Ахборот ва киберхавфсизлик бўйича Ўзбекистондаги етакчи ташкилотлар рейтинги эълон қилинди
"Киберхавфсизлик маркази" давлат унитар корхонаси давлат ва хўжалик бошқаруви, ҳамда маҳаллий давлат ҳокимияти органларида ахборот ва киберхавфсизликнинг таъминланганлиги ҳолати 2020 йил 4-чораги якуний натижалари бўйича рейтинг баҳолаш ўтказилди. Баҳолаш "Киберхавфсизлик маркази" давлат унитар корхонасининг ахборот ва киберхавфсизлик мониторинги тизимидаги ташкилотлар томонидан тақдим этилган маълумотларга асосланди.
Aдлия вазирлиги рейтингда етакчига айланди ва энг ҳимояланган агентлик деб топилди, ахборот даражаси ва киберхавфсизлик даражаси 94,7 баллни ташкил этди.
Иккинчи ўринни 94,4 балл билан Ўзбекистон Республикаси Марказий банки эгаллади.
Наманган вилояти ҳокимлиги 88 баллни олди, бу унга рейтингда тўртинчи ва ҳокимликлар орасида биринчи ўринни эгаллашга имкон берди. Учта етакчини 89 балл тўплаган "Ўзсаноатқурилишматериаллари" уюшмаси ёпиб қўйди.
Банклар орасида AТИБ "Ипотека-Банк" энг яхши деб топилди ва умумий рейтингда тўққизинчи ўринни эгаллаб, 85 баллни олди.
Умуман олганда, Киберхавфсизлик маркази Ўзбекистондаги барча 116 давлат ва хўжалик бошқаруви органлари маълумотларини кузатиб борди.

Составлен топ 10 ведомств и организаций с самой сильной киберзащитой в Узбекистане
ГУП «Центр кибербезопасности» постановлениями, по итогам IV квартала 2020 года проведена рейтинговая оценка состояния обеспечения информационной и кибербезопасности в органах государственного и хозяйственного управления, органах государственной власти на местах.
Оценка проведена на основе предоставленных организациями данных в системе мониторинга информационной и кибербезопасности ГУП «Центр кибербезопасности».
Министерство юстиции стало лидером рейтинга и признано самым защищённым ведомством, с оценкой уровня обеспечения информационной и кибербезопасности 94,7 баллов.
Второе место занял Центробанк РУз с оценкой 94,4 балла.
Хокимият Наманганской области получил оценку в 88 балла, что позволило ему занять четвертое место в рейтинге и первое среди хокимиятов. Тройку лидеров замыкает Асссоциация Узпростроймателиалы, которая набрала 89 баллов.
Среди банков, лучшим стал АКИБ «Ипотека-банк», заняв девятую позицию в общем рейтинге и получив оценку 85 балла.
В общей сложности, Центр кибербезопасности провел мониторинг данных всех 116 органов государственного и хозяйственного управления в Узбекистане.