Xalqaro valyuta jamg‘armasi O‘zbekistonda yalpi ichki mahsulotning 5 foizga o‘sishini taxmin qilmoqda
Joriy yilning 25 yanvaridan 17 fevraligacha Xalqaro valyuta jamg‘armasi missiyasi XVJ shartnomasining IV moddasiga muvofiq 2021 yilda O‘zbekiston Respublikasining bir qator vazirlik va idoralari bilan onlayn shaklda maslahatlashuvlar o‘tkazdi.
Missiya natijalariga ko‘ra, XVJ tomonidan yakuniy hisobot e’lon qilindi.
Hisobotni ingliz tilidagi havola orqali o‘qishingiz mumkin.
Tahlilchilar 2021 yilda iqtisodiy o‘sish 5% atrofida bo‘lishini kutishmoqda.
Yillik inflyasiya darajasi oziq-ovqat narxlari bosimi va davlat sektoridagi ish haqining oshishi tufayli 10% dan biroz kamroq bo‘lishi taxmin qilinmoqda.
XVJ O‘zbekistonga davlatning iqtisodiyotdagi rolini kamaytirish va xususiy sektorning o‘sishiga yordam beradigan qulay muhit yaratishni tavsiya qiladi.
Ta’kidlanishicha, O‘zbekiston qonun ustuvorligi va hukumat shaffofligiga qat’iy rioya etilishini ta’minlab, boshqa mamlakatlar tajribasidan foydalanishi va yomon boshqaruv xatolaridan qochishi mumkin.
XVJ ekspertlarining fikricha, adolatli bozor iqtisodiyoti uchun kuchli va mustaqil institutlar yaratish zarur.
Bayonotda aytilishicha, COVID-19 pandemiyasi O‘zbekiston iqtisodiyotiga nisbatan qisqa muddatli salbiy ta’sir ko‘rsatdi va bunga hukumat tomonidan o‘z vaqtida qat’iy choralar ko‘rildi. Shu tufayli O‘zbekiston 2020 yilda iqtisodiy o‘sishni namoyish etgan sanoqli davlatlardan biriga aylandi.

С 25 января по 17 февраля текущего года миссия Международного валютного фонда провела консультации 2021 года в соответствии со Статьёй IV Статьей соглашения МВФ в онлайн формате с рядом министерств и ведомств Республики Узбекистан.
По результатам миссии, со стороны МВФ опубликован заключительный отчет по итогам.
Ознакомиться с отчетом можно по ссылке на английском языке.
Аналитики ожидают, что экономический рост в 2021 году составит около 5%.
Уровень годовой инфляции прогнозируется немногим меньше 10% из-за давления цен на продукты и повышения заработной платы в государственном секторе.
МВФ рекомендует Узбекистану уменьшить роль государства в экономике и создать среду, способствующую росту частного сектора.
Отмечается, что Узбекистан может воспользоваться опытом других стран и избежать ошибок плохого управления, обеспечив строгое соблюдение верховенства закона и прозрачность правительства.
Эксперты МВФ считают, что необходимо создавать сильные и независимые институты для справедливой рыночной экономики.
В заявлении говорится, что пандемия COVID-19 оказала относительно кратковременное неблагоприятное воздействие на экономику Узбекистана, чему способствовали своевременные и решительные меры со стороны правительства. За счет этого Узбекистан стал одной из немногих стран, которые продемонстрировали рост экономики в 2020 году.