Бугунги кунда Ўзбекистонда 32 та тижорат банки фаолият кўрсатмоқда. Ўзбекистон Республикаси Марказий банкининг жорий йил июнь ойи статистик маълумотларига кўра, банклар томонидан истеъмол кредитлари учун жами 2,160 млрд сўм маблағ ажратилди.
Истеъмол кредити-фақат Ўзбекистон Республикасида ишлаб чиқарилган товарлар (хизматлар) ни сотиб олишга бўлган эҳтиёжларини қондириш мақсадида ўз фаолияти натижаларидан даромад олган жисмоний шахсларга тақдим этиладиган кредит.
Истеъмол кредитлари сотиб олинган товар ёки хизматлар суммасининг 100 фоизигача берилади. Истеъмол кредитининг объекти жисмоний шахснинг истеъмол эҳтиёжлари учун мўлжалланган Ўзбекистон Республикасида ишлаб чиқарилган товарлар (ишлар, хизматлар) бўлиши мумкин.
Молиявий истеъмол кредитларини бериш ва уларни қайтариш миллий валюта – "сўм"да амалга оширилади. Тадқиқот шуни кўрсатдики, Ўзбекистондаги 32 та банкдан истеъмол кредитлари фақат 19 та банк томонидан берилмоқда.
Қуйидаги банклар аҳолига истеъмол кредитлари бермайди: «Агробанк», «Асакабанк», «Ўзсаноатқурилишбанк», «Халқ банк», «Tenge Bank», «TBC Bank», «Капиталбанк», «Ўзагроэкспортбанк», «Анорбанк», «Туркистон Банк», «Мадад Инвест Банк» (таҳр. Веб-сайтида ҳеч қандай маълумот йўқ) «Ўзбекистон КДБ Банк », «Hi-Tech Bank».
Ҳисоб-китобларга кўра, "Садерат" банки истеъмол кредитлари бўйича рейтингнинг етакчисига айланди. Ушбу банк курси бўйича атиги 4-ўринни эгаллашига қарамай, уч йил муддатга 540 млн. сўмлик энг катта кредит суммасини тақдим этади.
Ўзбекистон тижорат банкларида энг даромадли истеъмол кредитлари рейтинги (2021 йил октябрь)
*Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази методикаси бўйича ҳисоб-китоблар амалга оширилди
Иккинчи ўринни «Ипотека Банк» эгаллади, бу банк истеъмол кредитини икки йил муддатга энг паст ставка бўйича17% дан беради. Аммо кредитнинг максимал миқдори 22 млн. сўмдан бироз кўпроқ бўлади.
«Қишлоқ қурилиш банк» биринчи етакчи учликни ёпади, унда 5 йил ичида энг узоқ муддатга истеъмол кредитини олиш мумкин бўлади. Фоиз ставкаси йиллик 27% ни ташкил қилади.
__________________________________________________________________________________________________________
Микроқарзлар банклар томонидан фақат жисмоний шахсларга қайтариш, тезкорлик ва тўлов шартлари асосида берилади. Шу билан бирга, микроқарзлар миқдори қарз олувчининг тўлов қобилиятига боғлиқ, аммо 50 млн. сўмдан ошмаслиги керак. Микроқарзни бериш нақд пул бериш ёки маблағларни банк картасига ўтказиш йўли билан миллий валютада амалга оширилади. Банк картаси ҳам дебет, ҳам кредит бўлиши мумкин.
Бугунги кунга келиб, Ўзбекистондаги 18 та банкдан микроқарз олиш мумкин. Микроқарз бермайдиган банклар орасида: «Инфин Банк», «Асака Банк», «Халқ Банк», «Микрокредитбанк», «Давр Банк», «Капиталбанк», «Универсал Банк», «Ziraat Bank», «Ўзагроэкспортбанк», «Туркистон Банк», «Мадад Инвест Банк», «Ўзбекистан КДБ Банк», «Садерат Банк», «Hi-Tech Bank».
Ҳисоб-китоблар шуни кўрсатдики, ҳозирги вақтда энг фойдали микроқарзни «Трастбанк»дан камида 22% ставкада икки йил муддатга олиш мумкин. Шу билан бирга, микроқарз миқдори максимал 50 миллион сўмни ташкил этади.
Таъкидлаш жоизки, минимал 22% ставкада микроқарзни «Ипотека банк»дан ҳам олиш мумкин. Бироқ, бу ҳолда сумма икки баравар камаяди ва 24 миллион сўмдан сал ошади. Шу билан бирга, 50 миллион сўмлик микроқарзларнинг максимал миқдори мамлакатнинг яна 11 банки томонидан берилади.

На сегодняшний день в Узбекистане действует 32 коммерческих банка. Согласно статистике ЦБ РУ за июнь т.г., всего банками было выделено на потребительские кредиты 2,160 млрд. сум.
Потребительский кредит – это кредит, предоставляемый физическим лицам, имеющим доходы от результатов своей деятельности в целях удовлетворения его потребностей на приобретение товаров (услуг), произведенных только в Республике Узбекистан.
Потребительские кредиты выдаются до 100 процентного размера приобретаемых товаров или услуг. Объектом потребительского кредита могут быть товары (работы, услуги), произведенные в Республике Узбекистан, предназначенные для потребительских нужд физического лица.
Выдача финансовых потребительских кредитов и их возврат осуществляется в национальной валюте – “сум”. В ходе исследования выяснилось, что потребительский кредит из 32 банков в Узбекистане предоставляют лишь 19 банков.
Следующие банки не предоставляют потребительский кредит населению: «Агробанк», «Асакабанк», «Узпромстройбанк», «Народный банк», «Tenge Bank», «TBC Bank», «Капиталбанк», «Узагроэкспортбанк», «Анорбанк», «Туркистон Банк», «Мадад Инвест Банк» (прим. ред. нет информации на сайте), «КДБ Банк Узбекистан», «Hi-Tech Bank».
Согласно расчетам, лидером рейтинга по потребительским кредитам стал «Садерат Банк». Несмотря на то, что по ставке этот банк занимает лишь 4 место, здесь можно будет получить наибольшую сумму кредита в 540 млн. сумов, сроком на три года.
Рейтинг наиболее выгодных потребительских кредитов в коммерческих банках Узбекистана (октябрь 2021 г.)
*Расчеты произведены соглано методологии ЦЭИР
Второе место занял «Ипотека Банк», который выдает потребительский кредит по самой низкой ставке в 17% сроком на два года. Однако, максимальная сумма кредита составит чуть более 22 млн. сумов.
Замыкает тройку лидеров «Кишлок курилиш банк», где можно будет получить потребительский кредит на самый длительный срок в 5 лет. При этом ставка составит 27% годовых.
__________________________________________________________________________________________________________
Микрозаймы предоставляются банками только физическим лицам на условиях возвратности, срочности и платности. При этом сумма микрозайма зависит от платежеспособности заемщика, но не может превышать 50 млн. сумов. Выдача микрозайма осуществляется в национальной валюте путем выдачи наличных либо зачисления средств на банковскую карту. Банковская карта может быть как дебетовой, так и кредитной.
На сегодняшний день, микрозайм в Узбекистане можно получить в 18 банках страны. Среди банков не предоставляющих микрозайм: «Инфин Банк», «Асака Банк», «Народный Банк», «Микрокредитбанк», «Давр Банк», «Капиталбанк», «Универсал Банк», «Ziraat Bank», «Узагроэкспортбанк», «Туркистон Банк», «Мадад Инвест Банк», «КДБ Банк Узбекистан», «Садерат Банк», «Hi-Tech Bank».
Расчеты показали, что самый выгодный микрозайм на текущий момент можно будет получить в «Трастбанке» по минимальной ставке в 22% сроком на два года. При этом сумма микрозайма составит максимальные 50 млн сумов.
Следует отметить, что по минимальной ставке в 22% микрозайм также можно будет получить и в «Ипотека банке». Однако, сумма в данном случае станет меньше в двое и составит чуть более 24 млн сумов. При этом максимальную сумму микрозайма в 50 млн сумов также выдают еще 11 банков страны.
Рейтинг наиболее выгодных микрозаймов в коммерческих банках Узбекистана (октябрь 2021 г.)
Самый «дорогой» микрозайм выдает «Анор банк» по ставке в 50% годовых.
Данные обзора являются актуальными на момент выхода публикации. Условия кредитования могут меняться.