Солиқ қўмитаси ўтган даврлар учун ҳисобварақ-фактураларни шакллантириш имкониятини тақдим этди
Давлат солиқ қўмитаси томонидан жорий йилнинг 10 мартигача ўтган даврлар учун ҳисобварақ-фактурани шакллантириш имконияти берилади, дейилади ДСҚ берган хабарда.
Ҳисобварақ-фактура – товарлар ҳақиқатда жўнатилганлигини ёки хизматлар кўрсатилганлигини тасдиқловчи ҳужжат ҳисобланади. Ушбу бирламчи ҳужжатсиз товарларни (хизматларни) юклаб жўнатиш ва кирим қилиш солиққа оид ҳуқуқбузарлик (солиқ базасини яшириш) ҳисобланади.
Амалдаги қонунчиликка асосан ҳисобварақ-фактура товарлар жўнатилган (хизматлар кўрсатилган) календарь ойида тақдим этилиши шарт.
Давлат солиқ қўмитаси жорий йилнинг 1 апрелидан бошлаб ўтган даврлар учун ЭҲФларни расмийлаштириш бўйича барча чекловлар бекор қилинишини маълум қилади.
Шу билан бирга Солиқ кодексининг 223-моддасига асосан Солиқ базасини яшириш, яъни товарларни (хизматларни) реализация қилишдан олинган тушум суммасини ҳисобга олиш регистрларида акс эттирмаслик - яширилган солиқ базаси суммасининг 20 фоизи миқдорида жарима солишга сабаб бўлиши тўғрисида огоҳлантиради.
Тадбиркорлик субъектларидан келиб тушаётган мурожаатларни инобатга олган ҳолда, Давлат солиқ қўмитаси томонидан жорий йилнинг 10 мартигача ўтган даврлар учун ҳисобварақ-фактурани шакллантириш имконияти берилади.
Бунда, Солиқ кодексининг 83-моддасига асосан расмийлаштирилган ҳисобварақ-фактуралар асосида солиқ ва молиявий ҳисоботларга зарур тузатишларни киритиш ва солиқ органига аниқлаштирилган солиқ ҳисоботини тақдим этиш лозим бўлади.
Тадбиркорлик субъектлари ўтган давр учун расмийлаштирган ҳисобварақ-фактуралар Хавфни бошқариш автоматик тизими орқали таҳлил қилиниб, қалбаки битимлар тузиш ёки ягона ёки устувор мақсади солиқ тўламаслик тарзидаги асоссиз солиқ нафи олишдан ёхуд ўзи тўлайдиган солиқларнинг суммасини камайтиришдан иборат бўлган операцияларни ёки операциялар кетма-кетлигини амалга ошириш орқали солиқни тўламаслик (камайтириш) ҳолатлари аниқланган тақдирда, давлат солиқ хизмати органлари ҳисобга олинган ҚҚС суммасига тузатиш киритиш ҳуқуқига эга эканлигини эслатиб ўтамиз. (Солиқ кодексининг 14,15 ва 266-моддалари).
Ўтган даврлар учун мунтазам равишда ёки кирим қилинмаган маҳсулотлар учун ҳисобварақ-фактура расмийлаштирган солиқ тўловчилар (сотувчи ва харидор) юқори хавф гуруҳига киритилади ва уларга нисбатан солиқ назорати тадбирлари ўтказилади. (Вазирлар Маҳкамасининг 07.01.2021 йилдаги 1-сон қарори).
Давлат солиқ қўмитаси барча тадбиркорлик субъектларидан ҳисобварақ-фактурани расмийлаштириш борасида берилган имкониятни суиистеъмол қилмасдан ундан тўғри ва унумли фойдаланишларини сўрайди.

Государственный налоговый комитет предоставил возможность до 10 марта оформлять счета-фактуры (ЭСФ) за прошлые периоды, говорится в официальном релизе ГНК.
Счет-фактура - документ, удостоверяющий фактическую отгрузку товаров или оказание услуг. Отгрузка и оформление товаров (услуг) без данного первичного документа признается налоговым правонарушением (сокрытием (занижением) налоговой базы).
В соответствии с действующим законодательством, ЭСФ должен оформляться (выставляться) на календарную дату отгрузки (передачи) товаров или оказания услуг.
Государственный налоговый комитет уведомляет: начиная с 1 апреля 2021 года ограничения для выставления ЭСФ за прошедший период отменяются.
Вместе с тем, согласно статье 223 Налогового кодекса, сокрытие налоговой базы, то есть неотражение в регистрах учета суммы доходов от реализации товаров (услуг), – влечет наложение штрафа в размере 20 процентов от суммы сокрытой налоговой базы.
Учитывая предложения, поступающие от субъектов предпринимательства, Государственный налоговый комитет предоставил возможность хозяйствующим субъектам до 10 марта оформлять счета-фактуры за прошлые периоды.
При этом, согласно статье 83 Налогового кодекса, на основе оформленных ЭСФ следует внести необходимые исправления в налоговую и финансовую отчетности и представить уточненную налоговую отчетность.
Счет-фактуры, оформленные субъектами предпринимательства за прошлые периоды, анализируются Автоматической системой управлениями рисками. Напоминаем, что налоговые органы вправе произвести корректировку зачета суммы НДС, если выявляются случаи заключения фиктивных сделок или совершения операции или последовательности операций, единственной или преимущественной целью которых является получение необоснованной налоговой выгоды в виде неуплаты либо уменьшения суммы уплачиваемых налогов (статьи 14,15 и 266 Налогового кодекса).