Davlat dasturining asosiy maqsadi – yoshlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, aholi o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini qaror toptirish, iqtisodiyotni rivojlantirish orqali xalq farovonligini oshirishga qaratilgan.
– Bu dasturni hanuz davom etayotgan pandemiya sharoitida, global inqiroz kuchayib borayotgan murakkab bir vaziyatda amalga oshirishimizga to‘g‘ri keladi. Har qancha qiyin bo‘lmasin, 500 ming nafar yosh va 200 ming ayolni ish bilan ta’minlash hamda 300 ming aholini kambag‘allikdan chiqarish lozim. Agar “mahallabay” tizimni joyiga qo‘yib, davlat idoralari dasturdagi vazifalarni qunt bilan, ilm bilan, aql bilan bajarsa, keskin o‘zgarish bo‘ladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu bilan birga, rivojlanishdan ortda qolayotgan 33 ta tuman va og‘ir ahvoldagi 970 ta mahallaning yo‘li, ichimlik suvi va elektr ta’minoti, irrigatsiya tarmog‘ini yaxshilash, tibbiyot va ta’lim tizimidagi islohotlarni eng uzoq qishloqlargacha yetkazish zarurligi qayd etildi.
Buning uchun Bosh vazir o‘rinbosarlari, vazirlik va tarmoq rahbarlari, hokimlar va sektor boshliqlari dastur ijrosini tuman va mahallaga tushib tashkil etishi, resurslardan oqilona foydalanib, tartib-intizom bilan qattiq mehnat qilishi talab etiladi.
– Rahbar ko‘p, mas’ullar ko‘p, lekin xalqning dardi bilan shug‘ullanadigan odam yo‘q. Hamma qarorlarni bajarsa bo‘ladi. Eng katta kamchilik – nazorat yo‘q, vazirlar, hokimlar o‘zini qiynamaydi, – dedi Prezident.

Будут разработаны меры, чтобы вывести 300 000 человек из бедности и трудоустроить 500 000 молодых людей и 200 000 женщин
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 10 февраля состоялось видеоселекторное совещание по вопросам эффективной организации осуществления Государственной программы «Год поддержки молодежи и укрепления здоровья населения».
Основная цель государственной программы - всесторонняя поддержка молодежи, утверждение здорового образа жизни среди населения, повышение благосостояния народа через развитие экономики.
- Нам предстоит реализовать эту программу в условиях продолжающейся пандемии, в ситуации обострения глобального кризиса. Как бы это ни было сложно, мы должны обеспечить работой 500 тысяч молодых людей и 200 тысяч женщин, вывести из бедности 300 тысяч граждан. Если правильно наладить систему работы в разрезе махаллей и если государственные органы будут выполнять задачи программы усердно, с умом и по науке, удастся совершить кардинальные изменения, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В 33 районах, отстающих в развитии, и 970 махаллях со сложной обстановкой необходимо улучшить дороги, водо- и электроснабжения, ирригационные сети, довести реформы в сферах медицины и образования до самых отдаленных сел, указано на совещании.
Для этого от заместителей Премьер-министра, руководителей министерств и ведомств, хокимов и руководителей секторов требуется организовать выполнение программы в масштабе районов и махаллей, рационально использовать ресурсы, упорно работать на основе порядка и дисциплины.
- Много руководителей, много ответственных, но нет тех, кто занимается заботами народа. Все решения выполнимы. Но самый главный недостаток – отсутствует контроль, министры, хокимы не выкладываются на полную, - сказал Президент.