Жаҳон банки кўмагида Ўзбекистон солиқ маъмуриятчилиги тизимини модернизация қилишни давом эттиради
Жаҳон банки Ижрочи директорлар кенгаши томонидан Ўзбекистон Давлат солиқ қўмитасининг (ДСҚ) операцион самарадорлиги ва натижадорлигини ошириш ва мамлакат солиқ тўловчиларига янада сифатли хизмат кўрсатишга қаратилган “Солиқ маъмуриятчилигини ислоҳ қилиш” лойиҳаси маъқулланди.
Лойиҳа 60 миллион AҚШ доллари миқдоридаги имтиёзли кредит ҳисобига амалга оширилади. Жаҳон банки гуруҳининг таркибига кирувчу Халқаро тараққиёт ассоциацияси ушбу маблағни Ўзбекистон ҳукуматига жуда паст фоизда ва 30 йилгача бўлган муддатга имтиёзли кредит шаклида тақдим этади.
"Ҳукумат мамлакатдаги бизнес ва инвестиция муҳитини яхшилаш мақсадида солиқ маъмуриятчилиги тизимидаги ислоҳотларга устувор аҳамият бермоқда. Янги лойиҳа Давлат солиқ қўмитасининг фаолиятини солиқ тўловчилар манфаатлари нуқтаи назаридан такомиллаштиришга ёрдам беради", - деди Марко Мантованелли, Жаҳон банкининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари. "Хусусан, лойиҳа солиқ солинадиган базани кенгайтиради, бу эса ҳозирги кунда ЯИМнинг тахминан 50 фоизини ташкил этадиган иқтисодиётнинг норасмий секторини қисқартиришга ёрдам беради, солиқ тушумлари ҳажмини кўпайтиради ҳамда янада самаралироқ солиқ маъмуриятчилиги тизмидан фойдаланиб маҳаллий фирма ва компанияларга янги иш ўринларини яратишга ёрдам беради".
Лойиҳа учта асосий компонентни ўз ичига олади, улар Давлат солиқ қўмитасининг операцион, институционал, технологик ва инсон салоҳиятини ривожлантиришга ёрдам беради, шунингдек, Ўзбекистонда солиқ қонунчилиги талабларига ихтиёрий риоя қилишни рағбатлантиради.
Лойиҳанинг биринчи компоненти Давлат солиқ қўмитасига солиқ маъмуриятчилигининг асосий иш жараёнларини автоматлаштиришга сармоя киритишга имкон беради. Бунга қуйидагилар киради: қоғоз ҳужжатларни қисқартириш ҳамда юридик ва жисмоний шахслар томонидан солиқларни тўлаш жараёнини соддалаштириш мақсадида ДСҚ солиқ бошқарувининг янги ахборот тизимини ишлаб чиқиш; ахборот-коммуникация технологиялари (AКТ) инфратузилмасини модернизация қилиш; ДСҚ учун янги маълумотларни сақлаш марказини яратиш; ва AКТ учун масъул бўлган ДСҚ бўлинмаларининг ўз фаолиятини бошқариш ва режалаштиришдаги имкониятларини такомиллаштириш.
Лойиҳанинг иккинчи компоненти иқтисодиётнинг норасмий секторини қисқартириш бўйича чора-тадбирларни ишлаб чиқиш ва амалга оширишда ёрдам беради. Бунга қуйидаги чоралар киради: солиқ тўлашдан бўйин товлаш ҳолатларини аниқлаш ва олдини олиш бўйича ДСҚнинг ижро этувчи салоҳиятини яхшилаш; бизнесни солиқ тўлашдан бўйин товламасликка ундаш, шу жумладан солиққа оид бўлмаган имтиёзлардан фойдаланиш орқали рағбатлантириш; шунингдек хусусий сектор билан шериклик алоқаларини ривожлантириш, шу жумладан солиқ тўловчиларнинг хатти-ҳаракатларини ўзгартириш ва солиқ қонунчилигига риоя қилинишини таъминлашга қаратилган янги ёки соддалаштирилган солиқ сиёсати ва процедураларини ишлаб чиқиш орқали.
Лойиҳанинг учинчи компоненти малакали ва компетенцияга эга ходимларни ишга жалб қилиш мақсадида ДСҚнинг инсон ва институционал салоҳиятини ривожлантиришга қаратилган. Бунга доимий равишда малака ошириш ва касбий тайёргарликни такомиллаштириш орқали ДСҚ ходимларни бошқариш сиёсатини такомиллаштириш ва уларнинг салоҳиятини ривожлантириш бўйича бир қатор тадбирлар киради.

Совет исполнительных директоров Всемирного банка одобрил проект по реформе налогового администрирования, который направлен на повышение операционной эффективности и результативности Государственного налогового комитета Узбекистана (ГНК) и предоставление более качественных услуг налогоплательщикам страны.
Проект будет реализован за счет льготного кредита в размере 60 млн долларов США. Международная ассоциация развития, входящая в Группу Всемирного банка, предоставит его правительству Узбекистана в форме льготного кредита по очень низкой процентной ставке и со сроком погашения до 30 лет.
«Правительство уделяет приоритетное внимание реформам в системе налогового администрирования с целью улучшения деловой и инвестиционной среды в стране. Новый проект поможет ГНК улучшить свою деятельность в интересах налогоплательщиков», - отметил Марко Мантованелли, глава представительства Всемирного банка в Узбекистане. «В частности, проект позволит расширить налоговую базу, что приведет к сокращению неформального сектора экономики, который в настоящее время оценивается примерно в 50% ВВП, увеличить налоговые поступления, а также помочь местным фирмам и компаниям в создании новых рабочих мест, используя более эффективную систему налогового администрирования».
Проект включает в себя три ключевых компонента, которые буду содействовать развитию операционного, институционального, технологического и кадрового потенциала ГНК, а также стимулировать добровольное соблюдение требований налогового законодательства в Узбекистане.
Первый компонент проекта позволит ГНК инвестировать средства в автоматизацию основных бизнес-процессов налогового администрирования. Это включает разработку новой информационной системы налогового управления ГНК с целью сокращения бумажного делопроизводства и упрощения процесса уплаты налогов юридическими и физическими лицами; модернизацию инфраструктуры информационно-коммуникационных технологий (ИКТ); создание нового центра обработки и хранения данных ГНК; а также улучшение возможностей подразделений ГНК, ответственных за ИКТ, в сфере управления и планирования своей деятельности.
Второй компонент проекта поможет в разработке и реализации мер по сокращению неформального сектора экономики. Это включает улучшение правоприменительных возможностей ГНК для выявления и предотвращения случаев уклонения от уплаты налогов; стимулирование бизнеса соблюдать налоговое законодательство, в том числе за счет использования неналоговых стимулов; а также развитие сотрудничества с частным сектором, в том числе посредством разработки новой или упрощенной налоговой политики и процедур с целью изменения поведения налогоплательщиков.
Третий компонент проекта направлен на развитие кадрового и институционального потенциала ГНК с целью привлечения к работе квалифицированных и компетентных сотрудников. Это включает в себя ряд мер по совершенствованию политики управления кадрами ГНК и развитию их потенциала за счет постоянного повышения квалификации и улучшения профессиональной подготовки.