Ўзбекистон ва Қозоғистон: қазиб олишдан ишлаб чиқаришгача кооперация имкониятлари
Эксперт саноат, қурилиш ва транспортдаги саъй-ҳаракатларни бирлаштириш, шунингдек, ташқи инвестицияларни қазиб олиш ва хом ашёга асосланган соҳалардан чуқур қайта ишлаш соҳаларига қайта тақсимлаш ва глобал қўшилган қиймат занжирларига интеграциялашиш муҳимлигини таъкидлади.
2024 йил 2 август куни Остана шаҳрида Ўзбекскистон-Қозоғистон эксперт кенгашининг биринчи йиғилиши бўлиб ўтди. Унда Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази директори Обид Хакимов Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасидаги иқтисодий, инвестицион ва кооперацион ҳамкорликнинг асосий ютуқлари ва истиқболлари ҳақида нутқ сўзлади.
О.Хакимов ўз нутқида сўнгги йилларда икки мамлакат ўртасида савдо-иқтисодий алоқаларнинг сезиларли даражада кенгайганини таъкидлади. Қозоғистон, тахминан, Ўзбекистоннинг ташқи иқтисодий шериклари орасида учинчи ўринни эгалламоқда, товар айирбошлашда 7% ҳиссага эга, шунингдек, Марказий Осиёда 62% ҳисса билан биринчи ўринни эгаллайди.
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази маълумотларига кўра, сўнгги етти йилда Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасидаги маҳсулот айирбошлаш 2,4 баробарга ошиб, 2023 йилда $4,5 миллиардга етди. Ўзбекистоннинг Қозоғистонга экспорт структурасида машиналар ва транспорт воситалари ҳажмининг деярли ярмидан кўпини ташкил этади.
Инвестициялар соҳасида, Марказ директори сўзларига кўра, барқарор ўсиш кузатилмоқда. 2023 йилда Қозоғистондан Ўзбекистонга тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар $202 миллионни ташкил этган, 2024 йилнинг биринчи ярмида эса уларнинг ҳажми $222 миллионга етган.
«Ўзбекистонда қозоғистонлик капиталига эга корхоналар сони 3,7 баробарга ошди, бу эса ҳамкорлик лойиҳаларига бўлган қизиқишнинг ортиб бораётганини тасдиқлайди», — деди Хакимов.
Кооперацион ҳамкорлик ҳам муҳим йўналиш сифатида қайд этилди. Обид Хакимов икки мамлакат 2030 йилга келиб ўз Ялпи ички маҳсулотларини икки баробарга оширишга интилаётганини таъкидлади, бу эса саноат, қурилиш ва транспорт каби соҳаларда кучларни бирлаштиришни талаб этади.
Обид Хакимов - «кооперацион ҳамкорликни кенгайтириш хорижий инвестицияларни хом ашё соҳаларидан қайта ишловчи соҳаларга йўналтиришга ёрдам беради, бу эса иқтисодийотларимизни глобал қўшилган қиймат занжирларига интеграциялайди».
Хулоса қилиб, Марказ директори таъкидлади, «Ўзбекистон ва Қозоғистоннинг кучларни бирлаштириши Марказий Осиё минтақасининг иқтисодий ривожланиши учун локомотив бўлади».

Выступая на экспертном совете, который прошел вчера в Астане, директор ЦЭИР Обид Хакимов заявил о необходимости углубления кооперационного сотрудничества Узбекистана и Казахстана. Он подчеркнул важность объединения усилий в промышленности, строительстве и транспорте, а также перераспределения иностранных инвестиций от добывающих отраслей к обрабатывающим для интеграции в глобальные цепочки добавленной стоимости.
2 августа 2024 года в г.Астане прошло первое заседание Узбекско-Казахстанского экспертного совета, на котором директор Центра экономических исследований и реформ Обид Хакимов представил ключевые достижения и перспективы экономического, инвестиционного и кооперационного сотрудничества между Узбекистаном и Казахстаном.
В своем выступлении О. Хакимов подчеркнул, что последние годы ознаменовались значительным расширением торгово-экономических связей между двумя странами. Казахстан, по оценкам, занимает третье место среди внешнеэкономических партнеров Узбекистана, с долей 7% в товарообороте, а также первое место в Центральной Азии с долей 62%. Эксперт отметил, что «взаимная торговля осуществляется без применения импортных пошлин в соответствии с Соглашением о свободной торговле», что создает благоприятные условия для дальнейшего роста.
По данным ЦЭИР, за последние семь лет товарооборот между Узбекистаном и Казахстаном увеличился в 2,4 раза, достигнув $4,5 млрд в 2023 году. В структуре экспорта Узбекистана в Казахстан почти половину объема заняли машины и транспортное оборудование, что свидетельствует о высоком уровне взаимодополняемости товаров.
В области инвестиций, по словам директора ЦЭИР, наблюдается устойчивый рост. В 2023 году прямые иностранные инвестиции из Казахстана в Узбекистан составили $202 млн, а за первое полугодие 2024 года их объем достиг $222 млн. «Количество предприятий с казахским капиталом на территории Узбекистана увеличилось в 3,7 раза, что подтверждает растущий интерес к совместным проектам», — отметил Хакимов.
Кооперационное сотрудничество также было обозначено как важное направление. Обид Хакимов отметил, что обе страны стремятся удвоить свои ВВП к 2030 году, что потребует объединения усилий в таких сферах, как промышленность, строительство и транспорт.
Он подчеркнул, что «расширение кооперационного взаимодействия будет способствовать перераспределению иностранных инвестиций от добывающих отраслей к обрабатывающим, что, в свою очередь, интегрирует наши экономики в глобальные цепочки добавленной стоимости».
В заключение, директор ЦЭИР подчеркнул, что «объединение усилий Узбекистана и Казахстана станет локомотивом экономического развития всего Центральноазиатского региона».