Shavkat Mirziyoyev va ishbilarmonlar: tadbirkorlik sohasidagi yettita asosiy yo‘nalish e’lon qilindi
Bugun, 2021 yil 20 avgust kuni Toshkentdagi "O‘zbekiston" xalqaro anjumanlar saroyida Prezident Shavkat Mirziyoyevning tadbirkorlar bilan birinchi ochiq muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Muloqotda 500 ga yaqin tadbirkor qatnashdi. Viloyatlardagi studiyalarda esa jami 2000 ga yaqin ishbilarmonlar ishtirok etdi.
Birinchi ochiq muloqotga barcha – tadbirkorlar, vazirlik va idoralar, qolaversa, davlat rahbari ham tayyorgarlik ko‘rdi. Shu maqsadda 24/7 rejimida tadbirkorlarning murojaatlarini to‘plash va tahlil qilish bo‘yicha shtab tashkil etildi.
Tadbirkorlardan 15 mingdan ortiq savol, taklif va tashabbuslar kelib tushdi va shu kungacha, joylarda ularning ko‘pchiligi hal etildi.
Ochiq muloqot chog‘ida tadbirkorlarning dolzarb muammolari, ularni hal etish yo‘llari, mamlakatimizda ishbilarmonlik muhitini yaxshilash bo‘yicha taklif va tashabbuslar muhokama qilindi.
Prezidentning aytishicha, bugun O‘zbekistonda tadbirkorlar soni 1,5 million kishini tashkil etadi. Ushbu tadbirkorlarga qarashli korxonalarda 5 millionga yaqin kishi mehnat qilmoqda.
Tadbirkorlar oldida turgan muammolarni hal etishning muhim yo‘nalishlari belgilab olindi.
Men sizlar tomoningizdan ko‘tarilgan masalalar bilan atroflicha tanishib chiqdim. Shu bois, sizlarni qiynayotgan barcha muammo va savollardan to‘la xabardorman. Bugunga qadar eng dolzarb muammolarni tizimlashtirib, ularni hal qilishga qaratilgan 7 ta muhim yo‘nalish bo‘yicha chora-tadbirlar dasturini ishlab chiqdik, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari bilan ochiq muloqot chog‘ida ko‘plab sohalarda turli mavzular yoritildi. Asosiy yo‘nalishlar e’lon qilindi, ular orasida eng muhim yettitasi:

Шавкат Мирзиеев и бизнесмены: озвучены семь ключевых направлений в сфере предпринимательства
Сегодня, 20 августа 2021г. в г. Ташкенте во Дворце форумов «Узбекистан» проходит первый открытый диалог Презиедента Шавката Мирзиеева с предпринимателями.
На встречу пришли около 500 предпринимателей. Еще порядка 2000 приняли участие онлайн в формате видеоконференцсвязи.
К первому открытому диалогу готовились все – предприниматели, министерства и ведомства, и глава государства. С этой целью в режиме 24/7 был организован Штаб по сбору и анализу обращений предпринимателей.
От предпринимателей поступило свыше 15 000 вопросов, предложений и инициатив, и на сегодняшний день большинство из них решено на местах.
В ходе открытого диалога обсуждаются актуальные проблемы предпринимателей, пути их решения, предложения и инициативы по улучшению бизнес-среды в стране.
Президент сообщил, что количество предпринимателей в Узбекистане на данный момент составляет 1,5 млн человек. В предприятиях, принадлежащих этим бизнесменам работает около 5 млн человек.
Обозначены важные направления решения проблем, стоящих перед предпринимателями.
«Я досконально ознакомился с поднятыми вами вопросами. Поэтому я полностью осведомлён обо всех проблемах и вопросах, которые вас беспокоят. На сегодняшний день мы систематизировали наиболее актуальные проблемы и разработали программу мероприятий по семи ключевым направлениям для их решения. Сегодня мы хотим их подробно обсудить с вами», — сказал Шавкат Мирзиёев.
В ходе открытого диалога с главой государства были охвачены самые разные темы по многим направлениям. Озвучены ключевые направления, среди них семь наиболее важных:
• финансирование и кредитование;
• совершенствование налоговой системы, минимизация налоговой нагрузки на бизнес;
• вопросы выделения земли и частной собственности;
• проблемы с инфраструктурой;
• новые возможности поддержки предприятий-экспортеров, привлечение малого бизнеса к экспортной деятельности;
• транспорт и логистика.
Таким образом, глава государства сформировал новую повестку реформ в сфере предпринимательства страны.