Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (Markaz) tomonidan O‘zbekiston bank tizimidagi islohotlar va transformatsiya jarayonlari samaradorligi, raqobat muhiti o‘zgarishi hamda barqarorlik darajasini baholab borish maqsadida “Banklar faollik indeksi” ishlab chiqildi. Markaz mazkur indeksga asosan har chorakda 31 tijorat banklari reytingini yangilab bormoqda.
2020-2025 yillarga mo‘ljallangan O‘zbekiston Respublikasi bank tizimini isloh qilish Strategiyasiga asosan, "Ipoteka bank", "O‘zsanoatqurilishbank", "Asaka bank", "Aloqa bank", "Qishloq qurilish bank" va "Turon bank"dagi davlat ulushini bosqichma-bosqich xususiylashtirish rejalashtirilgan. Birinchi bosqichda, banklar faoliyatini transformatsiya qilish, ikkinchi bosqichda davlat aksiyalar paketini sotish ko‘zda tutilgan.
Yirik davlat banklari xususiylashtirilgandan so‘ng, moliyaviy xizmatlar bozorida jiddiy o‘zgarishlar yuz berishi, natijada yangi xizmatlar va raqobatning yanada kuchayishi kutilmoqda.
2021 yil 1 dekabr holatiga bank tizimi aktivlari hajmi 427,4 trln. so‘mni (2020 yil 1 dekabrga nisbatan nominal o‘sish – 21,9%), majburiyatlari 360,3 trln. so‘mni (23,2%), jami kapitali – 67 trln. so‘mni (15,7%) tashkil etdi. Bugungi kunda bank tizimida 56 mingga yaqin kishi faoliyat olib bormoqda.
Markaz tadqiqotida banklar ikki guruhga ajratilgan – yirik banklar va kichik banklar. Reyting ushbu guruhlarning har biri uchun alohida tuzilgan. Bunda, kichik banklar guruhiga faqat Toshkent shahrida yoki faqat ayrim (odatda bitta) hududlarda faoliyat olib borayotgan banklar kiritilgan.
2021 yilning 4-choragidagi yirik banklar faollik reytingi
17 ta yirik banklar uchun tuzilgan umumiy reytingda "Aziya Alyans bank" 2-pog‘onaga ko‘tarilib, 6-o‘rindan joy oldi. Mazkur bank moliyaviy vositachilik (2-o‘rin), daromad olish salohiyati (5-o‘rin) hamda likvidlilik (3-o‘rin) bo‘yicha yaxshi natijalarni saqlab qolmoqda. Shunday bo‘lsada, reyting natijalari "Aziya Alyans bank" kapital yetarlilik va aktivlar sifati ko‘rsatkichlariga e’tibor qaratishi lozimligini ko‘rsatmoqda.
"Ipak yo‘li bank" umumiy reytingda 7-o‘ringa joylashdi. Ushbu bank moliyaviy ommaboplik (5-o‘rin) va daromad olish salohiyati (2-o‘rin) bo‘yicha top-5 banklar qatoriga kirdi. Bank moliyaviy vositachilik bo‘yicha reytingi (15-o‘rin) muddatli depozitlarning kreditlariga nisbati, boshqa banklar va moliya institutlaridan olingan mablag‘lar hamda Moliya vazirligi oldidagi majburiyatlari bo‘yicha ko‘rsatkichlarini yaxshilash lozimligini ko‘rsatmoqda.
"Aloqa bank" reytingda 1-pog‘onaga tushib 8-o‘rindan joy oldi. Davlat ulushi mavjud banklar orasida Aloqa bank eng natijalarni namoyon etmoqda. Xususan, mazkur bank moliyaviy vositachilik 4-o‘rinni saqlab qoldi. Shuningdek, bank aktivlari sifati (6-o‘rin) va moliyaviy ommaboplik (7-o‘rin) bo‘yicha ham yetakchi banklardan hisoblanadi. Bankning kapital yetarliligi bo‘yicha ko‘rsatkichlari jami regulyativ kapitalning (1-darajali kapitalning) xatarli aktivlarga nisbatiga alohida e’tibor qaratish lozimligini ko‘rsatmoqda.
"Agrobank" umumiy reytingda 10-o‘ringa (1-pog‘onaga) ko‘tarildi. Bankning moliyaviy vositachilik (2-pog‘onaga ko‘tarilish), boshqaruv samaradorligi (2-pog‘onaga) hamda likvidlilik (2-pog‘onaga) bo‘yicha ijobiy o‘zgarishlar kuzatildi. Shuningdek, moliyaviy ommaboplik va kapital yetarliligi bo‘yicha reytingda top-5 banklar qatoriga kirdi. Shunga qaramasdan bankning boshqaruv samaradorligi (14-o‘rin) va daromad olish salohiyati (15-o‘rin) bo‘yicha ko‘rsatkichlari boshqa banklarga nisbatan past darajada qolmoqda.
Umumiy reytingda eng yuqori ko‘tarilish "Qishloq qurilish bank" reytingida (11-o‘rin) kuzatildi. Ushbu bank tomonidan berilgan kredit portfellari sonining sezilarli darajada oshishi, shuningdek likvidlilik bo‘yicha ko‘rsatkichlarining yaxshilanishi bankning bir yo‘la 5-pog‘onaga ko‘tarilishini ta’minladi. Shunday bo‘lsada, bankning daromad olish salohiyati bo‘yicha reytinggi (16-o‘rin) bank tomonidan sof foizli daromadlarning aktivlarga va foizli xarajatlarga nisbati hamda foizsiz daromadlarning jami daromadlar tarkibidagi ulushiga e’tibor qaratish lozimligini ko‘rsatmoqda.
"O‘zsanoatqurilish bank" 3-chorakdagi natijalarini saqlab qolgan bo‘lishiga qaramasdan, "Agro bank" va "Qishloq qurilish bank" tomonidan erishilgan yuqori natijalar mazkur bankning umumiy reytingda 13-o‘ringa tushishiga sabab bo‘ldi.
2021 yilning 4- choragidagi kichik banklar faollik reytingi
Joriy yilning 4-choragida O‘zbekistondagi 14 ta kichik banklari faollik reytingida "Davrbank" va "Ziraat bank" o‘z o‘rnini saqlab qolgan bo‘lsa, "Universal bank" o‘z o‘rnini "Anor bank"ga bo‘shatib berishga majbur bo‘ldi.
"TBS bank" umumiy reytingda 2-pog‘onaga ko‘tarilib, 6-o‘rindan joy oldi. Bunga asosan bankning moliyaviy vositachilik bo‘yicha ko‘rsatkichlarining sezilarli darajada yaxshilangani turtki bo‘ldi.

Центром экономических исследований и реформ (ЦЭИР) разработан «Индекс активности банков» для 31 коммерческого банка Узбекистана. На основе Индекса ЦЭИР ежеквартально обновляет рейтинг банков. Исследование проводится с целью мониторинга изменений доли частного сектора в банковских активах, а также оценки эффективности реформ и процессов трансформации в банковском секторе страны.
Узбекистан нацелен на выход государства из банковского сектора. Это предусмотрено Указом Президента о Стратегии реформирования банковской системы республики на 2020-2025 годы. Предусмотрено снижение доли государства в банковской системе с текущих 85% до 40% к 2025 году.
В ближайшие годы поэтапно будет реализован госупакет акций в «Ипотека-банке», «Узпромстройбанке», «Асака банке», «Алокабанке», «Кишлок курилиш банке» и «Туронбанке». Перед этим планируется повысить их эффективность при содействии международных консультантов. Для этого при министерстве финансов создан Проектный офис по трансформации и приватизации коммерческих банков с госдолей.
По состоянию на 1 декабря 2021 года активы банковской системы республики составили 427,4 трлн. сумов (рост к 1 декабря 2020 года – 21,9%), обязательства составили 360,3 трлн. сумов (рост 23,2%), совокупный капитал - 67 трлн. сумов (рост 15,7%). Сегодня в банковской системе работает около 56 тысяч человек.
Рейтинг активности крупных банков за IV квартал 2021 года
Среди 17 крупных банков «Азия Алянс банк» улучшил свою позицию на 2 пункта и занял 6 место. Банк сохраняет хорошие результаты по финансовому посредничеству (2-е место), потенциальной доходности (5-е место) и ликвидности (3-е место). Однако результаты рейтинга показывают, что «Азия Алянс банку» следует обратить внимание на показатели достаточности капитала и качества активов.
«Ипак йўли банк» занял 7-е место в общем рейтинге. Этот банк вошел в топ-5 банков по финансовой доступности (5-е место) и потенциальной доходности (2-е место). Рейтинг банка по финансовому посредничеству (15-е место) свидетельствует о необходимости улучшения соотношения срочных депозитов к кредитам, заимствованиям в других банках и финансовых организациях, а также обязательствам перед Министерством финансов.
«Алока Банк» опустился на один пункт в рейтинге и занял 8 место. Несмотря на снижение, этот банк показывает наилучшие результаты показывает среди банков с государственной долей. В частности, банк сохранил 4-е место по финансовому посредничеству. Он также является одним из ведущих банков по качеству банковских активов (6-е место) и финансовой достаточности (7-е место). Показатели достаточности капитала показывают, что особое внимание следует уделить соотношению общего регулятивного капитала (капитала 1-го уровня) к рисковым активам.
«Агробанк» поднялся в общем рейтинге на 10 место (+1 пункт). Положительные изменения наблюдались в финансовом посредничестве (+2 пункта), эффективности управления (+2 пункта) и ликвидности (+2 пункта). Он также вошел в топ-5 банков в рейтинге финансовой доступности и достаточности капитала. Однако показатели банка по эффективности управления (14-е место) и рентабельности (15-е место) остаются низкими по сравнению с другими банками.
Наибольший прирост общего рейтинга наблюдался у «Кишлок курилиш банка» (11-е место). Значительное увеличение объёма кредитного портфеля и количества кредитов, выданных этим банком, а также улучшение показателей ликвидности обеспечили рост банка в рейтинге сразу на 5 пунктов. Однако рейтинг доходности банка (16-е место) показывает, что следует обратить внимание на соотношение чистого процентного дохода к активам и процентным расходам и долю беспроцентных доходов в общем доходе.
Несмотря на то, что «Узпромстройбанк» сохранил свои результаты в 3-м квартале, высокие результаты, достигнутые «Агробанком» и «Кишлок курилиш банком», привели к тому, что банк опустился на 13-е место в общем рейтинге.
Рейтинг активности малых банков за IV квартал 2021 года
В IV квартале текущего года «Даврбанк» и «Зираатбанк» сохранили свои позиции в рейтинге 14 малых банков Узбекистана, а «Универсал банк » был вынужден уступить свои позиции «Анорбанку».
«ТБС банк» поднялся на 2 пункта в общем рейтинге и занял 6-е место. Это было связано со значительным улучшением показателей финансового посредничества банка.