O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 14 oktyabr kuni Oliy Yevroosiyo iqtisodiy kengashining videoanjuman shaklidagi navbatdan tashqari yig‘ilishida ishtirok etdi, deb xabar bermoqda Prezident matbuot xizmati.
Qozog‘iston Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev raisligida o‘tgan sammitda Armaniston bosh vaziri Nikol Pashinyan, Belarus Prezidenti Aleksandr Lukashenko, Rossiya Prezidenti Vladimir Putin, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, YeOII huzuridagi kuzatuvchi mamlakat — Kuba Prezidenti Migel Bermudes va Yevroosiyo iqtisodiy komissiyasi Hay’ati raisi Mixail Myasnikovich qatnashgan.
Shavkat Mirziyoyev o‘z nutqida O‘zbekistonning tabiiy savdo va iqtisodiy hamkorlari — YeOII mamlakatlari bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab bergan.
Pandemiya sharoitlarida mamlakatning tashkilotga a’zo davlatlar bilan tovar ayirboshlash hajmi barqaror ortib borayotgani ta’kidlangan.
«Savdo-iqtisodiy aloqalarni yo‘lga qo‘yish borasidagi sa’y-harakatlarni faollashtirish muhim ekanini alohida qayd etib, O‘zbekiston yetakchisi o‘zaro savdoda mavjud to‘siqlarni bartaraf etish, texnik reglament va standartlarni uyg‘unlashtirish, bojxona tartibotlarni raqamlashtirish bo‘yicha qo‘shma «yo‘l xarita"sini ishlab chiqish taklifini ilgari surdi», - deyiladi xabarda.
O‘zbekiston sanoat kooperatsiyasini chuqurlashtirish orqali mintaqalararo qo‘shilgan qiymat zanjirlarini yaratishda hamkorlikni kengaytirishdan manfaatdor ekani qayd etilgan.
Prezident milliy iqtisodiyotlarning barqaror rivojlanishida muhim omil sifatida transport yo‘laklari tarmog‘i va logistika infratuzilmasini takomillashtirish muhim ekaniga e’tibor qaratgan.
Davlat rahbari O‘zbekiston tomonidan Rossiya va Qozog‘iston bilan birgalikda yo‘lga qo‘yilayotgan zarur tovarlarni tez fursatda o‘zaro yetkazib berish bo‘yicha «Agroekspress» loyihasiga qo‘shilishga taklif qildi.
Oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash masalalarining alohida dolzarb ahamiyatini hisob olib, O‘zbekiston Prezidenti bu boradagi sa’y-harakatlarni birlashtirish va qo‘shma hamkorlik dasturini ishlab chiqish orqali sohadagi hamkorlikning yangi nuqtalarini izlash muhim ekanini ta’kidladi.
O‘zbekiston YeOII doirasidagi raqamli transformatsiya jarayonlarida ishtirok etish, amaliy tajriba almashish va ilg‘or texnologiyalarning o‘zaro transferidan manfaatdor ekani qayd etildi.
O‘zbekiston yetakchisi ekologiya masalalariga alohida e’tibor qaratib, iqlim o‘zgarishi oqibatlarini yumshatish bo‘yicha o‘zaro muvofiqlashgan choralarni ko‘rish zarur ekanini ta’kidladi.
Prezident hamkor mamlakatlarni Orolbo‘yida ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududini yaratish bo‘yicha qo‘shma loyihalarda faol ishtirok etishga chaqirgan hamda kelgusi yil sentyabr oyida Nukus shahrida o‘tkaziladigan «Yashil» energetika bo‘yicha xalqaro forumga taklif etdi.
Bundan tashqari, birlashma doirasida yaratilgan Iqlim masalalari bo‘yicha yuqori darajadagi ishchi guruh bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish tashabbusi ilgari surildi.
Shavkat Mirziyoyev sammit yakunlari YeOII mamlakatlari bilan o‘zaro manfaatli hamkorlik va yaqin sheriklikni ilgari surishga xizmat qilishiga ishonch bildirdi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 14 октября принял участие во внеочередном заседании Высшего Евразийского экономического совета в формате видеоконференции, сообщила пресс-служба главы государства.
Шавкат Мирзиёев в третий раз участвует в саммитах этого интеграционного объединения с момента получения Узбекистаном статуса государства-наблюдателя в ЕАЭС в декабре 2020 года.
Как сообщил президент, товарооборот Узбекистана со странами ЕАЭС увеличился на 30%. «Узбекистан не ограничивается формальным сотрудничеством с объединением в статусе наблюдателя», — заявил он, отметив активное взаимодействие с Евразийской экономической комиссией и начало деятельности совместной рабочей группы.
Ведётся подготовка перспективных проектов сотрудничества с Евразийским банком развития в сфере возобновляемой энергетики, фармацевтики, машиностроения, электротехнической и химической промышленности, отметил Шавкат Мирзиёев.
Подчеркнув важность активизации усилий по наращиванию торгово-экономических связей, он предложил разработать совместную «дорожную карту» по устранению имеющихся барьеров, гармонизации технических регламентов и стандартов, цифровизации таможенных процедур во взаимной торговле.
Узбекистан заинтересован в расширении сотрудничества в создании межрегиональных цепочек добавленной стоимости за счёт углубления промышленной кооперации. Новые возможности для этого откроет ежегодное проведение в Ташкенте промышленного форума «Иннопром — Центральная Азия», сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства указал на важность совершенствования сети транспортных коридоров и логистической инфраструктуры как ключевого фактора устойчивого развития национальных экономик.
Он пригласил присоединиться к запускаемому Узбекистаном совместно с Россией и Казахстаном проекту «Агроэкспресс», призванному обеспечить быструю взаимную доставку востребованных товаров.
Президент Узбекистана отметил важность консолидации усилий и поиска новых точек взаимодействия в вопросах обеспечения продовольственной безопасности путём разработки совместной программы сотрудничества.
Шавкат Мирзиёев также отметил заинтересованность Узбекистана в участии в процессах цифровой трансформации, обмене практическим опытом и взаимном трансфере передовых технологий в рамках ЕАЭС. Он поблагодарил руководство России за содействие в цифровизации систем налогового администрирования и кадастра Узбекистана.
Глава государства также уделил внимание экологической повестке и подчеркнул необходимость скоординированных мер по смягчению последствий изменения климата.
Президент призвал страны-партнёры принять активное участие в совместных проектах создания зоны экологических инноваций и технологий в Приаралье, а также пригласил их на международный форум по «зелёной» энергетике, который пройдет в сентябре 2022 года в Нукусе.
Кроме того, предложено наладить взаимодействие с рабочей группой высокого уровня по вопросам климатической повестки, созданной в рамках ЕАЭС.