Шавкат Мирзиёевнинг Ўзбекистон ва Россия ўртасидаги ҳудудлараро ҳамкорлик II форуми иштирокчиларига мурожаати
Ҳурматли Ўзбекистон ва Россия ҳудудларининг раҳбарлари!
Ҳурматли делегациялар аъзолари!
Иккинчи Ўзбекистон – Россия ҳудудлараро ҳамкорлик форуми иштирокчиларини қутлашдан мамнунман.
Мамлакатларимиз ҳудудлари ўртасидаги муҳтарам Владимир Владимирович билан иккимиз роппа роса уч йил аввал бошлаб берган фаол мулоқот бугун стратегик шерикликни мустаҳкамлашнинг локомотивларидан бирига айланди.
Ҳеч шубҳасиз, Форумнинг муваффақиятли фаолияти кейинги йилларда икки томонлама муносабатларда эришган улкан натижаларимиз ва юксак марраларнинг яна бир тасдиғидир.
Ўзбекистон ҳудудлари Россия Федерациясининг Москва ва Санкт-Петербург шаҳарлари, Татаристон Республикаси, Олтой ўлкаси, Астрахань, Новосибирск, Омск, Самара, Челябинск вилоятлари ва кўплаб бошқа субъектлари билан жадал ҳамкорлик қилаётганини катта мамнуният билан қайд этмоқчиман.
Биргаликда олиб борилаётган фаол ишлар туфайли ўзаро товар айирбошлашнинг ҳатто пандемия шароитида ҳам ўсишига эришдик, унинг ҳажми эса жорий йилда олти миллиард доллардан ошади.
Кейинги бир йилда Санкт-Петербург, Самара ва Қозонда Ўзбекистон ҳудудларининг кўргазмалари муваффақиятли ўтказилди.
Бугун мамлакатларимизда уч мингга яқин қўшма корхона фаолият юритмоқда, иқтисодиётнинг барча соҳаларида юзлаб янги лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Мамлакатимизда Россиядан жалб қилинган инвестициялар ҳажми бугунги кунда 10 миллиард доллардан зиёдни ташкил этмоқда ва бу кўрсаткич жадал ўсиб бормоқда.
Муваффақиятли ҳамкорлигимизнинг айрим мисолларига тўхталиб ўтмоқчиман.
Татаристонлик шериклар билан Тошкент вилоятида “Химград” юқори технологик саноат парки ташкил этилмоқда.
Яқин орада Жиззах вилоятида москвалик инвесторлар билан ҳамкорликда кўп функцияли агрологистика маркази ишга туширилади.
Самара вилояти компаниялари Бухорода йирик иссиқхона мажмуасининг қурилишига киришди.
Ингушетиялик тадбиркорлар билан биргаликда Фарғона водийсида тўқимачилик кластерини кенгайтириш лойиҳаси амалга оширилмоқда.
Бундай мисолларни, шу жумладан, Ўзбекистон бизнеси иштирокида Россия ҳудудида амалга оширилаётган лойиҳалар рўйхатини яна узоқ давом эттириш мумкин.
Ҳудудлар ўртасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш учун катта салоҳият мавжуд.
Икки мамлакат манфаатлари учун янги истиқболлар очадиган йўналишларни алоҳида қайд этишни истардим.
Биринчи. Қўшма бизнес лойиҳаларни бундан буён ҳам қўллаб-қувватлаймиз, шунингдек, россиялик инвесторлар учун зарур шароитлар яратишни давом эттирамиз.
Бу ҳақда сўз борганда, энг аввало металлургия, энергетика, нефть-кимё, электротехника, тўқимачилик, фармацевтика ва бошқа тармоқлардаги саноат кооперациясини қайд этиш лозим.
Иккинчи. Ҳудудларимиз бир-бирини самарали тўлдириб туриши мумкин бўлган соҳа – қишлоқ хўжалигидаги ҳамкорлик улкан имкониятларга эга.
Ўзбекистон ва Россияда йирик агросаноат компаниялари ва кластерлари, омборхона терминаллари ва қайта ишлаш қувватларини яратиш шулар жумласидан.
Бундан ташқари, биз янги агротехнологияларни кенг жорий этиш, селекция соҳасида қўшма лойиҳаларни амалга оширишдан манфаатдормиз.
Учинчи. Инновациялар, IT, билим ва саноат технологиялари билан алмашиш соҳалари, айниқса, истиқболлидир.
Хусусан, “Иннопром” халқаро кўргазмаси эндиликда ҳар йили янги минтақавий форматда Ўзбекистонда ўтказилади.
Россиянинг етакчи, шу жумладан, ҳудудий олий таълим даргоҳларининг мамлакатимиздаги фаолияти янада кенгайишини қўллаб-қувватлаймиз.
Бу борадаги муваффақиятли ишларга Қозон федерал университети ва Астрахань давлат техника университети билан шериклигимизни мисол қилиб келтириш мумкин.
Бу, шунингдек, илмий ҳамкорлик ва биргаликдаги амалий тадқиқотларни кенгайтириш дастурини ишлаб чиқиш ва амалга ошириш имконини беради.
Тўртинчи. Ҳудудлар ўртасидаги фаол алоқалар маданий-гуманитар алмашинув ва туризмнинг кенгайишига хизмат қилади.
Ҳудудларда мамлакатларимиз вакиллари иштирокида ёшлар фестиваллари, концертлар мунтазам ўтказилишини, театрларнинг ижодий сафарлари ва спорт тадбирлари ташкил этилишини қўллаб-қувватлаймиз.
Бугунги учрашув ва унинг натижасида янги қўшма дастур ва лойиҳаларнинг амалга оширилиши ҳудудларимиз ва умуман мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорликка кучли суръат бағишлашига ишонаман.
Форумнинг барча иштирокчиларига самарали фаолият, катта муваффақиятлар ва янги ютуқлар тилайман.
Катта мамнуният билан сизларни келгуси йилда учинчи Ҳудудлараро форумни ўтказиш учун Ўзбекистонга таклиф этаман.

Уважаемые главы регионов Узбекистана и России!
Искренне рад приветствовать участников второго узбекско-российского Форума межрегионального сотрудничества.
Активный диалог между регионами двух стран, старт которому мы дали с уважаемым Владимиром Владимировичем ровно три года назад, сегодня стал одним из локомотивов укрепления нашего стратегического партнерства.
Несомненно, успех форума является еще одним подтверждением прорывных результатов и высокого уровня двусторонних отношений, которых мы достигли за последние годы.
Я с огромным удовольствием хотел бы отметить динамичное взаимодействие регионов Узбекистана с городами Москва и Санкт-Петербург, Республикой Татарстан, Алтайским краем, Астраханской, Новосибирской, Омской, Самарской, Челябинской областями и многими другими субъектами Российской Федерации.
Благодаря активной совместной работе даже в условиях пандемии нам удалось увеличить взаимный товарооборот, который в этом году превысит шесть миллиардов долларов.
За последний год успешно проведены выставки регионов Узбекистана в Санкт-Петербурге, Самаре и Казани.
Сегодня в наших странах действует около трех тысяч совместных предприятий, реализуются сотни новых проектов во всех сферах экономики.
В настоящее время объем накопленных российских инвестиций в нашей экономике превышает 10 миллиардов долларов, и этот показатель продолжает динамично расти.
Хотел бы остановиться на некоторых примерах нашего успешного сотрудничества.
С партнерами из Татарстана создается высокотехнологичный индустриальный парк «Химград» в Ташкентской области.
В Джизакской области с инвесторами из Московского региона скоро будет запущен многофункциональный агрологистический центр.
Компании Самарской области приступили к строительству крупного тепличного комплекса в Бухаре.
С предпринимателями из Ингушетии реализуется проект расширения текстильного кластера в Ферганской долине.
И таких примеров очень много, в том числе на территории России с участием узбекского бизнеса.
Несомненно, сотрудничество между регионами обладает огромным потенциалом для дальнейшего развития.
Хотел бы выделить те направления, которые открывают новые перспективы в интересах двух стран.
Первое. Мы будем и далее поддерживать совместные бизнес-проекты, а также создавать для российских инвесторов все необходимые условия.
Речь идет прежде всего о промышленной кооперации в металлургии, энергетике, нефтехимии, электротехнической, текстильной, фармацевтической и других отраслях.
Второе. Огромные возможности имеет сотрудничество в сельском хозяйстве, где наши регионы могут эффективно взаимодополнять друг друга.
Это создание в Узбекистане и России крупных агропромышленных компаний и кластеров, складских терминалов и перерабатывающих мощностей.
Кроме того, мы заинтересованы в широком внедрении новых агротехнологий, реализации совместных программ в области селекции.
Третье. Особо перспективными являются сфера инноваций, Ай-Ти, обмена знаниями и промышленными технологиями.
В частности, Международная выставка «ИННОПРОМ» будет ежегодно проводиться в Узбекистане в новом региональном формате.
Мы поддерживаем расширение присутствия в нашей стране ведущих российских вузов, в том числе региональных.
У нас уже есть успешные примеры такого партнерства с Казанским федеральным университетом и Астраханским государственным техническим университетом.
Это также позволит разработать и реализовать программу расширения научного сотрудничества и совместных прикладных исследований.
Четвертое. Активные контакты между регионами будут способствовать расширению культурно-гуманитарного обмена и туризма.
Поддерживаем регулярное проведение в регионах совместных молодежных фестивалей, концертов, организацию театральных гастролей и спортивных мероприятий.
Убежден, что сегодняшняя встреча и реализация по ее итогам новых совместных программ и проектов придаст мощный импульс взаимодействию наших регионов и двустороннему сотрудничеству в целом.
Желаю всем участникам форума продуктивной работы, больших успехов и новых достижений.
С большим удовольствием приглашаю Вас в Узбекистан в следующем году для проведения третьего Межрегионального форума.