O‘zbekistonning yangi taraqqiyot davri va rivojlanish istiqbollari
2021 yil 30 avgust kuni “O‘zbekistonning yangi taraqqiyot davri va rivojlanish istiqbollari” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkaziladi.
Konferensiya doirasida, jahon hamjamiyatiga, O‘zbekiston o‘tgan 30 yil davomida, ilgarigi iqtisodiyoti bir tomonlama shakllangan, qoloq respublikadan barcha sohalarda jadal rivojlanib, fuqarolarning hayot darajasi, siyosiy-ijtimoiy faolligi, ongu tafakkuri tobora yuksalib borayotgan, jahon hamjamiyatining teng huquqli a’zosi sifatida uzoq-yaqindagi barcha mamlakatlar bilan do‘stlik va hamkorlik munosabatlarini keng miqyosda olib borayotgan zamonaviy, ochiq va demokratik davlatga aylanganligi namoyish etiladi.
Konferensiyaning asosiy tashkilotchilari: O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi, Tashqi ishlar vazirligi, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, hamda Madaniyat vazirligi.
Konferensiyani o‘tkazish joyi: “Xalqaro Forumlar saroyi”
Axborot ko‘magi: O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, “Dunyo” Axborot agentligi.
Konferensiyaning maqsadi: O‘zbekistonning so‘nggi yillarda bosib o‘tgan rivojlanish yo‘lini, respublikada amalga oshirilayotgan yangilanish jarayonlarini tahlil qilish, ichki va tashqi siyosatning asosiy tendensiyalarini hamda O‘zbekistonni tizimli modernizatsiyalar va liberallashtirishning istiqboldagi yo‘nalishlarini muhokama qilish.
Konferensiyaning asosiy vazifalari:
xorijiy olimlar, ziyolilar va ekspertlar ishtirokida:
– “Inson manfaatlari – hamma narsadan ustun” tamoyili asosida fuqarolarning ijtimoiy muammolarini hal etish, huquq va qonuniy manfaatlarini himoya qilish, jamiyatda millatlararo totuvlik va diniy bag‘rikenglikni ta’minlash bo‘yicha O‘zbekistonda erishilayotgan natijalarni tahlil qilish;
– iqtisodiyotni liberallashtirish, iqtisodiyot tarmoqlariga ma’muriy ta’sirlarni qisqartirish, valyuta bozorini erkinlashtirish, hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy jihatdan kompleks rivojlantirish dasturlari, kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha belgilangan tadbirlar natijalarini o‘rganish;
– ilm-fan taraqqiyoti va ta’lim sifatini oshirish sohasidagi islohotlar, yoshlarning ta’lim olish imkoniyatlarini kengaytirish, ularni munosib ish bilan ta’minlash, mehnat bozorida talab yuqori bo‘lgan kasb-hunarlarga tayyorlash bo‘yicha davlat dasturlarining mohiyatini ochib berish;
– buyuk ajdodlarimizning boy ilmiy va ma’naviy merosini o‘rganish va keng targ‘ib qilish, O‘zbekistonning yangi taraqqiyot davri – uchinchi renessans poydevorini barpo etish borasida belgilab berilgan uzoq muddatli strategik vazifalarning ilmiy asoslarini muhokama qilish.

В Ташкенте 30 августа текущего года будет проводиться Международная научно-практическая конференция на тему «Новая эпоха и перспективы развития Узбекистана».
В рамках конференции мировому сообществу будет продемонстрировано, как за последние 30 лет Узбекистан из отсталой республики с однобокой экономикой превратилась в современное, открытое и демократическое государство — где динамично развиваются все сферы, растет уровень жизни и общественно-политическая активность граждан, меняется их сознание и мировоззрение, — ставшее полноправным членом мирового сообщества, активно строящим отношения дружбы и сотрудничества со странами ближнего и дальнего зарубежья.
Основные организаторы конференции: Академия наук Республики Узбекистан, Министерство иностранных дел, Министерство высшего и среднего специального образования, а также Министерство культуры.
Место проведения конференции: Дворец международных форумов
Цель конференции: проанализировать путь развития Узбекистана в новейшие время, процесс обновлений, осуществляемых в стране, обсудить основные тенденции внутренней и внешней политики, а также перспективные направления системной модернизации и либерализации Узбекистана.
Основные задачи конференции:
с участием зарубежных ученых, интеллигенции и экспертов:
анализ достигнутых результатов в Узбекистане в решении социальных проблем, обеспечении прав и законных интересов граждан, межнационального согласия и религиозной толерантности в обществе на основе принципа «Интересы человека – превыше всего»;
изучение результатов намеченных мероприятий по либерализации экономики, уменьшению административного влияния на отрасли экономики, либерализации валютного рынка, комплексному социально-экономическому развитию регионов, сокращению бедности;
раскрытие сущности государственных программ по развитию науки и реформ по повышению качества образования, расширению образовательных возможностей молодежи, обеспечению их достойной работой, подготовке профессиям, востребованным на рынке труда;
изучение и широкая пропаганда богатого научного и духовного наследия наших великих предков, обсуждение научной основы долгосрочных стратегических задач по созданию фундамента новой эпохи развития Узбекистана – Третьего Ренессанса.
В конференции примут участие около 200 зарубежных и ведущих ученых и специалистов из разных стран, представители дипломатического корпуса, эксперты, экономисты, государственные деятели и молодые ученые.