Ўзбекистон БРМга эришиш учун Комплекс молиялаштириш стратегиясини ишлаб чиқмоқда
«Давра суҳбати» ҳукумат ҳамда ҳамкорлар билан Ўзбекистон учун БРМнинг Комплекс молиялаштириш стратегиясини ривожлантириш ва режалаштиришга доир асосий миллий устуворликларни такомиллаштиришни муҳокама қилиш учун замин яратди.
БРМга эришиш, жумладан 2030 йилга қадар сайёрамиздаги барча одамлар учун тинчлик ва фаровонликни таъминлаш учун сезиларли ҳажмдаги давлат ва хусусий инвестициялар талаб этилади. Шу билан бирга, БРМни молиялаштириш 12 триллион АҚШ доллари ҳисобига бозор имкониятларини яратиш, иқлим ўзгаришига қарши курашиш чораларини амалга ошириш ҳисобига 2030 йилгача 380 миллион янги иш ўринларини яратиш ва қарийб 26 триллион АҚШ долларини тежаб қолиш эвазига иқтисодиёт учун салмоқли фойдани таъминлаб бериши мумкин.
Ривожлантиришни молиялаштириш бўйича ўтказилган баҳолашга кўра, Ўзбекистонга миллий БРМга эришиш учун ҳар йили камида 6 миллиард АҚШ долларига тенг қўшимча инвестициялар зарур. Ташқи шокни ва CОВИД-19 таъсирини енгиб ўтиш учун қарийб 4 миллиард АҚШ доллари ёки 7 фоиз ЙИМ миқдоридаги қўшимча ташқи молиялаштириш талаб этилади.
Ўзбекистондаги БМТТД мамлакатда режалаштириш жараёнларини кучайтириш ҳамда барқарор ривожланишни молиялаштириш соҳасида мавжуд тўсиқларни енгиш мақсадида БРМнинг Комплекс молиялаштириш стратегиясини ишлаб чиқа бошлади. Мазкур стратегия БРМга эришишни тезлаштириш учун молиявий оқимларни тўғри тақсимлашда ҳукуматга ёрдам кўрсатишга йўналтирилган.
Ўзбекистон Республикаси иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирининг биринчи ўринбосари Илҳом Норқулов ўзининг кириш нутқида таъкидлаганидек, “ўзгариб бораётган молиявий ландшафт молиялаштириш вазифани қийинлаштириб, молия оқимлари ва бошқа воситаларнинг фаол марказлашган бошқарувига оид стратегик ёндашувлар муҳим аҳамият касб этмоқда. Молиялаштириш воситаларининг чекланганлиги билан боғлиқ муаммолар ечимининг самарали механизмларидан бири бутун молия тизимининг барқарор инвестициялар билан қай тариқа боғлиқ бўлишини аниқлаштириш имконини берадиган кенг қамровли стратегияни ишлаб чиқишдан иборат”.
БМТТД Доимий вакили Матилда Димовсканинг таъкидлашича, «БМТТД ҳукуматларга Комплекс миллий молиялаштириш стратегиясини яратишда глобал даражада кўмак бера бошлади. Бу ишлар 60 дан ортиқ мамлакатда олиб борилаётган бўлиб, Ўзбекистон ҳам улардан биридир. Комплекс миллий молиялаштириш стратегияси, бу – режалаштириш ва молиялаштириш жараёнларининг мувофиқлашувини таъминлашга, барқарор ривожлантириш мақсадларига қўшимча ресурсларни сафарбар эти шва йўналтиришга, шунингдек мониторинг ва бошқарувнинг самарали механизмларини яратишга ёрдам беради».
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар марказининг (Марказ) директори Обид Ҳакимов ўз нутқида ривожланишнинг узоқ муддатли кун тартибини молиялаштиришга комплекс ёндашувнинг аҳамиятини қайд этиб ўтди.
"Ўзбекистон "иқтисодий ислоҳотларнинг иккинчи авлоди" деб номланган босқичга кирганлиги сабабли, БМТнинг барқарор ривожланиш мақсадлари Ўзбекистонда инклюзив ўсиш кун тартибини мустаҳкамламоқда. Шундай қилиб, Ўзбекистон ҳукумати ривожланиш мақсадларини, жумладан, таълим, соғлиқни сақлаш, гендер тенглиги, инфратузилма ва молиявий имкониятларни аниқлаш учун БРМни тўлиқ қабул қилди", - деди Марказ раҳбари.
Хулосада, Обид Ҳакимов "ҳозирги лойиҳа - Ўзбекистон учун интеграциялашган молиявий стратегияни ишлаб чиқиш - БРМга эришиш бўйича миллий саъй-ҳаракатларни мустаҳкамлаши мумкин", деб таъкидлади. У Ўзбекистондаги кўплаб жорий молиявий ислоҳотларни барқарор ривожланишни молиялаштиришнинг энг стратегик усуллари устуворлигини аниқлашга ёрдам берадиган ягона комплекс тузилмага бирлаштиради. Лойиҳа турли хил молиявий оқимларга ва манфаатдор томонларнинг қиёсий афзалликларига мувофиқ миллий мақсадларга эришиш учун сафарбар қилиниши керак бўлган давлат ва хусусий молиялаштиришнинг турли оқимларига стратегик раҳбарлик қилади.
БМТТДнинг БРМ соҳасида молия бўйича мутахассиси Тим Строусон Ўзбекистонда қандай усуллар ва воситалар қўлланилиши мумкинлигини аниқлаштириш учун Комплекс молиялаштириш стратегиясини яратишда алоҳида давлатларнинг илғор тажрибасини тақдим қилди.
БМТТД халқаро эксперти Нелсон Страттнинг айтишича, «Комплекс молиялаштириш стратегияси ҳукуматга тегишли давлат ва хусусий молиялаштириш орқали қўллаб-қувватланган узоқ муддатли ва ўрта муддатли ислоҳотларни, жумладан янги ва инновацион молиявий ечимларни мувофиқлашган ҳолда амалга ошириш имконини беради. Ушбу Стратегияда шунингдек унинг амалга оширилишини мониторинг ва таҳлил қилишга оид тегишли воситалар, шунингдек бошқарув ва мувофиқлаштиришнинг янгича механизмлари ҳам белгиланиши керак».
Анжуман ривожлантиришни молиялаштириш жараёнида иштирок этувчи барча манфаатдор томонларнинг бирлашувига ҳамда мамлакатни барқарор ривожлантиришнинг узоқ муддатли устуворликларини, мамлакатга хос муаммоларни, давлат томонидан молиялаштириш имкониятлари ва БРМни молиялаштириш стратегиясидан кутилаётган натижаларни белгилаш соҳасида мулоқотни ташкил этишга хизмат қилди.
Мазкур тадбир Ўзбекистон учун БРМнинг Комплекс молиялаштириш стратегиясини яратиш соҳасидаги кенг кўламли ишларнинг бир қисми ҳисобланади. Ушбу фаолият доирасида ривожлантириш лойиҳаларида иштирок этувчи йирик давлат, хусусий ва халқаро ташкилотлар билан маслаҳатлашиш тадбирлари ўтказилади. Учрашувлар чоғида янги молиявий ечимлар ва ресурсларни сафарбар қилиш усуллари қаторида мавжуд молиявий воситалардан янада самарали фойдаланишни таъминлаш масалалари муҳокама қилинади.
Ташаббус БМТТД томонидан Халқаро фавқулодда болалар жамғармаси (УНИCЕФ), Бутунжаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (БССТ) ҳамда БМТнинг наркотиклар ва жиноят бўйича бошқармаси (БМТ НЖБ) билан ҳамкорликда бошқариладиган «Ўзбекистонда Комплекс миллий молиялаштириш стратегиясини яратиш» БМТ Қўшма дастури доирасида амалга оширилмоқда. Ушбу лойиҳа жорий ислоҳотларнинг тараққиётга таъсирини имкон қадар ошириш учун Комплекс миллий молиялаштириш стратегиясини яратишда ёрдам кўрсатишга йўналтирилган. Дастур БРМ Қўшма жамғармаси томонидан, шунингдек қуйидаги донор-мамлакатларнинг бадаллари ҳисобига молиялаштирилади: Дания, ЙИ, Германия, Ирландия, Люксембург, Монако, Нидерландия, Норвегия, Португалия, Испания, Швеция ва Швейцария.

«Круглый стол», оранизованный ПРООН, стал платформой для обсуждения с правительством и партнерами по развитию основных национальных приоритетов развития и плана Комплексной стратегии финансирования ЦУР для Узбекистана.
Достижение ЦУР требует значительных государственных и частных инвестиций, чтобы к 2030 году обеспечить мир и процветание для всех людей на планете. В то же время финансирование ЦУР может принести существенные выгоды для экономики за счет создания рыночных возможностей на 12 триллионов долларов США, генерирования 380 миллионов новых рабочих мест и экономии около 26 триллионов долларов США к 2030 году за счет реализации мер по борьбе с изменением климата.
Согласно проведенной оценке финансирования развития, для достижения национальных ЦУР Узбекистану необходимы как минимум дополнительные ежегодные инвестиции в размере 6 миллиардов долларов США. Для преодоления внешнего шока и воздействия COVID-19 потребуется дополнительное внешнее финансирование в размере около 4 миллиардов долларов США, или 7% ВВП.
В целях усиления процессов планирования и преодоления существующих препятствий для финансирования устойчивого развития в стране ПРООН в Узбекистане приступил к разработке Комплексной стратегии финансирования ЦУР. Данная стратегия направлена на оказание помощи правительству в корректировке финансовых потоков для ускорения достижения ЦУР.
В своем вступительном слове, Ильхом Норкулов, Первый заместитель министра экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан, отметил, что «изменяющийся финансовый ландшафт усложняет задачу финансирования и придает важное значение стратегическим подходам к активному централизованному управлению финансовыми потоками и другими средствами. Одним из эффективных механизмов решения проблемы ограниченности инструментов финансирования видится разработка всеобъемлющей стратегии, которая позволила бы прояснить, каким образом вся финансовая система может быть связана с устойчивыми инвестициями».
Как заявила Постоянная представительница ПРООН Матильда Димовска, «ПРООН на глобальном уровне начала помогать правительствам в создании Комплексной национальной стратегии финансирования. Эта работа ведется более чем в 60 странах, и Узбекистан - одна из них. Комплексная национальная стратегия финансирования - это структура, которая поможет обеспечить согласованность процессов планирования и финансирования, поможет мобилизовать и направить дополнительные ресурсы на цели устойчивого развития, создать эффективные механизмы мониторинга и управления».
Обид Хакимов, директор Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР) в своем выступлении отметил важность комплексного подхода к финансированию долгосрочной повестки дня развития.
"Поскольку Узбекистан вступает в фазу так называемого «второго поколения экономических реформ», Цели устойчивого развития ООН закрепляют повестку дня инклюзивного роста в Узбекистане. Таким образом, правительство Узбекистана полностью приняло ЦУР для определения целей развития, включая образование, здравоохранение, гендерное равенство, инфраструктуру и финансовую доступность", - отметил глава ЦЭИР.
В заключении Обид Хакимов, отметил, что "текущий проект - Разработка интегрированной финансовой стратегии для Узбекистана - может укрепить национальные усилия по достижению ЦУР. Он объединит многочисленные текущие финансовые реформы в Узбекистане в единую всеобъемлющую структуру, которая поможет определить приоритеты наиболее стратегических способов финансирования устойчивого развития. Проект обеспечивает стратегическое руководство по различным потокам государственного и частного финансирования, которое необходимо мобилизовать для достижения национальных целей в соответствии с различными финансовыми потоками и сравнительными преимуществами заинтересованных сторон.
Тим Строусон, специалист по финансам в области ЦУР в ПРООН, представил передовой опыт отдельных стран в создании Комплексной стратегии финансирования, чтобы определить, какие методы и инструменты могут быть воспроизведены в Узбекистане.
По словам международного эксперта ПРООН Нельсона Стратта, «Комплексная стратегия финансирования поможет правительству согласованно реализовывать долгосрочные и среднесрочные реформы, подкрепленные соответствующим государственным и частным финансированием, включая новые и инновационные финансовые решения. В этой Стратегии также должны быть определены соответствующие средства мониторинга и анализа ее реализации, а также новаторские механизмы управления и координации».
Конференция способствовала объединению всех заинтересованных сторон, участвующих в процессе финансирования развития, и инициированию диалога для определения долгосрочных приоритетов устойчивого развития страны, проблем, специфичных для страны, возможностей государственного финансирования и ожиданий от Стратегии финансирования ЦУР.
Данное мероприятие является частью масштабной работы по созданию Комплексной стратегии финансирования ЦУР для Узбекистана. В рамках этой деятельности будет проведена серия консультаций с крупными государственными, частными и международными организациями, которые участвуют в проектах развития. В ходе встреч будут обсуждены новые финансовые решения и способы мобилизации ресурсов, обеспечив при этом более эффективное использование существующих финансовых средств.
Инициатива реализуется в рамках Совместной программы ООН «Создание Комплексной национальной стратегии финансирования в Узбекистане», возглавляемой ПРООН совместно с Международным чрезвычайным детским фондом (ЮНИСЕФ), Всемирной организацией здравоохранения (ВОЗ) и Управлением ООН по наркотикам и преступности (УНП ООН). Он направлен на оказание содействия в создания Комплексной национальной стратегии финансирования для максимального увеличения воздействия текущих реформ на развитие. Программа финансируется Совместным фондом ЦУР и за счет взносов следующих стран-доноров: Дания, ЕС, Германия, Ирландия, Люксембург, Монако, Нидерланды, Норвегия, Португалия, Испания, Швеция и Швейцария.