Ўзбекистонда 2025 йил якунлари бўйича камбағаллик даражаси ва аҳоли даромадлари таҳлили (+инфографика)
Миллий статистика қўмитаси Жаҳон банки билан ҳамкорликда ўтказилган кузатув натижаларига кўра, Ўзбекистонда 2025 йил якунлари бўйича камбағаллик даражаси 3,1 фоиз пунктга қисқариб, 5,8 фоизни ташкил этди.
Ўзбекистонда камбағаллик даражасини ҳисоблаш методологияси Жаҳон Банкининг тавсиясига кўра 16 мингта уй хўжаликлари бюджетини ўрганиш асосида амалга оширилади.
Ўзбекистонда камбағаллик даражаси
2023 йилда республикада камбағаллик даражаси 14 фоиздан 11 фоизга, 2024 йилда 8,9 фоизга, 2025 йилда эса 5,8 фоизгача қисқарди. Натижада жорий йилда эҳтиёжманд 302 минг оила камбағалликдан чиқарилди. Камбағаллик даражасининг пасайиши республиканинг барча ҳудудларида кузатилмоқда.
Энг юқори натижалар Жиззах (11,8%дан 5,8%гача пасайиш), Хоразм (11,9%дан 6,7%гача), Сирдарё (11,3%дан 6,2%гача) вилоятлари, Қорақалпоғистон Республикаси (10,8%дан 6,6%гача) ҳамда Тошкент шаҳрида (7,3%дан 3,5%гача) кузатилди.
Камбағаллик даражаси шаҳарларда кўпроқ қисқариб, 5,2%ни (2024 йилда 8,6%) ташкил этган бўлса, қишлоқ ҳудудларида 6,4%ни (2024 йилда 9,2%) ташкил этди.
Ҳисоб-китобларга кўра, бугунги кунда республикада камбағал аҳоли сони 2,2 миллион нафарни ташкил қилади. Ҳудудлар кесимида камбағаллар сони энг кўп Самарқанд (265 минг нафар), Фарғона (239 минг нафар), Қашқадарё (238 минг нафар) ва Андижон (214 минг нафар) вилоятларига тўғри келмоқда.
Аҳоли даромадлари таркиби
Мамлакатда аҳоли даромадлари таркиби таҳлили ижобий ўзгаришларни намоён этмоқда. Даромадларнинг асосий манбалари меҳнатдан олинган даромадлар, ижтимоий тўловлар, пенсиялар ва қишлоқ хўжалигидан олинган даромадларга тўғри келмоқда.
Аҳоли жон бошига ўртача ойлик даромадлар 2,6 млн сўмни ташкил этиб, унинг таркибида меҳнат фаолиятидан олинган даромадлар – 72,6% (2024 йилда – 67,7%), кексалик пенсияси – 11,8% (12,2%), қишлоқ хўжалиги – 10,1% (12,7%), ижтимоий ёрдам – 1,6% (2,2%) ва бошқа даромадлар – 3,9% га (5,2%) тенг бўлди.
Мамлакатда “Хитой тажрибаси” асосида Янги ёндашувларнинг амалиётга жорий этилиши (17.01.2025 йилдаги ПҚ-12 – сон қарорга мувофиқ) юқори даромадли иш ўринларини яратиш ва камбағалликни қисқартиришда муҳим омил бўлди.
Жумладан, жорий йилда:
- экспортчи корхоналар иштирокида “Компания – кооператив – деҳқон хўжалиги” тамойили асосида 484 та кооператив ташкил этилиб, уларга 15,7 минг нафар камбағал оила аъзолари жалб қилинди;
- ўрмон фонди ерларидан 8,7 мингта камбағал оилага кўчатхона ташкил этиш ва доривор ўсимликлар етиштириш учун 21 минг гектар ер майдони ижара асосида ажратиб берилди;
- 2,3 мингта камбағал оилаларга ўзи етиштирган маҳсулотини сотиш учун деҳқон бозорлари ва супермаркетлардан 7,5 минг кв.м. махсус савдо жойлари ажратилди;
- 12 та янги “туризм маҳаллалари”ни ташкил этиш ҳамда 40 та маҳаллада туризм хизматларини ривожлантириш орқали 1,3 минг нафар камбағал оила аъзолари бандлиги таъминланди.
Шунингдек, Сайхунобод тажрибаси бўйича маҳаллаларда қиймати 18 трлн сўмлик 394 мингдан ортиқ микролойиҳалар амалга оширилиб, бу орқали республикада жами 809 минг кишининг бандлиги таъминланди.
2025 йилнинг 11 ойида тадбиркорлик ташаббусларини қўллаб-қувватлаш учун 127,1 триллион сўм кредит ажратилди. Бу маблағнинг 27,7 трлн сўми тадбиркорлик дастурларига, жумладан, 4 трлн сўм “Оилавий тадбиркорлик”, 6,6 трлн сўм “Кичик бизнесни қўллаб-қувватлаш”, 4,4 трлн сўм “Бизнесга биринчи қадам” ва 13 трлн сўм “Маҳалла лойиҳаси”га йўналтирилган.
Аҳоли даромадлари тақсимоти ва тенгсизлик даражаси
Мамлакатда амалга оширилаётган ижтимоий сиёсат натижасида аҳоли даромадлари ўртасидаги тенгсизликнинг сезиларли қисқариши кузатилмоқда. Хусусан, аҳолининг энг юқори (1-квинтил) ва энг кам (5-квинтил) даромадга эга гуруҳлари ўртасидаги тафовут 2024 йилдаги 6,3 баравардан 5,7 бараваргача қисқарди.
Ушбу ижобий динамика аҳолининг кам таъминланган қатлами даромадларининг юқори суръатларда ўсиши ҳисобига таъминланди. Таҳлилларга кўра, энг кам таъминланган гуруҳ даромадлари 26%га ошган, бой қатлам даромадлари эса 13%га ошган.
Даромадлар тенгсизлигини ифодаловчи Жини коэффициенти 2024 йилдаги 0,35дан 2025 йилда 0,33га пасайган. Жини коэффициентининг камайиши асосан Тошкент шаҳри – 0,26 (2024 й. – 0,32), Сирдарё вилояти – 0,28 (0,32) ва Қорақалпоғистон Республикасида – 0,28 (0,32) кузатилди.
Ўзбекистонда камбағаллик даражасини баҳолаш 2020 йилдан буён доимий асосда ўтказиб келинмоқда ва аҳоли турмуш даражаси, яшаш шароити ва сифати тўғрисидаги муҳим маълумот манбаи бўлиб хизмат қилади, шунингдек, мамлакатдаги монетар камбағаллик даражасини баҳолашнинг ягона ахборот манбаи ҳисобланади.

По результатам обследования, проведённого Национальным комитетом по статистике совместно с Всемирным банком, в 2025 году уровень бедности в Узбекистане составил 5,8%, что на 3,1 процентных пункта ниже показателя предыдущего года.
Методология расчёта уровня бедности в Узбекистане осуществляется на основе рекомендаций Всемирного банка и основывается на обследовании бюджетов 16 тысяч домохозяйств.
Уровень бедности в Узбекистане
В 2023 году уровень бедности в республике снизился с 14% до 11%, в 2024 году - до 8,9%, а в 2025 году - до 5,8%. В результате в текущем году из состояния бедности было выведено 302 тысяч нуждающихся семей.
Сокращение уровня было бедности отмечено во всех регионах республики.
Наиболее заметное снижение бедности отмечено в Джизакской (с 11,8% до 5,8%), Хорезмской (с 11,9% до 6,7%), Сырдарьинской (с 11,3% до 6,2%) областях, Республике Каракалпакстан (с 10,8% до 6,6%), а также в городе Ташкенте (с 7,3% до 3,5%).
Наиболее выражено снижение бедности было в городских территориях, где показатель составил 5,2% (8,6% в 2024 г.). В сельской местности уровень бедности показатель снизился до 6,4% (9,2%).
По оценкам, численность населения, находящегося за чертой бедности, в настоящее время составляет 2,2 млн человек. В разрезе регионов наибольшее количество бедных проживает в Самаркандской области (265 тыс. человек), а также в Ферганской (239 тыс.), Кашкадарьинской (238 тыс.) и Андижанской (214 тыс.) областях.
Структура доходов населения
Анализ структуры доходов населения в республике свидетельствует о позитивных изменениях. Основными источниками доходов остаются доходы от трудовой деятельности, социальные выплаты, пенсии, а также доходы от сельского хозяйства.
Согласно данным, среднемесячный доход на душу населения составил 2,6 млн сумов. Анализ структуры доходов показывает, что основным источником остается доход от трудовой деятельности – 72,6%, что заметно выше уровня предыдущего года (67,7%). Следующую часть совокупных доходов населения составляют пенсии по возрасту – 11,8% (12,2%), а также доходы от сельского хозяйства – 10,1% (12,7%), социальной помощи – 1,6% (2,2%) и прочих доходов – 3,9% (5,2%).
В целом наблюдается снижение зависимости домохозяйств от трансфертов и рост роли доходов от занятости.
Важным фактором в создании высокодоходных рабочих мест и сокращении бедности стало внедрение новых подходов, основанных на международном опыте, включая подход основанный на «китайской модели» (№ПП-12 от 17 янв. 2025 г. ). Принятые меры ориентированы на расширение экономических возможностей уязвимых групп населения, повышение их вовлечённости в предпринимательскую и производственную деятельность, а также формирование устойчивых источников дохода на местах.
В частности, в текущем году при участии экспортно ориентированных предприятий по принципу «компания – кооператив – дехканское хозяйство» было создано 484 кооператива, к деятельности которых привлечены 15,7 тыс. членов малообеспеченных семей. Одновременно на землях лесного фонда 8,7 тыс. малообеспеченных семей на правах аренды выделено 21 тыс. гектаров для выращивания лекарственных растений. Для 2,3 тыс. семей, реализующих продукцию собственного производства, предоставлено 7,5 тыс. кв. м специализированных торговых площадей на дехканских рынках и в супермаркетах.
Дополнительные возможности занятости обеспечены через создание 12 «туристических махаллей» и развитие туристических услуг в 40 махаллях, что позволило трудоустроить 1,3 тыс. членов малообеспеченных семей.
В рамках «Сайхунободского опыта» в махаллях реализовано свыше 394 тыс. микропроектов общей стоимостью 18 трлн сумов, что позволило обеспечить занятость 809 тыс. человек по всей республике.
Финансовая поддержка предпринимательской активности также была существенно расширена. За 11 месяцев 2025 года на поддержку предпринимательских инициатив было направлено около 127,1 трлн сумов кредитных средств. Из этого объёма 27,7 трлн сумов выделено в рамках программ поддержки предпринимательства, в том числе 13 трлн сумов по программе «Проект махалли» («Махалла лойихаси»), 6,6 трлн сумов на поддержку малого бизнеса, 4,4 трлн сумов в рамках программы «Первый шаг в бизнес» и еще 4 трлн сумов по программе «Семейнго предпринимательства».
Уровень неравенства
В результате реализуемой социальной политики наблюдается заметное сокращение неравенства в доходах населения. В частности, разрыв между группами населения с наибольшими доходами (1-й квинтиль) и наименьшими доходами (5-й квинтиль) сократился с 6,3 раза в 2024 году до 5,7 раза .
Положительная динамика обусловлена опережающим ростом доходов уязвимых групп населения. Согласно оценкам, доходы наименее обеспеченных групп увеличились на 26%, тогда как доходы наиболее обеспеченного слоя выросли на 13%.
Сокращение неравенства отражается в снижении коэффициента Джини с 0,35 до 0,33. Наиболее заметное улучшение отмечено в городе Ташкенте, где коэффициент Джини снизился до 0,26 (с 0,32 годом ранее), а также в Сырдарьинской области и Республике Каракалпакстан – до 0,28 (с 0,32).
Оценка уровня бедности в Узбекистане проводится на регулярной основе, начиная с 2020 года и служит ключевым источником данных об уровне жизни и условиях проживания населения, а также официальной базой для расчёта монетарной бедности.