Ҳурматли анжуман иштирокчилари, хонимлар ва жаноблар!
Сиз, азизларни қадимий ва гўзал Самарқанд шаҳрида озиқ-овқат хавфсизлигига бағишлаб ўтказилаётган халқаро конференциянинг очилиши билан чин қалбимдан табриклайман.
Мазкур анжуманда дунёнинг 32 та давлатидан 620 нафардан зиёд хорижий меҳмон ҳамда 30 дан ортиқ нуфузли халқаро ташкилотдан вакиллар қатнашаётгани унга жаҳон миқёсидаги катта қизиқиш ва эътибордан далолатдир.
Албатта, ушбу конференция учун айнан Самарқанд шаҳри танлангани бежиз эмас. Қарийб уч минг йиллик тарих ва маданиятга эга бўлган бу кўҳна шаҳар асрлар давомида Буюк ипак йўлидаги муҳим чорраҳа бўлиб келган.
Сизларга яхши маълумки, озиқ-овқат хавфсизлиги, уни барқарор етказиб бериш, очлик ва қашшоқликка қарши кураш масалалари бугун ҳам ўта долзарб бўлиб қолмоқда.
Сўнгги ўн йилларда “яшил инқилоб” ва инновацион технологияларнинг кенг жорий этилиши туфайли қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажми кескин ошди, тобора кўпайиб бораётган дунё аҳолисини озиқ-овқат билан таъминлашда сезиларли ютуқларга эришилди.
Афсуски, кейинги пайтда коронавирус пандемияси, жаҳон сиёсати ва иқтисодиётидаги инқирозлар қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етказиб бериш тизимида занжирларнинг узилиши ва нархлар ошишига сабаб бўлди.
Бундан айниқса ривожланаётган мамлакатлар жабр кўрмоқда. Глобал иқлим ўзгаришлари, қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат тизимига инвестиция ҳажми камайиши вазиятни янада оғирлаштирмоқда. Бу эса Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишни хавф остида қолдирмоқда.
Ўзбекистон Республикаси БМТ Бош котиби Антониу Гутерриш жанобларининг 2021 йилда озиқ-овқат тизимлари бўйича глобал саммит ўтказиш борасидаги ташаббусини биринчилардан бўлиб қўллаб-қувватлади. Бугунги анжуман ана шу саммитнинг мантиқий давомидир.
Ҳозирги вақтда қишлоқ хўжалиги экинларининг серҳосил, ташқи таъсирларга чидамли навларини яратиш, чорва наслини яхшилаш ўта муҳим аҳамият касб этмоқда. Фермерлар ва кичик ишлаб чиқарувчилар учун ахборот-консалтинг марказларини ташкил этиш, уларни ресурс тежайдиган илғор технология ва усуллар бўйича ўқитиш учун агро-консалтинг хизматлари сифатини тубдан яхшилаш ҳам долзарб бўлиб бормоқда.
Замонавий технологиялар ва қишлоқ хўжалиги техникаси ривожланган ва ривожланаётган мамлакатлардаги фермерлар учун бир хилда очиқ ва ҳамёнбоп бўлиши керак. Биз халқаро молия институтларини ушбу масалага алоҳида эътибор қаратиб, қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқарувчиларининг “яшил технологиялар”дан фойдаланиш имкониятларини кенгайтириш бўйича аниқ амалий чора-тадбирларни ишлаб чиқишга чақирамиз.
Биз энг зарур маҳсулотлар савдоси ва транспортировкасида тўлиқ эркинлик ҳамда озиқ-овқат юклари ҳаракатини тартибга соладиган қоидаларни соддалаштириш тарафдоримиз. Савдо йўллари хавфсизлиги ва очиқлигини таъминлаш давлатлараро муносабатларда ўзгармас тамойил бўлиб қолиши зарур.
Ўзбекистон замини ўзининг қадимий ва бой деҳқончилик анъаналари, ғоят хилма-хил, мазали ва ноёб қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари билан азалдан шуҳрат қозониб келади.
Агротармоқ иқтисодиётимиздаги етакчи секторлардан бири бўлиб, меҳнатга лаёқатли аҳолимизнинг 27 фоизи ушбу соҳада меҳнат қилади.
Мамлакатимизда қишлоқ хўжалигини янада самарали ва ресурс тежайдиган соҳага айлантириш, қишлоқда аҳоли ҳаёт даражасини яхшилаш, халқимизни арзон ва барқарор нархларда хавфсиз
ва витаминларга бой озиқ-овқат маҳсулотлари билан таъминлаш, соғлом овқатланишни йўлга қўйиш масалаларига алоҳида эътибор берилмоқда.
Бизнинг юртимиздан етишиб чиққан, Ғарбда “Авиценна” деган ном билан шуҳрат қозонган буюк аллома Ибн Сино бобомиз ўрта асрлардаёқ “Кимки узоқ ва соғлом ҳаёт кечиришни истаса, аввало, овқатнинг сифати ва миқдорига эътибор қаратсин”, деб таъкидлаганлар.
Албатта, дунё аҳолиси ўртасида соғлом овқатланиш маданиятини шакллантириш – узоқ давом этадиган жараён. Бу мақсадга эришишда барча давлатлар ҳукуматлари, ишлаб чиқарувчилар, олимлар ва тиббиёт ходимлари яқин ҳамкорликда иш олиб боришлари лозим, деб ҳисоблаймиз.
Ҳурматли анжуман иштирокчилари!
Сизлар конференция давомида ана шундай муҳим масалалар ҳақида атрофлича фикр алмашиб, глобал миқёсда озиқ-овқат хавфсизлигини мустаҳкамлашга хизмат қиладиган янги ташаббус ва амалий таклифларни ишлаб чиқасиз, деб ишонаман.

Уважаемые участники конференции, дамы и господа!
Искренне поздравляю вас с открытием в древнем и прекрасном городе Самарканде Международной конференции по продовольственной безопасности.
В форуме принимают участие более 620 зарубежных гостей из 32 государств мира, представители свыше 30 авторитетных международных организаций, что свидетельствует о большом интересе и внимании к нему мирового сообщества.
Безусловно, Самарканд выбран для проведения нынешней конференции не случайно. Этот древний город, имеющий почти 3-тысячелетнюю историю и культуру, на протяжении веков был важным центром на перекрестке дорог Великого шелкового пути.
Как вы знаете, вопросы продовольственной безопасности, стабильной поставки продуктов питания, борьбы с голодом и нищетой остаются сегодня чрезвычайно актуальными.
Благодаря «зеленой революции» и широкому внедрению инновационных технологий за прошедшие десятилетия объемы производства сельскохозяйственной продукции значительно увеличились, были достигнуты ощутимые результаты в обеспечении продовольствием растущего населения Земли.
К сожалению, в последнее время пандемия коронавируса, кризисы в мировой политике и экономике привели к сбоям в системе поставок сельскохозяйственной продукции, а также росту цен на нее.
От этого особенно страдают развивающиеся страны. Ситуацию усугубляют глобальное изменение климата, сокращение объемов инвестиций в сельскохозяйственную и продовольственную сферы. Это ставит под угрозу достижение Целей устойчивого развития.
Республика Узбекистан одной из первых поддержала инициативу Генерального секретаря ООН господина Антониу Гутерриша о проведении в 2021 году Глобального саммита по продовольственным системам. Сегодняшний форум стал его логическим продолжением.
В настоящее время весьма важное значение приобретает создание высокоурожайных и устойчивых к внешним воздействиям сортов сельскохозяйственных культур, улучшение пород скота. Также актуальны вопросы создания информационно-консалтинговых центров для фермеров и малых производителей, кардинального повышения качества оказываемых им агроконсалтинговых услуг для обучения работе на основе ресурсосберегающих технологий и методов.
Современные технологии и сельскохозяйственная техника должны быть одинаково доступны фермерам как в развитых, так и в развивающихся странах. Обращая особое внимание международных финансовых институтов на этот вопрос, мы призываем к выработке конкретных практических мер по расширению возможностей сельхозпроизводителей в использовании «зеленых» технологий.
Мы выступаем за полную свободу в торговле и транспортировке товаров первой необходимости, а также упрощение правил, регулирующих перемещение продовольственных грузов. Обеспечение безопасности и открытости торговых путей должно стать незыблемым принципом межгосударственных отношений.
Благодатная земля Узбекистана испокон веков славилась своими древними и богатыми традициями земледелия, широким разнообразием сельскохозяйственной продукции, ее уникальными вкусовыми качествами.
Аграрный сектор является одним из ведущих в нашей экономике, в нем занято 27 процентов трудоспособного населения республики.
В стране особое внимание уделяется трансформации сельского хозяйства в еще более эффективную и ресурсосберегающую отрасль, повышению уровня жизни сельчан, обеспечению населения безопасными и насыщенными витаминами продовольственными товарами по доступным и стабильным ценам, налаживанию здорового питания.
Великий ученый Ибн Сино, или Авиценна, как его называют на Западе, которого дала миру наша земля, еще в средние века говорил: «Желающий долгой и здоровой жизни, прежде всего обратит внимание на качество и количество еды».
Несомненно, формирование у населения планеты культуры здорового питания – процесс долгий. Мы считаем, что для достижения этой цели правительства, производители, ученые и медицинские работники всех государств должны работать в тесном взаимодействии.
Убежден, что в ходе конференции вы всесторонне обсудите все эти важные вопросы, выдвинете новые инициативы и практические предложения, реализация которых послужит укреплению продовольственной безопасности в глобальном масштабе.