1-4 сентябр кунлари Тошкентдаги Халқаро Конгресс марказида Ислом тараққиёт банки (ИТБ) Бошқарувчилар кенгашининг йиллик йиғилиши бўлиб ўтмоқда. Тадбирда иштирок этиш учун ИТБ гуруҳига кирувчи 57 мамлакатдан вазирлар ва расмийлар, шунингдек, 2000 дан ортиқ йирик бизнес вакиллари, экспертлар ва оммавий ахборот воситалари ходимлари Ўзбекистонга ташриф буюришди.
Учрашувнинг асосий мавзуси - ИТБга аъзо мамлакатларнинг пандемиядан кейин ижтимоий ва иқтисодий тикланиши. Aсосий тадбирлардан ташқари, иқтисодиёт, барқарор ривожланиш, соғлиқни сақлаш, таълим, ислом молияси мавзуларида қўшимча учрашувлар ўтказилади.
Тадбирда Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази директори Обид Ҳакимов маъруза қилди.
"Марказий Осиё мамлакатлари ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш ва интеграцион ўзаро таъсир ўтказиш учун катта салоҳиятга эга. ИТБ методологияси ёрдамида амалга оширилган ҳисоб-китоблар Марказий Осиё мамлакатларининг ўзаро савдода 1,1 миллиард долларлик амалга оширилмаган экспорт салоҳияти мавжудлигини кўрсатади", - деди Марказ директори Обид Ҳакимов.
Таъкидланишича, озиқ-овқат маҳсулотлари 530 миллион долларга, кимё маҳсулотлари 180 миллион долларга, металлургия 120 миллион долларга ва енгил саноат 110 миллион долларни ташкил этади.
Қайд этилишича, Ўзбекистон Марказий Осиё мамлакатларига 600 миллион доллардан зиёд маҳсулотларни экспорт қилиш салоҳиятига эга.
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази раҳбарининг қўшимча қилишича, яқин ҳамкорлик Марказий Осиёда саноат ва қишлоқ хўжалиги кластерларини яратишга ёрдам беради, улар ишлаб чиқариш харажатларини камайтиришда компенсацион таъсир кўрсатиши мумкин. Минтақавий қиймат занжирларини ривожлантириш учун трансчегаравий савдо ва инвестицияларни кўпайтириш учун қулай шарт-шароитларни яратиш мақсадга мувофиқдир.
Обид Ҳакимов Марказий Осиёда сув ресурслари ҳақида гапирар экан, минтақада тоза сув танқислиги ЯИМнинг 11 фоизга пасайишига олиб келиши мумкин.
"Марказий Осиё минтақасида ривожланишнинг барқарорлиги учун сув ресурсларининг етишмаслиги жиддий муаммо ҳисобланади. Жаҳон банки ҳисоб-китобларига кўра, 2050 йилга бориб Сирдарё ҳавзасида сув ресурслари 5 фоизгача, Амударё ҳавзасида 15 фоизгача камайиши кутилмоқда. 2050 йилга бориб Марказий Осиёда тоза сув танқислиги ялпи ички маҳсулотнинг 11 фоизга пасайишига олиб келиши мумкин", - деди Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази директори Обид Ҳакимов Тошкентда бўлиб ўтаётган Ислом тараққиёт банки Бошқарувчилар кенгашининг йиллик йиғилишида сўзлаган нутқида.
Халқаро таснифда сув ресурсларининг мавжудлиги нуқтаи назаридан Марказий Осиё давлатлари "етарли даражада таъминланмаган" тоифасига киради, дея қўшимча қилди Ҳакимов.
БМТ маълумотларига кўра, Марказий Осиё сув ресурсларидан фойдаланишни мувофиқлаштириш соҳасидаги бир-бирига зид қарорлар туфайли ҳар йили камида 1,75 миллиард доллар йўқотилмоқда.
"Минтақанинг ривожланиши чекланган миқдордаги сармояга эга сув ресурслари тугаб бораётган бир шароитда рўй бермоқда, бу сувдан асосан суғориш мақсадларида фойдаланадиган мамлакатларга айниқса, салбий таъсир кўрсатмоқда", - дейди Обид Ҳакимов.
“Минтақанинг сув-энергетика салоҳиятидан унумли фойдаланиш мамлакатлар ўртасида илгари содир бўлган, лекин 2000 йилларда кескин заифлашган ҳамкорликни чуқурлаштиришга ёрдам бериши мумкин. Сўнгги Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази раҳбари.
ИТБнинг Тошкентдаги йиғилиши пандемия бошланганидан буён халкаро микёсдаги биринчи йирик оффлайн тадбир хисобланади.
“Банк ташкил этилганидан буён кўп томонлама ҳамкорлик Банк миссиясининг муҳим вазифаси ҳисобланади. Бугунги кунда, ҳар қачонгидан ҳам, Ислом мамлакатлари ва умуман халқаро ҳамжамият олдида миллионлаб одамларнинг иқтисодий ривожланиш афзалликларидан баҳраманд бўлишига тўсқинлик қиладиган мураккаб глобал муаммолар турибди”,- деди Ислом тараққиёт банки президенти Муҳаммад Сулаймон Aл-Жассер. “Бу йилги йиллик йиғилиш банк аъзо мамлакатларига ушбу муаммоларни ҳал қилиш учун умумий кун тартибини ишлаб чиқиш учун имконият яратади”.
2016 йилдан буён Ўзбекистон раҳбарияти кўп векторли сиёсатга содиқ қолган ҳолда, ИТБ билан ҳамкорликни кенгайтиришда давом этмоқда. Банк Бошқарувчилар кенгашининг йиллик йиғилиши айнан Тошкентда бўлиб ўтиши ҳам ушбу ҳамкорликнинг самарасидир. Шу кунгача ИТБ Ўзбекистонда турли соҳаларда 100 дан ортиқ лойиҳаларни қўллаб-қувватлади.
Ўзбекистон учун бундай йиллик саммитнинг ўтказилиши муҳим аҳамият касб этиб, мамлакат иқтисодий соҳасидаги ислоҳотлар ютуқларининг эътироф этишга хизмат қилмоқда.

С 1 по 4 сентября в Международном конгресс-центре в Ташкенте проходит ежегодное заседание Совета управляющих Исламского банка развития (ИБР). Для участия в мероприятии в Узбекистан прибыли министры и официальные лица из 57 стран-участниц группы ИБР, а также более 2 000 участников крупного бизнеса, экспертов и представителей СМИ.
Главная тема заседания – социальное и экономическое восстановление стран-участниц ИБР после пандемии. Помимо основных мероприятий пройдут дополнительные сессии на темы экономики, устойчивого развития, здравоохранения, образования, исламского финансирования.
В мероприятии с докладом выступил директор Центра экономических исследований и реформ Обид Хакимов.
«Страны Центральной Азии обладают большим потенциалом для более тесных связей и интеграционного взаимодействия. Расчеты показывают наличие нереализованного экспортного потенциала стран ЦА во взаимной торговле в размере 1,1 млрд долларов», - сказал директор ЦЭИР.
По его словам, на продукты питания приходится около 530 млн долларов, химическую продукцию - 180 млн долларов, металлургию - 120 млн долларов, легкую промышленность - 110 млн долларов.
Он отметил, что Узбекистан обладает нереализованным экспортным потенциалом со странами Центральной Азии на сумму более 600 млн долларов.
Глава ЦЭИР отметил, что более тесное сотрудничество стран будет способствовать появлению региональных производственно-сбытовых цепочек, что приведет к снижению производственных затрат. Для этого Хакимов предложил создавать благоприятные условия для увеличения трансграничной торговли и инвестиций.
Говоря о водых ресурсах в Центральной Азии, Обид Хакимов отметил, что нехватка воды может привести к падению регионального ВВП на 11%.
«Серьезной проблемой для устойчивости развития региона Центральной Азии является нехватка водных ресурсов. По расчетам Всемирного банка, к 2050 году ожидается сокращение водных ресурсов в бассейне Сырдарьи до 5%, в бассейне Амударьи - до 15%. К 2050 году нехватка пресной воды в Центральной Азии может привести к падению ВВП на 11%», - сказал он, выступая на панельной сессии в рамках проходящего в Ташкенте ежегодного заседания Совета управляющих ИБР.
С точки зрения обеспеченности водными ресурсами в международной классификации страны Центральной Азии находятся в категории «недостаточно обеспеченных», добавил Хакимов.
По данным ООН, страны региона ежегодно теряют не менее 1,75 млрд долларов из-за непоследовательной координации использования водных ресурсов.
«Развитие региона происходит в условиях истощения водных ресурсов при ограниченном объеме инвестиций, что особенно негативно сказывается на странах, которые используют воду в основном для целей орошения», - сказал Обид Хакимов.
«Более эффективное использование водного и энергетического потенциала региона может способствовать углублению сотрудничества между странами, которое ранее имело место, но резко ослабло в 2000-х годах. В последние годы сотрудничество в этом направлении заметно активизировалось», - отметил глава ЦЭИР.
Ежегодное собрание ИБР в Ташкенте стало первым оффлайн событием такого масштаба с начала пандемии.
«Многосторонность была важной частью миссии ИБР с момента основания Банка. Сегодня как никогда исламские страны и международное сообщество в целом сталкиваются со сложными глобальными вызовами, которые не позволяют миллионам людей пользоваться преимуществами экономического развития», - сказал Мухаммед Сулейман Аль-Джассер, президент ИБР. – «Ежегодное собрание в этом году предоставляет странам-членам Банка прекрасную возможность выработать общую повестку дня для решения этих проблем».
С 2016 года руководство Узбекистана продолжает придерживаться политики многовекторности и расширяет сотрудничество с ИБР, кульминацией которого стало проведение ежегодного заседание Совета управляющих ИБР в Ташкенте. На сегодняшний день Банк поддержал более 100 проектов в Узбекистане в различных секторах.
Для Узбекистана проведение такого ежегодного саммита имеет большое значение и служит признанием достижений реформ в экономической сфере страны.