Эрон Ислом Республикаси Президенти Иброҳим Раисий 14 сентябрь куни расмий ташриф билан Самарқандга келди. Бу Эрон раҳбарининг 20 йил ичида биринчи ташрифи.
Самарқанд шаҳридаги Конгресс марказида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Эрон Ислом Республикаси Президенти Иброҳим Раисийни учрашуви бўлиб ўтди.
Икки томонлама муносабатлар ривожининг янги динамикаси
Музокараларда Президентлар икки томонлама алоқаларни мустаҳкамлаш, сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий, транспорт-логистика ва маданий-гуманитар соҳаларда амалий ҳамкорликни кенгайтириш масалаларини муҳокама қилдилар.
Савдо ва транспорт соҳаларидаги шерикликка, икки мамлакат ҳудудлари ўртасидаги ҳамкорликка алоҳида эътибор қаратилди.
Томонлар кейинги йилларда ўзаро мулоқот ва алмашинувлар фаоллашганини қайд этдилар. Савдо кўрсаткичлари ва кооперация лойиҳалари сони ошиб бормоқда. Ўтган йилда товар айирбошлаш 73 фоизга, жорий йил бошидан эса яна 15 фоизга ошди.
Икки давлат раҳбарлари долзарб масалалар юзасидан фикр алмашдилар
Жорий йилда Ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги йиғилиши, бизнес ва фан-инновация форумлари ўтказилди, Қўшма инвестиция қўмитаси таъсис этилди.
Икки томонлама савдони янада кўпайтириш, яқин истиқболда товар айирбошлашни 1 миллиард долларга етказиш учун кенг имкониятлар борлиги қайд этилди.
Шу мақсадда тегишли “йўл харита”си ишлаб чиқилади. Бундан ташқари, имтиёзли савдо тўғрисида битим имзолаш кўзда тутилган.
Қишлоқ хўжалиги, фармацевтика, нефть-газ, қурилиш материаллари ва металл маҳсулотлар ишлаб чиқариш тармоқларида, фан ва инновациялар соҳасида бошланган ва ишлаб чиқилаётган кооперация лойиҳалари қайд этилди. Қўшма саноат кластерларини яратиш орқали ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш истиқболлари кўриб чиқилди.
Транспорт-логистика соҳасидаги ҳамкорликка алоҳида эътибор қаратилди. “Ўзбекистон – Туркманистон - Эрон” йўли орқали автотранспортда юк ташишни йўлга қўйиш, “Чобаҳор” порти салоҳиятидан самарали фойдаланиш, юклар олиб кирилиши ва транзити шароитларини енгиллаштириш бу борадаги имкониятларнинг кенгайишига хизмат қилиши айтиб ўтилди.
Икки мамлакат ҳудудлари ўртасидаги иқтисодий, туризм ва маданий алоқаларни фаоллаштириш муҳимлиги қайд этилди.
Афғонистон мавзуси юзасидан ҳам фикр алмашилди.
Мамлакатлар ўртасида ҳужжатлар тўплами имзоланди
Олий даражадаги Ўзбекистон-Эрон музокаралари самарали ва амалий руҳда ўтди. Учрашув якунида ҳамкорликнинг турли соҳаларини қамраб олган 18 та ҳужжат имзоланди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Эрон Ислом Республикаси Президенти Иброҳим Раисий Қўшма баёнот имзоладилар. Унда асосий келишувлар қайд этилган ҳамда икки мамлакат ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш борасидаги узоқ муддатли вазифалар белгиланган.
Музокаралар якунида икки томонлама битим ва меморандумлар имзоланди. Булар:
- ишбилармонлик ва илмий доиралар вакиллари ҳамда сайёҳлик гуруҳлари учун виза тартиботларини соддалаштириш тўғрисида битим;
- дипломатик паспортлар эгаларини виза талабларидан икки томонлама озод этиш тўғрисида битим;
- 2022-2025 йилларда туризм соҳасидаги ҳамкорлик дастури;
- фан, техника ва инновация соҳаларида ўзаро англашув тўғрисида меморандум;
- божхона чегараси орқали товарлар ва транспорт воситаларининг ҳаракати тўғрисида электрон божхона ахборотини алмашиш тўғрисида меморандум;
- E-TIRга оид электрон ахборотни алмашиш тўғрисида меморандум;
- фан, тадқиқотлар, таълим ва технологиялар соҳаларида ҳамкорлик тўғрисида меморандум;
– экология ва атроф-муҳитни ҳимоя қилиш масалалари тўғрисида меморандум;
- қишлоқ хўжалиги вазирликлари ўртасидаги битим;
- соғлиқни сақлаш, даволаш, илмий тадқиқотлар ўтказиш, таълим, фармацевтика ва тиббий ускуналар соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисида меморандум;
- спорт соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисида меморандум;
- нефть, газ ва нефть-кимё тармоқларидаги ҳамкорлик тўғрисида меморандум;
- “Чобаҳор” порти орқали халқаро юк ташишлар ва транзитни амалга ошириш тўғрисида меморандум;
- 2022-2024 йилларда ташқи ишлар вазирликлари ўртасидаги ҳамкорлик дастури;
- бандлик ва меҳнат муносабатлари масалалари бўйича меморандум.
Шунингдек, Абу Райҳон номидаги Ўзбекистон Шарқшунослик институти ҳамда Эрон Архив ташкилоти ва Миллий кутубхонаси ўртасида, икки мамлакатнинг Ибн Сино фондлари ўртасида ҳужжатлар имзоланди.

14 сентября Президент Исламской Республики Иран Ибрахим Раиси прибыл в Самарканд. Это первый визит иранского лидера за последние 20 лет.
В Конгресс-центре Самарканда состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Исламской Республики Иран Ибрахима Раиси.
Новая динамика развития двусторонних отношений
В ходе переговоров руководители двух государств обсудили вопросы укрепления двусторонних связей, расширения практического взаимодействия в политическом, торгово-экономическом, инвестиционном, транспортно-логистическом и культурно-гуманитарном направлениях.
Особое внимание уделено партнерству в области торговли и транспорта, научно-технической и инновационной сферах, а также сотрудничеству между регионами двух стран.
Стороны с удовлетворением отметили наблюдаемую в последние годы активизацию двусторонних контактов и взаимных обменов. Растут также показатели торговли и количество проектов кооперации. В прошлом году товарооборот увеличился на 73 процента, с начала этого года – на 15 процентов.
Главы двух государств обменялись мнениями по актуальным вопросам
Состоялись очередное заседание Межправительственной комиссии, совместные бизнес-форум и научно-инновационный форум, учрежден Совместный инвестиционный комитет.
Подчеркнуто наличие широких возможностей для дальнейшего наращивания товарооборота – до 1 миллиарда долларов в ближайшей перспективе.
Для этого будет разработана соответствующая «Дорожная карта». Кроме того, предусмотрено заключение соглашения о преференциальной торговле.
Отмечены уже реализуемые и перспективные проекты кооперации в сферах сельского хозяйства, фармацевтики, нефтегазовой отрасли, производства стройматериалов и металлопродукции, науки и инноваций. Рассмотрены перспективы локализации производства путем создания совместных промышленных кластеров.
Отдельное внимание было уделено транспортно-логистическому взаимодействию. Отмечалось, что расширению возможностей в этом направлении будет способствовать налаживание автотранспортных перевозок по маршруту «Узбекистан-Туркменистан-Иран», эффективное использование потенциала порта «Чабахар», облегчение условий въезда и транзита грузов.
Обозначена важность активизации экономических, туристических и культурных связей между регионами двух стран.
Состоялся также обмен мнениями по афганской проблематике.
Подписан пакет документов между странами
По итогам встречи подписано 18 документов, охватывающих различные сферы сотрудничества.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Исламской Республики Иран Ибрахим Раиси подписали Совместное заявление, в котором закреплены основные договорённости и определены долгосрочные задачи по дальнейшему наращиванию многопланового сотрудничества между двумя странами.
По итогам переговоров подписаны двусторонние соглашения и меморандумы. Это:
– соглашение об упрощении визовых процедур для представителей предпринимательских и научных кругов, а также туристических групп;
– соглашение о взаимном освобождении от визовых требований обладателей дипломатических паспортов;
– программа сотрудничества в сфере туризма на 2022-2025 годы;
– меморандум о взаимопонимании в сферах науки, техники, а также инноваций;
– меморандум об обмене электронной таможенной информацией о передвижении товаров и транспортных средств через таможенную границу;
– меморандум об обмене электронной информацией касательно E-TIR;
– меморандум о сотрудничестве в сферах науки, исследования, образования и технологий;
– меморандум о вопросах экологии и защите окружающей среды;
– соглашение между министерствами сельского хозяйства;
– меморандум о сотрудничестве в области здравоохранения, лечения, проведения научных исследований, образования, фармацевтики и медицинского оборудования;
– меморандум о сотрудничестве в сфере спорта;
– меморандум о сотрудничестве в сферах нефти, газа и нефтехимии;
– меморандум об осуществлении международных грузоперевозок и транзита через порт «Чабахар»;
– программа сотрудничества между министерствами иностранных дел на 2022-2024 годы;
– меморандум о вопросах занятости и трудовых отношений.
Кроме того, подписаны документы между Институтом востоковедения имени Абу Райхона Беруни Узбекистана и Организацией архива и Национальной библиотеки Исламской Республики Иран, а также фондами Ибн Сины двух стран.
Ибрахим Раиси пригласил Президента Узбекистана посетить Исламскую Республику Иран с ответным визитом в удобное для него время.