Davlatimiz rahbari kombinat jamoasi, mehnat faxriylari va xorijiy hamkorlarni ushbu muhim voqea bilan tabrikladi.
Ta’kidlanganidek, so‘nggi yillarda mamlakatimizda kon-metallurgiya sohasini yangi texnologik bosqichga olib chiqish bo‘yicha keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilmoqda.
O‘tgan o‘n yilda sohaga qariyb 2 milliard dollar xorijiy investitsiya jalb qilinib, 31 ta yirik ishlab chiqarish quvvati ishga tushirildi. Xususiy sektorga keng yo‘l ochilgani natijasida tarmoqda faoliyat yuritayotgan korxonalarning soni 150 tadan oshdi.
Shu davrda mahalliy metall mahsulotlari ishlab chiqarishning yillik hajmi 3 million tonnaga, qiymati esa 23 trillion so‘mga yetdi. Taqqoslash uchun 2016 yilda 1,5 trillion so‘mlik 800 ming tonna mahsulot ishlab chiqarilgan.
Ilgari asosan qurilish sohasi uchun metall prokat yetkazib bergan tarmoq bugungi kunda mashinasozlik, elektrotexnika, mudofaa sanoati va energetika kabi tez rivojlanayotgan yo‘nalishlar uchun 80 turdagi yangi mahsulot ishlab chiqarmoqda.
Prezidentimiz metallurglar mehnati Yangi O‘zbekistonning zamonaviy qiyofasini yaratish, yirik bunyodkorlik ishlarini amalga oshirish va iqtisodiyot tarmoqlarini rivojlantirishda muhim o‘rin tutishini ta’kidladi.
Mamlakatimiz iqtisodiyotini texnologik va innovatsion o‘sish modeliga o‘tkazish, yalpi ichki mahsulot hajmini 2030 yilga borib, 240 milliard dollarga yetkazish maqsad qilingan.
Kelgusi besh yilda iqtisodiyotga 180 milliard dollar xorijiy investitsiya jalb qilish, 27 milliard dollarlik ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasi loyihalarini amalga oshirish, 800 ming xonadonli ko‘p qavatli uy-joylar barpo etish rejalashtirilgan.
Bunday ulkan marralar metall mahsulotlariga bo‘lgan talabni hozirgiga nisbatan 1,5 barobar oshiradi.
Shu ma’noda, 5,5 ming nafardan ziyod ahil va fidoyi mehnat jamoasiga ega O‘zbekiston metallurgiya kombinatining alohida o‘rni borligi qayd etildi.
Yangi Quyuv-prokatlash majmuasi kombinatda energiya tejamkor texnologiyalar va raqamli yechimlarni joriy qilish, mehnat unumdorligi va mahsulot sifatini oshirishda yangi davrni boshlab beradi.
Mazkur majmua mamlakatimizda issiq prokatlangan po‘lat listlar ishlab chiqarish bo‘yicha birinchi loyiha sifatida tarixdan joy oladi.
Uning ishga tushirilishi natijasida yiliga 8 trillion so‘mlik 1 million tonna issiq prokatlangan po‘lat list ishlab chiqariladi. Toshkent va Samarqand metallurgiya zavodlarining prokat listlarga bo‘lgan ehtiyoji to‘liq qoplanadi. Shuningdek, 1 ming 200 ta yuqori daromadli ish o‘rni yaratiladi.
Davlatimiz rahbari majmuani barpo etishda ishtirok etgan quruvchi va muhandislar, texnolog va mashinistlar, ishchi-xodimlar, mehnat faxriylari hamda xorijiy hamkorlarga minnatdorlik bildirdi.
Tantanali marosimda O‘zbekiston metallurgiya kombinatini yanada rivojlantirish bo‘yicha kelgusi rejalar ham belgilab berildi.
Kombinatning xomashyoga bo‘lgan talabini mahalliy resurslar hisobidan ta’minlash eng ustuvor vazifa bo‘lishi ta’kidlandi. Mamlakatimiz hududlarida 1,5 milliard tonna temir rudasi zaxirasi mavjud.
Yaqin uch-to‘rt yilda “Tebinbuloq” konini ishga tushirish orqali yiliga 1 million tonna po‘lat ishlab chiqarish rejalashtirilgan.
“Surun-ota” konidagi ma’danlarni boyitish natijasida esa yiliga 600 ming tonna temir xomashyosi olish yo‘lga qo‘yiladi. Ushbu xomashyoni qayta ishlash uchun kombinatda qiymati 180 million dollarlik zamonaviy metallurgiya zavodi qurilishi boshlanadi.
Kelgusi uch yilda 30 million dollar investitsiya hisobiga po‘lat sharlar ishlab chiqarish liniyalari bosqichma-bosqich modernizatsiya qilinib, ularning quvvati 250 ming tonnadan 500 ming tonnagacha oshiriladi.
Shuningdek, kombinat hududida “O‘zbekiston ekologik texnologiyalar sanoat parki” tashkil etiladi.
Joriy yilning o‘zida mazkur sanoat parkida katta diametrli quvurlar, ko‘tarma kranlar va filtrlash uskunalarini ishlab chiqarish bo‘yicha umumiy qiymati 70 million dollar bo‘lgan 6 ta loyiha boshlanadi. Ularning amalga oshirilishi natijasida yana 660 ta yuqori daromadli ish o‘rni yaratiladi.
Prezidentimiz metallurgiya og‘ir, ammo sharafli soha ekanini ta’kidlab, kombinat ishchi-xodimlarining mashaqqatli va fidoyi mehnati yuksak hurmat hamda tahsinga sazovorligini qayd etdi.
Salkam bir asrlik tarixga ega kombinatda ustoz-shogird an’anasi asosida faoliyat yuritayotgan mutaxassislarning bilimi, tajribasi va kasbiy salohiyati ko‘plab mehnat jamoalari uchun chinakam namuna ekani ta’kidlandi.

Технологическая модернизация и расширение металлургического производства
Глава нашего государства поздравил коллектив комбината, ветеранов труда и зарубежных партнеров с этим знаменательным событием.
Отмечено, что в последние годы в нашей стране последовательно реализуются масштабные реформы, направленные на вывод горнометаллургической отрасли на качественно новый технологический уровень.
За последние десять лет в отрасль привлечено около 2 миллиардов долларов иностранных инвестиций и введена в эксплуатацию 31 крупная производственная мощность. Благодаря созданию благоприятных условий для частного сектора число отраслевых предприятий превысило 150.
За этот период годовой объем производства отечественной металлопродукции достиг 3 миллионов тонн, а ее стоимость – 23 триллионов сумов. Для сравнения: в 2016 году было произведено 800 тысяч тонн продукции на 1,5 триллиона сумов.
Отрасль, ранее поставлявшая металлопрокат в основном для строительной сферы, сегодня выпускает 80 видов новой продукции для таких динамично развивающихся отраслей, как машиностроение, электротехническая и оборонная промышленность, энергетика.
Президент нашей страны подчеркнул, что труд металлургов играет важную роль в формировании современного облика Нового Узбекистана, реализации масштабных созидательных проектов и развитии отраслей экономики.
Отмечено, что намечено перевести экономику страны на модель технологичного и инновационного развития, а также довести объем валового внутреннего продукта до 240 миллиардов долларов к 2030 году.
В следующие пять лет планируется привлечь в экономику 180 миллиардов долларов иностранных инвестиций, реализовать проекты по развитию социальной и производственной инфраструктуры на 27 миллиардов долларов, а также построить многоквартирные жилые дома, рассчитанные на 800 тысяч семей.
Такие масштабные цели увеличат спрос на металлопродукцию в 1,5 раза по сравнению с нынешним уровнем.
В этой связи была особо отмечена роль Узбекского металлургического комбината, коллектив которого насчитывает более 5,5 тысячи сплоченных и преданных своему делу работников.
Новый литейно-прокатный комплекс поднимет на новый уровень работу по внедрению на комбинате энергоэффективных технологий и цифровых решений, повышению производительности труда и качества выпускаемой продукции.
Данный комплекс войдет в историю как первый в стране проект по производству горячекатаного листового проката.
После ввода комплекса в эксплуатацию ежегодно будет производиться 1 миллион тонн горячекатаного листового проката общей стоимостью 8 триллионов сумов. Это позволит полностью обеспечить потребности металлургических заводов Ташкента и Самарканда в листовом прокате. Кроме того, будет создано 1,2 тысячи высокодоходных рабочих мест.
Глава нашего государства выразил благодарность строителям и инженерам, технологам и машинистам, рабочим и служащим, ветеранам труда, а также зарубежным партнерам, принимавшим участие в строительстве комплекса.
В ходе торжественной церемонии также определены дальнейшие планы по развитию Узбекского металлургического комбината.
Подчеркнуто, что первостепенной задачей станет покрытие потребностей комбината за счет отечественного сырья. В стране имеются 1,5 миллиарда тонн запасов железной руды.
В ближайшие три-четыре года за счет ввода в эксплуатацию месторождения «Тебинбулак» планируется довести объем производства стали до 1 миллиона тонн в год.
За счет обогащения руды месторождения «Сурун-ота» будет налажено ежегодное производство 600 тысяч тонн железорудного сырья. Для его переработки на территории комбината начнется строительство современного металлургического завода стоимостью 180 миллионов долларов.
В течение следующих трех лет за счет инвестиций в размере 30 миллионов долларов будут поэтапно модернизированы линии по производству стальных шаров, что позволит увеличить их мощность с 250 тысяч до 500 тысяч тонн в год.
Кроме того, на территории комбината будет создан «Промышленный парк экологических технологий Узбекистана».
Уже в текущем году в этом промышленном парке начнется реализация 6 проектов общей стоимостью 70 миллионов долларов по производству труб большого диаметра, мостовых кранов и фильтрационного оборудования. Их реализация позволит создать еще 660 высокодоходных рабочих мест.
Президент подчеркнул, что металлургия – трудоемкая, но почетная отрасль, а упорная и самоотверженная работа коллектива комбината заслуживает самого высокого уважения и признания.
Отмечено, что знания, опыт и высокий профессионализм специалистов комбината, основанные на традиции наставничества с почти вековой историей, служат достойным примером для многих трудовых коллективов.
После этого глава государства нажал символическую кнопку, дав старт работе нового литейно-прокатного комплекса.