Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (Markaz) respublikadagi korxonalar o‘rtasida navbatdagi so‘rovnomani o‘tkazdi. Sentyabr oyida ikki o‘tkazilgan so‘rovda 1500 dan ortiq korxona ishtirok etdi.
Oylik tadqiqotlar ikki yo‘nalishda olib borilmoqda:
- biznesning hozirgi holatini sifatli baholash;
- tadbirkorlarning kelgusi uch oy davomida o‘z biznesni rivojlantirish istiqbollariga bo‘lgan umidlari.
Sentyabr oyida ishbilarmonlik muhitining jamlangan ko‘rsatkichi o‘tgan oyga nisbatan 1 punktga yaxshilandi va 65 punktni tashkil etdi, bu esa mamlakatdagi ishbilarmonlik muhitini ijobiy deb baholaydi.
Ishbilarmonlik muhiti indikatorining dinamikasi
Ishbilarmonlik muhitidagi o‘zgarishlar tarmoq konteksida kuzatildi. Jamlangan indeksning yaxshilanishiga qishloq xo‘jaligida (74 p) va qurilishda (57 p) ishbilarmonlik muhiti ko‘rsatkichlarining ijobiy dinamikasi sezilarli ta’sir ko‘rsatdi, bu avgust oyiga nisbatan mos ravishda 9 va 5 punkitga o‘sishini ko‘rsatdi.
Ishbilarmonlik muhiti ko‘rsatkichining tarmoqlar bo‘yicha dinamikasi
Sanoat sohasidagi ishbilarmonlik muhiti o‘zgarishsiz qoldi (67 p). Xizmat ko‘rsatish sohasida u 4 punktga kamaydi, bu ta’til mavsumining tugashi va o‘quv yilining boshlanishi bilan bog‘liq.
Qurilish va qishloq xo‘jaligi hisobiga biznesning joriy holati ko‘rsatkichi ikki punktga (57 p.) yaxshilandi.
Biznesning hozirgi holatini yaxshi deb baholagan respondentlarning ulushi 50%ga, yomon deb qayd etgan respondentlarning ulushi esa 8%ga kamaydi. Shu bilan birga, korxonalarning 24%i o‘z xodimlari sonini ko‘paytirdi va 50%i o‘z tovarlari/xizmatlariga bo‘lgan talabning o‘sishini qayd etdi.
Kelgusi 3 oyda biznesni rivojlantirish istiqbollarini kutish ko‘rsatkichi ancha yuqori darajada (73 punkt) qolib, bu qishloq xo‘jaligi (84 punkt) va sanoat (75 punkt) sohalarida kuzatilayotgan yuqori optistik ruh bilan ham qo‘llab-quvvatlanadi.
Kelgusi 3 oy ichida biznesning umumiy holatini yaxshilanishini kutayotgan tadbirkorlarning ulushi o‘zgarmadi va 73%ni tashkil etdi, 66%i tovarlar va xizmatlarga talabning yanada o‘sishini kutmoqda va 60%i esa xodimlar sonini ko‘paytirishni rejalashtirmoqda.
Tadbirkorlarning ishlab chiqarilayotgan tovarlar va xizmatlar narxlarining o‘sishi bo‘yicha umidlari 24%ga kamaydi.
Umuman olganda, mavjud vaziyat ko‘rsatkichlari va taxminlar o‘rtasidagi munosabatlar tahlili shuni ko‘rsatadiki, tadbirkorlik sub’yektlarining baholariga ko‘ra, iqtisodiy rivojlanishdagi ijobiy tendensiya keyingi 3 oy ichida davom etadi.
Barcha respondentlar orasida 53%i tadbirkorlikni rivojlantirish uchun hech qanday to‘siq yo‘qligini ta’kidladilar. Shu bilan birga, bir oy ichida hech qanday to‘siq yo‘qligini bildirgan qishloq xo‘jaligi sohasidagi tadbirkorlarning ulushi 19%ga oshdi. Bundan tashqari, qishloq xo‘jaligi sohasida suv ta’minoti bilan bog‘liq muammolarni qayd etgan tadbirkorlar ulushi 2,5 barobar kamayib, 6%ni tashkil etdi.

Центром экономических исследований и реформ (ЦЭИР) проведен очередной раунд опроса среди предприятий по всей стране. В сентябрьском опросе приняли участие свыше 1500 компаний.
Ежемесячно исследование проводится по двум направлениям:
- качественной оценке текущего состояния бизнеса;
- ожиданиям перспектив развития бизнеса в ближайшие три месяца.
В сентябре сводный индикатор бизнес-климата улучшился по сравнению с предыдущим месяцем на 1 пункт и составил 65 пунктов. Такое состояние бизнес-климата оценивается как положительное.
Изменения бизнес-климата произошли в отраслевом разрезе. На улучшение сводного индекса значительное влияние оказала позитивная динамика индикаторов бизнес-климата в сфере сельского хозяйства (74 п.) и строительства (57 п.), которые показали рост по сравнению с августом месяцем на 9 и 5 пунктов соответственно.
Динамика индикатора бизнес-климата в отраслевом разрезе
Бизнес-климат в сфере промышленности остался неизменным (67 п.). В сфере услуг – незначительно снизился на 4 пункта, что связано с окончанием сезона отпусков и началом учебного года.
Индикатор текущего состояния бизнеса улучшился на два пункта (57п.) за счет сфер строительства и сельского хозяйства.
Доля респондентов, оценивших текущее состояние бизнеса как хорошее, выросла до 50%, а отметивших как плохое – снизилась до 8%. При этом 24% предприятий увеличили количество своих работников, а 50% отметили рост спроса на их товары/услуги.
Индикатор ожидания перспектив развития бизнеса в ближайшие 3 месяца остается на достаточно высоком уровне – 73 пунктов, что также поддерживается высокой оптимистичностью сфер сельского хозяйства – 84 пунктов и промышленности – 75 пунктов.
Доля предпринимателей, ожидающих улучшение общего состояния бизнеса в ближайшие 3 месяца, не изменилась и составила 73%, 66% – ожидают дальнейшее повышение спроса на товары и услуги, а 60% – планируют увеличить количество работников.
Ожидания предпринимателей касательно роста цен производимых товаров и услуг снизились до 24%.
Среди всех опрошенных, 53% заявили об отсутствии препятствий в развитии предпринимательской деятельности. При этом, доля предпринимателей из сферы сельского хозяйства, заявивших об отсутствии препятствий за месяц выросла на 19%. Кроме того, в сфере сельского хозяйства уменьшилась доля предпринимателей, отмечавших проблемы с водоснабжением в 2,5 раза и составила 6%.