Jahon banki Orol dengizi havzasida iqlim o‘zgarishiga moslashish va uning ta’sirini yumshatish bo‘yicha dasturni amalga oshirish uchun 19 mln. dollar miqdorida qo‘shimcha mablag‘ ajratilishini ma’lum qildi.
Yashil iqlim fondining ushbu yordami Fondning hamkori sifatida akkreditatsiyadan o‘tgan Jahon banki orqali taqdim etiladi.
Dastur Orolni qutqarish Xalqaro jamg‘armasi, Tojikiston hukumati huzuridagi Atrof-muhitni muhofaza qilish bo‘yicha qo‘mita va O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligi vazirligi tomonidan amalga oshiriladi.
"Qo‘shimcha mablag‘ Tojikiston va O‘zbekiston qishloq aholisining eng zaif guruhlari orasida iqlim o‘zgarishiga moslashish va uning ta’sirini yumshatish bo‘yicha qator chora-tadbirlarni amalga oshirish uchun foydalaniladi", - deyiladi Jahon banki bayonotida.
Avvalroq, Jahon banki O‘zbekistondaiqlim o‘zgarishiga moslashish dasturini amalga oshirish uchun 14 million dollar, Tojikistonga esa 9 million dollar ajratgan edi
Markaziy Osiyoga Yashil iqlim fondidan birinchi marta moliyaviy yordam ko‘rsatilmoqda.
Iqlim o‘zgarishiga moslashish dasturi 2016 yildan boshlab amalga oshirilmoqda. 15 mingdan ortiq kishi uning benefitsiaiga aylandi, 4,3 mingta yangi ish o‘rni yaratildi.

Всемирный банк сообщает о дополнительном финансировании в размере $19 млн для реализации Программы по адаптации к изменению климата и смягчению его последствий в бассейне Аральского моря.
Эта помощь Зеленого климатического фонда будет предоставлена через Всемирный банк, который аккредитован в качестве партнера Фонда.
Программа осуществляется Международным фондом спасения Арала, Комитетом охраны окружающей среды при правительстве Таджикистана и Министерством сельского хозяйства Узбекистана.
«Дополнительное финансирование будет использовано для осуществления ряда мер по адаптации к изменению климата и смягчению его последствий среди наиболее уязвимых групп сельского населения Таджикистана и Узбекистана», - говорится в сообщении Всемирного банка.
Ожидается, что бенефициары будут вносить собственный вклад, покрывающий не менее 10% стоимости субпроектов.
Ранее Всемирный банк для реализации Программы по адаптации к изменению климата в Таджикистане предоставил $9 млн, а в Узбекистане - $14 млн.
Финансовая помощь Зеленым климатическим фондом в Центральной Азии оказывается впервые.
Программа по адаптации к изменению климата реализуется с 2016 года. Её бенефициарами стали более 15 тысяч человек, было создано 4,3 тысяч новых рабочих мест.