Инфографика: Сирдарё вилоятининг ижтимоий-иқтисодий ривожланиши (2017-2024)
Экспертлар вилоятнинг сўнгги йилларида юз берган фаол ислоҳотларнинг ижтимоий-иқтисодий ривожланишидаги асосий ўзгаришларини тақдим этди.
Сирдарё вилоятида Ўзбекистон аҳолисининг 2,5 фоизи истиқомат қилади ва унинг ер майдони бутун республика ҳудудининг қарийб 1 фоизини ташкил қилади.
Аммо, аҳоли сони камлиги ва ҳудудининг кичиклигига қарамай, ушбу вилоят ўзининг географик жойлашуви ва бир қатор хусусиятлари билан мамлакат иқтисодиётида муҳим рол ўйнайди.
Шимолда бу вилоят Қозоғистон билан, жанубда эса – Тожикистон билан чегарадош. Сирдарё республиканинг иккита томонидан икки давлат билан чегарадош бўлган учта вилоятидан биридир.
2017-2024 йиллар давомида вилоятнинг ялпи ҳудудий маҳсулоти (ЯҲМ) 40% га ошиб, 28,7 трлн. сўмни ташкил этди.
Шу давр мобайнида ЯҲМнинг саноат ва қурилиш соҳаси 26,6 фоиздан 34,5 фоизга ўсди.
Бозор хизматлари 2,7 баробарга кўпайиб, 1,6 трлн. сўмдан 11,8 трлн. сўмга етди.
Сўнгги саккиз йилда саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш 3,8 трлн. сўмдан 20,1 трлн. сўмга етиб, 1,5 баробарга ошди.
Қишлоқ хўжалиги соҳасида ўсиш 16,8 фоиз, яъни 5,5 трлн. сўмдан 15,7 трлн. сўмга етди.
Вилоятда фаолият кўрсатаётган корхоналар сони 1,5 баробарга, 2017 йилдаги 9,0 минг донадан 2024 йилда 13,4 минг донагача ўсди.
Инфратузилмани ривожлантириш соҳасида 2017-2024 йилларда 1 084 км сув таъминоти тармоқлари ётқизилди.

Инфографика: Социально-экономическое развитие Сырдарьинской области (2017-2024)
В Сырдарьинской области проживает 2,5% населения Узбекистана, а ее площадь составляет около 1% территории страны.
Однако, несмотря на небольшую численность населения и размеры, этот регион с его географическим положением и рядом особенностей играет важную роль в экономике страны.
На севере область граничит с Казахстаном, а на юге - с Таджикистаном. Сырдарья - одна из трех областей республики.
Валовой региональный продукт (ВРП) за 2017-2024 гг. увеличился на 40% и составил 28,7 трлн сумов.
За этот период доля промышленного и строительного сектора выросла с 26,6 процента до 34,5 процента.
Рынок услуг увеличился в 2,7 раза – с 1,6 трлн сумов до 11,8 трлн сумов.
Производство промышленной продукции за последние восемь лет выросло с 3,8 трлн сумов до 20,1 трлн сумов, увеличившись в 1,5 раза.
Рост в сельском хозяйстве составил 16,8 процента – с 5,5 трлн сумов до 15,7 трлн сумов.
Число действующих предприятий в регионе выросло в 1,5 раза – с 9,0 тыс. в 2017 году до 13,4 тыс. в 2024 году.
В сфере развития инфраструктуры за 2017-2024 гг. введено в действие 1 084 км водопроводных сетей.
За 8 лет в области было создано порядка 130 тыс. рабочих мест.
За этот же период в области введено в строй 1 478 тыс. кв.м. жилья, создано 8,6 тыс. мест в дошкольных учреждениях, 21,7 тыс. мест в школах, и 1,6 тыс. больничных коек.