoidalarini standartlashtirish va yer uchastkalarini e’lon qilingan mezonlar hamda aniq shartlar asosida raqobat yo‘li bilan taqdim etish taklif qilinmoqda. Madaniy meros ob’yektlarini boshqarishda konsessiya va professional modellarni joriy etish ularni asrab-avaylashni sifatli turistik infratuzilmani rivojlantirish bilan uyg‘unlashtirish imkonini beradi.
Xizmatlar sifatini oshirishga gidlarni tayyorlash dasturlarini yangilash, ularni sertifikatlash jarayoni shaffofligini oshirish va mutaxassislarning ochiq reyestrini yaratish xizmat qiladi. Tabiiy hududlarda navigatsiya, asosiy qulayliklar va xavfsizlik vositalarini qamrab olgan turistik marshrutlar infratuzilmasini rivojlantirish taklif etilmoqda. Faol turizmning ayrim turlari uchun xalqaro amaliyotga muvofiq xavfsizlik va malaka standartlarini ishlab chiqish hamda e’lon qilish tavsiya etilmoqda.
Farmatsevtika
O‘zbekiston farmatsevtika bozori barqaror kengayib bormoqda. Uning hajmi 2021 yilda qariyb $2,15 mlrd, 2022 yilda $2,13 mlrd, 2023 yilda $2,20 mlrd va 2024 yilda $2,26 mlrdni tashkil etdi. Ushbu davrda sotuvlar taxminan 5%ga oshdi.
O‘sishning salmoqli zaxirasi milliy laboratoriya bazasini rivojlantirish, xalqaro sifat standartlarini joriy etish va tartibga solish jarayonlarini raqamlashtirish bilan bog‘liq. Hozirgi vaqtda 7–12 oy davom etadigan ro‘yxatdan o‘tkazish tartib-taomillarini maqbullashtirish yangi dori vositalarini bozorga chiqarishni tezlashtirish va mahalliy ishlab chiqaruvchilar raqobatbardoshligini oshirish imkonini beradi.
Maqsadli islohotlar o‘rta muddatli istiqbolda $44 mlndan $188 mlngacha xususiy investitsiyalarni jalb qilish va 4,7 mingdan 20,4 minggacha malakali ish o‘rni yaratish imkonini berishi mumkin.
Markaziy Osiyoda farmatsevtika mahsulotlariga, ayniqsa djenerik dori vositalari va biologik faol qo‘shimchalarga talabning o‘sishi O‘zbekiston ishlab chiqaruvchilari uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratmoqda. Tartibga solish tizimini xalqaro me’yorlar bilan uyg‘unlashtirish eksport bozorlariga kirishni kengaytirish, global ishlab chiqaruvchilar va distribyutorlar bilan hamkorlikni rag‘batlantirish hamda O‘zbekistonning sifatli djeneriklar yetkazib beruvchi mintaqaviy markaz sifatidagi mavqeini mustahkamlashga xizmat qilishi mumkin.
Hisobotda milliy bioekvivalentlik laboratoriyalarini tashkil etish va Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti talablari bilan uyg‘unlashtirilgan texnik qo‘llanmalarni tasdiqlash tavsiya etilgan. Bioekvivalentlik tadqiqotlarini yangi hamda davlat tomonidan xarid qilinadigan djeneriklar uchun bosqichma-bosqich joriy etish taklif qilinmoqda.
GMP standartlarini PIC/S talablariga muvofiqlashtirish, ayni paytda faol farmatsevtik ingrediyentlar bo‘yicha hujjatlar nazorati va yetkazib beruvchilarni tekshirishni takomillashtirish tavsiya etilmoqda. Dori vositalarini ro‘yxatdan o‘tkazish va «Asl belgisi» tizimi orqali seriyalash jarayonlarini birlashtirish, arizalarni ko‘rib chiqishning majburiy muddatlarini belgilash va tartibga solish jarayonlarini to‘liq raqamlashtirish mahsulotni tijoratlashtirishni tezlashtirish hamda investorlar uchun jarayonlarning oldindan aniqligini oshirish imkonini beradi.
Nutritsevtik mahsulotlar ishlab chiqaruvchilari uchun oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarishning barcha bosqichlarida xavf-xatarlarni oldindan aniqlash va bartaraf etish imkonini beruvchi xalqaro HACCP tizimi tamoyillari bo‘yicha sertifikatlashni majburiy qilish taklif etilmoqda.
Ma’lumot uchun: HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points — xavf-xatarlarni tahlil qilish va muhim nazorat nuqtalari) — tayyor mahsulotni shunchaki tekshirish bilan cheklanmasdan, ishlab chiqarishning har bir bosqichida xavflarni oldindan aniqlash va bartaraf etishga yordam beradigan xalqaro tizimdir. U AQShda astronavtlar uchun xavfsiz oziq-ovqat tayyorlash maqsadida ishlab chiqilgan, bugungi kunda esa ushbu yondashuv butun dunyoda oziq-ovqat mahsulotlari sifati va xavfsizligining asosiy standartlaridan biri sifatida qo‘llaniladi.
Asosiy xulosa
Jahon banki diagnostikasi O‘zbekistonda tadbirkorlikni yanada rivojlantirish uchun mustahkam asos yaratilganini ko‘rsatadi. Islohotlarning keyingi bosqichi mehnat unumdorligini oshirish, raqobatni mustahkamlash va xususiy kapital uchun imkoniyatlarni kengaytirishga qaratilishi mumkin.
Logistika, turizm va farmatsevtikani rivojlantirish salmoqli investitsiyalarni jalb qilish, o‘n minglab ish o‘rinlarini yaratish, eksportni kengaytirish va mamlakatning barqaror iqtisodiy o‘sishida xususiy biznes rolini kuchaytirish imkonini beradi.

Группа Всемирного банка представила диагностическое исследование частного сектора Узбекистана, в котором проанализированы результаты экономических преобразований, основные ограничения для частных инвестиций и перспективные направления дальнейшего роста.
Экономические преобразования, начатые после 2017 года, создали прочную основу для дальнейшего развития предпринимательства. Либерализация валютного и торгового режимов, модернизация налоговой системы, первые этапы приватизации и упрощение визового режима способствовали сохранению среднегодового роста ВВП примерно на уровне 5,6–6,0%. В период с 2017 по 2025 год ВВП на душу населения в текущих долларах увеличился на 77%. Стратегия «Узбекистан – 2030» предусматривает достижение статуса страны с доходом выше среднего, существенное расширение доли частного сектора и дальнейшую трансформацию роли государства в экономике.
За 2010–2025 годы доля сельского хозяйства в ВВП сократилась с 26,9% до 17,3%, тогда как доля обрабатывающей промышленности выросла с 21,2% до 34%, а сферы услуг с 39,9% до 48,6%. Дальнейший резерв роста связан с повышением производительности, расширением доступа бизнеса к финансированию, развитием квалифицированных кадров и созданием дополнительных условий для масштабирования малых и средних предприятий.
Переход к конкурентной модели, движимой частным сектором, приобретает особое значение с учетом молодого населения страны – почти 60% рабочей силы составляют граждане младше 30 лет. Это формирует значительный человеческий потенциал для развития новых производств, услуг и предпринимательских инициатив. Дополнительные возможности связаны с расширением рынков капитала, долгосрочного финансирования, прозрачного доступа к земле и цифровизацией разрешительных процедур.
Важным направлением следующего этапа преобразований станет дальнейшее открытие торговли и присоединение Узбекистана к Всемирной торговой организации. Гармонизация национальных правил с международными нормами, рационализация тарифов, сокращение нетарифных барьеров и заключение соглашений о взаимном признании способны снизить торговые издержки, укрепить доверие инвесторов и ускорить интеграцию узбекских компаний в региональные и глобальные цепочки создания стоимости.
Три приоритетных направления
Исследование Всемирного банка выделяет три сектора, в которых целевые реформы могут обеспечить наибольший эффект для привлечения частных инвестиций, роста экспорта, диверсификации экономики и создания рабочих мест:
- логистика — автомобильные грузовые перевозки и складское хозяйство;
- культурный и природно-ориентированный туризм;
- фармацевтика — производство дженериков и биологически активных добавок.
Потенциал привлечения инвестиций в логистике и туризме оценивается как высокий, в фармацевтике — как средний. При этом возможность устранения основных ограничений и потенциал создания рабочих мест оценены как высокие во всех трех направлениях.
Логистика
Расположение Узбекистана вдоль формирующихся евразийских транспортных коридоров создает устойчивый спрос на современные логистические услуги. К 2030 году ожидается существенное увеличение международных автомобильных грузопотоков, чему будут способствовать переориентация евразийской торговли, рост промышленного производства и расширение агропродовольственного сектора.
Особенно значительный инвестиционный потенциал связан с развитием современной складской инфраструктуры. Разрыв между предложением складов класса А и рыночным спросом оценивается в 88%, что открывает широкие возможности для строительства логистических парков, таможенных складов, распределительных центров и объектов холодовой цепи. В 2020–2024 годах на транспорт и складирование приходилось 5,3% объявленных прямых иностранных инвестиций в капитальные проекты, что указывает на существенный резерв для дальнейшего привлечения частного капитала.
Реализация предлагаемых реформ может обеспечить привлечение от $950 млн до $1,05 млрд частных инвестиций, создание 37–41 тыс. прямых и дополнительно 60–67 тыс. косвенных рабочих мест. Среди перспективных проектов названы сертифицированные платформы перевозчиков, мультимодальные консолидационные центры, современные складские комплексы и региональные узлы холодовой цепи, связанные с экспортными маршрутами.
Для раскрытия этого потенциала предлагается внедрить систему сертифицированных перевозчиков с едиными требованиями к профессиональной деятельности, безопасности, страхованию и лицензированию. Дополнительные возможности могут быть созданы за счет развития добровольных кооперативов и совместных предприятий между малыми перевозчиками и крупными компаниями.
Выдачу международных разрешений «Дазвол» рекомендуется полностью перевести в систему E-avto, закрепив ее в качестве единого цифрового канала. Предлагается также обеспечить открытость критериев распределения разрешений, графиков их выдачи, информации об их наличии и сроках рассмотрения заявок.
Цифровизация предоставления коммерческой земли и разрешений на строительство, а также объединение отдельных согласований в единый интегрированный процесс позволят ускорить реализацию логистических проектов, повысить прозрачность процедур и сформировать более современный и надежный рынок транспортно-складских услуг.
Туризм
Узбекистан располагает культурным наследием Шелкового пути мирового уровня, объектами ЮНЕСКО и значительными возможностями для развития природного и приключенческого туризма.
В 2024 году вклад туризма в экономику составил $5,1 млрд, или 4,7% ВВП. Сектор обеспечивал более 842 тыс. рабочих мест, что соответствовало 6% общей занятости. Число посетителей увеличилось примерно с 1 млн в 2016 году до 11,7 млн в 2025 году. К 2030 году поставлена цель довести туристический поток до 20 млн человек.
Следующий этап развития отрасли связан с привлечением туристов с более высокими расходами, увеличением продолжительности их пребывания и расширением предложения качественных культурных, природных и приключенческих туристических продуктов.
Совершенствование правил аренды земли, укрепление прав инвесторов и внедрение профессиональных моделей управления позволят частному бизнесу развивать современные гостиницы, проекты адаптивного использования зданий рядом с историческими объектами, природные и приключенческие маршруты, услуги гидов и инфраструктуру безопасности.
Потенциал частных инвестиций в гостиничную инфраструктуру и сопутствующие услуги оценивается в $3,1–4,2 млрд, а возможное создание рабочих мест — в 120–180 тыс. Культурный туризм может опираться более чем на 4 тыс. исторических памятников, а природный — на разнообразные ландшафты страны.
Для дальнейшего развития отрасли предлагается стандартизировать правила аренды земель под туристические проекты и предоставлять участки на конкурентной основе по опубликованным критериям и четким условиям. Внедрение концессионных и профессиональных моделей управления объектами культурного наследия позволит совместить их сохранение с развитием качественной туристической инфраструктуры.
Обновление программ подготовки и сертификации гидов, создание открытого реестра специалистов, развитие инфраструктуры природных и приключенческих маршрутов, а также внедрение международных стандартов безопасности и квалификации создадут условия для повышения качества услуг, расширения туристических предложений и увеличения вклада отрасли в занятость и региональное развитие.
Фармацевтика
Фармацевтический рынок Узбекистана демонстрирует устойчивое расширение. Его объем составлял около $2,15 млрд в 2021 году, $2,13 млрд в 2022 году, $2,20 млрд в 2023 году и $2,26 млрд в 2024 году. За этот период продажи увеличились примерно на 5%.
Значительный резерв роста связан с развитием национальной лабораторной базы, внедрением международных стандартов качества и цифровизацией регуляторных процессов. Оптимизация процедур регистрации, которые в настоящее время занимают 7–12 месяцев, позволит ускорить вывод новых лекарственных средств на рынок и повысить конкурентоспособность отечественных производителей.
Целевые реформы могут обеспечить привлечение от $44 млн до $188 млн частных инвестиций и создание от 4,7 тыс. до 20,4 тыс. квалифицированных рабочих мест в среднесрочной перспективе.
Перспективы отрасли связаны с созданием аккредитованных лабораторий биоэквивалентности, модернизацией производства по стандартам надлежащей производственной практики, цифровизацией регистрации лекарственных средств и развитием экспортного производства дженериков и биологически активных добавок для рынков Центральной Азии.
Доклад рекомендует создать национальные лаборатории биоэквивалентности и утвердить технические руководства, гармонизированные с требованиями Всемирной организации здравоохранения. Исследования биоэквивалентности предлагается поэтапно внедрять для новых и закупаемых государством дженериков.
Стандарты GMP рекомендуется привести в соответствие с требованиями PIC/S, одновременно совершенствуя контроль документации по активным фармацевтическим ингредиентам и проверку поставщиков. Объединение процессов регистрации лекарств и сериализации через систему «Асл белгиси», установление обязательных сроков рассмотрения заявок и полная цифровизация регуляторных процедур позволят ускорить коммерциализацию продукции и повысить предсказуемость для инвесторов.
Для производителей нутрицевтиков предлагается сделать обязательной сертификацию по принципам HACCP — международной системе, позволяющей заранее выявлять и предотвращать риски на всех этапах производства пищевой продукции.
Справочно: HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points, анализ рисков и критические контрольные точки) — это международная система, которая помогает не просто проверять готовую продукцию, а заранее находить и предотвращать риски на каждом этапе производства. Разработана в США для безопасного питания астронавтов, а сегодня этот подход применяется по всему миру как один из главных стандартов качества и безопасности пищевой продукции.
Основной вывод
Диагностика Всемирного банка показывает, что Узбекистан уже сформировал прочную основу для дальнейшего развития предпринимательства. Следующий этап реформ может быть сосредоточен на повышении производительности, укреплении конкуренции и расширении возможностей для частного капитала.
Развитие логистики, туризма и фармацевтики способно привлечь значительные инвестиции, создать десятки тысяч рабочих мест, расширить экспорт и усилить роль частного бизнеса в устойчивом экономическом росте страны.