Joriy yilning 16 dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazida Jahon banki missiyasi guruhi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Sandip Mahadjan (Jahon bankining makroiqtisodiy amaliyot, savdo va sarmoyalar bo‘yicha menejeri) boshchiligidagi uchrashuv Jahon banki missiyasining mamlakatimizga tashrifi doirasida tashkil etildi.
Uchrashuv davomida Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi rahbariyati yangi Markazning vazifalari haqida to‘xtalib o‘tdi. Xususan, mehmonlarga tadqiqotchilar tomonidan olib borilayotgan tadqiqot ishlari haqida ma’lumot berildi. Yevrosiyo Iqtisodiy Ittifoqi (YeOII) tarkibidagi integratsiya jarayonlarining ta’sirini baholash bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar olib borilayotgani, a’zolik O‘zbekiston iqtisodiyotining muayyan sektoriga qanday ta’sir qilishi mumkinligi haqida tahliliy ishlar olib borilayotgani ta’kidlandi.
Markaz mutaxassislari O‘zbekistonning YeOIIga a’zolik bo‘lishi mumkin bo‘lgan oqibatlariga o‘z baholarini taqdim etdilar, shuningdek, savdo siyosatidagi o‘zgarishlarning O‘zbekiston makroiqtisodiy ko‘rsatkichlariga, alohida tarmoqlarga ta’siri haqida so‘z yuritdilar.
O‘z navbatida, Jahon banki missiyasi a’zolari ushbu tadqiqotga alohida qiziqish bildirdi. Shu bilan birga, mehmonlar O‘zbekistonda davlat boshqaruvini takomillashtirish borasida amalga oshirilayotgan so‘nggi o‘zgarishlar va islohotlar juda muhim va o‘z vaqtida amalga oshirilayotganini ta’kidladilar.
2017 yilda O‘zbekistonda boshlangan islohotlarning amalga oshirilishini qo‘llab-quvvatlash imkoniyatlari ham muhokama qilindi.
Ma’lumot uchun: Jahon banki missiyasi O‘zbekistonga tashrif buyurib, O‘zbekistonning ikkinchi tizimli mamlakat bahosini (SDS-2) va islohotlar siyosatini moliyalashtirishni qo‘llab-quvvatlash uchun uchinchi loyihani (DPO-3) tayyorlashni boshlaydi. SDS qashshoqlikni kamaytirish va aholining barcha qatlamlari farovonligini oshirish yo‘lidagi to‘siqlar haqida to‘liq ma’lumot beradi.
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi xodimlari 2020 yilda O‘zbekiston hukumati olib borayotgan keng ko‘lamli islohotlarining asosiy yo‘nalishlari: savdoni erkinlashtirish, makroiqtisodiy va mikroiqtisodiy rivojlanish, makroiqtisodiy siyosat, investitsiya, infratuzilma va mintaqalarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, raqobatni qo‘llab-quvvatlash, qishloq xo‘jaligi, xizmat ko‘rsatish sohasi bo‘yicha o‘zlarining taklif va mulohazalarini bildirdilar.
Uchrashuv yakunida 2020 yilda Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi tadqiqotlar dasturi asosida yaqin hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

Эксперты Центра представили свои оценки возможных последствий вступления Узбекистана в ЕАЭС, а также рассказали о влиянии изменений торговой политики как на макроэкономические показатели Узбекистана, так и отдельные отрасли.
16 декабря в Центре экономических исследований и реформ (ЦЭИР) при Администрации Президента Республики Узбекистан состоялась встреча с Группой Всемирного Банка. Данная встреча организована в рамках миссии Всемирного Банка под руководством г-на Сандипа Махаджан (руководителя практики по макроэкономике, торговле и инвестициям).
В ходе встречи, руководством ЦЭИР особо подчёркнута роль нового Центра, в частности, гостей проинформировали о текущих исследованиях, которые ведутся научными сотрудниками. Отмечалось, что ведется масштабная работа по оценке воздействия и детальному анализу интеграционных процессов в рамках Евразийского экономического союза (ЕАЭС), проводится аналитическая работа как вступление может сказаться на той или иной отрасли экономики Узбекистана.
Справочно: В настоящее время экспертами ЦЭИР проводится оценка возможных последствий вступления Узбекистана в ЕАЭС и их влияния на развитие различных отраслей экономики Узбекистана.
В свою очередь, члены миссии Всемирного Банка выразили особую заинтересованность в данном исследовании. Вместе с тем, гости отметили, что последние изменения и реализуемые в Узбекистане реформы по совершенствованию государственного управления, очень важны и своевременны.
В ходе встречи были также обсуждены варианты для поддержания хода проведения реформ, инициированных в 2017 г. в Узбекистане, в последующие 3-5 лет.
Справочно: Миссия ВБ находится с визитом в Узбекистане с целью начала подготовки второй Систематической диагностики страны по Узбекистану (СДС-2) и третьего Проекта поддержки финансирования политики реформ (DPO-3). СДС представляет собой всесторонний обзор препятствий, сдерживающих сокращение уровня бедности и рост благосостояния всех слоев населения.
Сотрудники ЦЭИР дали свои предложения и видения по ключевым направлениям реформ Правительства Узбекистана в 2020 г., в частности по вопросам либерализации торговли, развития экономики на макро и микро уровне, макроэкономической политики, инвестиций, инфраструктуры и социально-экономического развития регионов, развитию конкуренции, дальнейшей стратегии развития сельского хозяйства, сферы услуг и др.
По итогам встречи достигнута договоренность об установлении дальнейшего тесного сотрудничества между сторонами на основе программы исследований ЦЭИР в 2020 г.