Joriy yilning 10 aprel kuni O‘zbekiston va Qozog‘iston davlatlarini bog‘lovchi chegara hududda (“G‘ishtko‘prik” – “Jіbek joli”) “Markaziy Osiyo” xalqaro savdo iqtisodiy hamkorlik markaziga tamal toshi qo‘yish marosimi o‘tkazildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov va Qozog‘iston Respublikasi Bosh vaziri Askar Mamin ishtirok etdi.
Tomonlar avtomobilsozlikda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish, APK mahsulotlarini qayta ishlash, shuningdek, "Turkiston-Chimkent-Toshkent" yuqori tezlikdagi temir yo‘l magistralini qurish masalalarini muhokama qildilar.
Muzokaralar yakunida Asqar Mamin va Abdulla Aripov "Markaziy Osiyo" MCTES faoliyatini tashkil etish bo‘yicha tadbirlar rejasini, shuningdek, temir yo‘l transportini rivojlantirish bo‘yicha qo‘shma harakatlar to‘g‘risidagi protokolni imzoladilar. "Markaziy Osiyo" MFY “Jіbek joli” (RK) va "G‘isht ko‘prik" (ru) PP hududida joylashgan.
Markazning umumiy maydoni 400 gektar, tarmoqli kengligi 35 ming kishi va kuniga 5 ming yuk mashinasi har ikki yo‘nalishda ham bo‘ladi. Markaz Qozog‘iston va O‘zbekistonning qo‘shma investitsiya loyihalarini amalga oshirish uchun yirik sanoat va savdo-logistika maydoniga aylanishi ko‘zda tutilgan. Sanoat kooperatsiyasining eng istiqbolli yo‘nalishlari ishlab chiqarish sektori, agrosanoat kompleksi va yengil sanoat hisoblanadi.
"Qozog‘iston va O‘zbekiston hukumatlari o‘zaro savdo darajasini 10 milliard dollarga yetkazish vazifasi ustida ish olib bormoqda, bugungi kunda boshlangan loyiha bu maqsadga xizmat qiladi va ikki davlatning har tomonlama strategik hamkorligini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi", — dedi Asqar Mamin.
Qozog‘iston tomoni O‘zbekistonning Surxondaryo va Farg‘ona viloyatlarida jami 22,5 million dollarlik sarmoyasi va yiliga 67 ming tonnani o‘tkazish quvvatiga ega uchta ulgurji-tarqatish markazini ochish yo‘li bilan Qozog‘iston va O‘zbekiston Respublikasi o‘rtasida yagona tovar o‘tkazuvchi tizimni tashkil etishdan manfaatdor ekanini bildirdi.
Ishchi safar doirasida Qozog‘iston-O‘zbekiston chegarasida "B. Konisbayeva" modernizatsiya qilingan o‘tish punktiga tashrif buyurdi. 2019 yilning iyulidan 2020 yil dekabriga qadar o‘tkazilgan rekonstruksiya ishlaridan so‘ng o‘tish punkti binosi maydoni 2 baravarga ko‘payib, 6 gektarga, yo‘llar soni - 2 dan 6 gacha, pasport nazorati kabinalari soni - 6 dan 16 gacha, zamonaviy tekshiruv tizimlari o‘rnatildi.
Amalga oshirilgan chora-tadbirlar natijasida nazorat-o‘tkazish punktining o‘tkazuvchanligi har ikki yo‘nalishda kuniga 150 dan 1 mingtagacha bo‘lgan transport vositalaridan 6 barobardan ko‘proq oshdi, tranzit muddati 60 daqiqadan 25 daqiqagacha 2 baravarga qisqardi.

Сегодня в районе пункта пропуска «Жибек Жолы» на казахстанско-узбекской границе Премьер-Министр Казахстана Аскар Мамин и Премьер-Министр Узбекистана Абдулла Арипов провели переговоры и приняли участие в церемонии закладки капсулы на месте строительства Международного центра торгово-экономического сотрудничества «Центральная Азия», сообщает пресс-служба Правительства РК.
Стороны обсудили реализацию совместных проектов в автомобилестроении, переработке продукции АПК, а также строительство высокоскоростной железнодорожной магистрали «Туркестан-Шымкент-Ташкент».
По итогам переговоров Аскар Мамин и Абдулла Арипов подписали план мероприятий по организации деятельности МЦТЭС «Центральная Азия», а также протокол о совместных действиях по развитию железнодорожного транспорта. МЦТЭС «Центральная Азия» будет размещен в районе ПП «Жибек Жолы» (РК) и «Гишт Куприк» (РУ).
Общая площадь Центра составит 400 га, пропускная способность – 35 тыс. человек и 5 тыс. грузовых автомобилей в сутки в обоих направлениях. Центр призван стать крупной промышленной и торгово-логистической площадкой для реализации совместных инвестиционных проектов Казахстана и Узбекистана. Наиболее перспективными направлениями промышленной кооперации являются обрабатывающий сектор, АПК и легкая промышленность.
«Правительства Казахстана и Узбекистана работают над задачей по доведению уровня взаимной торговли до $10 млрд. Стартующий сегодня проект будет служить достижению этой цели и способствовать дальнейшему укреплению всестороннего стратегического сотрудничества двух государств», — сказал Аскар Мамин.
Казахстанская сторона выразила заинтересованность в создании единой товаропроводящей системы между РК и РУ путем открытия трех оптово-распределительных центров в Сурхандарьинской и Ферганской областях Узбекистана с общим объемом инвестиций в $22,5 млн и мощностью перевалки 67 тыс. тонн в год.
В рамках рабочей поездки Премьер-Министр РК посетил модернизированный пункт пропуска «Б.Конысбаева» на казахстанско-узбекской границе. После проведенной с июля 2019 г. по декабрь 2020 г. реконструкции площадь его застройки увеличилась в 2 раза до 6 га, количество полос движения – с 2 до 6, число кабин паспортного контроля – с 6 до 16, установлены современные инспекционно-досмотровые комплексы.
В результате принятых мер пропускная способность пункта выросла более чем в 6 раз с 150 до 1 тыс. автомобилей в сутки в обоих направлениях, время прохождения сокращено в 2 раза с 60 мин. до 25 мин.