Кешбек олиш бўйича чора-тадбирлар амалга оширилгандан бошлаб, дастлабки 14 кун ичида QR-кодли 401 604 та чек рўйхатга олиниб, жами кешбек суммаси 5 миллиард сўмдан ортиқни ташкил этди.
Буни интизомли солиқ тўловчилар сафи кенгайиб бораётгани ҳамда онлайн назорат-касса машиналаридан фойдаланиш устидан жамоатчилик назорати кучайгани билан изоҳлаш мумкин.
Шу билан бирга, чеклардаги маълумотларни нотўғри кўрсатиш, QR-кодли чекларни бермаслик, бошқа шахсларнинг чеклари ҳисобига кешбекка эга бўлиш каби истеъмолчилар ҳуқуқларини поймол қилувчи, кешбек амалиётига салбий таъсир этаётган ҳолатларнинг юзага келаётгани кузатилмоқда. Жумладан, савдо ходимлари томонидан онлайн-НКМ чекларининг нусхаси (дубликат)ни чоп этган ҳолда харидордан аввалроқ рўйхатдан ўтказиш ҳолатлари кўп учрамоқда.
Истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳар томонлама ҳимоя қилиш ва ҳуқуқбузарликларни олдини олиш мақсадида қуйидаги талаблар ўрнатилмоқда:
– QR-кодли чек биринчи марта СОЛИҚ мобил иловасида сканерланганда истеъмолчи томонидан киритилган телефон рақами билан маълумотлар базасида автоматик рўйхатга олинади. Қайта сканерланганда қурилма экранида чек қайси рақам орқали рўйхатга олинганини кўрсатувчи эслатма пайдо бўлади;
– ҳар бир фуқаро бир кунда битта савдо нуқтасидан 5 тагача чекни рўйхатга олиш тартиби жорий этилмоқда. 6-чек рўйхатдан ўтказилганда қурилма экранида кунлик лимит тугаганлиги тўғрисида эслатма пайдо бўлади.
ДСҚ кешбек амалиёти тўғри қўлланилишини доимий назорат қилиб бориш билан бирга, истеъмолчилар фирк-мулоҳазаларини инобатга олган ҳолда тизимни такомиллаштириб боради.

За первые 14 дней с начала реализации мероприятий для получения кешбэка зарегистрировано 401 604 чеков с QR-кодом, общая сумма кешбэка составила более 5 млрд сумов.
Это объясняется улучшением налоговой дисциплины предпринимателей и возросшим общественным контролем в сфере применения контрольно-кассовой техники.
Вместе с тем, неоднократно выявляются случаи, дискредитирующие внедренную практику возврата кешбэка, такие, как намеренное искажение информации в чеках, невыдача чеков с QR-кодом, получение кешбэка за счет чужих чеков и другие ситуации, нарушающие права потребителей. В частности, часто наблюдаются случаи сканирования сотрудниками торговых точек чеков онлайн-ККМ раньше покупателей, путем выдачи им копии (дубликатов) чеков.
Для всесторонней защиты прав потребителей и недопущения неправомерных ситуаций запущены следующие механизмы:
– при первом сканировании чек с QR-кодом автоматически регистрируется под номером телефона, который введен в мобильном приложении Soliq. При повторном сканировании отображается номер телефона, на который данный чек был зарегистрирован ранее;
– каждый гражданин может зарегистрировать в день с одной торговой точки не более 5 чеков с QR-кодом. При сканировании 6-го чека на экране появляется соответствующее уведомление.
Мероприятия по кешбэку находятся под контролем Государственного налогового комитета и продолжат совершенствоваться с учетом мнений и предложений потребителей.