15 октябрь куни пойтахтимиздаги Ёшлар ижод саройида “Камбағалликни қисқартириш, ижтимоий кўмакка муҳтож бўлган қатлам билан ишлаш тизими, “Темир дафтар”, “Аёллар дафтари” ва “Ёшлар дафтари” доирасида қилинган ишларнинг сарҳисобига бағишланган брифинг бўлиб ўтди.
Унда Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази, Марказий банк, Молия вазирлиги, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлиги ва Савдо-саноат палатаси раҳбар ва масъул ходимлари иштирок этишди.
Брифингда 2017-2021 йилларда макроиқтисодий барқарорликни таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш йўналишида амалга оширилган ислоҳотлар, уларнинг натижадорлиги, 2017-2021 йилларда банк тизимида амалга оширилган асосий ислоҳотлар, Бюджет очиқлиги, Ижтимоий ҳимоя, “Аёллар дафтари”, “Темир дафтар”, “Ёшлар дафтари” соҳасида амалга оширилаётган ишлар, Бизнесни қўллаб-қувватлаш ва уни сифат жиҳатидан янги босқичга олиб чиқиш борасида кўрилган асосий чоралар тўғрисида маърузалар тингланди.
Марказий банки раиси ўринбосари Беҳзод Ҳамраев аҳолини йиллар давомида қийнаб келган нақд пул муаммоси ечими қандай амалга оширилгани ва қандай натижаларга олиб келгани борасида айтиб ўтди.
“Ички валюта бозори ва нақд пул муомаласидаги муаммо ва тўсиқлар йиллар давомида инфляциянинг юқори икки хоналик сон даражасида шаклланишига олиб келиш билан бирга тадбиркорликни ривожлантиришга салбий таъсир кўрсатиб келган.
2017 йилда пул-кредит сиёсатини ривожлантиришда инфляцион таргетлаш режимини жорий қилишга қаратилган тайёргарлик ишлари бошланди ҳамда иқтисодиётда нархлар барқарорлигини таъминлаш Марказий банкнинг асосий вазифаси этиб белгиланиши, пул-кредит сиёсатини ривожлантиришдаги муҳим қадамлардан бири бўлди.
Мамлакатда нархлар барқарорлигини таъминлаш мақсадида 2020 йилдан пул-кредит сиёсатини инфляцияни таргетлаш режимига ўтказишнинг актив фазаси бошланиб, 2021 йилда инфляция даражасини 10 фоиз, 2023 йилда 5 фоиз даражадаги доимий инфляцион мақсадгача (таргетгача) пасайтириш белгиланди.
Бунда, пул-кредит сиёсатини инфляцион тергетлаш режимига мувофиқлаштириш мақсадида замонавий пул-кредит инструментлари тўплами жорий этилди.
Амалга оширилган ишлар натижасида, инфляция даражасини 2017 йил охиридаги йиллик 18,8 фоиздан 2020 йил охирида йиллик 11,1 фоизгача пасайтиришга эришилди”, дейди Беҳзод Ҳамраев.
Ҳудудлардаги асосий ижтимоий-иқтисодий муаммолар бу ишсизлик, даромадларнинг пойтахтга нисбатан пастлиги, камбағаллик. Ушбу муаммоларга ечим албатта тадбиркорликни ривожлантириш. Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси Раиси Адҳам Икрамов 5 йилда бу масалада амалга оширилган ишлар борасида айтиб ўтди.
“Тадбиркорлик фаолиятида текширишлар ўтказишга мораторий эълон қилиниши, валюта сиёсатининг эркинлаштирилиши, солиқ ва божхона маъмуриятчилигини ислоҳ қилиниши, солиқ юки ва солиқ турларининг қисқартирилиши, лицензия ва рухсатнома беришнинг соддалаштирилиши, ташқи иқтисодий фаолият эркинлаштирилиши, виза режимининг соддалаштирилиши ва қўшни давлатлар билан алоқаларнинг тикланиши – булар бизнесни қўллаб-қувватлаш ва уни сифат жиҳатидан янги босқичга олиб чиқиш борасида кўрилган асосий чоралар бўлди.
Шу билан бирга тадбиркорлик субъектлари ҳуқуқлари ва қонуний манфаатлари ҳимоясининг кучайтирилди, тадбиркорларнинг бизнес лойиҳаларини амалга ошириш учун молиявий кўмак дастурлари жорий этилди”, дейди Адҳам Икрамов.
Шунингдек, брифинг иштирокчиларининг “Охирги йилларда камбағаллик тушунчаси, бу мавзу атрофидаги фикрлар бот-бот қайтарилмоқда. Олдинлари бу муаммо ҳақида гапириш ҳаттоки таъқиқланган эди. Бугун эса очиқ айтилишига сабаб нима? Балким камбағаллар сони кўпайиб кетаётганидандир, балким бозор иқтисодиётига ўтиш ва либераллаштириш сиёсати камбағаллар ҳақида алоҳида қайғуриш кераклигини билдирар? – деган саволларига Молия вазирининг ўринбосари Одилбек Исаков жавоб берди.
“2020-2021 йилларда республикада камбағалликни қисқартириш воситаларининг асосий стратегик йўналишлари амалиётга жорий этилди. Биринчидан, мамлакатимизда камбағалликни қисқартиришнинг институционал асослари яратилиб, камбағалликни қисқартириш масалаларини мувофиқлаштирувчи вазирлик ҳамда ушбу йўналишда илмий-тадқиқот ишларини олиб борувчи илмий марказ ташкил этилди.
Иккинчидан, пандемия шароитида эҳтиёжманд аҳолини моддий ва номоддий қўллаб-қувватлаш мақсадида жойлардаги 4 та сектор, маҳалла органлари, кенг жамоатчилик вакиллари ҳамда депутатлар билан биргаликда камбағал ва моддий ёрдамга муҳтож оилалар рўйхати - “Темир дафтар” тизими ташкил этилди.
Учинчидан, Жаҳон банки ва БМТ Тараққиёт дастури каби халқаро ташкилотларнинг таклиф ва тавсиялари асосида Вазирлар Маҳкамасининг “Минимал истеъмол харажатлари қийматини ҳисоблаш тартибини амалиётга жорий этиш тўғрисида”ги қарори қабул қилинди”, – дея таъкидлади Одилбек Исаков.
Ушбу брифингни ўтказишдан мақсад, тегишли вазирлик ва идоралар иштирокида камбағалликни қисқартириш, ижтимоий кўмакка муҳтож бўлган қатлам билан ишлаш тизими, “Темир дафтар”, “Аёллар дафтари” ва “Ёшлар дафтари” доирасида қилинган ишларнинг сарҳисоб қилишдир.

Что сделано в Узбекистане в сфере сокращения бедности и работы с социально уязвимыми слоями населения
В мероприятии участвовали руководители и специалиста Центра экономических исследований и реформ, Центрального банка, Министерства финансов, Министерства экономического развития и сокращения бедности, Министерства по поддержке махалли и семьи, Торгово-промышленной палаты.
В ходе диалога участники проинформировали общественность и представителей СМИ о реформах, реализованных в направлении обеспечения макроэкономической стабильности и сокращения бедности, с акцентом на их результативность, основных изменениях в банковской системе в 2017–2021 годах, открытости бюджета, социальной защите, деятельности в рамках «железной», «женской» и «молодежной» тетрадей, мерах, принятых для поддержки бизнеса и вывода его на качественно новый уровень.
Заместитель председателя Центральной банка Бехзод Хамраев также рассказал о том, как удалось решить проблему с наличностью, которая на протяжении многих лет создавала трудности для населения, какие результаты достигнуты в этом направлении.
Существовавшие годами проблемы и преграды в обращении на внутреннем рынке валюты и наличных денег не только привели к формированию высокой двузначной инфляции, но и оказали негативное влияние на развитие предпринимательства, — отметил Бехзод Хамраев. — В 2017 году началась подготовка к введению режима инфляционного таргетирования развитии денежно-кредитной политики. Основной задачей Центрального банка было определено обеспечение ценовой стабильности в экономике, что стало одним из важных в развитии денежно-кредитной политики.
Для обеспечения ценовой стабильности в стране в 2020 году началась активная фаза перехода денежно-кредитной политики в режим таргетирования инфляции. Поставлена задача по снижению в 2021 году уровня инфляции до 10 процентов, в 2023 году предусмотрено снизить до 5-процентного уровня постоянной инфляции (до таргета).
В целях гармонизации денежно-кредитной политики с режимом таргетирования инфляции был введен набор современных монетарных инструментов. В результате проделанной работы, удалось снизить уровень инфляции с 18,8 % в конце 2017 года до 11,1 % в конце 2020 года, — сказал Бехзод Хамраев.
В числе основных социально-экономических проблем в регионах — безработица, низкие по сравнению со столицей доходы, бедность. Решением этих проблем, безусловно, является развитие предпринимательства. Председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана Адхам Икрамов рассказал о проделанной работе в этой сфере за последние пять лет.
Мораторий на проверки предпринимательской деятельности, либерализация валютной политики, реформа налогового и таможенного администрирования, снижение налоговой нагрузки и видов налогов, упрощение лицензирования и процессов выдачи разрешений, либерализация внешнеэкономической деятельности, упрощение визового режима и восстановление отношений с соседними странами — в числе основных мер, принятых для поддержки бизнеса и вывода его на качественно новый уровень, — отметил Адхам Икрамов. — Вместе с тем усилена защита прав и законных интересов субъектов хозяйствования, внедрены программы финансовой поддержки реализации бизнес-проектов предпринимателей.
По мнению участников диалога в последние годы звучат разные мнения о бедности, вокруг самого понятия. Раньше об этой проблеме даже говорить запрещалось. В чем причина того, что сегодня Узбекистан признал наличие бедности в стране, открыто говорит об этой проблеме? Возможно, количество бедных семей увеличивается? Или это означает, что в период перехода на рыночную экономику и политики либерализации необходимо особенно заботиться о бедных? На эти вопросы ответил заместитель министра финансов Одилбек Исаков.
В 2020—2021 годах в республике внедрены основные стратегические направления инструментов сокращения бедности, — отметил Одилбек Исаков. — Во-первых, в стране созданы институциональные основы для сокращения бедности, созданы министерство, координирующее вопросы сокращения бедности, и исследовательский центр для проведения исследований в этом направлении. Во-вторых, в целях материальной и нематериальной поддержки нуждающегося населения в условиях пандемии совместно с четырьмя секторами, органами махалли, представителями общественности и депутатами сформирован реестр бедных и нуждающихся в материальной помощи семей — создана система «железной тетради». В-третьих, на основе предложений и рекомендаций таких международных организаций, как Всемирный банк и Программа развития ООН, принято постановление Кабинета Министров «О внедрении в практику порядка расчета минимальных стоимости потребления».
Цель данного диалога с участием профильных министерств и ведомств — подведение итогов деятельности по сокращению бедности и работе с уязвимыми слоями населения, в том числе в рамках системы «железной», «женской» и «молодежной» тетрадей.