2022 yilda hurmatli Prezidentimiz tashabbuslari bilan mamlakatimizda “mahallabay” ishlash tizimi hamda “hokim yordamchisi” lavozimi joriy etildi. Asosiy maqsad mahallalardagi har bir xonadondagi muhit, aholining qiziqishi, iqtisodiy ahvoli va turmush tarzi bilan yaqindan tanishish, tadbirkorlikni boshlashi uchun yordam berish, yuzaga kelgan muammolarga tez fursatda yechim topilishiga ko‘maklashishdan iborat. Oddiy qilib aytganda, bizning vazifamiz faqat kredit ajratishda ko‘maklashish emas, balki, kambag‘al fuqarolarni ushbu holatdan chiqarish uchun kompleks yordam berishdir. Shuningdek, mahalladagi yetakchi tadbirkorlar bilan ham ushbu masalada har tomonlama hamkorlik qilishimiz zarur. Masalan, kambag‘al fuqaroni tadbirkorlik sub’yektlariga ishga joylashtirish yoki kasanachilik asosida ikki tomonlama hamkorlikni yo‘lga qo‘yish orqali. Bundan hamma yutadi!
– O‘zim shu yerda tug‘ilib o‘sganman. Oliy ma’lumotliman. Shuningdek, Bank-moliya akademiyasida ham moliya yo‘nalishida tahsil oldim. Hokim yordamchisi lavozimiga o‘tishimdan ilgari Buxoro viloyati Jondor tumani “Agrobank” bo‘limida bank boshqaruvchisi o‘rinbosari bo‘lib ishlaganman. Bank sohasida faoliyat yuritganimda tadbirkorlar, oddiy fuqarolar bilan ko‘p ishlashga to‘g‘ri kelgan, ularning muammolari bilan yaxshi tanishman, desam to‘g‘ri bo‘ladi. Ana shu tajriba menga yangi lavozimda ham qo‘l keldi.
– Mahalla tuman markazidan 15 km uzoqlikda joylashgan bo‘lib, o‘rta darajadagi mahalla hisoblanadi. Men mas’ul bo‘lgan “Qaroli” MFYda 1795 ta xonadon mavjud bo‘lib, 7126 nafar fuqaro istiqomat qiladi. Mahalla hududi asosan, xonadonlardan iborat bo‘lib, aholining asosiy qismi hududdagi korxona, tashkilot va davlat tashkilotlarida ishlaydi. 2022 yilgacha mahallada jami 80 ta tadbirkorlik sub’yekti mavjud bo‘lgan. “Xonadonbay” o‘rganishlar natijasida tadbirkorlikka qiziqishi bor fuqarolarga davlatimiz tomonidan imtiyozli kreditlar hamda subsidiyalar berildi.
Mahallani rivojlantirishda tadbirkorlik yo‘nalishi yetakchi yo‘nalish sifatida tanlab olingan. Shuningdek, aholining bir qismi mavsumiy ishlar bilan ham shug‘ullanadi. Faoliyat boshlangan davrda ustuvor e’tibor aholini to‘g‘ri toifalarga ajratish, kambag‘al, ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalarni aniqlashga qaratilgan bo‘lsa, endilikda individual dasturlar asosida tadbirkorlikni har tomonlama rivojlantirish va shu orqali mahallada istiqomat qiluvchilarning turmush farovonligini oshirish ishlariga urg‘u berilmoqda. Bu orqali, ishsizlarning bandligi ta’minlanib, ularning xohish-istagiga ko‘ra imtiyozli kreditlar va subsidiyalar ajratilmoqda.
– 2023 yildagi faoliyatingiz natijalari, uning yo‘nalishlari – ishsizlarni ish bilan ta’minlash, tadbirkorlikni, aholining kam ta’minlangan qatlamini qo‘llab-quvvatlash, mahallalarni obodonlashtirish bo‘yicha qanday yutuqlarga erishilgani haqida batafsil gapirib bersangiz.
– Fuqarolar bilan birgalikda ichki yo‘llarni asfalt qilishni rejalashtirib, tashabbusli byudjet loyihasining 2023 yil ikkinchi mavsumida o‘z tashabbusimizni kiritdik va mahalla ko‘chasining 2,9 km uzunlikdagi ichki yo‘llarini asfaltlash uchun 1 mlrd 360 mln so‘m mablag‘ yutib olindi.
“Yashil makon” dasturi doirasida ham fuqarolar va homiylar tashabbusi bilan mahallaning bo‘sh turgan yerlariga mevali daraxtlar ekildi. Bundan tashqari, 2023 yilgi “Tashabbusli byudjet” loyihasining birinchi mavsumida ko‘chamizga transformator, beton tayanchlar hamda tungi yoritish chiroqlari zarur bo‘lganligi sababli 540 mln so‘m yutishga muvaffaq bo‘ldik.
– Bugunga kelib, “Qaroli” MFYda 58 ta MChJ, 148 ta yakka tadbirkorlik sub’yekti va 174 ta dehqon xo‘jaligi faoliyat yuritmoqda. Mahallada savdo-sotiq do‘konlari, avtomobillarga texnik xizmat ko‘rsatish shaxobchasi, non va non mahsulotlari ishlab chiqarish korxonasi ishlab turibdi. Shuningdek, hududda bir nechta xizmat ko‘rsatish korxonasi ham mavjud. Mahallada 4 ta oilaviy maktabgacha ta’lim muassasasi tashkil etilgan. Bundan tashqari, mahallaning bo‘sh turgan eski binosi ta’mirlanib, shu yerda yashovchi bolalar uchun to‘garaklar ochildi.
– Hokim yordamchisi sifatidagi tajribangizga tayangan holda, sizning fikringizcha, mahallangizda kambag‘allik holatlarini keltirib chiqaruvchi asosiy sabab va omillar nimada?
O‘tgan vaqt davomida orttirilgan tajribadan, xatlov va tadqiq natijalaridan kelib chiqib aytish mumkinki, kambag‘allik ko‘pincha doimiy ishga ega emaslik, oilada doimiy parvarishga muhtoj kishilarning mavjudligi, biron bir biznes qilish uchun zarur uquv va malakaning yetishmasligi yoki yo‘qligi, ba’zida esa boqimandalik kayfiyatining ustunligidan kelib chiqadi. Qisqacha aytganda, har bir oilada kambag‘allikning o‘ziga xos sabablari bor.
– Aholining turmush darajasini oshirish hamda tadbirkorlikni rivojlantirishda mahallalardagi mavjud infrastrukturaning ham ahamiyati katta. Bu borada qanday ishlar amalga oshirildi?
– Mahalla tumandagi 3-sektor hududiga kiradi. Mahallaning infratuzilmasi rivojlanishi aholi kayfiyatiga katta ta’sir qiladi. Shu ma’noda, sektor bilan birgalikda so‘nggi uch yilda 2,4 km uzunlikdagi ichki yo‘llar betonlashtirildi, 100 foiz xonadon toza ichimlik suvi bilan ta’minlandi, 3 ta elektr podstansiyasi to‘liq ta’mirlandi. Xususan, 6 ta ko‘chaga tungi chiroqlar hamda ularni xavfsiz hududga aylantirish maqsadida 25 ta kuzatuv kamerasi o‘rnatildi.
– Mahallada men kelishimdan oldin 12 ta tadbirkorlik sub’yekti faoliyat olib borgan bo‘lsa, hozirga kelib ularning soni 110 tadan oshdi. Shuningdek, 38 ta YaTT ochildi. Shulardan biri “Odilbek-Saidbek” MChJ bo‘lib, keramzit ishlab chiqarish bilan shug‘ullanadi. Bu yerda mahalla aholisi uchun 87 ta ish o‘rni tashkil etildi. Clean-Billur MChJda esa suyuq sovun ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilib, bu orqali 60 nafar fuqaro ish bilan ta’minlandi. Mahalladagi uchinchi yirik korxona “Buxoro Baraka plast” MChJdir. Ushbu korxonada penoblok, gazoblok kabi xaridorgir qurilish materiallari ishlab chiqariladi. Bu yerda 40 yangi ish o‘rni tashkil etilgan. Mushtariybegim-Aziza MChJ tomonidan mahallada issiqxona xo‘jaligi tashkil etilgan bo‘lib, bu yerda hozir 12 kishi ish bilan ta’minlangan. Bundan tashqari, Xolmurod Family oilaviy korxonasi elektromontaj ishlari bilan shug‘ullanadi. Bu yerda 20 ta yangi ish o‘rni yaratildi. Shuningdek, aholida tadbirkorlik ko‘nikmalarini shakllantirish uchun ustoz-shogird an’anasidan ham foydalanyapmiz.
Xorijda mehnat qilib, o‘z yurtiga qaytib kelgan fuqarolarga har tomonlama yordam berishga harakat qilyapmiz. Mehnat migratsiyasidan qaytgan fuqarolarimizni ishga joylashtirish, agar istagi bo‘lsa, tadbirkorlik bilan shug‘ullanishi uchun ko‘mak berish diqqat markazida turibdi. Bugunga qadar 10 nafar shunday fuqaroga zarur yordam berildi.
– 2024 yilgi barcha rejalarimiz mahalla farovonligini oshirishga qaratilgan. Xususan, joriy yil oxirigacha hududda zamonaviy o‘quv markazi tashkil qilishni rejalashtirganmiz. Shuningdek, “Yoshlar”, “Ayollar” va “Temir daftar”da turgan fuqarolarni moddiy-ma’naviy jihatdan har tomonlama qo‘llab-quvvatlash orqali ularning turmush farovonligini oshirishni maqsad qilganmiz. Bir so‘z bilan aytganda, hokim yordamchisi – xalq yordamchisidir!

Помощники хокима — среди народа (махалля "Кароли")
– Институт помощников хокимов успел превратиться в один из важных компонентов социально-экономических реформ в стране. Как Вы понимаете смысл этой должности?
В 2022 году по инициативе Президента в стране были введены система работы «махаллабай» и должность «помощника хокима». Основная цель этой должности — глубоко изучить атмосферу, интересы, экономическое положение и образ жизни каждого домохозяйства в махалле. Мы стремимся помочь им начать предпринимательскую деятельность и содействовать в решении возникающих проблем. Задача заключается не только в выделении кредитов, но и в оказании всесторонней поддержки, чтобы помочь бедным гражданам выйти из сложной ситуации. В этом контексте нам также необходимо сотрудничать с ведущими бизнесменами в махалле, например, трудоустраивая нуждающихся в работе в хозяйственные субъекты или налаживая двустороннее сотрудничество. В результате выигрывают все!
Коротко расскажите о своей профессиональной деятельности, как Вы пришли на эту должность? Чем занимались раньше? Какие навыки помогли эффективно выполнять поставленные перед вами задачи?
– Я родился и вырос здесь. Окончил экономический факультет Бухарского государственного университета. Также изучал финансы в Академии банковского дела и финансов. До перехода на должность помощника хокима работал заместителем управляющего банком филиала «Агробанк» Жондорского района Бухарской области. Когда я работал в банковской сфере, мне приходилось много работать как с бизнесменами, так и с простыми гражданами, я хорошо знаком с их проблемами. Этот опыт пригодился мне и на новой должности.
– Можете рассказать о местоположении вашей махалли, возможностях трудоустройства для жителей? Что известно о социальном составе и благосостоянии населения?
– Махалля расположена в 15 км от районного центра и считается микрорайоном среднего уровня. В махалле «Кароли» имеется 1795 домов, в которых проживают 7126 граждан. Большая часть населения работает на предприятиях и государственных организациях района. К 2022 году в махалле было всего 80 хозяйствовенных субъектов. В результате исследований по системе «хонадонбай» гражданам, заинтересованным в предпринимательстве, были предоставлены льготные кредиты и субсидии.
Каковы согласно данным, полученным в ходе опросов, были основные драйверы развития махалли и приоритетные задачи? Чего Вы достигли за первый год работы на этой должности в плане улучшения условий жизни и благосостояния населения?
Ведущим драйвером развития махалли является предпринимательство. Также часть населения занята на сезонных работах. В начале деятельности приоритет был ориентирован на разделение населения на разные категории, выявление бедных семей, нуждающихся в социальной защите, а теперь упор делается на всестороннее развитие предпринимательства на основе индивидуальных программ и тем самым улучшение благополучие жителей микрорайона. Благодаря этому обеспечивается трудоустройство безработных, а также выделяются льготные кредиты и субсидии по их желанию.
Расскажите о том, что было сделано в вашей махалле в 2023 году.
– Вместе с горожанами мы запланировали асфальтировать внутренние дороги и представили эти инициативу во втором сезоне протекта «Инициативный бюджет» на 2023 год. В результате на реализацию проекта по асфальтированию внутренних дорог микрорайона протяженностью 2,9 км было выиграно 1,3 млрд. сумов. В рамках программы «Яшил макон» по инициативе горожан и спонсоров на свободных землях микрорайона были посажены фруктовые деревья. Кроме того, установлен новый трансформатор, бетонные опоры и фонари ночного освещения.
– Расскажите о сегодняшнем дне вашей махалли.
– На сегодняшний день в МСГ «Кароли» действуют 58 ООО, 148 индивидуальных предпринимателей и 174 фермерских хозяйства. В махалле по соседству расположены торговые объекты, авторемонтная мастерская, предприятие по производству хлеба и хлебобулочных изделий. В махалле есть несколько предприятий сферы услуг. В махалле также созданы 4 семейных дошкольных образовательных учреждения. Кроме того, было отремонтировано старое пустующее здание махалли и там открыт учебный центр для проживающих в махалле детей.
Исходя из вашего опыта работы помощником хокима, каковы, по-вашему мнению, основные причины и факторы, вызывающие бедность в вашей махалле?
Основываясь на собственном опыте, полученном за прошедшее время, исследованиях и результатах обследований, можно сказать, что бедность часто вызвана отсутствием постоянной работы, наличием в семье людей, нуждающихся в постоянном уходе, отсутствием образования и навыков, необходимых для занятий каким-либо делом. Иногда можно наблюдать преобладание иждивенческих настроений. Проще говоря, в каждой семье свои причины бедности.
– Состояние инфраструктуры в махалле имеет большое значение в повышении уровня жизни и в развитии предпринимательства. Что сделано в этом направлении?
– Наша махалля территориально относится к 3-му сектору Жондорского района. Инфраструктурное развитие махалли оказывает большое влияние на настроение населения. За последние три года совместно с руководством сектора забетонировано 2,4 км внутренних дорог, 100 процентов домохозяйств обеспечены чистой питьевой водой, полностью отремонтированы 3 электрические подстанции. В частности, на 6 улицах было установлено ночное освещение и установлены 25 камер наблюдения, чтобы сделать их безопасной зоной.
– Расскажите о предприятиях, созданных в махалле за период вашей деятельности на посту помощника хокима. Приведите примеры успешных предпринимательских инициатив.
– До моего приезда в махалле действовало 12 хозяйствующих субъектов, а к настоящему времени их число превысило 110. Также было открыто 38 ООО. Одним из них является ООО «Одилбек-Саидбек», занимающееся производством керамзита. Здесь создано 87 рабочих мест для жителей махалли. На ООО «Клеан-Биллур» запущено производство средств гигиены, за счёт этого трудоустроено ещё 60 человек.
Третьим по величине предприятием микрорайона является ООО «Бухара Барака пласт». Это предприятие производит востребованные строительные материалы, такие как пеноблоки и газоблоки. Здесь создано 40 новых рабочих мест. ООО «Муштарийбегим-Азиза» создало по соседству тепличное хозяйство, на котором сейчас работают 12 человек. Кроме того, семейное предприятие «Xolmurod Family» занимается электромонтажными работами. Здесь создано 20 новых рабочих мест.
Мы также эфективно стараемся использовать традицию «наставник-ученик» для развития предпринимательских навыков у населения.
– Что делается в вашем районе для поддержки граждан, работающих за рубежом, и стимулирования их возвращения на родину?
Мы стараемся оказывать всевозможную помощь гражданам, проработавшим за границей и вернувшимся на Родину. В центре внимания — трудоустройство наших граждан, вернувшихся из трудовой миграции, и оказание им всесторонней помощи при наличия желания заняться предпринимательством. До сегодняшнего дня 10 таким гражданам оказана необходимая помощь.
– Какие новые цели и планы Вы поставили перед собой на ближайшее будущее?
– Все наши планы на 2024 год направлены на улучшение благосостояния махалли. В частности, мы планируем к концу этого года создать в махалле современный образовательный центр. Мы также стремимся улучшить благосостояние граждан, находящихся в специальных тетрадях «молодёжной», «женской» и «железной», оказывая им всестороннюю материальную и моральную поддержку. Я считаю, помощник хокима — это помощник народа!