Xalq deputatlari Toshkent shahri Kengashining navbatdan tashqari sessiyasi bo‘lib o‘tmoqda. Unda Prezident Shavkat Mirziyoyev ishtirok etmoqda.
Davlatimiz rahbari so‘zining avvalida murakkab va tahlikali zamonda yashayotganimiz, Yaqin Sharqdagi va asosiy hamkorlarimiz o‘rtasidagi mojarolar yechim topmayotganini, shu jumladan Moskva viloyatidagi mudhish terakt oqibatida xalqaro vaziyat yanada jiddiy tus olayotganini qayd etdi.
Bunday murakkab sharoitda iqtisodiyotimizga, aholi daromadlariga salbiy ta’sirni kamaytirish eng muhim vazifalardan biri ekani ta’kidlandi. Buning uchun mahallaning iqtisodiy zaminini mustahkamlash, odamlar daromadini ko‘paytirish uchun mavjud imkoniyatlarni to‘liq ishga solish zarurligi qayd etildi.
Prezident poytaxtda hali ishga solinmagan imkoniyatlarni ko‘rsatib o‘tdi. Jumladan, 979 ta yer uchastkasini auksionga chiqarish, qishloq xo‘jaligidan sanoat va aholi punkti toifasiga o‘tgan 175 gektar yerlarni tadbirkorlarga berish orqali yangi loyihalarni amalga oshirish mumkin.
Poytaxtdagi korxona va tashkilotlarda mavjud 98 ming bo‘sh ish o‘rni – aholi bandligini ta’minlash uchun ishga solinmagan imkoniyatlardan biri. Bundan tashqari, Yangihayot tumanida 764 gektar yerda tashkil etilayotgan “Yangi avlod” maxsus sanoat zonasida yana o‘n minglab ish o‘rni yaratish imkoniyati bor.
Sessiyada tashkiliy masala ko‘rib chiqildi
Prezident Toshkent shahri hokimi lavozimiga hokim vazifasini bajarib kelayotgan Shavkat Buronovich Umurzoqov nomzodini tavsiya etdi.
Shahar hokimini tayinlash masalasi ovozga qo‘yildi. Ovoz berish natijalariga ko‘ra, Shavkat Umurzoqov Toshkent shahri hokimi etib tasdiqlandi.
Davlatimiz rahbari xalq vakillari bildirgan bu yuksak ishonch yangi hokimdan katta mas’uliyat, tinimsiz mehnat va fidoyilikni talab qilishini ta’kidladi.
Yangi hokim o‘z o‘rinbosarlari, tuman hokimlari, sektor va bank rahbarlari, “mahalla yettiligi” bilan poytaxt aholisi uchun munosib sharoit yaratish, investitsiya olib kelib, yangi-yangi yuqori daromadli ish o‘rinlarini ko‘paytirish, shaharni yanada obod qilish, bir so‘z bilan aytganda, odamlar rozi bo‘lishi uchun yangicha yondashuv asosida katta marralarni olib, qattiq ishlashi kerakligi ko‘rsatib o‘tildi.
Prezident aholi daromadini oshirish bo‘yicha qanday ishlash zarurligini Yunusobod tumani misolida tushuntirdi
So‘nggi yetti-sakkiz yilda poytaxtda, shu jumladan Yunusobodda katta o‘zgarishlar bo‘ldi. Masalan, bu davrda tumanga 1 milliard 700 million dollar xorijiy investitsiya kiritildi, korxona, savdo va xizmat ko‘rsatish ob’yektlari 3,5 mingtaga, ish o‘rinlari 20 mingtaga ko‘paydi.
Tumanda 6 ming xonadonli yangi uy-joylar qurildi, 8 mingta yangi o‘quvchi o‘rni tashkil qilindi, 3 ta oliygoh ochildi. Xususiy bog‘cha, maktab va shifoxonalar soni bo‘yicha ham Yunusobod poytaxtdagi yetakchi tumanlardan biriga aylandi.
Shu bilan birga, Yunusobodni chekka qismi bilan poytaxtning markaziy qismidagi mahalla o‘rtasidagi farq juda katta ekani, aholi daromadi va yaratilgan sharoit bo‘yicha vaziyat bir xil emasligi ta’kidlandi.
Masalan, tumandagi ayrim oilalar oylik daromadini faqat kun kechirishga sarflayapti. Ular o‘zi va farzandlari kelajagiga investitsiya kiritish uchun mablag‘ ajrata olmaydi.
Iqtisodiy kompleks tashkilotlarida bu borada tahlil yo‘qligi, turli moliyaviy instrumentlar orqali bu oilalar daromadini oshirishni o‘ylab ko‘rmagani qayd etildi.
Prezident poytaxtdagi 12 ta tuman bir-biri bilan tutashib ketgani, ularni iqtisodiy chegarasi yo‘qligi bois tadbirkorlarga sharoit yaratish va aholi daromadlarini oshirish bo‘yicha boshqacha yondashuv kerakligini ta’kidladi.
Shu bois, banklar filiallari faqat mijozni hisob raqamiga xizmat ko‘rsatuvchi emas, balki o‘zining yirik mijozlari va tumandagi mahallalarni bog‘laydigan ko‘prik bo‘lishi muhimligi qayd etildi.
Misol uchun, faoliyatini kengaytirish hamda aylanma mablag‘ uchun kredit olish va ish o‘rni yaratishga tayyor mijozlar ko‘p. Banklar zamonaviy fikrlab, shunday mijozlar bilan ishlashi, ularni yiriklashtirishga ko‘maklashishi maqsadga muvofiq ekani ta’kidlandi.
Bank filiallari tadbirkor mijozlarga kredit berayotganda fuqarolarni ishga olish sharti bilan kredit foizini kamaytiradigan tizimni joriy qilish taklif qilindi.
Yangi tizimga ko‘ra, endilikda banklar tadbirkorlar ish o‘rni yaratganidan keyin ularga berilgan kredit foizini tushirib boradi.
Hokim yordamchilari esa ishsizlarni tadbirkorni talabi asosida o‘qitadi.
Yunusobod poytaxtni eng qulay qismida joylashgani uchun kredit olmasdan, o‘z sarmoyasini kiritib, ish o‘rni yaratishga intilayotgan tashabbuskorlar juda ko‘p. Lekin, ularni eng qiynaydigan masala – tumanda bo‘sh joy topish.
Masalan, Amir Temur shoh ko‘chasi so‘nggi yetti yilda tadbirkorlar uchun eng jozibador ko‘chaga, hududni o‘sish nuqtasiga aylandi. Lekin ko‘chani 6 kilometr qismida eskirgan qiyofadagi 3-4 qavatli 8 ta davlat idoralari joylashgan.
Bu binolarni yerosti avtoturargohi bor ko‘p qavatli savdo, xizmat va ovqatlanish ob’yektlari, ofis va mehmonxona shaklida qayta qurish sharti bilan loyihalar amalga oshirilsa, tadbirkorlar va ish o‘rinlari sonini ko‘paytirish mumkinligi qayd etildi.
Shunday loyihalarni bank filiallari o‘rnida hamda davlat tashkilotlari egallab turgan 24,5 gektar negizida ham amalga oshirish mumkin.
Prezident yer o‘ta cheklangan sharoitda bor infratuzilmani vertikal o‘stirish orqali sanoat va savdoni rivojlantirish zarurligiga alohida e’tibor qaratdi.
Masalan, yirik bozorlarni qavat-qavat usulda kengaytirish, Yunusobod kichik sanoat zonasidagi binolarni 3-4 qavat qilib qayta qurish hisobiga qo‘shimcha maydonlarni hosil qilish imkoniyatlari ko‘rsatib o‘tildi.
Vazirlar Mahkamasiga unumli foydalanilmayotgan davlat ob’yektlarini xatlovdan o‘tkazib, ularni o‘rnida sanoat va xizmatlarda yuqori daromadli ish o‘rni yaratadigan loyihalarni joylashtirish dasturini tasdiqlash topshirildi.
Ijtimoiy sohada xususiy sheriklik loyihalarini ko‘paytirish orqali ham ish o‘rinlarini yaratish mumkinligi ta’kidlandi.
Masalan, tumandagi 7-sonli shahar shifoxonasi uchun 200 o‘rinli yangi bino qurish cho‘zilib kelayapti. Yangi bino ishga tushsa, undan bo‘shaydigan 4,7 gektarda xususiy sheriklik asosida koreyalik investorlar 160 million dollarlik 420 o‘rinli zamonaviy ko‘p tarmoqli klinika qurish tashabbusini bergan.
Mutasaddilarga shahar shifoxonasi qurilishini jadallashtirishga ko‘rsatma berildi.
Shuningdek, tumandagi 44 ta maktabni o‘tgan yili 4 ming 400 nafar o‘quvchi bitirgan bo‘lib, 1 mingtasi IELTSdan yuqori ball olgan. Ulardan 3,5 mingtasi yoki 78 foizi oliygohlarga kirgan.
Bunday natijaning sabablaridan biri – maktablarni 2-3 tadan sinf xonasi shartnoma asosida xususiy o‘quv markazlariga darsdan keyin foydalanish uchun berilgan.
Bu tajribani kengaytirish muhimligi ta’kidlandi.
Yig‘ilishda Yunusobodda o‘tkazilgan bir hafta o‘rganish davomida 600 million dollar investitsiya jalb qilish, 35 mingta yuqori daromadli ish o‘rni yaratish uchun imkoniyatlar aniqlangani qayd etildi.
Ushbu salohiyatni ro‘yobga chiqarish uchun iqtisodiy kompleks rahbariyatiga yangi yondashuv asosida aniq loyihalarni ishlab chiqish va joylashtirish vazifasi qo‘yildi.
Shahar hokimiga xorijdagi yirik shaharlarning sanoat, infratuzilma, tadbirkorlik, kommunal sohalaridagi ijobiy tajribasini Toshkentda joriy qilish topshirildi.
Davlatimiz rahbari yana bir muhim masalaga to‘xtalib o‘tdi
Tabiat uyg‘ongan bugungi kunlarda hamma joylarda mevali va manzarali daraxtlar, gul, rayhon ko‘chatlari ekish jadal ketmoqda.
Toshkent shahridagi 585 ta mahallada ham daraxt va gullar ekish, hududni obodonlashtirish, sharoiti og‘ir oilalar, yolg‘iz qariyalar, imkoniyati cheklangan odamlarni holidan xabar olib, ularni ko‘nglini ko‘tarish muhimligi ta’kidlandi.
Shu ma’noda, davlatimiz rahbari mahallalar o‘rtasida tanlov o‘tkazib, yil yakuni bilan eng namunali mahallaga Prezident sovg‘asi sifatida elektromobil sovg‘a qilish tashabbusini bildirdi.
Yig‘ilish davomida muhokama qilingan masalalar yuzasidan mutasaddilarning axboroti, jamoatchilik vakillarining fikr va takliflari tinglandi.

Как будут развиваться районы столицы
В начале своего выступления глава государства выразил удовлетворение встречей с общественностью столицы и акцентировал внимание на актуальных вопросах сегодняшнего дня.
Подчеркнута важность минимизации негативного влияния сложившейся ситуации в мировой экономике, в том числе в странах-партнерах, на экономику нашей страны и доходы населения.
Выделены проблемы в деятельности ответственных лиц и неиспользуемые возможности в районах. Например, в городе Ташкенте много инвесторов и предпринимателей, желающих реализовать проекты, но земли недостаточно. Создание условий для них возможно путем регистрации неиспользуемых земель, выставления на аукцион 979 участков и 175 гектаров земли, перешедшей из категории сельскохозяйственной в категорию промышленных и жилых зон.
В Янгихаётском районе создается специальная промышленная зона "Янги авлод " на площади 764 гектара. Местные и иностранные предприниматели выразили интерес к реализации проектов на сумму 2,5 миллиарда долларов. Это даст возможность создать десятки тысяч рабочих мест.
Требуется трудоустройство 80 тысяч экономически активных граждан. Вместе с тем существует 98 тысяч вакансий на предприятиях и в организациях столицы.
Необходим новый подход к обеспечению общественной безопасности и борьбе с преступностью.
Глава государства предложил на должность хокима города Ташкента кандидатуру Шавката Умурзакова, исполняющего обязанности хокима. По итогам голосования Шавкат Умурзаков был утверждён в должности хокима города Ташкента.
Президент подчеркнул, что в Ташкенте достаточно возможностей и ресурсов для достижения результатов, но для этого необходимо, чтобы хокимы города и районов, представители экономического комплекса активизировались и работали на высокий результат.
На сессии проанализированы возможности экономического и социального развития города на примере Юнусабадского района.
За последние семь лет в район было вложено 1,7 миллиарда долларов иностранных инвестиций, что позволило увеличить количество предприятий, торговых и сервисных объектов до 3,5 тысячи и создать 20 тысяч рабочих мест. Были построены новые жилые дома для 6 тысяч семей, созданы 8 тысяч ученических мест, открыты 3 высших учебных заведения.
По площади Юнусабад занимает первое место в Ташкенте и второе по численности населения, в районе проживает 376 тысяч человек в 64 махаллях.
Район является лидером по объему налоговых поступлений, хотя на душу населения этот показатель не самый высокий. Доля района в промышленности столицы находится на последнем месте.
Исходя из этого, обозначены неиспользуемые возможности для повышения доходов населения.
В частности, 9 филиалов банков в Юнусабадском районе станут "мостом" между крупными клиентами и 64 махаллями. С увеличением доходов семей вырастет и спрос на продукцию предпринимателей, являющихся клиентами банков. Это принесет выгоду как предпринимателям, так и банкам.
Теперь банкам предстоит активно включиться в увеличение доходов населения и стабильное развитие экономики района. Для клиентов, создающих рабочие места, будет снижаться процентная ставка по кредитам. Помощники хокима будут обучать безработных в соответствии с требованиями предпринимателей.
Ответственным лицам дано указание создать "Юнусабадский опыт" поддержки предпринимательства и повышения благосостояния населения.
Благодаря своем удобному расположению Юнусабад имеет множество "точек роста" для бизнеса. С целью привлечения новых инвестиций можно реализовать проекты в сфере торговли, услуг и питания на базе старых сооружений или зданий государственных организаций, что позволит создать 7 тысяч высокооплачиваемых рабочих мест.
В условиях ограниченности земли необходимо развивать промышленность и торговлю за счет вертикального расширения инфраструктуры. В частности, есть возможности для расширения дехканских рынков путем повышения этажности. Перестройка зданий в малой промышленной зоне до 3-4 этажей позволит дополнительно получить 200 тысяч квадратных метров пространства.
В сфере социального обслуживания можно создать тысячи рабочих мест, увеличивая число проектов государственно-частного партнерства. Например, строительство нового здания для городской больницы №7 позволит использовать освободившуюся территорию для строительства многопрофильной клиники на 420 мест с участием корейских инвесторов.
По результатам исследований в Юнусабаде были определены возможности привлечения 600 миллионов долларов инвестиций и создания 35 тысяч высокооплачиваемых рабочих мест.
Правительству поручено изучить все районы и создать в городе Ташкенте 250 тысяч высокооплачиваемых рабочих мест и привлечь 2 миллиарда долларов инвестиций.
Поставлена задача внедрить в столице передовой международный опыт промышленности, инфраструктуры, предпринимательства и коммунальных услуг.
Отдельное внимание уделено вопросам благоустройства махаллей. Важно в духе национальных традиций активизировать работу по озеленению улиц и дворов, поддержанию чистоты территории при руководящей роли председателей махаллей и представителей старшего поколения.
Для стимулирования этой работы глава государства предложил провести конкурс и подарить по итогам года электромобиль самой образцовой махалле.