Тадбиркорлар ишбилармонлик муҳитининг ҳолатини қандай баҳоладилар - Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази сўрови
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (Марказ) томонидан ўтказилган сўров натижаларига кўра, 2022 йил декабрь ойида ишбилармонлик муҳитининг йиғма кўрсаткичи 4 пунктга ошди ва 57 пунктни ташкил этди, бу мамлакатдаги ишбилармонлик муҳитининг ҳолатини ижобий деб баҳолайди.
Маълумот учун: Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази ҳар ой мамлакат бўйлаб иқтисодиётнинг турли соҳаларини ифодаловчи 1000 нафар тадбиркор ўртасида сўров ўтказади.
Ишбилармонлик муҳитининг йиғма индекси жорий ҳолат ва кутиш кўрсаткичлари қийматлари асосида шакллантирилади. Улар, ўз навбатида, бизнесни бошлаш учун мавжуд тўсиқлар ҳақида ташвишланиш даражасини кўрсатади.
Декабр ойида қурилиш ва саноат тармоқларидаги кўрсаткичлар динамикаси йиғма индекснинг ўсишига сезиларли таъсир кўрсатди. Қишлоқ хўжалиги ва хизмат кўрсатиш соҳасида ҳам яхшиланишлар кузатилди.
Респондентларнинг 43 фоизи ўз бизнесининг ҳозирги ҳолатини "яхши" деб баҳолаган бўлса, "ёмон" деб қайд этганларнинг улуши 11%ни ташкил қилган. Корхоналарнинг 20 фоизи ишчилар сонини кўпайтирди ва тадбиркорларнинг 40 фоизи товарлар/хизматларга талабнинг ошишини қайд этди.
Декабрь ойида ишбилармонлик муҳитининг жорий ҳолати индикаторининг қиймати ўзгаришсиз қолди. Шунга қарамай, қурилиш соҳасида кўтарилиш кузатилди.
Кейинги 3 ой ичида бизнесни ривожлантириш истиқболларини кутиш кўрсаткичи 67 балл билан юқори даражада қолмоқда, бу қишлоқ хўжалиги соҳасида - 80 балл ва қурилиш соҳасида - 81 балл юқори оптимизм билан тасдиқланади.
Кейинги 3 ой ичида бизнеснинг умумий ҳолати яхшиланишини кутаётган тадбиркорларнинг улуши 75%ни ташкил этди, 64%и товар ва хизматларга талабнинг янада ошишини кутмоқда, яна 64%и ходимлар сонини кўпайтиришни режалаштирмоқда. 24% тадбиркорлар кейинги 3 ой ичида ўз товарлари/хизматлари нархларининг ошишини кутмоқдалар.
Умуман олганда, мавжуд вазият кўрсаткичлари ва тахминлар ўртасидаги боғлиқлик иқтисодий ривожланишдаги ижобий тенденция кейинги 3 ой ичида давом этишини англатади.
Кўрсаткичлардаги ўзгаришларни таҳлил қилиш
2022 йил декабрь ойида йиғма индикаторнинг ўсиши қисман мавсумийдир. Шунга ўхшаш тенденция 2020 ва 2021 йил ноябрдан декабргача, 2022 йилда бўлгани каби 11 баллни ташкил этди.
Бошқа томондан, бизнес юритишдаги турли тўсиқларнинг камайиши ҳам кўрсаткичларни яхшилаш омили бўлиши мумкин. Шундай қилиб, масалан, ҳар қандай тўсиқлар йўқлигини қайд этган респондентларнинг улуши 2%га ошди.
Бизнес юритиш қулайлигини таъкидлаган тадбиркорларнинг энг катта улуши хизмат кўрсатиш соҳасида 7 фоизга ошгани қайд этилди. Аксинча, қурилиш, қишлоқ хўжалиги ва саноат соҳаларида тўсиқлар тез-тез учраб туради.
Умуман олганда, республикада тадбиркорлар ер участкаларига кириш ва солиқ маъмуриятчилиги ҳақида камроқ ташвишлана бошладилар. Саноат соҳасида солиқ маъмурияти билан боғлиқ муаммолар сезиларли даражада камайди.
Қишлоқ хўжалигида ижобий динамика сув ва электр таъминотига киришни осонлаштириш билан тавсифланади, хусусан, уларни тўсиқ сифатида қайд этган респондентларнинг улуши 4 фоизга камайди. Қишлоқ хўжалиги, шунингдек, бошқа соҳалар орасида энг юқори оптимизм билан ажралиб туради, респондентларнинг 82 фоизи келгуси 3 ой ичида яхшиланишни кутмоқда.
Қурилиш соҳасида ер участкаларидан фойдаланиш билан боғлиқ муаммолар 10 фоизга камайди. Шу билан бирга, секторнинг молиялаштиришга бўлган эҳтиёжи бошқа соҳаларга нисбатан анча юқори бўлиб қолмоқда.
Хизмат кўрсатиш соҳасида тадбиркорлар ердан фойдаланиш, солиқ маъмурияти ва юқори солиқ ставкалари билан боғлиқ муаммолар ҳақида камроқ ташвишланмоқдалар.

По результатам опроса Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР), в декабре 2022 г. сводный индикатор бизнес-климата вырос на 4 пункта и составил 57 пунктов, что оценивает состояние бизнес-климата в стране как положительное.
Справочно: ЦЭИР ежемесячно проводит опрос среди 1 тыс. предпринимателей по всей стране, представляющих различные сектора экономики.
Сводный индекс бизнес-климата формируется на основе значений индикаторов текущего состояния и ожидания. Те, в свою очередь, демонстрируют уровень тревожности в отношении имеющихся препятствий в введении бизнеса.
В декабре на рост сводного индекса значительное влияние оказала динамика индикаторов в секторе строительства и промышленности. Улучшения также наблюдались в сельском хозяйстве и в сфере услуг.
43% респондентов оценили текущее состояние своего бизнеса как «хорошее», доля отметивших как «плохое» составила 11%.
20% предприятий увеличили количество работников, а 40% предпринимателей отметили рост спроса на товары/услуги.
В декабре, значение индикатора текущего состояния бизнес-климата осталось без изменений. Тем не менее, был зафиксирован скачок в сфере строительства.
Индикатор ожидания перспектив развития бизнеса в ближайшие 3 месяца остается на достаточно высоком уровне – 67 пунктов, что поддерживается высокой оптимистичностью в сфере сельского хозяйства – 80 пунктов и строительства – 81 пунктов.
Доля предпринимателей, ожидающих улучшение общего состояния бизнеса в ближайшие 3 месяца составила – 75%, 64% – ожидают дальнейшее повышение спроса на товары и услуги, еще 64% – планируют увеличить количество работников. 24% предпринимателей ожидают повышение цен на их товары/услуги в ближайшие 3 месяца.
Анализ изменений индикаторов
Рост сводного индикатора в декабре отчасти носит сезонный характер. Схожая тенденция наблюдалась с ноября по декабрь 2020 и 2021 гг. тогда, как и в 2022 г. рост составил 11 пунктов.
С другой стороны, сокращение различных препятствий в ведении бизнеса также может выступать фактором улучшения в индикаторах. Так, например, доля респондентов, отмечающих об отсутствии каких-либо препятствий выросла на 2%.
Наибольшая доля предпринимателей, отметившая облегчение в ведении бизнеса отмечена в секторе услуг, рост составил 7%. Напротив, в сфере строительства, сельского хозяйства и промышленности препятствия участились.
В целом по республике, предприниматели стали реже беспокоиться о доступе к земельным участкам и налоговом администрировании. Значительно сократились проблемы, связанные с налоговым администрированием в промышленном секторе.
В сельском хозяйстве позитивная динамика характеризуется облегчением доступа к водоснабжению и электроснабжению, в частности доля респондентов, отмечающих их в качестве препятствия, сократилась на 4%. Сельское хозяйство также выделяется наиболее высокой оптимистичностью среди других отраслей – 82% респондентов ожидают улучшения в ближайшие 3 месяца.
В строительном секторе на 10% сократились проблемы с доступом к земельным участкам. При этом потребность сектора в финансировании остается достаточно высокой по сравнению с другими отраслями.
В секторе услуг, предприниматели стали меньше беспокоиться о проблемах, связанных с доступом к земельным участкам, налоговым администрированием и высокими налоговыми ставками.