Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 20 апрелдаги 201-сонли Қарорига асосан Қашқадарё вилоятини 2022-2026 йилларда комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришнинг мақсадли кўрсаткичлари тасдиқланди.
Қашқадарё вилоятида 2022-2026 йилларда ялпи ҳудудий маҳсулот (ЯҲМ) ҳажмини 1,5 бараварга, саноат маҳсулотлари ҳажмини 1,5 бараварга, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқаришни 1,2 бараварга, хизматлар ҳажмини 2,9 бараварга ҳамда қурилиш ишлари ҳажмини 1,2 бараварга ошириш бўйича барча чора-тадбирлар кўрилади. Натижада, жон бошига тўғри келадиган ЯҲМ ҳажми 13,9 млн сўмдан 22,1 млн сўмга ошади.
Тегишли соҳаларни ривожлантириш орқали вилоятнинг бюджет тушумлари ҳажми 3 483 млрд сўмдан 5 528 млрд сўмга (1,6 баравар ўсиш) етказилади.
Тадбиркорликни ривожлантириш бўйича амалга оширилган тадбирлар натижасида келгуси беш йилда жами 51 585 та янги кичик бизнес субъектлари ташкил этилади. 438,4 минг нафар аҳолининг бандлигини таъминлаш орқали вилоятда ишсизлик даражаси 9,2%дан 7,6%га, камбағаллик даражаси 50% га қисқартирилади.
3 872 та лойиҳалар бўйича умумий қиймати 3 579,2 млн долларлик инвестиция лойиҳалари ишга туширилади ва инвестиция лойиҳаларини йўлга қўйиш бўйича янгидан 72 та кичик саноат зоналари ташкил этилади.
Ҳудудий экпорт ҳажми 1,6 бараварга оширилган ҳолда, жами 1,6 млрд долларлик маҳсулот ва хизматлар экспорти йўлга қўйилади.
Келгуси беш йилликда аҳолининг ичимлик суви билан таъминланганлик даражасини 43,4%дан 68,4%га, оқова сув тизими билан қамров даражасини 6,3%дан 14,2%га ошириш кўзда тутилган. Шу билан бир қаторда электр тармоғини яхшилаш мақсадида умумий узунлиги 61 99,1 км бўлган электр тармоқларини қуриш ва реконструкция қилиш, 1 673 та трансформаторларни ўрнатиш ва таъмирлаш ишлари амалга оширилади.
Вилоятнинг йўл инфратузилма салоҳиятини яхшилаш мақсадида умумий узунлиги 814,9 км бўлган умумий фойдаланишдаги автомобил йўлларини асфальтлаш ҳамда 3 554,3 км ички хўжалик йўлларини яхшилаш, 125 та кўприкларни қуриш ва таъмирлаш ишлари амалга оширилади. Шу билан бир қаторда, умумий қиймати 455,1 млрд сўмлик 275 та иссиқлик таъминоти тизими объектларини янгидан қуриш, реконструкция ва модернизация қилиш кўзда тутилган.
Келгуси беш йиллик истиқболда вилоятда мактабгача таълим билан қамров даражаси 52,1%дан 62%га оширилади, бу борада хусусий сектор томонидан 57 346 ўринли 2 029 та нодавлат ва оилавий мактабгача таълим ташкилотларини ташкил этиш чоралари кўрилади. 744 та умумтаълим мактабларида қурилиш реконструкция ишлари олиб борилади. Жумладан, 24 та янги умумтаълим мактаблари қурилади, 548 та умумтаълим мактабларида реконструкция, 172 та умумтаълим мактабларида мукаммал таъмирлаш ишлари амалга оширилади.
Вилоят ҳудудларида 15 та янги спорт объектлари қурилади 14 та спорт объектларида реконструкция ва капитал таъмирлаш ишлари олиб борилади.

В соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №201 от 20 апреля 2022 года утверждены целевые показатели комплексного социально-экономического развития Кашкадарьинской области на 2022-2026 годы.
В Кашкадарьинской области в 2022-2026 годах будут рассматриваться меры для увеличения объёма Валового регионального продукта в 1,5 раза, объема промышленной продукции в 1,5 раза, сельскохозяйственной продукции в 1,2 раза, объема услуг в 2,9 раза и объема строительных работ в 1,2 раза. В результате, ВВП на душу населения увеличится с 13,9 млн сумов до 22,1 млн сумов.
За счет развития соответствующих отраслей объем доходов бюджета в области увеличится с 3483 млрд сумов до 5528 млрд сумов (увеличение в 1,6 раза).
В результате принятых мер по развитию предпринимательства в ближайшие пять лет будет создано 51 585 новых малых предприятий. За счет обеспечения работой 438,4 тыс. человек уровень безработицы в области снизится с 9,2% до 7,6%, а уровень бедности снизится на 50%.
По 3 872 проектам будут запущены инвестиционные проекты на сумму $3 579,2 млн, а для запуска инвестиционных проектов будут созданы 72 новые малые промышленные зоны.
При увеличении регионального экспорта в 1,6 раза будет запущен экспорт товаров и услуг на общую сумму $1,6 млрд.
В течение следующих пяти лет планируется повысить уровень обеспеченности питьевой водой с 43,4% до 68,4%, а степень охвата канализацией с 6,3% до 14,2%. При этом, в целях улучшения электросетевого хозяйства будет проведено строительство и реконструкция линий электропередач общей протяженностью 6199,1 км, а также будет установлено и отремонтировано 1673 трансформатора.
В целях повышения дорожно-инфраструктурного потенциала области будет проведено асфальтирование 814,9 км дорог общего пользования и благоустройство 3554,3 км внутренних дорог, строительство и ремонт 125 мостов. При этом планируется реконструировать и модернизировать 275 объектов теплоснабжения на сумму 455,1 млрд сумов.
В ближайшие пять лет охват дошкольным образованием в области увеличится с 52,1% до 62%, а частным сектором будут приняты меры по созданию 2029 негосударственных и семейных дошкольных организаций на 57346 мест. В 744 общеобразовательных школах будут вести строительно-реконструктивные работы. В частности, будет построено 24 новых общеобразовательных школы, реконструировано 548 общеобразовательных школ, капитально отремонтировано 172 общеобразовательные школы.
В области будет построено 15 новых спортивных объектов и будет проведена реконструкция и капитальный ремонт 14 спортивных объектов.