Soliq qo‘mitasi to‘rtta kompaniyani "shubhali" ro‘yxatdan chiqarib tashladi
Joriy yil 24 fevralda DSQ «Tahlika tahlil» dasturi natijalariga ko‘ra dastlab aniqlangan 396 «shubhali» korxona ro‘yxati 129 ta tashkilot bilan to‘ldirilganini e’lon qildi – ular soni 525 ta yetdi. 12 mart kuni esa 525 ta korxonaga yana 53 ta tashkilot qo‘shildi. Shu tariqa ularning umumiy soni 578 taga yetdi.
Hozirda davom etayotgan soliq nazorati tadbirlari jarayonida 4 ta korxona ushbu ro‘yxatdan chiqarildi.
Bular:
- «ASL INSHOOT» MChJ (STIR: 307218046, Toshkent viloyati);
- «MIX PERFECT» MChJ (STIR: 306014128, Toshkent viloyati);
- «MAROOF» MChJ (STIR: 307384166, Namangan viloyati);
- «BUILDING GLOBAL FUTURE» MChJ (STIR: 307462590, Andijon viloyati).
Yuqorida nomi qayd etilgan korxonalarning 288 ta kontragenti tomonidan hisobga olingan 21,9 mlrd. so‘m miqdoridagi qo‘shilgan qiymat solig‘i (QQS) summalari qayta tahlil qilindi, ularga tuzatish kiritish talab etilmaydi, tuzatish kiritilgan summalar esa qayta tiklanadi.
Bu haqda ushbu to‘rtta korxona va ularning kontragentlari shaxsiy kabinetiga tegishli xabarnomalar yuborildi.
Biz keltirilgan noqulayliklar uchun javobgarlikni to‘liq tushungan va his etgan holda uzr so‘raymiz!

24 февраля текущего года ГНК объявил, что по результатам программы «Риск-анализа», список предварительно выявленных 396 «сомнительных» предприятий дополнен еще 129 – общее количество достигло 525.
12 марта – к 525 предприятиям добавлены еще 53, общее количество составило 578.
В ходе продолжающегося налогового контроля 4 предприятия исключаются из данного перечня. Это:
- ООО «ASL INSHOOT» (ИНН:307218046, Ташкентская область);
- ООО «MIX PERFECT» (ИНН: 306014128, Ташкентская область);
- ООО «MAROOF» (ИНН:307384166, Наманганская область);
- ООО «BUILDING GLOBAL FUTURE» (ИНН:307462590, Андижанская область).
У 288 контрагентов указанных предприятий зачет сумм налога на добавленную стоимость (НДС) на сумму 21,9 млрд. сумов проанализирован и не подлежит корректировке, а скорректированные суммы будут восстановлены.
В персональные кабинеты данных четырех предприятий и их контрагентов направлены соответствующие уведомления.
«Приносим свои извинения. Мы понимаем и осознаем всю полноту ответственности за причинённые неудобства. Налоговый контроль продолжается», - отметили в ГНК.