Birjada qora metal, ko‘mir, texnik chigit narxi pasaydi
O‘tgan hafta davomida, ya’ni 10 yanvar – 16 yanvar kunlari "O‘zbekiston respublika tovar-xom ashyo birjasi" AJning barcha savdo platformalarida 1 947,6 mlrd so‘mlik tovarlar sotilgan bo‘lib, bu avvalgi haftaga nisbatan 34,5% ga ortiqdir. Bu haqda “O‘zRTXB” matbuot xizmati xabar qildi.
Bunda sotuvlarning 91,8% - birja savdolari; 0,1% - ko‘rgazma-yarmarka savdolari; 7,5% - elektron davlat xaridlari va 0,6% - avtoraqamlarning onlayn-auksioniga to‘g‘ri keldi.
Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub’yektlari ishtirokida tuzilgan bitimlarning umumiy hajmi 668,2 mlrd so‘mni tashkil qildi. Davlat xaridlari tizimlarida o‘tkazilgan elektron savdolar natijasida byudjet va korporativ buyurtmachilarining qariyb 14,3 mlrd so‘mlik mablag‘lari tejaldi.
Ko‘rib chiqilayotgan davr mobaynida onlayn auksion orqali 4 602 ta avtoraqamlar sotildi, sotilgan davlat raqam belgilarining umumiy summasi 10,7 mlrd so‘mni tashkil qildi. Raqobatli savdolar natijasida bitimlarning 5,1% birinchi toifadagi avtoraqamlarga; 9,8% ikkinchi; 8,3% uchinchi; 13,0% to‘rtinchi; 20,4% beshinchi va 43,4% oltinchi toifa avtoraqamlarga tegishlidir.
Ko‘rib chiqilayotgan davrda ochiq birja savdolari orqali jami 1 788,1 mlrd so‘mlik tovar resurslari sotildi. Sotuvchi korxonalar mahsulotlarni tasdiqlangan jadvallarga rioya qilgan holda birja savdolariga qo‘yishdi, shu jumladan:
Qora metall
O‘tgan haftada birja savdolariga 27 154,0 tonna qora metall qo‘yildi va ulardan 17 352,0 tonnasi, ya’ni 63,9% qismi sotildi. O‘tkazilgan savdolarda har kuni o‘rtacha 163 xaridor ishtirok etdi. O‘rtacha kunlik sotuv hajmlari 3 470,4 tonnani tashkil qildi.
Ko‘rib chiqilayotgan davrda barcha markadagi qora metallning kunlik o‘rtacha narxlari mahsulotning bir tonnasi uchun 9 287,2 ming so‘mdan 9 261,3 ming so‘mgacha pasayganini ta’kidlash lozim.
Ko‘mir
Birjaning ko‘mir bozorida ham narxlar pasayishi qayd etildi. Hafta davomida birja savdolari orqali 4 544,0 tonna ko‘mir sotildi. O‘tkazilgan savdolarda har kuni o‘rtacha 8 xaridor ishtirok etdi.
Ko‘rib chiqilayotgan davrda ko‘mir bo‘yicha shakllangan kunlik o‘rtacha narxlar mahsulotning bir tonnasi uchun 261,2 ming so‘mdan 250,2 ming so‘mgacha, ya’ni 4,2%ga pasaygan.
Texnik chigit
O‘tgan hafta mobaynida birja savdolariga 19 137,0 tonna texnik chigit qo‘yildi va ulardan 18 075,0 tonnasi, ya’ni 94,5% qismi sotildi. Mahsulotning o‘rtacha kunlik sotuv hajmlari 3,6 ming tonnani tashkil qildi.
Ko‘rib chiqilayotgan davrda texnik chigit bo‘yicha shakllangan kunlik o‘rtacha narxlar mahsulotning bir tonnasi uchun 4 070,2 ming so‘mdan 3 975,6 ming so‘mgacha, ya’ni 2,3% ga pasaydi. O‘tkazilgan savdolarda har kuni o‘rtacha 31 xaridor ishtirok etdi.

В Узбекистане снизились биржевые цены на черные металлы, уголь и семена хлопчатника
За последнюю неделю, то есть за период с 10 января по 16 января, на всех торговых платформах АО "Узбекской республиканской товарно-сырьевой биржи” было реализовано товаров на сумму 1 947,6 млрд сумов, что на 34,5% больше чем в предыдущей неделе, сообщили в пресс-службе УзРТСБ.
Из них 91,8% продаж пришлась на биржевые торги, 0,1% - на выставочно-ярмарочные торги, 7,5% - на государственные закупки и 0,6% - на онлайн-аукционы автономеров.
Общий объем сделок с участием малого бизнеса и частного предпринимательства составил 668,8 млрд сумов. В результате проведения электронных торгов по государственным закупкам общая экономия средств бюджетных и корпоративных заказчиков составила 14,3 млрд сумов.
За рассматриваемый период через онлайн-аукцион продано 4 602 автономеров на сумму 10,7 млрд сумов. В результате конкурентных торгов 5,1% совершенных сделок приходятся на сделки по автономерам премиум класса; 9,8% сделок на 2-категорию; 8,3% на 3-категорию; 13,0% на 4-категорию; 20,4% на 5-категорию; а также 43,4% на 6-категорию автономеров.
За отчетный период на открытых биржевых торгах было реализовано товарных ресурсов на 1 788,1 млрд сумов. Предприятия продавцы выставляют товары на биржевые торги в соответствии с утвержденными графиками, в том числе:
Прокат чёрных металлов
На прошлой неделе на биржевых торгах было выставлено 27 154,0 тонн черного металла, из которых реализовано 17 352,0 тонн, или 63,9%. Ежедневно на биржевых торгах приняли участие в среднем 163 покупателя. Ежедневный объем реализации в среднем составил 3 470,4 тонн.
За рассматриваемый период ежедневная средняя цена на все марки черного металла понизилась с 9 287,2 тыс. сумов до 9 261,3 тыс. сумов за тонну.
Уголь
На биржевом рынке угля также зафиксировано понижение цен. В ходе прошедшей недели на бирже реализовано 4 544,0 тонн угля. Ежедневно на биржевых торгах приняли участие в среднем 8 покупателя.
За рассматриваемый период ежедневная средняя цена на уголь понизилась с 261,2 тыс. сумов до 250,2 тыс. сумов за тонну, или на 4,2%.
Технические семена
В ходе прошедшей недели на продажу было выставлено 19 137,0 тонн семян хлопчатника, из которых реализовано 18 075,0 тонн, или 94,5%. Ежедневный объем реализации семян в среднем составил 3,6 тыс. тонн.
За рассматриваемый период ежедневная средняя цена на семена хлопчатника понизилась с 4 070,2 тыс. сумов до 3 975,6 тыс. сумов за тонну, или на 2,3%. Ежедневно на биржевых торгах приняли участие в среднем 31 покупателя.