“J.P. Morgan” инвестиция банки “Ўзбекистоннинг қуёш каби кўтарилиши” номли таҳлилий ҳисоботини эълон қилди
“J.P. Morgan” инвестиция банки 2021 йилнинг 21 июнида Ўзбекистон Республикасига бағишланган “Uzbekistan: Soum’er Solstice” (“Ўзбекистоннинг қуёш каби кўтарилиши”) номли таҳлилий ҳисоботини эълон қилди, деб хабар бермоқда Молия вазирлиги матбуот хизмати.
Унга кўра, Ўзбекистон сўнгги 20 йил ичида Ўрта Осиё, Шарқий Европа, Яқин Шарқ ва Африка (CEEMEA) мамлакатлари орасида юқори ва барқарор ўсиш суръатига эриша олган саноқли мамлакатлардан бири бўлган.
Хусусан, республика иқтисодиёти сўнгги ўн йил мобайнида йилига ўртача 6 фоизга ўсиб борган ва бу билан кўпгина мамлакатларнинг “ҳаваси”га сазовор бўлган.
Улкан ислоҳотлар режаси келгусида сўнгги йиллардагидек ёки ундан ҳам юқори иқтисодий ўсишни таъминлайди.
“J.P. Morgan”га кўра, сўнгги йилларда Ўзбекистонда ислоҳотлар жадаллашувига эришилган, ушбу ислоҳотлар мамлакатнинг иқтисодий ўсиш салоҳиятини оширишга хизмат қилади.
Шу билан бирга, Ўзбекистон бозорларни эркинлаштириш, кенг кўламли хусусийлаштириш орқали давлатнинг иқтисодиётдаги улушини камайтириш каби ислоҳотлар остонасида турибди. Бунда халқаро молия институтлари кўмагидан кенг фойдаланилмоқда.
Давлат корхоналари ислоҳотига тўхталар экан, “J.P. Morgan” хусусийлаштириш иқтисодий наф олиб келишини, бироқ, у хатарлардан холи эмаслигини таъкидламоқда. Бунга Мустақил давлатлар ҳамдўстлигининг 1990 йиллардаги тажрибаси мисол қилиб келтирилган.
Шу сабабдан, Ўзбекистон Ҳукумати давлат корхоналарини қай тарзда хусусийлаштириши муҳимлиги айтилмоқда.
Ҳисоботга кўра, Ўзбекистон 2020 йилда иқтисодий инқирозга қарамай 1,6 фоиз ўсишни таъминлай олган. Шу билан бирга, Ўзбекистон иқтисодиёти 2021 йилда 8,1 фоиз, 2022 йилда
6,3 фоиз ўсишга эришади (“J.P. Morgan” прогнози Халқаро валюта жамғармаси ва бошқа халқаро молия ташкилотлар прогнозларидан юқори).
Ҳисоботда айтилишича, 2021 йилги иқтисодий ўсишга асосан қурилиш ва саноат тармоқлари ҳисса қўшади.
“J.P. Morgan”нинг таъкидлашича, Ўзбекистон фискал сиёсатдан иқтисодиётни бошқаришнинг асосий воситаси ўлароқ фойдаланади. Ҳукумат 2020 йилда консерватив фискал сиёсатни амалга оширди (умумий фискал тақчиллик аввал прогноз қилинган ЯИМнинг 7 фоизи ўрнига ЯИМнинг 4,4 фоизига тенг бўлди).
Ҳисоботга кўра, 2016 йилдан кейин давлат қарзи тез суръатлар билан ўсиши кузатилсада, Бюджет қонуни билан давлат қарзининг энг юқори миқдори (ЯИМга нисбатан 60 фоиз) белгиланлиги ва давлат қарзининг 60 фоизга етиши эҳтимоли пастлиги қайд этилган.
Кенгайиб бораётган жорий операциялар ҳисоби тақчиллигининг асосий сабаби ўлароқ иқтисодий ўсишни қўллаб-қувватлашга қаратилган чоралар ҳамда Ўзбекистоннинг “дунёга очилаётганлиги” кўрсатилмоқда.
“J.P. Morgan” прогнозларига кўра, олтин нархи 2022 йилга бориб 1 350 долларгача тушиши мумкин. Шу сабабдан, Ўзбекистон жорий операциялари ҳисоби тақчиллиги 2021 йилда ЯИМга нисбатан 4,5 фоизни, 2022 йилда ЯИМга нисбатан 8,5 фоизни ташкил этиши прогноз қилинмоқда.
“J.P. Morgan”нинг таъкидлашича, Ўзбекистон суверен халқаро облигациялари нархлари макроиқтисодий ҳолатнинг яхшиланаётганини акс эттиради. Хусусан, амалга оширилаётган таркибий ислоҳотлар инвесторлар “иштаҳаси”га ижобий таъсир кўрсатади.
Бироқ, ички капитал бозори кўлами кенгайтириш, даромадлилик эгри чизиғини узайтириш зарурати ва норезидентлар учун мавжуд чекловлар ҳам қайд этилган бўлиб, 2022 йилдан ички капитал бозорида ўзгариш кутилаётгани таъкидланган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 13 апрелдаги “Капитал бозорини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ-6207-сонли Фармони билан капитал бозорини, шу жумладан давлат қимматли қоғозлар бозорини ривожлантириш бўйича тегишли чора-тадбирлар режаси тасдиқланган.

Инвестиционный банк “J. P. Morgan” опубликовал аналитический отчет “Восход Узбекистана как Солнца”
21 июня 2021 года инвестиционный банк “J. P. Morgan” опубликовал аналитический отчет “Uzbekistan: Soum’er Solstice” (“Восход Узбекистана как Солнца"), посвященный Республике Узбекистан.
По его словам, за последние 20 лет Узбекистан стал одной из немногих стран, которые смогли достичь высоких и устойчивых темпов роста среди стран Центральной Азии, Восточной Европы, Ближнего Востока и Африки (SEEMEA).
В частности, за последнее десятилетие экономика республики росла в среднем на 6% в год, завоевав тем самым “заинтересованность”многих стран.
Амбициозный план реформ обеспечит такой же или даже более высокий экономический рост в будущем, как и в последние годы. “По словам J. P. Morgan, в последние годы в Узбекистане достигнуты темпы реформ, которые будут способствовать повышению потенциала экономического роста страны.
Вместе с тем Узбекистан находится на пороге таких реформ, как либерализация рынков, сокращение доли государства в экономике путем широкомасштабной приватизации. В этом широко используется поддержка международных финансовых институтов.
Остановившись на реформе государственных предприятий, “J. P. Morgan” утверждает, что приватизация приносит экономические выгоды, но она не застрахована от рисков. Примером может служить опыт Содружества Независимых Государств 1990-х годов.
В связи с этим, подчеркивается важность того, каким образом правительство Узбекистана приватизирует государственные предприятия.
Согласно отчету, Узбекистан в 2020 году, несмотря на экономический кризис, смог обеспечить рост на 1,6 процента. При этом, экономика Узбекистана в 2021 году вырастет на 8,1 процента, в 2022 году-на 6,3 процента (“Прогноз “J. P. Morgan” выше прогнозов МВФ и других международных финансовых организаций”).
В докладе говорится, что экономический рост в 2021 году будет в основном способствовать строительному и промышленному секторам.
“J. P. Morgan отметил, что Узбекистан использует фискальную политику в качестве основного инструмента управления экономикой. Правительство приняло консервативную фискальную политику в 2020 году (общий фискальный дефицит составил 4,4% ВВП вместо ранее прогнозируемых 7% ВВП).
В отчете отмечается, что, хотя государственный долг будет быстро расти после 2016 года, бюджетное законодательство установило самый высокий уровень государственного долга (60 процентов к ВВП), и вероятность того, что государственный долг достигнет 60 процентов, невелика.
Основной причиной растущего дефицита счета текущих операций являются меры, направленные на поддержку экономического роста, а также “открытие миру” Узбекистана.
По прогнозам “J. P. Morgan”, к 2022 году цена на золото может упасть до 1 350 долларов. В связи с этим прогнозируется, что дефицит счета текущих операций Узбекистана в 2021 году составит 4,5 процента к ВВП, в 2022 году-8,5 процента к ВВП.
“J.P. Morgan " отмечает, что цены на суверенные международные облигации Узбекистана отражают улучшение макроэкономической ситуации. В частности, положительно влияют на “аппетит”инвесторов проводимые структурные реформы.
Тем не менее, масштабирование внутреннего рынка капитала, необходимость продления кривой доходности и существующие ограничения для нерезидентов также были отмечены, подчеркивая, что с 2022 года ожидается изменение внутреннего рынка капитала.
Указом Президента Республики Узбекистан от 13 апреля 2021 года № УП-6207 “О мерах по дальнейшему развитию рынка капитала” утвержден соответствующий план мероприятий по развитию рынка капитала, в том числе рынка государственных ценных бумаг.