Нур-Cултон шаҳрида (Қозоғистон) Ўзбекистон-Қозоғистон бизнес-форуми ва Ўзбекистон-Қозоғистон ишбилармонлар Кенгашининг кенгайтирилган йиғилиши бўлиб ўтди. Бу ҳақда Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги матбуот хизмати хабар қилди.
Тадбирда икки мамлакатнинг асосий вазирликлари, идоралари, тармоқ бирлашмалари, савдо-саноат палаталари, холдинг компаниялари раҳбарлари ва ишбилармон доиралари вакиллари иштирок этди.
Йиғилишда икки мамлакат ҳукуматларининг Ўзбекистон ва Қозоғистон ишбилармонлари ўртасида қўшма инвестициявий лойиҳаларни амалга ошириш ва икки томонлама савдони фаоллаштириш борасида бевосита ҳамкорлик ўрнатиш учун қулай шарт-шароитлар яратиш бўйича ҳамкорлик қилишга тайёрлиги қайд этилди.
Бу борада аллақачон иш олиб борилмоқда. Жумладан, мавжуд тариф ва нотариф тўсиқларни бартараф этиш бўйича аниқ чора-тадбирларни, қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат маҳсулотларини мунтазам етказиб беришни таъминлаш мақсадида қўшма улгуржи савдо марказларини ташкил қилишни ҳамда бошқа ташаббусларни ўз ичига олган ўзаро товар айланмасини ошириш бўйича қўшма “Йўл харитаси” тасдиқлаш учун тайёрланди.
Икки мамлакат ишлаб чиқарувчилари ўртасида саноат ҳамкорлигини йўлга қўйиш ва шу орқали Ўзбекистон ва Қозоғистон иқтисодиётларининг қиёсий устуворликларини ҳисобга олган ҳолда узлуксиз қўшилган қиймат занжирларини шакллантиришнинг кенг истиқболлари қайд этилди. Бу борадаги ҳамкорликка аниқ мисоллар келтирилди.
Хусусан, ҳозирги кунда икки мамлакат ҳудудида тўқимачилик, автомобилсозлик, фойдали қазилмаларни қазиб олиш, қурилиш ва бошқа соҳалардаги қатор корхоналар муваффақиятли ишга туширилди. Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасида саноат кооперациясини кенгайтириш ва чуқурлаштириш бўйича алоҳида “Йўл харитаси”ни амалга оширишда ҳам ютуқларга эришилди. Бу йўналишдаги ҳамкорликни ривожлантириш, жумладан, янги истиқболли лойиҳаларни ишлаб чиқиш ва тадбиркорларни биргаликда бизнес ҳамкорликка жалб этишга ўзаро интилиш борлиги билдирилди.
Шу нуқтаи назардан, янги ташаббус – икки мамлакатнинг чегара ҳудудида Халқаро саноат кооперацияси маркази ташкил қилиниши алоҳида қайд этилди. Марказ зарур ишлаб чиқариш инфратузилмаси билан жиҳозланади. Унинг резидентлари ўзбекистонлик ва қозоғистонлик тадбиркорларини қўшма саноат корхоналарини ташкил этишга жалб қиладиган бир қатор имтиёз ва преференцияларга эга бўлади.
Форум давомида икки мамлакатнинг вазирлик, идора, тармоқ бирлашмалари ва ҳудудий бошқармалари раҳбарлари, шунингдек, бизнес вакиллари томонидан тақдимотлар ўтказилди. Унда ҳамкорлик салоҳияти батафсил очиб берилди ва келгусида ишлаб чиқиш учун истиқболли лойиҳалар тақдим қилинди. “G2B” ва “B2B” музокараларида ҳамкорликнинг амалий жиҳатлари ҳамда қўшма лойиҳаларни ҳаётга татбиқ қилишни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш механизмлари муҳокама қилинди.
Тадбирлар якунида икки мамлакат Бош вазирлари ўринбосарлари Ўзбекистон билан Қозоғистон ўртасидаги иқтисодий ҳамкорликни янада кенгайтириш, мустаҳкам ишбилармонлик алоқаларини ўрнатиш ва қўшма лойиҳа ва ташаббусларни амалга оширишда тадбиркорларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга содлиқлигини билдирдилар.
Форум якунида умумий қиймати 5,9 миллиард долларга тенг бўлган қўшма лойиҳа ва ташаббусларни амалга ошириш бўйича савдо шартномалари ва икки томонлама битимлар имзоланди.

В городе Нур-Cултане (Казахстан) состоялись Узбекско-Казахстанский бизнес-форум и расширенное заседание Узбекско-Казахстанского делового совета. В мероприятиях приняли участие руководители ключевых министерств, ведомств, отраслевых объединений, торгово-промышленных палат, холдинговых компаний и представители делового сообщества двух стран.
В ходе церемонии открытия выступили заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Сардор Умурзаков и заместитель Премьер-министра Республики Казахстан Роман Скляр. Главы делегаций отметили стратегический характер многопланового сотрудничества двух стран и подчеркнули роль активного взаимодействия деловых кругов в данном контексте.
Было озвучена готовность правительств двух стран активно взаимодействовать по созданию благоприятных условий для налаживания прямого сотрудничества узбекских и казахстанских предпринимателей, имея в виду реализацию совместных инвестиционных проектов и активизацию двусторонней торговли. В данном направлении уже ведется работа: подготовлена к утверждению совместная «Дорожная карта» по увеличению взаимного товарооборота, включающая в себя конкретные меры по устранению действующих тарифных и нетарифных барьеров, создание совместных оптово-распределительных центров для организации системных поставок сельскохозяйственной и продовольственной продукции и другие инициативы.
Отмечены широкие перспективы для налаживания промышленной кооперации между производителями двух стран и формирования за счет этого непрерывных цепочек добавленной стоимости с учетом сравнительных преимуществ экономик Узбекистана и Казахстана. Были приведены конкретные примеры сотрудничества в данной области – в настоящее время на территории двух стран успешно запущены ряд предприятий в текстильной, автомобилестроительной, горнодобывающей, строительной и других отраслях. Достигнут определенный прогресс в реализации отдельной «Дорожной карты» по расширению и углублению промышленной кооперации между Узбекистаном и Казахстаном. Озвучены взаимные намерения развивать сотрудничество в данном направлении – разрабатывать новые перспективные проекты и совместными усилиями привлекать предпринимателей к деловому сотрудничеству.
В данном ключе была особо отмечена новая инициатива – создание Международного центра промышленной кооперации на приграничной территории двух стран. Центр будет оснащен необходимой производственной инфраструктурой, а его резиденты получат ряд льгот и преференций, что позволит более эффективно привлекать узбекских и казахстанских предпринимателей к созданию совместных промышленных предприятий.
В ходе форума были организованы презентации руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений и региональных администраций, а также представителей бизнеса двух стран, в которых был подробно раскрыт потенциал для сотрудничества и представлены перспективные проекты для дальнейшей проработки. Практические аспекты сотрудничества и механизмы государственной поддержки в реализации совместных проектов были обсуждены уже в ходе «G2B» и «B2B» переговоров.
В завершение мероприятий заместители Премьер-министров двух стран выразили приверженность дальнейшему укреплению экономического сотрудничества между Узбекистаном и Казахстаном, установлению прочных деловых контактов и обеспечению всесторонней поддержки предпринимателям в реализации совместных проектов и инициатив.
По итогам форума были подписаны торговые контракты и двусторонние соглашения о реализации совместных проектов и инициатив на общую сумму в 5,9 млрд долларов.