Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi jamoatchilik fikrini o‘rganish maqsadida so‘rov o‘tkazmoqda.
Avval xabar qilinganidek, Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi o‘tgan yilning noyabr oyidan boshlab O‘zbekistonning Yevroosiyo Iqtisodiy Ittifoqiga (YeOII) a’zo bo‘lishining iqtisodiy modellashtirish va iqtisodiy tahlil usullaridan foydalangan holda tadqiqot olib bormoqda.
Tadqiqot natijalarini jamoatchilikka keng yoritish maqsadida Markaz mutaxassislari 2020 yilning 8-11 yanvar kunlari respublikamizning 14 ta yetakchi universitetlarida talabalar, OAV vakillari va bloggerlar bilan uchrashuvlar tashkil etishdi. Tadqiqot natijalarini «Ekonomicheskoye obozreniye» jurnalining sayti review.uzda o‘qishingiz mumkin. Ushbu tadqiqot bo‘yicha infografika va tahliliy maqolalar joylashtirilgan.
Taqdimotda YeOII doirasidagi integratsion jarayonlarning ta’sirini baholash va batafsil tahlil qilish, xususan, O‘zbekistonning iqtisodiyot tarmoqlari sharoitida YeOIIga a’zo bo‘lishi mumkin bo‘lgan ta’siri bo‘yicha materiallar keltirilgan.
Tahlillar shuni ko‘rsatadiki, YeOII zonasida umumiy havo transporti bozorini yaratish 2025 yildan boshlab ko‘zda tutilgan. Shu bois, YeOII umumiy havo transporti bozorini yaratish doirasida 2025 yildan boshlab aviatsiya infratuzilmasidan foydalanish uchun teng tarif va shart-sharoitlarni yaratish kerak bo‘ladi.
Temir yo‘l transportida import yuklarni tashish hajmi 10-15% oshishi kutilmoqda. Shu bilan birga, Rossiya va Qozog‘iston hududi orqali O‘zbekistonga tovarlar tranziti uchun yagona tariflarni YeOII mamlakatlariga qo‘llash tufayli yuk tashuvchi konsernlarning transport xarajatlari 221,6 mln.dollarga qisqaradi. O‘zbekiston tomonidan eksport va import qilinadigan tovarlarning yakuniy tannarxidagi transport komponentining ulushini kamaytiradi.
Qozog‘istondan arzon dizel yoqilg‘isi kirishi imkoniyati paydo bo‘lganda, yoqilg‘i narxining 20% gacha pasayishi kutilmoqda, bu esa yuk tashuvchilarga yiliga 20 million dollarni tejashga imkon beradi.
O‘zbekistonning Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqiga a’zo bo‘lishi bilan O‘zbekistonda bog‘dorchilik va qayta ishlangan qishloq xo‘jaligi mahsulotlari eksportini oshirishga yordam beradigan chegaralardagi keraksiz talab va to‘siqlarni bartaraf etish orqali yetkazib berish logistikasini yaxshilaydi, tez buziladigan mahsulotlar uchun savdo va tranzit tartibi soddalashtiriladi.
Yirik shohli va mayda shohli qoramollar, parranda go‘shti va parranda go‘shti ishlab chiqaruvchi korxonalar YeOII mamlakatlaridan arzon va sifatli ozuqa mahsulotlari olish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Bu ishlab chiqarish tannarxini pasaytiradi va O‘zbekistonda chorvachilik sanoatining raqobatbardoshligini oshiradi. Yirik shohli va mayda shohli mollarni va go‘sht mahsulotlarni YeOII mamlakatlariga olib kirishga qo‘yilgan taqiqlarning olib tashlanishi ularni O‘zbekiston bozoriga yetkazib berishni ko‘payishiga olib keladi. Yirik shohli va mayda shohli mollar va go‘sht mahsulotlari importi ko‘payadi, bu esa ichki narxlarning pasayishiga olib keladi.
Uchrashuvda ishtirokchilar O‘zbekistonning YeOIIga a’zo bo‘lishi haqida savollar berishdi. Markaz mutaxassislari yig‘ilish ishtirokchilarining barcha savollariga imkon qadar batafsil javob berdilar, shuningdek, jamoatchilik fikrini yanada o‘rganish uchun so‘rov o‘tkazdilar.
So‘rovda ishtirok etib, O‘zbekistonning Yevrosiyo iqtisodiy ittifoqi va Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lishi haqida o‘z fikringizni quyidagi havola orqali bildirishingiz mumkin:

Презентовано исследование по оценке влияния возможного вступления Узбекистана в Евразийский экономический союз (ЕАЭС). ЦЭИР проводит опрос в целях дальнейшего изучения общественного мнения.
Как ранее сообщалось, с ноября прошлого года Центр экономических исследований и реформ при Администрации Президента Республики Узбекистан (далее ЦЭИР) проводит исследование по оценке последствий возможного вступления Узбекистана в ЕАЭС.
В целях широкого ознакомления общественности с результатами проведенного исследования, специалистами ЦЭИР с 8-11 января 2020г. организованы встречи с профессорско-преподавательским составом, студентами, представителями средств массовой информации и блогерами в 14 ведущих вузах республики. Ознакомится с промежуточными итогами исследования можно на сайте журнала «Экономическое обозрение», где размещены инфографики и аналитические статьи по данному исследованию.
В ходе презентации представлены материалы по оценке воздействия и детальному анализу интеграционных процессов в рамках ЕАЭС, в частности влияния возможного вступления Узбекистана в ЕАЭС в разрезе отраслей экономики.
Анализ показывает, что в сфере воздушного транспорта интеграция с ЕАЭС до 2025 года не окажет влияния на сферу воздушного транспорта. Причиной тому является, что создание общего рынка воздушного транспорта в зоне ЕАЭС, предусмотрено начиная с 2025 года.
В рамках создания общего рынка воздушного транспорта в ЕАЭС, начиная с 2025 года будет необходимо создать равные тарифные условия в отношении использования авиационной инфраструктуры.
В железнодорожных перевозках ожидается рост в импортном сообщении расчётно на 10-15 %. Вместе с тем, за счет применения унифицированных тарифов при транзите грузов в/из Узбекистан транзитом по территории России и Казахстана назначением в страну ЕАЭС, транспортные расходы грузоотправителей и грузополучателей сократятся на 221,6 млн. долл., что приведет к снижению доли транспортной составляющей в конечной стоимости экспортируемых и импортируемых Республикой Узбекистан товаров.
Ожидается снижение цен на дизельное топливо до 20 центов за литр, за счёт увеличения объёма дешевой нефти из стран ЕАЭС, что позволит автоперевозчикам сэкономить расчетно до 20 млн долл. в год.
Увеличится экспорт отечественной плодоовощной продукции: за счет снижения транспортных издержек, доступа к госзакупкам ЕАЭС; упрощения процедур торговли и транзита скоропортящихся продуктов, гармонизации санитарных и фитосанитарных стандартов (СФС) и требований к маркировке и упаковке и др.
Отечественные производители КРС и МРС, птиц и мяса птиц получат доступ к более дешевым и качественным кормам из стран ЕАЭС. Это снизит себестоимость продукции и повысит конкурентоспособность отраслей животноводства Узбекистана. Снятие запретов на ввоз КРС и МРС и мяса из стран ЕАЭС приведет к увеличению их предложения на рынке Узбекистана. Произойдет увеличение импорта КРС и МРС и мяса, что приведет к снижению внутренних цен.
По результатам встреч участниками были заданы вопросы касательно возможности вступления Узбекистана в ЕАЭС. Эксперты Центра максимально подробно ответили на все вопросы участников встречи, а также провели опрос в целях дальнейшего изучения общественного мнения.
Принять участие в опросе и выразить свое мнение о возможном вступлении Узбекистана в Евразийский экономический союз и Всемирную торговую организацию можно по следующим ссылкам: