Naqdsiz to‘lovlar sohasini bosqichma-bosqich kengaytirish
Hujjatda so‘nggi yillarda umumiy pul massada naqd pul ulushi izchil ravishda kamayib borayotgani ta’kidlangan. Pul massasi o‘sib borayotgan bo‘lsa-da, naqd pul aylanmasining o‘sish sur’ati ancha past bo‘lib, bu iqtisodiyotda naqdsiz hisob-kitoblarga barqaror o‘tish jarayonini tasdiqlaydi.
2022 yilda pul massasi 189 trln so‘mni, shundan naqd pul aylanmasi 42 trln so‘mni tashkil etgan. 2023 yilga kelib pul massasi 212 trln so‘mga, naqd pul esa 46 trln so‘mga yetgan. 2024 yilda ushbu ko‘rsatkichlar mos ravishda 277 trln va 53 trln so‘m bo‘lishi kutilmoqda. Bu dinamika to‘lov amaliyotlarining tobora raqamlashib borayotganini ko‘rsatadi.
Bank kartalari va elektron to‘lov tizimlaridan majburiy foydalanish
Hujjatga ko‘ra, 2026 yil 1 apreldan ayrim to‘lovlar faqat bank kartalari yoki elektron to‘lov tizimlari orqali amalga oshiriladi. Ular qatoriga:
- davlat xizmatlari uchun to‘lovlar,
- elektr energiyasi, tabiiy gaz va ichimlik suviga to‘lovlar (bank kassalaridan tashqari),
- alkogol va tamaki mahsulotlari xaridi,
- AYoQSh va elektr transport vositalarini zaryadlash kiradi.
Shuningdek, qiymati 25 million so‘mdan oshadigan tovar va xizmatlar (qishloq xo‘jaligi mahsulotlaridan tashqari) faqat naqdsiz shaklda amalga oshiriladi.
Yirik bitimlarda naqdsiz hisob-kitoblar
Hujjatga muvofiq, ko‘chmas mulk ob’yektlari va M, N, O toifali (ishlab chiqarilganiga 10 yildan oshmagan) avtotransport vositalarini, shu jumladan maxsus texnika xaridini amalga oshirishda to‘lovlar faqat bank o‘tkazmalari orqali qabul qilinadi.
2024 yilda ko‘chmas mulk bilan bog‘liq savdo operatsiyalari hajmi 83 trln so‘mga, avtotransport bo‘yicha operatsiyalar esa 75 trln so‘mga baholanmoqda.
Yagona QR-kodni joriy etiladi
2026 yil 1 yanvarga qadar barcha savdo va xizmat ko‘rsatish korxonalari elektron to‘lovlarni qabul qilish uchun yagona QR-kodni joriy etishi shart qilib belgilandi.
2026 yil 1 yanvardan esa yuridik shaxslar bank tomonidan shakllantirilgan yagona QR-kod orqali to‘lovlarni qabul qilishga majbur bo‘ladi. Bu yagona to‘lov infratuzilmasini shakllantirib, elektron to‘lov jarayonlarini soddalashtiradi va standartlashtiradi.
Yirik operatsiyalarda naqdsiz aylanmani kuchaytirish
Ko‘chmas mulk va avtotransport bilan bog‘liq barcha savdo operatsiyalarining faqat naqdsiz to‘lovlar orqali amalga oshirilishi moliyaviy oqimlar shaffofligini oshiradi hamda yashirin aylanmalarni kamaytirishga xizmat qiladi.

Инфографика: Цифровые платежи становятся ключевым инструментом укрепления прозрачности экономики
В документе подчёркивается, что доля наличных средств в общей денежной массе продолжает снижаться. По данным за последние годы, при росте денежной массы темпы увеличения наличного оборота остаются значительно ниже, что подтверждает устойчивую динамику перехода к безналичным формам расчётов.
В 2022 году денежная масса составляла 189 трлн сумов, из которых наличные — 42 трлн. В 2023 году общий объём вырос до 212 трлн сумов, наличные — до 46 трлн. В 2024 году показатель ожидается на уровне 277 трлн сумов при наличных 53 трлн. Такая динамика демонстрирует последовательную цифровизацию платёжных операций.
Обязательное использование банковских карт и электронных платёжных систем
Документом установлено, что с 1 апреля 2026 года ряд платежей будет осуществляться исключительно в безналичной форме через банковские карты и электронные платёжные системы. К таким операциям относятся оплата государственных услуг, а также платежи за электроэнергию, природный газ и питьевую воду (кроме касс банков).
К безналичному формату также переводятся покупка алкогольной и табачной продукции, оплата на автозаправочных станциях и зарядных станциях для электромобилей. Кроме того, покупка товаров и услуг на сумму свыше 25 млн сумов, за исключением сельскохозяйственной продукции, должна проводиться безналичным способом.
Безналичные расчёты при крупных сделках
Документом предусмотрен переход на безналичную форму расчётов при сделках с недвижимостью и покупке автотранспорта категорий M, N и O, произведённого не более 10 лет назад, включая спецтехнику.
Указывается, что все сделки купли-продажи таких объектов должны осуществляться исключительно посредством банковских переводов. В 2024 году объём операций с недвижимостью оценивается в 83 трлн сумов, а сделок с автотранспортом — 75 трлн.
Введение единого QR-кода
До 1 января 2026 года всем организациям торговли и сферы услуг предписано внедрить единый QR-код для приёма электронных платежей.
С 1 января 2026 года юридические лица обязаны принимать оплату по единому QR-коду, сформированному банком. Это создаёт единый стандарт платёжной инфраструктуры, упрощая и унифицируя процесс оплаты.
Укрепление безналичного оборота в крупных операциях
Отмечается, что переход крупных сделок в безналичный формат способствует повышению прозрачности финансовых потоков и сокращению теневых операций. Все операции купли и продажи недвижимости и транспорта должны осуществляться исключительно безналичным способом через банковские счета.