Kallibek Primbetovning tashrif qog‘ozi
Kallibek Primbetov 1973 yil 29 iyulda Nukus tumani Oydagi ovul qishlog‘ida tug‘ilgan. 1997 yili Qoraqalpoq davlat universitetini “sanoatda buxgalteriya hisobi” mutaxassisligi bo‘yicha tamomlagan. Oilali, to‘rt nafar farzandi bor.
Turmush o‘rtog‘i Gulziba Muratbayeva Lomonosov nomidagi Moskva davlat universitetining “siyosiy iqtisod” fakultetini bitirgan, hozirda “Nukus Balik” MChJ direktorining moliyaviy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari lavozimida faoliyat olib bormoqda. Katta o‘g‘li Atabek “NUKUS BETON” MChJda bosh texnolog bo‘lib ishlaydi, kenja o‘g‘li Ibraxim Nukus shahridagi 46-maktabning 7-sinf o‘quvchisi. Katta qizi Malika Toshkentdagi Turk avialiniyalarida faoliyat yuritadi, kenjasi Madina esa Nukusdagi Prezident maktabining 10-sinf o‘quvchisi.
Tadbirkorning onasi nafaqada, unga qadar esa Yu.Gagarin nomidagi 27- maktabda ishlagan. Otasi Primbetov Nurmaxambet Nukus davlat universitetining (hozirgi QDU) matematika fakultetida hisoblash matematikasidan saboq bergan. 1998 yilda “Qoraqalpoqbaliq” uyushmasiga “Nukus Balik” OAJ direktori sifatida ishga o‘tgan. Hozirda yoshi katta bo‘lishiga qaramay, (1945 yilda tug‘ilgan) “Nukus Balik” MChJ direktori lavozimida faoliyat olib bormoqda.
Kallibek Primbetov “Shuhrat” medali bilan taqdirlangan. Prezident Shavkat Mirziyoyevning Qoraqalpog‘iston tadbirkorlari bilan o‘tkazilgan ikki uchrashuvida ishtirok etgan.
Ayni paytda Primbetovlar oilasi ikkita ishlab chiqarish yo‘nalishini rivojlantirmoqda. Birinchisi, akvakultura sohasida – baliqchilik, Afrika laqqa balig‘i va boshqa mahalliy baliq turlarini yetishtirish, ularni yarim tayyor mahsulotgacha qayta ishlash. Ikkinchi yo‘nalish – sanoat va fuqarolik ob’yektlarini qurish uchun temir-beton buyumlar ishlab chiqarish.
– Biznes bilan shug‘ullanish qarorini olishingizga nima turtki bo‘ldi va bunga qanday sharoitlar yordam berdi?
– Yurtimizda biznes yuritish uchun qulay sharoitlar yaratilayotgani, jumladan, rahbariyat tomonidan iqtisodiyot tarmoqlari va sanoatni isloh qilishga qaratilgan qarorlar qabul qilinayotganini ko‘rib, biznes bilan shug‘ullanishga qaror qilganman. Ularni sanab o‘tishim mumkin. Prezidentning 2003 yil 13 avgustdagi Farmoniga muvofiq, baliqchilik tarmog‘i xususiylashtirilib, monopoliyadan chiqarildi. So‘ngra foydalanilmayotgan va bo‘sh turgan sanoat ob’yektlarini auksionlar orqali sotish ishlari tashkil etildi. Qoraqalpog‘iston Respublikasi uchun soliq imtiyozlarining saqlanib qolishi Orol inqirozi zonasida biznesni yanada rivojlantirishga xizmat qildi.
– O‘z biznesingiz haqida gapirib bersangiz, uni qanday boshlagansiz?
– 1997 yili universitetni tamomlagach, Nukus tumanidagi “Aziya” kichik korxonasi direktori lavozimida ishlay boshladim. Korxonada turli qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirilib, mahalliy bozorda sotilar edi. 1998 yildan bir vaqtning o‘zida “Nukus Balik” OAJ direktori o‘rinbosari lavozimida faoliyat yuritdim. 2001 yilda Nukus shahridagi “Keramzit” OAJ aksiyalarining 75 foizdan ziyod qismini sotib oldik va men ushbu korxona direktori bo‘ldim. 2003 yilda “Keramzit” OAJ “Nukus Balik” OAJ bilan birlashtirilib, 2003 yil avgust oyida Prezident qarori bilan “Nukus Balik” MChJga aylantirildi.
Keyinchalik, 2007 yilda OAJ rossiyalik sherik – “Intrafleks” MChJ ishtirokidagi Qoraqalpoq-Rossiya qo‘shma korxonasi “Nukus Baliq” MChJ (“Nukus Baliq” MChJ QK) shaklida qayta tashkil etildi. 2012 yilda “Nukus qishloq uy-joy qurilishi kombinati” OAJni sotib olib, “Nukus Baliq” MChJ QK bilan birlashtirdik. 2007 yildan 2017 yilgacha ushbu qo‘shma korxona direktori o‘rinbosari lavozimida ishladim.
2017 yilda Prezidentning “Baliqchilik tarmog‘ini boshqarish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Qarori ijrosini ta’minlash maqsadida “Nukus Baliq” MChJ QK tomonidan “Ipoteka-bank” ATIB Qoraqalpog‘iston filiali (Ustav jamg‘armasining 25 foizi) ishtirokidagi “NUKUS AGRO FISH” MChJ (ustav jamg‘armasining 75 foizi) ta’sis etildi.
Davlatimiz rahbarining 2018 yil 15-16 noyabr kunlari Qoraqalpog‘istonga tashrifi chog‘ida Qoraqalpog‘iston Respublikasi sanoatini rivojlantirish dasturi qabul qilinib, uning doirasida “Nukus Baliq” MChJ QK zimmasiga 2019 yil 30 noyabrga qadar loyiha qiymati 24,4 mlrd so‘m, shundan 8,3 mlrd so‘m o‘z ishtirokida bo‘lgan baliqchilik klasteri yaratish, shuningdek, loyiha qiymati 23,5 mlrd so‘m, shundan 7,6 mlrd so‘m o‘z ishtirokida bo‘lgan temir-beton buyumlar ishlab chiqarish zavodi qurish vazifasi yuklandi.
Ushbu topshiriqlarni bajarish maqsadida “Nukus Baliq” MChJ QK “Ipoteka-bank”dan 1 mln 779 221 AQSh dollari miqdorida kredit olib, “Nukus qishloq uy-joy qurilishi kombinati” negizida Italiya texnologiyasi asosida temir-beton buyumlar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan zavod qurdi, u 2019 yilda “Nukus Beton” MChJ sifatida ta’sis etildi.
Mazkur zavodning tarixi diqqatga sazovor, chunki u mustaqillikka erishganimizdan so‘ng yurtimizda yuz bergan barcha ijtimoiy-iqtisodiy o‘zgarishlarni aks ettirib, bugungi kunda mamlakat rahbariyati tomonidan amalga oshirilgan tarixiy islohotlar natijalarini yaqqol ko‘rsatadi. Nukusda sobiq Ittifoq davridayoq ikkita uy-joy qurish kombinati (UJQK) bo‘lgan. Biri – Nukus UJQK bo‘lib, shaharda ko‘p qavatli uylar qurilishi uchun mahsulot ishlab chiqargan, hozirda ish faoliyatini to‘xtatgan. Ikkinchisi – Nukus qishloq uy-joy qurilish kombinati (NQUJQK) sanalib, qishloq joylarda uy-joy qurish uchun uy komplektlarini ishlab chiqargan.
2012 yilda “NUKUS BALIK” MChJ korxonamiz ushbu NQUJQKning sobiq mulkdori tomonidan demontaj qilinishini to‘xtatishga va uni kreditorlar oldidagi to‘plangan qarzlari bilan birga sotib olishga muvaffaq bo‘ldi. Uni qayta tiklash uchun ozmuncha harakat qilmadik, katta mablag‘ va bir necha yillik mehnat sarfladik. Oxir-oqibat, kombinatni 2023 yilda ishga tushirishga muvaffaq bo‘ldik. Temir-beton buyumlar ishlab chiqarish uchun eng zamonaviy texnologik liniyalar Italiyadan olib kelindi. Korxona uchun uskunalar Italiyaning “WEILER” kompaniyasi tomonidan yetkazib berildi. Bundan tashqari, Rossiyada temir-beton buyumlar ishlab chiqarish uchun turli xil zamonaviy shakllar va ukunalar sotib oldik, turar-joy va sanoat binolarini qurish uchun mahsulotlar ishlab chiqarishni boshladik.
Keng ko‘lamdagi ishlar amalga oshirildi – barcha yuk ko‘tarish mexanizmlari qayta tiklandi, zarur muhandislik-texnik kommunikatsiyalar yo‘lga qo‘yildi va Yevropa sifatiga ega mahsulotlarni ishlab chiqarish boshlab yuborildi. Shuningdek, UJQKni qayta tiklash jarayonida yangi ish o‘rinlari yaratish va korxona xodimlarini italiyalik sheriklar yordamida yangi uskunalarda ishlashga o‘rgatish orqali ijtimoiy masalalarning hal etilgani ham ahamiyatga ega. Endi NQUJQKni modernizatsiya qilishning ikkinchi bosqichini amalga oshirishni rejalashtiryapmiz. So‘zsiz, mazkur korxonalarda o‘tgan yillarda to‘plangan ish tajribasi biznesimizni yanada rivojlantirishda muhim ahamiyat kasb etdi.
– O‘z biznesingiz rivojida qaysi jihatlarni eng muvaffaqiyatli deb hisoblaysiz? Bu muvaffaqiyatlarga erishishga nima yordam berdi?
– 2007 yildan 2012 yilgacha “Nukus Baliq” MChJ QK tomonidan Rossiya va Turkiyaga baliq (jumladan, sudak) eksport qilindi. Ushbu davr korxonamiz faoliyatida sermahsul bo‘lib, bu vaqt ichida taxminan bir mln dollarlik baliq eksport qildik. Baliqni ko‘paytirish, yetishtirish va qayta ishlash uchun texnika, muzlatkich va boshqa uskunalar sotib oldik. Eksport hajmi va geografiyasini sezilarli darajada oshirishni rejalashtirgan edik.
Tabiiy ravishda savol tug‘iladi: nega birdaniga baliq eksportini to‘xtatib qo‘ydik? To‘g‘risini aytsam, eksportni to‘xtatishga 2011 yilda O‘zbekistondan baliq mahsulotlarini eksport qilish taqiqlangani sabab bo‘lgan. Bu taqiq ichki bozor uchun baliq yetishmasligi tufayli joriy etildi. Bundan bir necha yil o‘tgach, suv sathining pastligi tufayli respublikamizning tabiiy suv havzalarida sudaklar kamayib ketdi, chunki biz faqat sudak balig‘ini eksport qilar edik.
Biroq akvakulturani, umuman, baliqchilikni rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan islohotlar tufayli yaqin kelajakda baliqlar va suv havzalari bilan bog‘liq boshqa mahsulotlar eksportini qayta yo‘lga qo‘yishga umid qilamiz. Shu maqsadda, bugungi kunda respublika miqyosida nafaqat baliq, balki boshqa gidrobiontlar, xususan, chuchuk suv qisqichbaqalari va krevetkalari yetishtirish uchun baliqchilik tarmog‘ini diversifikatsiya qilish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda.
Shuning barobarida qizilmiya biznesini ham yo‘lga qo‘ydik. “Akmangit lakritsa” MChJni ochib, 2011 yildan 2017 yilgacha qariyb bir mln dollarlik qizilmiya ildizini eksport qildik. Ushbu muvaffaqiyatlarga erishishda, birinchidan, bu borada davlatning qo‘llab-quvvatlashi, ikkinchidan, qizilmiya ildizining katta zaxiralariga ega bo‘lgan hududimiz imkoniyatlari yordam berdi, baliqchilik sohasida erishilgan yutuqlar esa xorijiy bozorlarda mahsulotimizga bo‘lgan talabning ortgani bilan bog‘liq bo‘ldi.
– Biznesingiz ijtimoiy ta’sirini baholash mumkinmi?
– Menimcha, har qanday muvaffaqiyatli biznes tegishli ijtimoiy ahamiyatga ega va jamiyat uchun foydalidir. Bu, birinchi navbatda, yangi ish o‘rinlarining yaratilishi. Masalan, 2007-2012 yillarda baliqni eksport qilish chog‘ida “NUKUSBALIK” MChJ QKda 50 nafar, “Akmangit lakritsa” MChJda 10 nafar kishi doimiy ishlagan, qizilmiya ildizini yig‘uvchi mavsumiy ishchilar soni 100 nafardan ko‘p edi.
Korxonalar mablag‘lari hisobidan kam ta’minlangan fuqarolarga yordam berdik, Qoraqalpog‘iston Respublikasi bolalar paralimpiadasini qo‘llab-quvvatladik, davriy nashrlarga homiylik ko‘rsatdik, ishchi-xizmatchilarning tekin ovqatlanishini ta’minladik. 2017 yilda yopiq joylarda yopiq suv ta’minoti qurilmasi tizimidan hamda issiq haroratli yer osti suvlaridan foydalangan holda baliq yetishtirishning intensiv texnologiyalariga o‘tdik, bu esa xodimlarimiz uchun yanada qulay va sog‘lom mehnat sharoitlarini yaratmoqda.
– So‘nggi yillarda tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha qabul qilingan qanday qarorlar biznesingizga ijobiy ta’sir ko‘rsatdi va bu qay tarzda namoyon bo‘ldi?
– Avvalo, mamlakatimiz rahbariyati tomonidan Qoraqalpog‘iston Respublikasini kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, investitsiya jozibadorligini oshirish, ishbilarmonlik muhitini yaxshilash va yoshlar bandligini ta’minlash borasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli chora-tadbirlarni alohida ta’kidlab o‘tmoqchiman.
Bu masalada O‘zbekiston Respublikasining 2023 yil 12 iyundagi “O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun-hujjatlariga Qoraqalpog‘iston Respublikasida investitsiya va ishbilarmonlik muhitini yaxshilashga qaratilgan o‘zgartishlar kiritish to‘g‘risida”gi Qonuni alohida ahamiyat kasb etdi. Mazkur Qonun bilan O‘zbekiston Respublikasi Soliq kodeksiga o‘zgartishlar kiritilib, unga ko‘ra 2023 yil 1 yanvardan 2028 yil 1 yanvarga qadar Qoraqalpog‘istonning barcha tumanlarida joylashgan va respublika hududida faoliyat yuritayotgan tadbirkorlik sub’yektlari:
- foyda solig‘ini, aylanmadan olinadigan soliqni, yuridik shaxslarning mol-mulkiga solinadigan soliqni va yuridik shaxslardan olinadigan yer solig‘ini belgilangan soliq stavkalariga nisbatan 50 foizga kamaytirilgan soliq stavkalari bo‘yicha to‘laydi;
- ijtimoiy soliqni 1% miqdoridagi soliq stavkasi bo‘yicha, yakka tartibdagi tadbirkorlar esa yiliga bazaviy hisoblash miqdorining bir baravari miqdorida to‘laydi.
Ko‘rilgan chora-tadbirlar korxonalarimiz uchun soliq yukini sezilarli darajada kamaytirish imkonini berdi, bunda iqtisod qilingan mablag‘lar, birinchi navbatda, ishlab chiqarishni yanada rivojlantirish, ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar hajmini oshirish va yangi ish o‘rinlari yaratishga yo‘naltirildi.
– So‘nggi yillarda yaratilgan biznes muhiti, hisobdorlikka qo‘yilgan talablar va nazorat qiluvchi tashkilotlar bilan o‘zaro hamkorlikni qanday baholaysiz
– Biznes muhitining tubdan yaxshilanayotgani, tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash borasidagi islohotlar, ayniqsa, Qoraqalpog‘istonda yaqqol ko‘zga tashlanayotganini ta’kidlab o‘tish joiz. So‘nggi yillarda Qoraqalpog‘istonda tadbirkorlik va infratuzilmani rivojlantirishga qaratilgan bir qator normativ-huquqiy hujjatlar qabul qilindi, jumladan, respublikaning investitsiyaviy va ishbilarmonlik muhitini yaxshilash uchun imtiyoz va preferensiyalarning aniq ro‘yxati taqdim etildi.
Davlatimiz rahbarining 2023 yil 8 avgustdagi “Qoraqalpog‘iston Respublikasida tadbirkorlarga qulay sharoitlar yaratishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmonida kelgusi yetti yil uchun qator imtiyoz va preferensiyalar tasdiqlandi. Mazkur Farmon bilan Qoraqalpog‘iston Respublikasida biznes muhitini yanada yaxshilash bo‘yicha shunday tartib o‘rnatildiki, unga muvofiq:
- Tadbirkorlik sub’yektlarining loyihalariga Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi tomonidan istisno tariqasida investitsiya loyihalarini moliyalashtirish va aylanma mablag‘larni shakllantirish maqsadlariga ajratiladigan kredit miqdorining 75 foizigacha bo‘lgan miqdorda kafillik taqdim etiladi;
- kichik hamda yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonalarida investitsiya majburiyatlarini bajargan tadbirkorlarga yer uchastkalarini, bino va inshootlarni xususiylashtirib berish tartibi belgilanadi.
Ayni paytda Qoraqalpog‘istonda imtiyozli kreditlash dasturi sezilarli darajada kengaytirildi. Hududda oilaviy biznes dasturlariga qo‘shimcha ravishda katta mablag‘ ajratilib, yosh tadbirkorlarga esa zarur uskunalar xarid qilish uchun 7 yil muddatga kreditlar ajratilmoqda. Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi tomonidan Qoraqalpog‘istonga 100 mln dollar ekvivalentida qo‘shimcha mablag‘ ajratildi, shundan 5 mln dollar Amudaryo deltasida kichik suv havzalarini yaratish loyihalariga yo‘naltirildi.
2023 yil 18 avgust kuni tadbirkorlar bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda Prezidentimiz tadbirkorlik rivojini yanada yuksak bosqichga ko‘tarish ustuvor vazifamiz ekanini qayd etdi. Prezidentimiz o‘z ma’ruzasida soliq ma’muriyatchiligini soddalashtirish, hisobdorlikni yuritish va byurokratiyasiz qulay muhitni yaratish masalalariga alohida to‘xtaldi. Shu bilan birga, tadbirkorlar 140 dan ortiq hisobot doirasida 8 mingga yaqin ko‘rsatkichlarni 16 ta davlat idorasiga topshirishga majbur ekani ta’kidlandi. Biroq hozirdan, ya’ni 2024 yil 1 yanvardan boshlab bir-birini takrorlovchi va eskirgan hisobotlar tugatildi, barcha hisobotlarni yagona elektron tizim orqali taqdim etish yo‘lga qo‘yilib, ularning qog‘oz shakli bekor qilindi.
– Sizningcha, YaIDXP tizimining joriy etilishi biznesni qanchalik osonlashtirdi?
– YaIDXP tizimining tadbirkorlar uchun ham, mamlakatimiz aholisi uchun ham ahamiyati juda katta bo‘ldi. YaIDXPning ishga tushirilishi davlat organlarining aholi bilan ishlashda yangi formatni belgilab, fuqarolar va yuridik shaxslarga davlat xizmatlaridan elektron shaklda foydalanish imkonini berdi. Bugungi kunda barcha davlat tashkilotlari va tadbirkorlar YaIDXP tizimini, u bilan qanday ishlashni biladi, aholi o‘rtasida ham xabardorlik darajasi oshib bormoqda. Portaldan foydalanish tadbirkorlar va fuqarolarga davlat xizmatlaridan foydalanish, zarur ma’lumotlarni izlash, biznes masalalarini tezkorlik bilan hal etish va boshqa ko‘plab imkoniyatlarning keng doirasini ochib beradi.
– Qaysi loyihalaringiz rivojlanish yoki rejalashtirish pallasida? Respublikada 2030 yilgacha belgilangan rivojlanish maqsadlari sizning rejalaringizga qanday ta’sir ko‘rsatmoqda?
– Eksport salohiyatini rivojlantirish nuqtai nazaridan, so‘nggi vaqtlarda “NUKUS AGRO FISH KLASTER” tomonidan yangi akvakultura ob’yektlari – krevetkalarni yetishtirish, qayta ishlash hamda Janubi-Sharqiy Osiyo mamlakatlari va Rossiyaga eksport qilish tashabbusi ilgari surildi. Ushbu ishlab chiqarishni tashkil etish nafaqat Qoraqalpog‘istonda, balki butun O‘zbekistonda akvakultura sohasida mutlaqo yangi va o‘ta istiqbolli yo‘nalish hisoblanadi. Krevetka yetishtirish loyihasi, shuningdek, korxonamizda qariyb 20 ta yangi ish o‘rni yaratish imkonini beradi.
2023 yilning kuz oylarida vetnamlik sheriklarning Nukus shahridagi akvakultura korxonamizga tashrifi uyushtirilib, Vetnamning eng yirik krevetka ishlab chiqaruvchilari hamda AQSh, Yevropa Ittifoqi mamlakatlari, Yaponiya va Janubiy Koreya bozorlariga eksport qiluvchilardan biri bo‘lgan “BINH MINH SHRIMP DOMESTICATION” kompaniyasi bilan hamkorlik qilish bo‘yicha muzokaralar olib borildi.
“BINH MINH SHRIMP DOMESTICATION” kompaniyasining Qoraqalpog‘iston Respublikasida kamyob krevetka turlarini yetishtirish, qayta ishlash va yuqori qo‘shilgan qiymatga ega tayyor mahsulotni eksport qilish bo‘yicha qo‘shma korxona tashkil etish orqali ushbu yangi faoliyat sohasiga investitsiya kiritishga qat’iy qaror qilgani muzokaralar natijasi bo‘ldi. Birgalikdagi ishlarni boshlash 2024 yilning ikkinchi yarmiga mo‘ljallangan.
Bunga qo‘shimcha ravishda, o‘tgan yildan boshlab vetnamlik hamkasblarimiz bilan birgalikda tez o‘sadigan Vetnam zog‘orabalig‘ining urug‘langan uvuldirig‘ini olib kelib, inkubatsiya seximizda inkubatsiya jarayonini boshlab yubordik va ayni paytda hovuzli xo‘jaligimizda yetishtirilayotgan ushbu baliq turining naslini oldik.
Albatta, korxonalarimiz faoliyatini rivojlantirish borasidagi barcha ishlar “2022–2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekiston Taraqqiyot strategiyasi” va “O‘zbekiston – 2030” strategiyasida belgilangan vazifalarni bajarish va maqsadlarga erishishga qaratilgan. Ularda tadbirkorlikni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilgani bizni juda quvontirdi.
Korxonamiz tomonidan investor sheriklarimiz bilan birgalikda rejalashtirilgan yuqori qo‘shilgan qiymatga ega yuqori likvidli yangi mahsulotlarni ishlab chiqarish va eksport qilish mazkur Strategiyalarning maqsad va vazifalariga bevosita mos keladi, bu esa yangi ish o‘rinlari yaratilishiga, byudjetga qo‘shimcha tushumlarni va Qoraqalpog‘istonning eksport salohiyati yuksalishini ta’minlashga imkoniyat yaratadi.

Визитная карточка Каллыбека Примбетова
Каллыбек Примбетов родился 29 июля 1973 года в деревне «Ойдагы ауыл» Нукусского района. В 1997 году окончил Каракалпакский Государственный университет по специальности «Бухгалтерский учет в промышленности». Женат, имеет четырех детей.
Супруга — Гульзиба Муратбаева окончила МГУ имени Ломоносова по специальности «политэкономия», работает заместителем директора по финансам в ООО «Nukus Balik». Старший сын — Атабек работает главным технологом в ООО «Nukus beton», младший сын — Ибрахим, ученик 7 класса школы №46 г. Нукуса. Старшая дочь — Малика работает в авиакомпании «Turkish Airlines» в г. Ташкенте, младшая Мадина — ученица 10 класса Президентской школы в г. Нукусе.
Мать — пенсионерка, работала в школе № 27 имени Ю. Гагарина. Отец — преподавал вычислительную математику на математическом факультете Нукусского Государственного университета (ныне — КГУ). В 1998 году перешел на работу в ассоциацию «Karakalpakbalik» в качестве директора АООТ «Nukus balik». В настоящее время, не смотря на возраст, продолжает трудовую деятельность в ООО «Nukus balik».
Каллыбек Примбетов награжден медалью «Шухрат». Участвовал на двух встречах Президента Шавката Мирзиёева с предпринимателями Каракалпакстана.
В настоящее время семья Примбетовых развивает два производственных направления. Первое, в сфере аквакультуры — рыбоводство, выращивание африканского сома и других видов рыбы с дальнейшей переработкой до полуфабриката. Второе направление — производство железобетонных изделий для строительства промышленных и гражданских объектов.
Что помогло Вам принять решение заняться бизнесом?
Принятию решения заняться бизнесом во многом способствовали благоприятные условия, созданные для ведения бизнеса в нашей стране, в том числе, решения руководства по реформированию отраслей экономики и промышленности. Перечислю их. В соответствии с указом Президента от 13 августа 2003 года была осуществлена приватизация и демонополизация рыбной отрасли. Затем организована реализация неработающих и пустующих промышленных объектов через аукционы. Сохранение льгот по налогам для Республики Каракалпакстан также способствовало развитию бизнеса в зоне Аральского кризиса.
Расскажите о своем бизнесе.
После окончания университета в 1997 году я начал работать директором малого предприятия «Азия» в Нукусском районе. Оно производило разнообразную сельхозпродукцию и продавало на местном рынке. С 1998 года я одновременно работал заместителем директора АООТ «Nukus Balik». В 2001 году мы приобрели более 75% акций АООТ «Керамзит» в г. Нукусе, и я стал директором этого предприятия. В 2003 году АООТ «Керамзит» был присоединен к АООТ «Nukus Balik», которое в августе 2003 года постановлением Президента было преобразовано в ООО «Nukus Balik».
В 2007 году общество преобразовалось в совместное каракалпакско-российское предприятие ООО «Nukus balik» (СП ООО «Nukus balik») с участием российского партнера — ООО «Интрафлекс». В 2012 году мы выкупили АООТ Нукусский сельский домостроительный комбинат (НСДСК) и присоединили его к СП ООО «Nukus balik». С 2007 года до 2017 года я работал заместителем директора данного СП.
В 2017 году в целях реализации постановления Президента «О мерах по развитию системы управления рыбной отраслью», СП ООО «Nukus balik» учредило ООО «Nukus agro fish» (75% Уставного фонда) с участием Каракалпакского филиала АКИБ «Ипотека-банк» (25% Уставного фонда).
Во время визита в Каракалпакстан Президента нашей страны 15-16 ноября 2018 года была принята Программа развития промышленности Республики Каракалпакстан, в рамках которой на СП ООО «Nukus balik» была возложена задача по созданию до 30 ноября 2019 года рыбоводческого кластера проектной стоимостью 24,4 млрд сум, из них с собственным участием 8.3 млрд сум, а также по строительству завода по выпуску железобетонных изделий с проектной стоимостью 23, 5 млрд. сум, с собственным участием 7,6 млрд. сум.
Во исполнение исполнения этих поручений СП ООО «Nukus balik», получив кредит в сумме 1 779 221 долларов США в Ипотека-банке, построил завод по итальянской технологии по производству железобетонных изделий на базе Нукусского сельского домостроительного комбината, который 2019 году был учрежден как ООО «Nukus Beton».
История этого комбината достаточно примечательна, так как отражает все те фундаментальные социально-экономические перемены, которые происходили в нашей стране после обретения независимости и на сегодняшний день отчетливо показывает результаты исторических реформ, осуществляемых руководством нашей страны. В Нукусе в Советское время было два домостроительных комбината (ДСК). Первый — Нукусский ДСК производил продукцию для строительства многоэтажных домов в городе, который уже перестал существовать. Второй — Нукусский сельский домостроительный комбинат (НСДСК) выпускал домокомплекты для строительства жилья в сельской местности.
В 2012 году наше предприятие ООО «Nukus balik» смогло остановить демонтаж со стороны бывшего собственника данного НСДСК и выкупить его вместе с накопившимися перед кредиторами долгами. Для восстановления работы предприятия были затрачены значительные усилия, средства и несколько лет работы. В итоге в 2023 году нам удалось запустить комбинат. Мы закупили самые современные технологические линии для производства железобетонных изделий в Италии. Оборудование для предприятия было поставлено итальянской компанией «Weiler». Дополнительно мы приобрели различные современные формы и оборудование для изготовления железобетонных изделий в России и начали производить продукцию для строительства жилых и промышленных зданий.
Был осуществлен огромный массив работ: восстановили все грузоподъемные механизмы, провели все необходимые инженерно-технические коммуникации, запустили производство продукции европейского качества. Также в процессе восстановления ДСК были решены и социальные вопросы путем создания новых рабочих мест, итальянские партнеры провели обучение персонала предприятия работе на новом оборудовании. Теперь в планах провести второй этап модернизации нашего НСДСК. Безусловно, опыт работы, полученный в предыдущие годы на этих предприятиях, оказал большое значение на дальнейшее развитие нашего бизнеса.
Какие моменты развития своего бизнеса вы считаете наиболее успешными? Что позволило добиться успехов?
Начиная с 2007 по 2012 год СП ООО «Nukus balik» экспортировало рыбу (в частности — судак) в Россию и Турцию. Это были результативные годы в работе нашего предприятия, за которые мы экспортировали рыбу примерно на один миллион долларов США. Приобрели технику, холодильники и другое оборудование для разведения, выращивания и переработки рыбы. Планировали существенно увеличить объемы и географию экспорта.
Но возникает естественный вопрос: почему мы вдруг перестали экспортировать рыбу? Если честно, причиной прекращения экспорта стал запрет на вывоз рыбопродукции из Узбекистана в 2011 году. Этот запрет был обоснован нехваткой рыбы на внутреннем рынке. Спустя несколько лет количество судака в естественных водоемах республики уменьшилось из-за маловодья, так как мы экспортировали исключительно судака.
Однако мы надеемся, что благодаря проводимым реформам в области развития аквакультуры и рыбоводства, в ближайшей перспективе сможем возобновить экспорт рыбной и другой продукции, связанной с водоемами. На сегодняшний день по всей республике ведутся работы по диверсификации рыбной отрасли для выращивания не только рыбы, но и других гидробионтов, включая пресноводных раков и креветок.
Одновременно мы также занялись лакричным бизнесом. С 2011 по 2017 год, открыв ООО «Akmangit lakritsa», мы экспортировали лакричный корень на сумму порядка миллиона долларов. Добиться успехов позволили, во-первых, поддержка государства в данной сфере, во-вторых, возможности нашего региона, где были большие запасы лакричного корня.
Можно ли оценить социальное значение вашего бизнеса?
Я думаю, что любой успешный бизнес имеет соответствующее социальное значение и полезен обществу. Прежде всего, это — создание новых рабочих мест. Например, во время экспорта рыбы в 2007-2012 годах в СП ООО «Nukus balik» работали 50 человек, а в ООО «Akmangit lakritsa» — 10 человек, а количество сезонных работников, сборщиков корня лакрицы, превышало 100 человек.
За счет прибыли предприятий мы оказывали помощь малоимущим людям, поддерживали детскую паралимпиаду Республики Каракалпакстан, спонсировали периодические издания и обеспечивали работников бесплатным питанием. В 2017 году мы перешли на интенсивные технологии выращивания рыбы с применением систем замкнутого водоснабжения в закрытых помещениях, используя подземные воды с подогревом температуры, что создает более комфортные и благоприятные условия для здоровья наших сотрудников.
Какие принятые в последние годы решения по поддержке предпринимательства наиболее благоприятно воздействовали на бизнес и в чем это выражалось?
В первую очередь хотелось бы отметить масштабные меры, проводимые руководством нашей страны по комплексному социально-экономическому развитию Республики Каракалпакстан, поддержке предпринимательства, повышению инвестиционной привлекательности, улучшению деловой среды и обеспечению занятости молодёжи.
В этом вопросе особое значение имеет закон Республики Узбекистан от 12 июня 2023 года «О внесении дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан, направленных на улучшение инвестиционной и деловой среды в Республике Каракалпакстан». Данным законом были внесены изменения в Налоговый кодекс Республики Узбекистан, согласно которым с 1 января 2023 года до 1 января 2028 года субъекты предпринимательства, расположенные во всех районах Каракалпакстана и осуществляющие деятельность в республике, уплачивают:
- налог на прибыль, налог с оборота, налог на имущество юридических лиц и земельный налог с юридических лиц по налоговым ставкам, сниженным на 50% по сравнению с установленными налоговыми ставками;
- социальный налог по налоговой ставке в размере 1%, а индивидуальные — в размере 1 базовой расчётной величины в год.
Принятые меры позволили существенно снизить налоговую нагрузку для наших предприятий, при этом сэкономленные средства были направлены в первую очередь на дальнейшее развитие производства, увеличение объемов выпускаемой продукции и создание новых рабочих мест.
Как Вы оцениваете созданный за последние годы бизнес-климат, требования к отчетности, взаимодействие с контролирующими организациями?
Стоить отметить, что кардинальное улучшение бизнес-климата и реформы по поддержке предпринимательства особенно заметны в Каракалпакстане. В последние годы был принят целый ряд нормативных и законодательных актов, направленных на развитие предпринимательства и инфраструктуры в Каракалпакстане, включая предоставление перечня льгот и преференций для улучшения инвестиционного и делового климата республики.
Указом Президента от 8 августа 2023 года «О дополнительных мерах по созданию благоприятных условий для предпринимателей в Республике Каракалпакстан» на последующие семь лет был утвержден целый ряд льгот и преференций. Данным Указом был установлен порядок дальнейшего улучшения бизнес-среды в Республике Каракалпакстан, в соответствии с которым:
- проектам субъектов предпринимательства Государственным фондом поддержки предпринимательской деятельности в порядке исключения предоставляется гарантия в размере до 75 процентов от суммы кредита, выделяемого на цели финансирования инвестиционных проектов и формирования оборотных средств;
- устанавливается порядок приватизации земельных участков, зданий и сооружений предпринимателям, выполнившим инвестиционные обязательства в малых и молодежных промышленных и предпринимательских зонах.
В настоящее время значительно расширена программа льготного кредитования в Каракалпакстане. На программы семейного бизнеса в регионе дополнительно выделяются существенные средства, а молодым предпринимателям предоставляются займы на 7 лет для закупки нужного оборудования. Фондом реконструкции и развития выделены Каракалпакстану дополнительные средства в эквиваленте 100 млн. долларов, из которых $5 млн направлены на проекты по созданию малых прудов в дельте Амударьи.
На встрече с предпринимателями 18 августа 2023 года Президентом была озвучена приоритетная задача — поднять на более высокий уровень развитие предпринимательства. Отдельно в своем выступлении Президент остановился на упрощении налогового администрирования, ведения отчетности и создании благоприятной среды без бюрократии. При этом им было особо отмечено, что предприниматели обязаны сдавать свыше 140 отчетов в 16 государственных органов, включающих около 8 тысяч показателей. Но уже сейчас, с 1 января 2024 года, отменены повторяющие друг друга и устаревшие отчеты, налажено представление всех отчетов через единую электронную систему, отменена их бумажная форма.
Насколько облегчило для бизнеса, на Ваш взгляд, внедрение системы ЕПИГУ?
Трудно переоценить значение системы ЕПИГУ как для предпринимателей, так и для населения нашей страны. Запуск ЕПИГУ обозначил новый формат работы госорганов с населением, позволив гражданам и юридическим лицам получать государственные услуги в электронной форме. Сегодня все государственные организации и предприниматели осведомлены о ЕПИГУ, знают, как с ним работать, также растет уровень осведомленности и среди населения. Использование портала открывает перед предпринимателями и гражданами широкий спектр возможностей получения государственных услуг, поиска необходимой информации, оперативного решения вопросов бизнеса и многого другого.
Какие проекты у Вас находятся в стадии разработки или планируются? Как влияют на Ваши планы задачи развития, поставленные в республике до 2030 года?
В плане развития экспортного потенциала в течение последнего времени «Nukus agro fish klaster» инициированы работы по выращиванию, переработке и экспорту в страны юго-восточной Азии и в Россию новых объектов аквакультуры — креветок. Организация данного производства является новым и высокоперспективным направлением в сфере аквакультуры не только в Каракалпакстане, но и во всем Узбекистане. Проект по выращивания креветок позволит также создать порядка 20 новых рабочих мест на нашем предприятии.
Осенью 2023 года было организовано посещение нашего аквакультурного предприятия в Нукусе вьетнамскими партнерами и проведены переговоры о кооперации с вьетнамской компанией «Binh minh shrimp domestication», которая является одним из крупнейших вьетнамских производителей и экспортеров креветок на рынки США, стран Европейского союза, Южной Кореи, Японии.
Результатом переговоров стало твердое намерение компании «Binh minh shrimp domestication» инвестировать в эту новую сферу деятельности в Республике Каракалпакстан путем создания совместного предприятия по выращиванию ценных видов креветок, их переработке и экспорту готовой продукции с высокой добавленной стоимостью. Начало совместных работ запланировано на вторую половину 2024 года.
Также с прошлого года мы совместно с вьетнамскими коллегами завезли оплодотворённою икру от быстрорастущего вьетнамского карпа и инкубировали в нашем инкубационном цехе, получив потомство этой разновидности рыбы, которое в настоящее время выращиваются в нашем прудовом хозяйстве.
Безусловно, все работы по развитию деятельности наших предприятий направлены на выполнение задач и достижение целей, обозначенных в «Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы» и в «Стратегии «Узбекистан — 2030». Нам очень приятно, что в них особое внимание уделено развитию предпринимательства.
Производство и экспорт новой высоколиквидной продукции с высокой добавленной стоимостью, запланированный нашим предприятием совместно с нашими партнерами-инвесторами, напрямую соответствует целям и задачам указанных Стратегий, что позволит обеспечить создание новых рабочих мест, дополнительные поступления в бюджет и увеличение экспортного потенциала Каракалпакстана.