Президент Шавкат Мирзиёевнинг “Абу-Даби Барқарор ривожланиш ҳафталиги” саммитидаги нутқи
Авваламбор, ушбу саммитга таклиф қилганлари учун азиз биродарим, Бирлашган Араб Амирликлари Президенти Шайх Муҳаммад Ол Наҳаён Аъло Ҳазратларига самимий миннатдорлик изҳор этаман.
Нуфузи йил сайин ошиб бораётган “Абу-Даби Барқарор ривожланиш ҳафталиги” Амирликларнинг жадал тараққиёт, инновациялар, “яшил” иқтисодиёт ва минтақавий боғлиқликни ривожлантириш бўйича халқаро мулоқот марказларидан бирига айланиб бораётганининг ўзига хос ифодасидир.
Бу гўзал диёрда “COP-28” – Жаҳон иқлим саммити ғоят сермаҳсул ва муваффақиятли ўтгани ҳам бунинг яна бир яққол тасдиғидир.
Бугунги кунда энергетика манбаларини диверсификация қилиш, уларнинг балансида углеводород улушини кескин камайтириш – иқлим ўзгариши оқибатларини юмшатиш, барқарор ривожланиш ва глобал хавфсизликни таъминлашнинг асосий шартидир.
Янги Ўзбекистоннинг стратегик мақсади – экологик барқарорликни таъминлаш, иқтисодий ўсишнинг ресурслар тежамкорлигига асосланган “яшил” ривожланиш моделига ўтишдир.
Шу боис 2025 йилни Ўзбекистонда “Атроф-муҳитни асраш ва “яшил” иқтисодиёт йили” деб эълон қилдик.
Кам углеродли ривожланиш бўйича узоқ муддатли стратегия ва “яшил” молиялаштириш миллий дастурини ишлаб чиқдик. Инвестиция лойиҳаларида “яшил” компонентларни келгуси беш йилда 50 фоизгача кўпайтирамиз.
Шунингдек, Зарарли газларни мониторинг қилиш ва Миллий эмиссия савдо тизимларини жорий этамиз. 2030 йилгача зарарли чиқиндиларни 35 фоизга қисқартириш ва бу мажбуриятни доимий ошириб боришни режа қилганмиз.
“Яшил макон” дастури доирасида шаҳарлар ҳудудларининг камида 30 фоизи кўкаламзор майдонларга айлантирилади. Қишлоқ хўжалигида сув тежовчи технологияларни 100 фоиз татбиқ этиш бўйича тизимли ишлар қиляпмиз.
Тез суръатларда ўсиб бораётган иқтисодиётимизнинг энергетикага бўлган талабини тўлиқ қондириш учун биз “яшил” қувватларни жадал ривожлантиряпмиз.
Ўтган 5 йилда энергетика соҳасига қарийб 20 миллиард доллар хорижий инвестициялар жалб қилинди ва 9,6 гигаватт замонавий энергия қувватлари ишга туширилди. Жумладан, 3,5 гиваттли 14 та қуёш, шамол электр станциялари ва 300 мегаваттли 2 та сақлаш тизимлари ишга туширилди.
Ҳозирда хорижий ҳамкорлар билан қиймати 26 миллиард доллардан зиёд ва умумий қуввати 24 гигаватт бўлган 50 дан ортиқ йирик лойиҳалар амалга оширилмоқда. 2030 йилга қадар мамлакатимизда қайта тикланувчи энергия улушини 54 фоизга етказишни режа қилганмиз.
Бугунги кунда “яшил” тараққиёт Ўзбекистонда умуммиллий ҳаракат даражасига кўтарилди.
Мазкур йўналишда минтақавий ҳамкорликни янада кучайтириб, Марказий Осиёни “яшил” иқтисодий ривожланиш ва “тоза энергия” марказларидан бирига айлантириш ниятидамиз.
Қадимги Буюк ипак йўлини ўзаро энергетик боғлиқлик орқали тиклаш йўлида ҳам илк қадамларни ташладик. Яқинда “COP-29” доирасида қозоғистонлик ва озарбайжонлик ҳамкорларимиз билан имзоланган кўп томонлама битим Европага “яшил” энергияни экспорт қилиш имкониятини беради.
Шуни алоҳида қайд этмоқчиманки, “яшил” энергия соҳасида Бирлашган Араб Амирликлари бизнинг ишончли ва стратегик ҳамкоримиздир. Сўнгги йилларда Амирликлар билан инвестициялар портфели 26 миллиард доллардан ошди. Улар орасида қайта тикланувчи энергетика лойиҳалари асосий локомотив бўлмоқда.
Бугунги глобал саммит ташкилотчиси – “Masdar” компанияси билан умумий қуввати 1,5 гигаватт бўлган 5 та электр энергия объектини ишга туширдик. Яна 1,6 гигаваттга тенг 3 та генерация лойиҳаси ва қарийб 520 мегаватт соат энергия сақлаш тизимлари барпо этилади.
Бу каби лойиҳаларни Амирликларнинг бошқа етакчи компаниялари ҳамда Саудия Арабистони, Қатар, Туркия, Хитойлик шерикларимиз билан ҳам амалга оширяпмиз.
Ҳурматли анжуман иштирокчилари!
Биз Марказий Осиёнинг қуёш, сув, шамол энергияси ҳамда “яшил” водородни ишлаб чиқариш бўйича улкан салоҳиятини биргаликда ривожлантиришдан манфаатдормиз.
Дастлабки ҳисоб-китобларга кўра, фақат Ўзбекистоннинг ўзида 500 гигаватт қуёш, 100 гигаватт шамол ва 10 гигаватт гидроэнергетика ишлаб чиқариш салоҳияти мавжуд.
Минтақамиз улкан уран ва ўта муҳим стратегик хомашё захираларига бой. Бу йўналишда ҳар бир хорижий ҳамкоримизга барча қулай шарт-шароитларни яратиб беришга тайёрмиз.
Анжуманимизда иштирок этаётган нуфузли илмий марказлар, эксперт ва олимларни Тошкентда очилган “Яшил” университет билан тадқиқотлар ва инновация дастурларини амалга оширишда фаол ҳамкорликка чақирамиз.
Мазкур Университет негизида Ер деградацияси ва чўлланишга қарши кураш бўйича халқаро илмий тадқиқот тармоғини яратишни таклиф этмоқчиман.
Шу билан бирга, биз Дубай ва Бокуда бўлиб ўтган “COP-28” ва “COP-29” саммитлари ва халқаро форумларда глобал иқлим ўзгаришларининг салбий оқибатларини бартараф этиш учун Иқлим туфайли йўқотиш ва зарарларни баҳолаш бўйича халқаро марказни таъсис этиш, дарё экотизимлари хавфсизлигини таъминлаш, Сув тежовчи технологиялар минтақавий хабини ташкил қилиш, Ўсимликлар генетик ресурслари банкини яратиш ташаббусларини илгари сурдик ва барча ҳамкорларимиз билан амалий ишларни бошлашга тайёрмиз.
Жорий йил Ўзбекистонда ўтиши режалаштирилган Марказий Осиёнинг глобал иқлим муаммоларига бағишланган конференцияда умумминтақавий Яшил тараққиёт концепциясини тақдим этамиз.
Шунингдек, 15 май – Халқаро иқлим кунида Оролбўйи минтақасида бўладиган Рақамли “яшил” ташаббуслар глобал ёшлар фестивалига вакилларингизни таклиф этамиз.
Янги Ўзбекистон барқарор ривожланиш ва “яшил” тараққиёт йўлида бутун дунёга очиқдир ва барчангизни кенг кўламли амалий ҳамкорликка чақирамиз.

Выступление Шавката Мирзиёева на саммите "Неделя устойчивого развития Абу-Даби"
В своем выступлении глава государства отметил, что в настоящее время диверсификация источников энергии и кардинальное сокращение в них доли углеводородов являются главными условиями смягчения последствий изменения климата, обеспечения устойчивого развития и глобальной безопасности.
Подчеркнуто, что стратегическая цель Нового Узбекистана заключается в обеспечении экологической устойчивости и экономического роста за счет перехода к ресурсосберегающей, «зеленой» модели развития.
– Именно поэтому 2025 год в Узбекистане объявлен «Годом охраны окружающей среды и «зеленой» экономики», – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Президент Узбекистана отметил, что в нашей стране разработаны долгосрочная Стратегия низкоуглеродного развития и Национальная программа «зеленого» финансирования. В ближайшие 5 лет «зеленые» компоненты в инвестиционных проектах будут увеличены до 50%.
Ведется работа по внедрению национальных систем мониторинга выбросов парниковых газов и торговли квотами на эмиссии. К 2030 году планируется сократить выбросы парниковых газов на 35% с последующим поэтапным увеличением данного показателя.
В рамках программы «Яшил макон» в стране будет проведена работа по озеленению не менее 30% городских территорий. Принимаются системные меры по достижению 100-процентного охвата сельского хозяйства водосберегающими технологиями.
Президент обратил внимание на стремительное развитие «зеленых» мощностей для полного удовлетворения энергетических потребностей быстрорастущей экономики нашей страны.
– За последние 5 лет в энергетический сектор было привлечено почти $20 миллиардов иностранных инвестиций, введены в эксплуатацию современные энергетические мощности на 9,6 ГВт. В частности, созданы 14 солнечных и ветровых электростанций мощностью 3,5 ГВт, а также 2 системы хранения энергии на 300 МВт, – отметил глава государства.
В настоящее время совместно с иностранными партнерами реализуется более 50 крупных проектов на сумму свыше $26 миллиардов по производству в целом 24 ГВт электроэнергии. К 2030 году запланировано увеличить долю возобновляемых источников энергии до 54%.
– Сегодня «зеленое» развитие в Узбекистане поднято на уровень общенационального движения, – заявил Шавкат Мирзиёев.
Глава государства подчеркнул важность наращивания регионального сотрудничества для превращения Центральной Азии в один из центров развития «зеленой» экономики и «чистой энергии».
Сделаны первые шаги для возрождения Великого шелкового пути посредством энергетической взаимосвязанности. Подписанное недавно с Казахстаном и Азербайджаном многостороннее соглашение в рамках COP-29 даст возможность экспортировать «зеленую» энергию в Европу.
– Хочу особо отметить, что Объединенные Арабские Эмираты являются нашим надежным и стратегическим партнером в области «зеленой» энергии, – заявил лидер Узбекистана.
В последние годы инвестиционный портфель с Эмиратами превысил $26 миллиардов. Локомотивом выступают проекты в области возобновляемой энергетики.
Совместно с компанией Masdar введены в эксплуатацию 5 объектов по производству электроэнергии общей мощностью 1,5 ГВт. Будут реализованы 3 проекта по созданию генерирующих мощностей на 1,6 ГВт, построены системы хранения энергии емкостью около 520 МВт в час.
Подобные проекты также осуществляются совместно с другими ведущими эмиратскими компаниями, а также партнерами из Саудовской Аравии, Катара, Турции и Китая.
Президент заявил о заинтересованности нашей страны в совместной реализации огромного потенциала Центральной Азии в области солнечной, водной и ветровой энергии, а также производства «зеленого» водорода.
По предварительным расчетам, только в Узбекистане имеется потенциал для производства 500 ГВт солнечной, 100 ГВт ветровой и 10 ГВт гидроэнергии.
Наш регион богат огромными запасами урана и других важнейших стратегических сырьевых ресурсов.
– В этом направлении мы готовы предоставить нашим иностранным партнерам самые благоприятные условия, – подчеркнул лидер Узбекистана.
Он призвал ведущие научные центры, экспертов и ученых, участвующих в работе форума, активно сотрудничать с открытым в Ташкенте «Зеленым» университетом в реализации исследовательских и инновационных программ.
Предложено создать на базе данного университета Международную научно-исследовательскую сеть по борьбе с деградацией земли и опустыниванием.
Отмечено, что на саммитах COP-28 и COP-29 в Дубае и Баку, а также на других международных форумах Узбекистан выдвинул ряд инициатив по борьбе с негативными последствиями глобального изменения климата.
Среди них – создание Международного центра по оценке ущерба и потерь, обеспечение безопасности речных экосистем, учреждение Регионального хаба по внедрению водосберегающих технологий, формирование банка генетических ресурсов растений и другие.
– Мы готовы начать практическую работу по этим направлениям со всеми нашими партнерами, – заявил Президент.
Глава государства сообщил, что на предстоящей в этом году в Узбекистане конференции по глобальным климатическим проблемам Центральной Азии, будет представлена Региональная концепция «зеленого» развития.
Он также пригласил представителей стран-участниц саммита на Глобальный молодежный фестиваль цифровых «зеленых» инициатив, который пройдет в регионе Приаралья 15 мая – в Международный день климата.
В завершение своего выступления лидер страны вновь подчеркнул открытость Нового Узбекистана для широкого практического сотрудничества на пути устойчивого и «зеленого» развития.