Ўзбекистон кўчмас мулк бозоридаги вазият қандай ривожланмоқда - Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази таҳлили
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази томонидан Ўзбекистондаги кўчмас мулк бозоридаги талабнинг ўзгариши доимий равишда таҳлил қилиб келинмоқда.
2022 йил январь ойида республика бўйича 17,7 мингта кўчмас мулк олди-сотди шартномалари расмийлаштирилди, бу 2021 йилнинг шу даврига нисбатан 2,4%га камроқ. Бироқ, 2020 йилнинг январь ойига нисбатан ўсиш суръати 15%ни ташкил этди.
Мутахассисларнинг фикрича, кўчмас мулк бозоридаги фаоллик ҳар йил бошида мунтазам равишда пасаяди, бу эса мавсумий омил билан боғлиқ. Январ ойида янги йил дам олишлари ва иш таътилларипайтида харидорлар одатда кўчмас мулкни қидирмайдилар. Баҳорга келиб, уй-жой бозоридаги фаоллик тикланади.
Ҳудудлар кесимида январь ойида энг юқори ўсиш суръатлари Қашқадарё (36,4 %), Фарғона (16 %), Сурхондарё (11,1 %) вилоятларида кузатилди.
Тошкент (-17,6 %) вилояти, Қорақалпоғистон (-14,4 %) ва Тошкент шаҳрида (-6,7 %) сезиларли камайиш қайд этилди.
1-расм. Кўчмас мулкни сотиб олиш ва сотиш бўйича расмийлаштирилган шартномалар сонининг ўзгариш индекси
2-расм. Тошкент ва Тошкент вилоятида кўчмас мулк олди-сотдиси бўйича тузилган шартномалар сони
Иккиламчи бозорда уй-жой нархларининг ўзгариши
Марказ ҳисоб-китобларига кўра, январь ойида иккиламчи бозорда уй-жой ўртача нархлари ўтган ойга нисбатан 1,4 %га ўсди (2021 йил декабрда ўзгармаган, ноябрда 1,2 %га кўтарилган эди).
Уй-жой нархларда энг юқори ўсиш суръатлари Фарғона (5,2 %), Андижон (5,0 %) ва Навоий (4,5 %) вилоятларида кузатилган бўлса, Жиззах (-4,2 %), Сурхондарё (-3,1 %), Наманган (-2,3 %) ва Сирдарё (-2,1 %) вилоятларида нархларда пасайиш қайд этилди.
Тошкент шаҳрида уй-жой нархлари 2,4 %га ўсди. Уй-жой нархларида энг катта ўсиш Мирзо Улуғбек (5,0 %) Миробод (4,5 %) ва Яшнобод (4,3 %) туманларида кузатилган бўлса, Учтепа (-1,4 %) ва Олмазор (0,7 %) туманларида уй-жой нархлари пасайган.
Марказий банк ҳисоб-китобларига кўра, 2021 йилда тижорат банклари томонидан қарийб 59,6 минг нафар фуқарога 9,8 трлн сўм миқдорида ипотека кредитлари ажратилган. Ушбу кўрсаткич 2020 йилга нисбатан 700 млрд. сўмга кўпроқ ҳисобланади.
2022 йил 1 январь ҳолатига кўра, ипотека кредитлари қолдиғи 35,8 трлн. сўмга етган. Ажратилган кредитларнинг 7,35 трлн. сўми бирламчи бозордаги уйларга, 2,44 трлн. сўми иккиламчи бозордаги уйлар учун йўналтирилган.

В январе 2022 года было заключено 17,7 тыс. договоров с недвижимостью, что на 2,4% меньше по сравнению с аналогичным периодом 2021 года. Однако, по отношению к январю 2020 года рост составил 15%.
Эксперты считают, что активность на рынке недвижимости регулярно снижается в начале каждого года, что связано с сезонным фактором. В январе покупатели в период новогодних каникул и отпусков обычно не занимаются поиском недвижимости. К весне активность на рынке жилья восстанавливается.
В разрезе регионов наиболее высокие темпы роста в январе наблюдались в Кашкадарьинской (36,4%), Ферганской (16%), Сурхандарьинской (11,1%) областях.
Снижение количества сделок на рынке недвижимости зафиксировано в Ташкентской области (-17,6%), Республике Каракалпакстан (-14,4%), а также в столице (-6,7%).
Количество заключенных договоров купли-продажи недвижимости в г.Ташкенте и Ташкентской области
Изменения активности на вторичном рынке жилья
По оценке ЦЭИР, средние цены на жилье на вторичном рынке в январе выросли на 1,4% по сравнению с предыдущим месяцем (в декабре не изменились, в ноябре рост составил 1,2%).
В разрезе регинов, наиболее высокие темпы роста цен на жилье наблюдались в Ферганской (5,2%), Андижанской (5,0%) и Навоийской (4,5%) областях, а в Джизакской (- 4,2%), Сурхандарьинской (-3,1%), Наманганской (-2,3%) и Сырдарьинской (-2,1%) областях зафиксировано снижение цен на жилье.
Эксперты отмечают, что цены на жилье в Ташкенте выросли на 2,4%. Наибольший рост цен на жилье наблюдался в Мирзо-Улугбекском (5,0%), Мирабадском (4,5%) и Яшнабадском (4,3%) районах. Незначительно цены снизились в Учтепинском (-1,4%) и Алмазарском (0,7%) районах столицы.
Согласно данным ЦБ РУз, за 2021 год коммерческими банками страны было выдано 59,6 тыс. ипотечных кредитов почти на 9,8 трлн сумов. Этот показатель на 700 миллиардов сумов больше, чем в 2020 году.
По состоянию на 1 января 2022 года остаток ипотечных кредитов составил 35,8 трлн сумов. Из выделенных кредитов на первичный рынок пришлось 7,35 трлн сумов, а объем вторичного рынка составил 2,44 трлн сумов.