Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар марказининг (Марказ) янги прогнозларига кўра, Ўзбекистон иқтисодиётининг 2023 йилги ўсиши йилнинг 1-чораги даражасида давом этади. Жорий йилнинг август ойида эълон қилинган Марказ прогнози 5,5% даражасида ўсишни кўрсатган.
2023 йил учун прогноз ХВФ томонидан тавсия этилган замонавий прогнозлаш воситалари асосида тайёрланган.
2023 йилнинг январь-сентябрь ойларида ўтган йилнинг шу даврига нисбатан саноат ва хизмат кўрсатиш соҳасида фаоллик сезиларли даражада ошди, бу Google қидирувларининг "Бизнес ва саноат" (17% га), "Автотранспорт воситалари" (17%), "Харидлар "(18%) тоифалари ҳамда "Озиқ-овқат ва ичимликлар" (29%) бўйича сўровларнинг кўпайиши билан боғлиқ.
Шуни таъкидлаш керакки, 2023 йилнинг 1-ярми учун Марказ прогнози юқори аниқликни кўрсатди, ЯИМнинг кутилаётган ўсиши Статистика агентлигининг якуний натижасига нисбатан атиги 0,05 фоиз пунктга оғишди.
Жорий йилнинг тўққиз ойи якунларига кўра, саноатда (ўсиш 5,7%га), бозор хизматлари (12,1%га) ва ташқи иқтисодий фаолият соҳасида (экспортнинг ўсиши 23,5%га) ижобий динамика кузатилди.
Шу билан бирга, жорий йилнинг сентябрь ойида Ишбилармонлик фаоллиги индекси ўтган ойга нисбатан 7,3%га ошди, бу эса хўжалик юритувчи субъектларнинг банк ҳисобварақларидаги операциялар сони (ўсиш 2,8%), товар-хом ашё биржасида хом ашё сотиб олиш жадаллиги (13,8%) фаолият кўрсатаётган хўжалик юритувчи субъектлар бўйича компонентлар (1,5%) даражасидаги ўзгаришларга боғлиқ бўлган.
Ўзбекистоннинг 2023 йилги ЯИМ прогнози
Ҳисоб-китобларга кўра, йил якунига қадар иқтисодий ўсишнинг асосий омиллари иқтисодий тармоқларни қўллаб-қувватлашга қаратилган давлат иқтисодий сиёсати, барқарор ташқи савдо, шунингдек, таркибий ислоҳотлар ва инвестицияларнинг кўпайиши натижасида иқтисодиёт тармоқларида маҳсулдорликнинг ўсиши бўлади. Иқтисодиётнинг ижобий тенденциялари, шунингдек, қимматбаҳо металлар ва миснинг юқори жаҳон нархларини ўз ичига олади.
Прогнозларга кўра, ўтган йилга нисбатан якуний истеъмол харажатлари ва ялпи инвестициялар ҳажми мос равишда 4,8% ва 7,6% га ўсиши кутилмоқда. Ўтган йилга нисбатан товарлар ва хизматлар экспорти ҳажмининг ўсиши 20,8%, импорт 21,4%га баҳоланмоқда
Шу билан бирга, мамлакатнинг асосий савдо ҳамкорларининг иқтисодий фаоллиги ва трансчегаравий пул ўтказмалари ҳажмининг пасайиши хавфи мавжуд бўлиб, бу иқтисодий ўсишнинг пасайишига олиб келиши мумкин.
Умуман олганда, юқорида қайд этилган омилларни ҳисобга олган ҳолда, 2023 йил учун иқтисодий ўсишнинг прогноз йўналиши 5,4 – 5,6% оралиғида белгиланган.
2023 йилда Ўзбекистонда ЯИМнинг ҳафталик ўсиши прогноз қилинмоқда
Маълумот учун: Прогноз иккита ёндашувдан фойдаланган ҳолда амалга оширилди: жуда батафсил маълумотлар оқимига асосланган "Ноукастинг" ва макроиқтисодий секторларнинг (реал, фискал, ташқи иқтисодий ва пул-кредит) асосий хусусиятларини ўрганувчи ва уларнинг иқтисодиётнинг бошқа тармоқлари билан алоқасини тушунтирувчи "Молиявий дастурлаш ва сиёсат" (FPP).

По новым прогнозам, Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР) рост экономики Узбекистана на 2023 год сохранится на уровне 3-квартала 2022 года. Предыдущий прогноз ЦЭИР, выпущенный в августе текущего года, прогнозировал рост на уровне 5,5%.
Прогноз за 2023 год подготовлен на основе современных инструментов прогнозирования рекомендованных МВФ.
В январе-сентябре 2023 года отмечен значительный рост активности в промышленности и сфере услуг по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года, на что указывает увеличение поисковых запросов в Google по категориям «Бизнес и промышленность» (на 17%), «Автотранспортные средства» (17%), «Покупки» (18%) и «Продукты питания и напитки» (29%).
Следует отметить, что прогноз ЦЭИР за I-полугодие 2023 года показал высокую точность, с отклонением ожидаемого роста ВВП всего на 0,05 п.п. по сравнению с фактическими данными Агентства по статистике.
По итогам девяти месяцев т.г. положительная динамика наблюдалась в отрасли промышленности (рост на 5,7%), в сфере рыночных услуг (12,1%) и внешнеэкономической деятельности (рост экспорта на 23,5%).
Вместе с тем, индекс деловой активности в сентябре т.г. вырос на 7,3% по сравнению с предыдущим месяцем, за счет роста операций по банковским счетам хозсубъектов (рост на 2,8%), интенсивности закупки сырья на товарно-сырьевой бирже (13,8%), количества действующих хозсубъектов (1,5%).
Прогноз ВВП Узбекистана на 2023 год
Согласно оценкам, до конца года основными факторами роста экономики станут государственная экономическая политика, направленная на поддержку отраслей экономики, устойчивая внешняя торговля, а также рост производительности в секторах экономики в результате структурных реформ и увеличение инвестиций. Положительные тренды для экономики, также включают более высокие мировые цены на драгметаллы и медь.
По прогнозам, объем конечных потребительских расходов и валовых инвестиций по сравнению с предыдущим годом увеличится на 4,8% и 7,6% соответственно. Рост объема экспорта товаров и услуг по сравнению с предыдущим годом оценивается в размере на 20,8%, импорт – на 21,4%.
При этом, существуют риски снижения экономической активности основных торговых партнеров страны и объема трансграничных денежных переводов, которые могут привести к замедлению экономического роста.
В целом, учитывая вышеупомянутые факторы, прогнозный коридор экономического роста на 2023 года установлен в пределах 5,4 – 5,6%.
Справочно: Прогнозы осуществлены с использованием двух подходов «Ноукастинг», основанный на чрезвычайно подробных потоках обширных данных и «Финансовое программирование и политика» (FPP), который рассматривает основные характеристики макроэкономических секторов (реального, налогово- бюджетного, внешнеэкономического и денежно-кредитного) и объясняет их взаимосвязь с другими секторами экономики.