Мамлакат иқтисодиётининг барқарорлиги кўплаб омилларга, иқтисодий сиёсат чораларига, шунингдек, минтақадаги ва умуман мамлакатдаги ишбилармонлик фаолияти ва у билан боғлиқ истеъмолчилар кайфиятига боғлиқ.
Бу борада, айниқса, коронавирус пандемиясининг Ўзбекистонда ҳамда бутун дунёда тарқалиши натижасида юзага келган инқироз шароитида Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (Марказ) экспертлари ҳар ой вилоят ва туман даражаларида тадбиркорлик фаолияти ҳолати бўйича ойлик мониторингини амалга оширмоқда.
Мониторинг натижалари шуни кўрсатдики, жорий йилнинг 1 февралидан 28 февралигача бўлган даврда солиқ тушумлари ҳажми жорий йилнинг шу даврига нисбатан 8,2 фоизга ўсди.
Шу билан бирга, солиқ тушумларининг сезиларли даражада ўсиши Қашқадарё (38,3 фоизга), Aндижон (32,4 фоизга), Бухоро (17,6 фоизга) вилоятлари ва Қорақалпоғистон Республикасида (9,0 фоизга) кузатилди.
Солиқ тушумларининг ўсиши пандемиядан кейин ишбилармонлик фаолияти тикланганидан ҳамда аҳоли ва бизнесга солиқ юкини оширмасдан солиқ йиғиш кўпайганлигидан далолат беради.
Пандемия тадбиркорлик субъектларининг молиявий-хўжалик фаолиятига салбий таъсир кўрсатди. Хўжалик юритувчи субъектларни қўллаб-қувватлаш бўйича давлат томонидан кўрилган чора-тадбирлар давлат бюджети даромадларини таъминлаш билан боғлиқ ноқулай вазиятни олдини олишга ёрдам берди.
Таҳлил қилинаётган даврда божхона тўловларидан тушумлар жорий йилнинг шу даврига нисбатан 3,7 фоизга ошди.
Божхона тушумларининг Ўзбекистон ҳудудлари орасида энг катта ўсиши Сурхондарё (83,2 фоизга), Хоразм (47,1 фоизга) ва Фарғона (19,2 фоизга) вилоятларида қайд этилди.
Бугунги кунда Ўзбекистон дунёнинг деярли барча давлатлари билан савдо алоқаларини тиклади. Ташқи савдо айланмасининг энг катта ҳажми Хитой, Россия ва Қозоғистон билан қайд этилди. Ўз навбатида, ташқи савдо фаолиятининг ўсиши ва аҳолидан ички талабнинг ошиши божхона тушумларини кўпайтиришга имкон берди.
Давлат божхона қўмитаси маълумотларига кўра, йил бошидан буён товарларни экспорт қилиш ҳажми 11,3 фоизга ўсди. Товарлар экспорти ҳажмининг ўсиши Бухоро (71,2%), Сурхондарё (39,0%), Навоий (34,9%), Хоразм (28,1%) вилоятларига тўғри келди.
Ўзбекистон экспортининг анъанавий маҳсулотларига ташқи талабнинг ошиши товарлар экспортининг босқичма-босқич ўсишига олиб келди, бу эса пандемиянинг ўткир босқичидан кейин жаҳон иқтисодиёти босқичма-босқич барқарорлашаётганидан далолат беради.
Ўтган ой давомида тижорат банклари томонидан берилган кредитлар ҳажми 46,5 фоизга ўсди. Берилган кредитлар ҳажмининг энг катта ўсиши Фарғона (2,3 баробар) Навоий (97,9%) ва Хоразм (95,8%) вилоятларида ва Қорақалпоғистон Республикасида (2,6 баравар) кузатилмоқда.
Ўзбекистонда кредит бериш ҳажмининг ўсиши республика ва ҳудудларда бизнес тузилмалари фаоллигининг ошганлигини изоҳлайди.
Ушбу даврда республикада 9508 та янги тадбиркорлик субъектлари ташкил этилди, уларнинг энг кўп сони Қашқадарё (1030), Самарқанд (888), Тошкент (768) вилоятларида ва Тошкент (1558) шаҳрида рўйхатдан ўтган.
Таҳлил қилинаётган даврда Ўзбекистон республика товар-хомашё биржасидаги битимлар ҳажми 15,2 фоизга ўсди.
Ушбу даврда республиканинг барча ҳудудларида биржа фаоллигининг ўсиши қайд этилди. Жумладан, Қашқадарё (49,9 фоизга), Наманган (48,2 фоизга), Сурхондарё (44,6 фоизга) ва Тошкент (36,5 фоизга) вилоятларида сезиларли ўсиш кузатилмоқда.
Ушбу ҳудудларда битимлар ҳажмининг ўсиши пахта толаси, бензин, пахта уруғлари, дизел ёқилғиси, қурилиш материаллари, цемент маҳсулотлари, шакар, ўсимлик мойи ва полиетилен каби товарларни сотиш ҳажмининг ошиши билан таъминланди. Бу юридик шахслар фаолиятининг ўсиши ва натижада аҳоли даромадларининг босқичма-босқич ўсиб боришини кўрсатади, бу эса ўз навбатида иқтисодий жараёнлар ва бизнес тузилмалари фаоллигини рағбатлантиради.
Карантин чекловлари бекор қилингандан сўнг, Ўзбекистонда иқтисодий фаолиятнинг босқичма-босқич тикланиши кузатилди. Бу, биринчи навбатда, ҳукумат томонидан инқирознинг кескин даврида иқтисодиётнинг барча соҳаларини қўллаб-қувватлаш бўйича амалга оширилган кенг кўламли чора-тадбирлар билан боғлиқ бўлиб, бу иқтисодий ўсишнинг ижобий суръатларини сақлаб қолиш ва мамлакатда ишбилармон доираларнинг ижобий динамикасини таъминлаш имконини берди.
Бизнеснинг жорий харажатларини максимал даражада камайтиришга қаратилган бизнес ва аҳолини қўллаб-қувватлаш дастурларига солиқлар, мол-мулк ижараси, кредитларни тўлаш бўйича кечикишлар берилди, текширувларга мораторий жорий этилди, имтиёзли кредитлар тақдим этилди, дастурларни амалга ошириш энг кўп зарар кўрган тармоқларни, шу жумладан, туризмни қўллаб-қувватлашни бошлади.
2021 йилда босқичма-босқич иқтисодий тикланишни ҳар ой Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази томонидан ўтказиладиган Ўзбекистондаги ишбилармонлик муҳитининг ҳолатини баҳолаш бўйича корхоналар ўртасида ўтказилган сўров натижалари ҳам тасдиқлайди. Тадқиқот республика бўйлаб тадбиркорлар кайфиятини акс эттиради.

Стабильность экономики страны зависит от множества факторов, мер экономической политики, а также состояния бизнес-активности и связанных с ней потребительских настроений как в регионе, так и в стране в целом.
В этой связи экспертами Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР) осуществляется ежемесячный мониторинг состояния бизнес-активности на региональном и районном уровне.
Результаты мониторинга показали, что объем налоговых поступлений республики в период с 1 февраля по 28 февраля т.г. вырос на 8,2% по сравнению с аналогичным периодом прошлого месяца т.г. При этом, значительный рост налоговых поступлений отмечен в Кашкадарьинской (на 38,3%), Андижанской (на 32,4%), Бухарской (на 17,6%) областях и в Республике Каракалпакстан (на 9,0%).
Увеличение налоговых поступлений говорит о восстановлении деловой активности после пандемии и повышении собираемости налогов без увеличения фискальной нагрузки для населения и бизнеса.
Пандемия оказала достаточно негативное влияние на финансово-хозяйственную деятельность субъектов предпринимательства. Однако, принятые со стороны государства меры поддержки хозсубъектов помогли избежать неблагоприятной ситуации с обеспечением доходов госбюджета.
Поступления по таможенным платежам за анализируемый период увеличились на 3,7%. Наибольший рост объема поступлений отмечался в Сурхандарьинской (на 83,2%), Хорезмской (на 47,1%) и Ферганской (на 19,2%) областях.
На сегодня Узбекистан восстановил торговые отношения почти со всеми странами мира. Наибольший объем внешнеторгового оборота зафиксирован с Китаем, Россией и Казахстаном. В свою очередь, рост активности внешней торговли и повышение внутреннего спроса со стороны населения позволил увеличить таможенные поступления.
По данным Государственного таможенного комитета объем экспорта товаров увеличился на 11,3%. Рост объемов экспорта товаров составил в Бухарской (на 71,2%), Сурхандарьинской (на 39,0%), Навоийской (на 34,9%), Хорезмской (на 28,1%).
Увеличение внешнего спроса на традиционные статьи узбекского экспорта, привело к постепенному увеличению экспорта товаров, что говорит о постепенной стабилизации мировой экономики после острой фазы пандемии.
Объем выданных кредитов коммерческих банков за прошлый месяц вырос на 46,5%. Наибольший рост объёмов выданных кредитов наблюдается в Ферганской (в 2,3 раз) Навоийской (на 97,9%) и Хорезмской (на 95,8%) областях и в Республике Каракалпакстан (в 2,6 раз).
Рост кредитования в Узбекистане поддерживается за счет спроса в регионах и повышением активности бизнес-структур.
В течение данного периода создано 9 508 новых субъектов предпринимательства, наибольшее количество которых зарегистрировано в Кашкадарьинской (1 030), Самаркандской (888), Ташкентской (768) областях и в г. Ташкент (1 558).
Объем сделок на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже за анализируемый период вырос на 15,2%.
Значительный рост биржевой активности наблюдается в Кашкадарьинской (на 49,9%), Наманганской (на 48,2%), Сурхандарьинской (на 44,6%) и Ташкентской (на 36,5%) областях.
Рост объёмов сделок в этих регионах обеспечен за счет увеличения продажи таких товаров как, хлопково-волокно, бензин семена хлопчатника, дизель, строительные материалы, цементная продукция, сахар, растительное масло и полиэтилен. Это говорит о росте активности юридических лиц и как следствие постепенного роста доходов населения, что в свою очередь стимулирует экономические процессы и активность бизнес-структур.
После снятия карантинных ограничений в Узбекистане наблюдалось постепенное восстановление экономической активности. Это связано в первую очередь, с предпринятыми со стороны правительства, в течении острой фазы кризиса, масштабными мерами поддержки всех отраслей экономики, которые позволили сохранить положительные темпы экономического роста и обеспечили положительную динамику деятельности бизнес-сообщества в стране.
Ограничить спад в экономике и обеспечить ее дальнейшее восстановление позволили Программы поддержки бизнеса и населения, направленные на максимальное снижение текущих издержек бизнеса, предоставлены отсрочки по налогам, аренде имущества, выплате кредитов, введен мораторий на проверки, организовано предоставление льготных кредитов, начата реализация программ поддержки наиболее пострадавших отраслей, в том числе туристической.